Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Nedir?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Miras ya da bağış yolu ile sahip olmadığınız gayrimenkuller için gayrimenkul değer artış kazancı vergisi alınmaktadır.

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Nedir?
Gayrimenkullerinizi satın aldıktan sonraki ilk 5 yıl içerisinde elden çıkarma durumunuz söz konusu ise Gelir İdaresi üzerinden yeniden vergi hesaplaması yapılması gerekir.

Miras ya da bağış yolu ile sahip olmadığınız gayrimenkuller için gayrimenkul değer artış kazancı vergisi alınmaktadır. Gayrimenkullerinizi satın aldıktan sonraki ilk 5 yıl içerisinde elden çıkarma durumunuz söz konusu ise Gelir İdaresi üzerinden yeniden vergi hesaplaması yapılması gerekir. Yazının ilerleyen kısımlarında alış tarihi tespiti, nasıl hesaplama yapıldığı, ödeme dönemleri gibi detayları bulabilirsiniz.

Gayrimenkul Alış Tarihi Nasıl Tespit Edilir?

Gayrimenkul alış tarihi olarak belirlenen kavram, tapunun üzerinde yazan, resmi olarak tapunun alınmış olduğu tarihtir. Fakat bazı durumlarda evin satın alınmasından önceki dönemler de tarih olarak baz alınabilir. Bunun için evi satın almadan önce evin içinde oturduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Fatura, ikametgah ya da resmi herhangi bir belge ile daha önceden beri o evde oturduğunuzu kanıtlarsanız, tapudaki tarih de bildirilen belgelere göre düzenlenir.

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisinin Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bu vergi türünün hesaplanması için öncelikli olarak evin alış değerinde enflasyona göre düzenlemeler yapılır ve evin bugüne göre olan değeri tespit edilir. Sonrasında ise enflasyona göre düzeltilmiş olan ev alış değeri ve ev satış değeri arasındaki fark bulunur. Bu şekilde de enflasyondan bağımsız bir şekilde elde edilen gerçek kazanç değeri ortaya çıkar. Gerçek kazanç değeri hesaplamak için nihai sonuç değil. Elde edilen bu değerden her yıl açıklanmakta olan istisna tutarı, tapu harcı ve eğer kredi kullanılmış ise evin satış işlemine kadar ödenen faizlerin toplamı düşülür ve bu şekilde vergiye tabi olunan tutar bulunur.

Beyanname Verme ve Ödeme Dönemleri Nedir?

Bir önceki yıl içerisinde yapılan satış işlemleri için o senenin mart ayının ilk gününden 25’ine kadar yıllık gelir beyannamesi verilir. Sonrasında ise gelecek yılın mart ve temmuz ayları içerisinde olacak şekilde 2 eşit taksit seçeneği ile ödeme yapılır.

Tapu harcı hesaplama aracımızı kullanarak konut satın alırken ödeyeceğiniz harcı hesaplayabilirsiniz.

Son 10 Yıldaki Gayrimenkul Değer Artışı Kazancı Vergisi İstisna Tutarları

Yıl İstisna Bedeli
2020 18.000 TL
2019 14.800 TL
2018 12.000 TL
2017 11.000 TL
2016 11.000 TL
2015 10.600 TL
2014 9.700 TL
2013 9.400 TL
2012 8.800 TL
2011 8.000 TL

2020 Yılındaki Vergi Dilimleri Nedir?

Vergi durumları her sene farklı oranlarla mükelleflere sunuluyor. 2020 yılında da oranlar tutarlara göre farklılık gösteriyor. 22 bin TL’ye kadar olanlar için yüzde 15, 22 bin-49 bin TL arasındaki değerler için yüzde 20, 49 bin-120 bin TL arasındaki değerler için yüzde 27, 120 bin-600 bin TL arasındaki değerler için yüzde 35 olarak gayrimenkul sahiplerinin karşısına çıkıyor.

Ev alırken nelere dikkat edilmeli? Detaylar içeriğimizde!

Gayrimenkul Satarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gayrimenkul satarken çıkacak olan verginin yanı sıra, güvenli ve daha az uğraştırıcı olması için belli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle satış işlemlerinden sonra size ekstra bir masraf olmaması ya da yasal olarak zorlu süreçlerle karşılaşmamak için evin değerini gerçekçi olarak hesaplamanız gerekiyor. Satmak istediğiniz evin değerini belirlerken bir uzman tarafından destek almanız, satış sırasında zarar etmemenizin ve satış işleminin hızlı bir şekilde gerçekleşmesinin önünü açıyor. Evin gerçekçi bir değer üzerinden satılması için aylık kira bedeli üzerinden ya da muadili olan evlerin satış fiyatları üzerinden ortalama bir tutar elde edebilirsiniz.

Satılacak Gayrimenkulün Krediye Uygunluğundan Emin misiniz?

Ev satın alacak kişiler için evin krediye uygunluğu ne kadar önemliyse, satacak olan kişiler için de bir o kadar önemli olmalı. Krediye uygun olan evlerin satışı her zaman daha kolay ve daha hızlı gerçekleşir. Evin krediye uygun olup olmadığını aşağıdaki maddeler üzerinden kontrol edebilirsiniz:

 • Satışın yapılacağı kişinin birinci dereceden akraba olmamalıdır.
 • Ev henüz bitmediyse bankaların kredi verebilmesi için en az yüzde 80 oranında tamamlanmış olmalıdır.
 • Evin kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusu olmalıdır.
 • Projenin kurallarına aykırı olacak şekilde değişiklik yapılmamış olmalıdır.
 • Ev farklı hissedarların üzerindeyse tüm hissedarlar satış işlemi gerçekleştirmelidir.
 • Ev, tapuda mesken olarak geçmeli ve bu şekilde kullanılıyor olmalıdır.

Alacağınız evin tamamı için kredi çekip çekemeyeceğinizi öğrenmek için şu içeriğimize göz atabilirsiniz: Alacağım Evin Tamamına Konut Kredisi Çekebilir miyim?

İpotek Durumunda Ev Satılabilir mi?

Eğer satmak istediğiniz ev konut kredisi nedeniyle bir banka tarafından ipotek altına alınmışsa yine de satış işlemi gerçekleşebilir. Fakat kredi ve bankalar dışında bir ipotek işlemi varsa, satış işleminden önce mutlaka ipotek durumunun kaldırılması gerekiyor. Eğer alıcı olan kişi ipoteği kabul ediyorsa konut kredisi kullanarak evi satın alabilir, fakat kabul etmiyorsa satıştan önce tüm borçların ödenerek kredinin kapatılması ve ipoteğin kaldırılması gerekiyor.

Alıcı İle Anlaştıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evin satış öncesinde dikkat edilmesi gereken belli başlı süreçler olduğu gibi alıcı ile anlaşıldıktan sonra da belli süreçlerin kontrol edilmesi gerekiyor. Aşağıda alıcı ile anlaşıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenleri bulabilirsiniz:

 • Anlaşmaya varılan tüm şartların yazılı bir sözleşme ile kayıt altına alınması,
 • Satılan evin içinde hali hazırda kiracı varsa satış durumunda alıcıya durumun bildirilmesi,
 • Size ait olan dönemle ilgili vergi borcunun kontrol edilmesi,
 • Ev için geçerli bir zorunlu deprem sigortası olduğundan emin olunması,
 • Tapuya bildirilen satış değerinin gerçekçi bir rakam olması,
 • Ev satışının ardından değer artış kazancı vergisi hesaplamasının yapılması,
 • Para transferlerinin güvenli bir şekilde yapılması,
 • Satış işleminden sonra satmak için verilen tüm ilanların kaldırılması,
 • Faturalarla ilgili aboneliklerin kaldırılması,
 • İkametgahın yeni adrese taşınması ile birlikte satış işlemlerinin tamamlandığının belediyeye bildirilmesi.
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon