Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

hangikredi.com

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Belgeleyebileceğiniz diğer geliriniz var mı?

Başka kredi ödemeniz var mı?

Ödeyebileceğiniz Aylık Taksit

1.500 TL

Çekebileceğiniz Kredi Tutarı

25.000 TL

Aradığınız aylık taksit tutarına göre kredi bulunmamaktadır. En yakın değere göre hesaplama işlemi gerçekleştirilmiştir.

Faiz Oranı: % 0,22

KKDF: %15

BSMV: %5

Vade: 48 Ay

48 Ay vadeli 25.000 TL ihtiyaç kredilerini listele
GÖNDER
Sonuçlar e-posta adresinize gönderilsin mi?

HIZLI KREDİ BAŞVURUSU

Ne kadar kredi çekebilirim?

 

Kredi almak isteyenlerin sıkça sorduğu bir soru “Ne kadar kredi çekebilirim?” sorusu. Çekebileceğiniz maksimum kredi tutarı bazı yasal kararlar ile sınırlandırılmıştır. Yasaya göre; aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Bu sınırla ilgili dönemsel olarak güncellemeler olabilir. Hane geliri olarka kast edilen genellikle kredi başvurusu yapan kişi ve eşini kast etmektedir. Eğer evli değilseniz ancak ailenizle yaşıyorsanız sadece sizin geliriniz göz önünde bulunduralacaktır. Birkaç örnekle açıklamak gerekirse:

Aylık Gelir

Ödenen Diğer Krediler

Ödenebilecek Maksimum Aylık Tutar

Çekilebilecek Maksimum Aylık Tutar

4.000 TL

Yok

2.000 TL

91.198 TL

4.000 TL

500 TL

1.500 TL

68.398 TL

4.000 TL

1.000 TL

1.000 TL

45.599 TL

 

Ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmenin en kolay yolu ise bu sayfada! Sizin için hazırladığımız Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama Aracı sayesinde alabileceğiniz maksimum kredi tutarını öğrenebilirsiniz.

Kredi kullanmak için gerekli belgeler

 

Kredi kullanmak için gereken temel belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Nüfus cüzdanı
  • Gelir belgesi
  • SGK dökümü
  • İkametgâh belgesi ya da adres gösteren fatura

Bu belgelere ek olarak:

  • Konut kredisinde alınacak evin tapu fotokopisi,
  • 0 araç kredisinde alınacak aracın proforma faturası,
  • 2. el araç kredisinde aracın ruhsatı

gereklidir. Bankalar, tüm bu belgelere ek olarak farklı belgeler de talep edebilirler.

Kredibilite nedir?

 

Kredibilite, kişi ve kurumların finansal değerlerine göre çeşitli analizler ve değerlendirmeler sonucunda oluşturulan finansal değer notudur, yani kişilerin bankaların gözünde krediye uygunluğunu ve güvenilirliğini işaret eder. Bu not, kredi kuruluşlarına sunulmak üzere hazırlanır. Kredi ya da kredi kartı almak istediğinizde bankalar başvurunuzu kredibilitenize göre değerlendirir.

Daha önce çekilen krediler, ödeme düzeni, borç gecikmeleri, icra ya da yasal takip gibi durumlar, gelir durumu, kredi kartı kullanma düzeni gibi durumlar kredibilitenizi etkiler. Kredi notunuzun yüksek olması, gelirinizin iyi olması, kredi sicilinizin temiz olması gibi durumlar kredibilitenizin yüksek olmasını sağlar. Bu da kredi başvurunuzun onaylanma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir.

Kredi notu çekilecek kredi tutarını etkiler mi?

 

Kredi notunuz alabileceğiniz kredi tutarını etkiler. Kredi notu, sizin finansal geçmişinizi yansıtan sayısal bir değerdir. Kredi notunuzun yüksek olması ödemeler konusunda güvenilir olduğunuzun göstergesidir ve kredi notunuzun yüksek olması başvurunuzun genel olarak onaylanma ihtimali ile birlikte talep ettiğiniz tutarın onaylanma ihtimalini de arttırır. Alabileceğiniz maksimum kredi tutarı yasalarla sınırlandırılmış olsa da kredi notunuz düşükse banka, talep ettiğiniz çok daha azı için size kredi çıkarabilir.

Çekilebilecek kredi tutarı ile ilgili yasal bir zorunluluk var mı?

 

Aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir hane gelirinin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Ailenizle yaşıyorsanız, tüm ailenin geliri dikkate alınır. Tek başınıza yaşıyorsanız sadece sizin geliriniz söz konusu olur. Alınabilecek maksimum kredi tutarı böylece yasal olarak sınırlandırılmıştır. Hesaplama araçlarımızı kullanarak ne kadar kredi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İşe yeni başlayana ne kadar kredi çıkar?

 

Çekilebilecek kredi tutarı ile ilgili belirlenen yasal çerçeve herkes için geçerli. İşe yeni başladıysanız ve kredi çekmek istiyorsanız buradaki tek sıkıntı sigortalılık süresi ile ilgili olacaktır. Bankadan bankaya fark göstermekle birlikte, bankalar minimum 3 ay aralıksız sigortalı çalışan olmanızı bekler. Sigortalılık süreniz 3 aydan kısaysa ya da devam eden sigortanız yoksa başvurunuzun onaylanmama ihtimali oldukça yüksektir.

Emekliye ne kadar kredi çıkar?

 

Çekilebilecek maksimum kredi tutarı ile ilgili belirlenen yasal sınır emekliler için de geçerli. Bir emekli olarak aylık taksit ödemelerinizin toplam tutarı, belgelenebilir aylık gelirinizin yüzde ellisini geçmeyecek şekilde düzenlenir. HangiKredi Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama Aracı’nı kullanarak bankalardan alabileceğiniz maksimum kredi tutarını kolayca hesaplayabilirsiniz.

Ne kadar taşıt kredisi çekebilirim?

 

Çekebileceğiniz maksimum taşıt kredisi tutarı gelirinize bağlıdır. Yasal olarak aylık taksit ödemelerinizin toplam tutarı belgelenebilir gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Buna ek olarak hatırlatmak isteriz ki taşıt kredisi kullanıdırım oranı olan bir kredidir. Buna göre; Kasko ya da fatura değeri 120.000.TL’yi aşan otomobillerde, bedelin 120.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70, 120.000 TL’nin üstünde olan kısım için %50’sine kadar kredi kullandırımı yapılmaktadır.

Ne kadar konut kredisi çekebilirim?

 

Ödediğiniz kredilerin aylık toplam taksit tutarı, belgelenebilir hane gelirinin yüzde ellisini geçmeyecek şekilde sınırlandırılmıştır. Özellikle konut kredileri evli çiftlerin tercihi olduğundan eşin geliri de hesaplamaya dahil edilir. Burada ayrıca hatırlatmak isteriz ki konut kredisi kullandırım oranı olan bir kredi ürünüdür ve alınacak evin ekspertiz değerinin maksimum %90’ına kadar kredi kullanılabilir.

Ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim?

 

Çekebileceğiniz maksimum ihtiyaç kredisi tutarı yasalarla sınırlandırılmıştır. Buna göre aylık taksit ödemeleriniz, belgelenebilir aylık gelirinizin %50’sini geçemez. Yüzde elliye kadar olan kısım için kredi kullanmanız mümkün. Bu sayfada yer alan hesaplama aracını kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.

Bana ne kadar kredi çıkar?

 

Çekebileceğiniz maksimum kredi tutarı yasalarla sınırlandırılmış olsa da her durumda bu sınırı dahilinde kredi alamayabilirsiniz. Kredi notunuzun düşük olması ya da kredi sicilinizin bozuk olması alacağınız kredi tutarını da kredi alabilme olasılığınızı da etkiler. Yasalar gereği belgelenebilir gelirinizin yüzde ellisine kadar kredi alabilecek olsanız da kredi notunuz düşükse talep ettiğiniz tutar onaylanmayabilir.