Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Gider Pusulası Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Bankacılık işlemleri ya da büyük miktarları işlemler için karşınıza çıkan en önemli kriterlerden biri gider pusulası.

Gider Pusulası Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Özellikle banka müşterilerinin kredi işlemlerinin tamamlanması için gelir gider dengelerini iyi bilmesinde fayda var.

Bankacılık işlemleri ya da büyük miktarları işlemler için karşınıza çıkan en önemli kriterlerden biri gider pusulası. Özellikle banka müşterilerinin kredi işlemlerinin tamamlanması için gelir gider dengelerini iyi bilmesinde fayda var. Yazının ilerleyen kısımlarında gider pusulası nedir, nasıl hesaplanır, nasıl kesilir, gider pusulası nasıl düzenlenir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Gider Pusulası Nedir?

Gider pusulası temel olarak mal ya da hizmet alımlarının karşılığında yapılan harcamanın gösterildiği belgelerden biri. Detaylandırmak gerekirse, vergi mükellefi olan kişi ya da kurumların, vergi mükellefi olmadığı için fatura düzenleyemeyen kişilerden almış oldukları mal ve hizmet karşılığında ödedikleri bedeller için düzenlenen faturanın yerini alan ticari belge olarak görülür.

Vergi mükelleflerinin vergi düzenlemelerini doğru bir şekilde yapabilmesi ve belgelerinin kayıt altına alınması için faturalandırma olarak geçen gider pusulası oldukça önemli. Bu yüzden fatura düzenlemesinin mümkün olmadığı her durumda gider pusulası devreye girer. 

En güncel banka faiz oranları HangiKredi’de! Kredi hesaplamak ve şubeye gitmeden online başvuru yapmak için kredi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gider Pusulası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gider pusulasının hesaplanması durumunda öncelikle belgeye konu olacak olan ticari mal ya da ticari değerin gelir vergisi ve KDV’si baz alınmak suretiyle ayrı ayrı bu rakamlar belirlenir. Gelir vergisi ve KDV’nin tam olarak hesaplanmasının hemen ardından, toplam kesinti tutarı mal ya da hizmet bedelinden düşürülür. Böylece ödenmesi gereken net tutar belirlenmiş olur.

Gider pusulası hesaplamaları yapılırken genelde mal ve hizmet karşılığında ödenecek olan brüt tutar üzerinden işlem yapılırken, net ödeme tutarı baz alınarak da işlem yapılabilir.

Gider pusulasının hesaplanabilmesi için gelir pusulasının da hesaplanma yöntemini bilmek gerekiyor. Küçük bir örnekle nasıl hesaplama yapılabileceğini anlatmakta fayda var: Bir şirketin duvarlarını boyamak için boya hizmeti olarak 2.000 TL değerinde brüt ödeme konusunda anlaşıldığını varsayalım. Bu durumda şirket badana işlemi için 2.000 TL ödeyecek. Devlete bu tutar yansıtılırken de bu rakam üzerinden yüzde 10 oranında gelir vergisi ve yüzde 18 oranında KDV ödenir. Badana işlemini yapan kişiye ise brüt tutar üzerinden devlete ödenenlerin düşürülmesinin ardından kalan fiyat verilir.

Gider Pusulası Nasıl Kesilir?

Gider pusulası örneği incelendiğinde belli başlı şartların sağlanması gerektiğini söylemekte fayda var. Gider pusulası düzenleme işlemleri sırasında öncelikle vergi dairesinden izin alınması gerekiyor. İzin belgesi ile birlikte noterden ya da Maliye Bakanlığı üzerinden gider pusulası istenebilir. Yeni işe başlamaya hazırlanan şirket ya da kişiler hizmet vermeye başlamadan önce, kullanılan koçanları biten işletmeler de henüz sayfaları tamamlanmadan gider pusulasını teslim almalı.

Vergi Usul Kanunu kuralları gereğince gider pusulaları tükenmez, kopya kurşun kalem ya da bilgisayar üzerinden doldurulmalı. Aynı zamanda sayfaların dikkatli doldurulması ve kesinlikle yıpranmaması oldukça önemli. İş haricinde gerekli olan sayfaların koparılması durumunda muhasebe suçu işlenmiş olur ve cezai yaptırım uygulanır.

Kredi borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız bankanızdan yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Hesaplama aracımızı kullanarak kredi yapılandırma hesaplaması yapabilirsiniz.

Gider Pusulası Nasıl Düzenlenir?

Gider pusulası düzenlenmesi için belli başlı maddelerin karşılanmasında fayda var. Gider pusulasında yapılan işin mahiyeti, adedi, fiyatı, cinsi, tutarı, toplamı ve tevkif edilmekte olan vergi oranı, net tutar, işi yapan ve yaptıranın kişisel bilgileri, adresler, eğer varsa vergi dairesi ve vergi numarası, seri sıra numarası gibi bilgilerin mutlaka yer alması gerekiyor.

Bu bilgilerin ışığında en az iki nüsha olacak şekilde gider pusulası düzenlenir. En az iki nüsha halinde hazırlanmamış olan ya da eksik bilgiler içeren gider pusulaları hiç hazırlanmamış olarak kabul edilir ve herhangi bir şekilde resmi işleme alınmaz.

Düzenlenmiş olan gider pusulalarının ilk örneği hizmeti veren kişi ya da kuruma, ikinci örneği ise düzenleyen, yani hizmeti alan kişi ya da kurumlar tarafından saklanır. Gider pusulalarının her iki taraf için de geçerli olması için her iki tarafın da kabul ettiği bir matbaa tarafından basılmış olması ya da noter tarafından tasdik edilmesi gerekmekte.

Gider pusulasının düzenlenmesi için gerekli olan bilgileri sıralamakta fayda var:

 • İşi yaptıran ve yapanın kişisel bilgileri
 • İşin mahiyeti
 • Malın türü
 • Mal sayısı
 • Mal fiyatı ve toplam tutar
 • Vergi oranı ve net tutar
 • Düzenleme tarihi
 • Seri ve sıra numarası

Gider Pusulası Stopaj Oranı Nedir?

Gelir Vergi Kanunu üzerinde yer alan 94. maddeye göre, vergiden muaf olan kişilerden alınan hizmetlerin ya da malların karşılığında stopaj kesintilerinin yapılması gerekiyor. Yapılan hizmet ve tutara göre de bu stopaj oranları değişiklik göstermekte. Aşağıda stopaj oranlarının iş tipine göre durumlarını inceleyebilirsiniz:

 • El işi malzemeler üretme (havlu, kilim, çarşaf, örgü, dantel, turistik eşya, paspas, fırça, çiçek yapma): yüzde 2
 • Hurda mal alımları: yüzde 2
 • Diğer mal alımları: yüzde 5
 • Diğer hizmet alımları: yüzde 10
 • Mal ya da hizmet almakta olan kişinin de vergi mükellefliği olmayıp esnaf muaflığından yararlanmaması durumunda ve elindeki malları kapı kapı dolaşarak satması durumundaki komisyon ve prim ödemelerinde: yüzde 20

HangiKredi ihtiyaç kredisi sayfasını ziyaret ederek en güncel oranlarla hesaplama yapabilir, bankaları karşılaştırabilir ve şubeye gitmeden online başvuruda bulunabilirsiniz.

Gider Pusulası Hangi Durumlarda Düzenlenir?

Gider pusulası temelde fatura kesemeyen kişi ve kurumlar için geçerli olsa da başka birçok durum için bu uygulama geçerli olabilmekte. Hangi durumlarda gider pusulasının düzenlendiğini aşağıda madde madde görebilirsiniz:

 1. Vergiden belli sebeplerden dolayı muaf tutulan esnaflar ve vergi yükümlülüğü olmayan mal ya da hizmet satın alındığında düzenlenir.
 2. Tüketicilerin almış oldukları malları iade etmek istedikleri durumda düzenlenir.
 3. Basit uygulamalar kapsamında vergilendirilmekte olan mükelleflerden sabit kıymet satın alınmasında düzenlenir.
 4. Gelir Vergisi Kanunu’nun 18. maddesine istisnadan ürün satın alınması durumunda düzenlenir.
 5. Serbest meslek sahibi kişilere ödeme yapılması durumunda düzenlenir.

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

 • Parsel Nasıl Sorgulanır? 22.07.2021

  Parsel Nasıl Sorgulanır?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon