Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Konut Sahibi Olanların Ödemesi Gereken Vergiler Nelerdir?

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 12.06.2020 Güncelleme Tarihi: 7.10.2020

Ev sahibi olmak, hepimizin hayali.
Konut Sahibi Olanların Ödemesi Gereken Vergiler Nelerdir?
Kira ödemekten sıkılıp bir hevesle konut kredisi çeker ve yıllardır çok istediğimiz o evi alırız. Ev sahibi olan insanlar kredilerini öderken aynı zamanda birtakım vergileri, yılın belirli zamanlarda ödemekle yükümlüdür. Sahip olduğunuz evde ister siz oturun, ister kiracınız otursun mülkü olan herkes bundan sorumludur.
Ev sahibi olmak, hepimizin hayali. Kira ödemekten sıkılıp bir hevesle konut kredisi çeker ve yıllardır çok istediğimiz o evi alırız. Ev sahibi olan insanlar kredilerini öderken aynı zamanda birtakım vergileri, yılın belirli zamanlarda ödemekle yükümlüdür. Sahip olduğunuz evde ister siz oturun, ister kiracınız otursun mülkü olan herkes bundan sorumludur. Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan gördüğünüz tüm yapılar, 1319 sayılı Kanun gereği bina Vergisi veya arazi vergisine tabidir. Tüm bunlar konut vergisi kapmasında vatandaşlardan alınır. Konut alırken ödenmesi gereken vergiler tek sefere mahsus olurken daha sonraki dönemlerde ödemeniz gereken vergiler genellikle sürekli olacaktır.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi, taşınmaz malları olan kişilerin her yıl ödemesi gereken vergiler arasında. Taşınmaz mallar içinde ise konut, iş yeri, arsa ve arazi gibi seçenekler bulunmakta. Devlet her yıl düzenli olarak bu tutarları açıklamaktadır. Yılda iki kez ödenmesi zorunlu olan emlak vergisini internet, bankalar veya vergi daireleri aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Yıl içinde ödenmesi gereken bu vergi türü her bölgede alınmaktadır.

Emlak vergilerin kapsamında alınan diğer ödemeler şunlardır:

 • Tapu Harcı
 • Değer Artış Kazancı Vergisi
 • Çevre Temizlik Vergisi
 • Miras Vergisi(Veraset ve İntikal Vergisi)
 • Kira Gelir Vergisi
 • Emlak Vergisi Başvurusu

Emlak vergisi ilk ödeme işlemi için mülkünüzün bağlı olduğu belediyeye giderek başvurunuzu şahsen yapmanız gerekiyor. Belediyeye gitmeden önce yanınıza mutlaka tapu fotokopisini almayı unutmayın. Oradan size verilen başvuru formunu doldurarak ilgili kişiye teslim etmelisiniz.  Bu sayede vergi başvurusunu kolayca yapabilirsiniz. Yapılan bu başvuru sonrasında, yıl içinde iki defa bu verginin ödenmesi gerekmektedir.

Müracaat sırasında gereken belgeler şunlardır:

 • Tapu fotokopisi
 • Bina için yapı kullanma izni fotokopisi
 • Binanın adresi (mahalle, sokak ve kapı numarası)
 • Mal sahibinin ikamet ve arsa adresi
 • Mal sahibinin vergi numarası ve kimliği

Ev aldığınız dönemde belediye tarafından temizlik vergisi ödemeniz istenir. Bu süreçte evde ev sahibi oturuyorsa ya da boşsa ev sahibi, kirada ise kiracı bu vergiyi öder. Evinizde kiracı var ise ekstra ödeme yapmanıza gerek yok. Bunun en büyük sebebi ise günümüzde bu verginin su faturalarına dâhil ediliyor olması.  Eviniz ya da bir boş meskeniniz varsa bu vergiyi yılda iki kere bağlı olduğunuz belediyeye ya da vergi dairesine ödemekle mükellefsiniz. Bu vergiler genel olarak belediyeler tarafından toplanmaktadır.

Değer artış kazancı vergisi ise ev sahibi olan kişinin evi aldıktan sonra ilk 5 sene içerisinde başkasına satmak istemesi durumunda ödemesi gereken bir vergi türüdür. Vergi oranı, evin alındığı zamandaki miktarla, satıldığı zamandaki miktar arasındaki fark hesaplanarak belirlenir. Ticari işlemler için ev alıp satan kişiler için uygulanır. Alınan evin üzerine belirli bir miktar eklenmesi ve bu miktarın belirli bir kısmının devlete vergi olarak ödenmesi gerekmektedir.

Ev sahibisiniz ancak çeşitli nedenlerden dolayı evinizi kiraya vermek istiyorsanız o halde ödemeniz gereken bir vergi türü daha var: Kira Gelir Vergisi. Bu vergi de yılda iki kez konut sahibi olan kişiler tarafından alınır. Ödenecek miktar mülkün değerine göre hesaplanır. Ödenen kira gelir vergisi genellikle mülk için anlaşılan kira kontratına göre ödenmektedir.

Emlak Vergisi Ne Kadardır?

Yılda iki kere ödenen emlak vergisi, evin değeri üzerinden hesaplanarak belirlenir. Emlak vergisi hesaplama işlemi, emlak rayici üzerine yeniden değerleme oranı uygulanarak yapılır. Yeniden değerleme oranı Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir.

Emlak vergisi konutlar için binde 1, iş yerleri için binde 2, arsalar için binde 3 ve araziler için binde 1 oranındadır. Ayrıca mülkünüz eğer büyükşehirlerden birinde ise bu da vergi tutarınızı arttırır. Çünkü büyükşehirlerde bulunan taşınmazlar için vergiler 2 kat artırılır. İlgili vergi yılı içerisinde gayrimenkulün asgari rayiç değerleri üzerinden az önce belirttiğimiz oranlar kullanılarak ilgili yıl için ödenecek emlak vergisi tutarı hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse rayiç değeri 100.000 TL olan ve büyükşehir belediyesi sınırlarında yer alan bir konut için ödenecek emlak vergisi tutarı 100.000×2/1000 = 200 TL’dir.

Eğer yeni ev alacaksanız konut kredisi faiz oranları ile birlikte vergi tutarını da araştırmanızda fayda var. Konut kredisi hesaplama işlemi ile ödeyeceğiniz tutarı hesaplarken almak istediğiniz evin emlak vergisini de hesaplayabilirsiniz.

EN DÜŞÜK FAİZ ORANI İÇİN KONUT KREDİSİ HESAPLA

Emlak Vergisinden Muaf Olanlar

Devlet, emlak vergisi konusunda belirlediği kriterlere sahip olmayanlar için bir kolaylık sağlayarak, ödeme güçlüğü yaşayacağını düşündüğü kişileri emlak vergisinden muaf tutmuştur. Yalnızca konutlar için geçerli olan yani iş yeri ve arsa sahipleri için hükmü olmayan bu sisteme Sıfır Oranlı Emlak Vergisi deniliyor. Bundan yararlanabilecek kişiler ise şunlardır:

 • Engelliler
 • Hiçbir geliri olmayan işsiz vatandaşlar
 • Hiçbir geliri olmayan ev hanımları
 • Şehit yakını olan kişiler
 • Gazi, dul ve emekliler

Emlak Vergisi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Yukarıda sayılan her ne tür ödemeniz gereken emlak vergisi varsa hepsi için ödemeler kolay ve hızlıdır. Özellikle artık internet çağında yaşıyor olmamız ödemelerimizi de sorunsuz bir şekilde yapmamızı sağlıyor. Vergilerinizi elden ödemek isterseniz bağlı olduğunuz belediyeye şahsen başvuruda bulunmanız gerekiyor. Eğer mülkünüz başka bir il veya ilçede ise devlet size her yerden verginizi ödeme imkânı sunuyor. Yalnızca kimliğiniz ile veznelerden kolaylıkla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Belediyelerin sunduğu e-belediye hizmetlerinden yararlanarak da kredi kartınızla vergi ödemesi yapabilirsiniz. Emlak vergisi ödemenin bir diğer kolay yolu ise PTT ve bankalardır.  Aynı zamanda evden çıkmadan internet yolu ile  bu uygulamalardan ödeme yapabilirsiniz. Eğer bir banka aracılığıyla verginizi ödemek isterseniz  özellikle konut kredisi aldığınız bankayı tercih etmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Çünkü bankalar vergi ödeme işlemlerinden müşterilerine hem taksit imkânı hem avantajlı paketler sunmaktadır. Vergi ödemenin diğer bir seçeneği ise Gelir İdaresi Başkanlığı’dır. İsterseniz kurumun internet sitesi üzerinden isterseniz vergi dairelerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama

Son günlerde Koronavirüs nedeniyle mali güçlükler yaşayan vatandaşlar için peş peşe yeni kararlar alınmıştır. Başta Merkez Bankasının attığı adımlarla tarihin en düşük konut kredisi faiz oranları belirlenmiş ve buna Ziraat Bankası ve VakıfBank dâhil olmak üzere tüm bankaları da destek vermiştir. Birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında da geçerli olan bu paket ev sahibi adaylarına 15 yıla yapabilecekleri konut kredisi ödeme müjdesini veriyor. Böylece tüm vatandaş düşük faiz oranları, cazip vade süresi ve 12 ay erteleme koşulları ile hayalindeki eve kavuşabilme imkânına sahip olmuştur. Sunulan bu imkânlar ile herkes en uygun konut kredisi masrafları hangi bankada var diye araştırmaya başladı. Tutarlar her yıl Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu(BDDK) tarafından belirlenmektedir. Konut kredisi borcunu en kolay şekilde geri ödeyebilmek için en avantajlı faiz oranını araştırmanızı ve doğru bir ödeme planı oluşturmanız tavsiye ederiz.

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

4,4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon