Emlak Vergisi Hesaplama

Emlak vergisi, gayrimenkul sahiplerini oldukça ilgilendiren bir konu. Yılda iki taksit halinde ödenen emlak vergisi ile ilgili detayları ve emlak vergisinin nasıl hesaplanacağını bu yazımızda derledik.

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Emlak vergisi her yıl iki taksit halinde ödenen bir vergi. Emlak  vergisi ödeme tarihleri mayıs ve kasım ayına kadar sınırlandırılmış. Birinci taksit mayıs ayı sonuna, ikinci taksit ise kasım ayı sonuna kadar ödenebiliyor. Belirlenen vergi tutarı bu iki dönemde eşit taksitler halinde ödeniyor.

Emlak vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisi ödemesi, konutun bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Emlak vergisi ödemesi için ilgili belediyeye giderek vergi birimine ödeme yapabilir ya da e-belediye sistemi üzerinden online ödeme yapabilirsiniz. Bazı belediyeler bankalarla özel anlaşma yaparak ödemenin banka kanalı üzerinden yapılmasını da sağlayabilmekte. Ödeme yöntemi olarak nakit ve kredi kartı kullanılabiliyor.

Emlak vergisi ne kadar?

Bu sorunun yanıtı herkes için farklı. Sahip olduğunuz gayrimenkul için her yıl “yeniden değerleme oranı” ile emlak vergisi hesaplanır. Yeniden değerleme oranı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenirken  hesaplama, gayrimenkulün bulunduğu belediye tarafından yapılır.

Emlak vergisi  hesaplaması yapılırken belirlenmiş olan yeniden değerleme oranına göre gayrimenkulün o seneye ait değeri bulunur. Bulunan bu değerde binler basamağının sağ tarafı dikkate alınmaz. Yani, evinizin yeni değeri 180.450 TL olarak belirlendiyse emlak vergisi hesabında 180 bin TL olarak dikkate alınır.  Konutunuzun o seneye ait yeni değerinin binde 2’si emlak gelir vergisi olarak ödenir. Arazi ve arsalarda bu oran farklıdır. Ayrıca gayrimenkulün bulunduğu şehrin büyükşehir statüsünde olup olmaması da vergi tutarını etkiler. Büyükşehir statüsündeki illerde yer alan gayrimenkullerden daha fazla vergi alınmaktadır.

Örnek emlak gelir vergisi hesaplaması:

2018 yeniden değerleme oranı %4,54 olarak belirlendi. Büyükşehir statüsünde olmayan bir ildeki 100 bin TL değerinde olan evinizin 2018 değerinin bulunabilmesi için 100 bin TL’nin yüzde %4,54’ü bulunur.

100 bin TL’nin yüzde 4,540’ü = 4.540

Evinizin 2017 için değeri 104.540 TL. Binler basamağının sağ tarafı dikkate alınmadığı için:

→ Vergi hesaplamasına konu olacak tutar 104 bin TL.

Emlak gelir vergisi binde 2 oranında ödendiğinden 104 bin TL’nin binde 2’si bulunur.

→ 104bin TL’nin binde 2’si = 208 TL

Ödeyeceğiniz emlak vergisi tutarı 208 TL’dir.

Emlak vergisi oranları ise şöyle:

Konutİş YeriArsaArazi
Büyükşehir belediyeleriBinde 2Binde 4Binde 6Binde 2
Diğer belediyelerBinde 1Binde 2Binde 3Binde 1

Emlak vergisi muafiyeti

Emlak vergisinden muaf olunabilen bazı durumlar var. 2006 yılında Bakanlar Kurulu tarafından alınan karara göre:

“Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlere, emeklilere, gazilere, şehitlerin dul ve yetimlerine ait brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenin bina vergisi oranının 2007 ve müteakip yıllar için sıfıra indirilmesine ilişkin ekli Karar’ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığı’nın 14/12/2006 tarihli 098539 sayılı yazısı üzerine, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 8. maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 20/12/2006 tarihinde kararlaştırılmıştır.”

Bu karara göre hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, emekliler, gaziler, şehitlerin dul eşleri ve yetim çocukları 200 metrekareyi aşmayan tek bir konutu olması halinde emlak vergisinden muaf oluyor. Geliri olmayan kişilerde 18 yaşından büyük olma şartı aranıyor.

İkinci muafiyet durumu ise köylerde bulunan tarım arazileri ve çeşitli binalar için var. Emlak Vergisi Kanunu’na göre: Köylere ve köy birliklerine ait tarım işletme binaları, soğuk hava depoları, içmeler ve kaplıcalar ile bunlar tarafından köylünün umumi ve müşterek ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla işletilen hamam, çamaşırhane, değirmenler ve köy odaları emlak vergisinden muaftır.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir