Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı İle SGK Ödeme

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 24.01.2019 Güncelleme Tarihi: 19.01.2021

İşletmenize ait SGK ödemelerini kredi kartınız ya da banka kartınızla yaparak hem taksit avantajlarından yararlanabilir hem de online ödeme seçeneği ile zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Kredi Kartı İle SGK Ödeme

Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın ortak çalışması ile kredi kartı ve banka kartı ile

İşletmenize ait SGK ödemelerini kredi kartınız ya da banka kartınızla yaparak hem taksit avantajlarından yararlanabilir hem de online ödeme seçeneği ile zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın ortak çalışması ile kredi kartı ve banka kartı ile SGK prim ödeme işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Bankaların internet bankacılığı hizmetleri kullanılarak rahatlıkla SGK ödemeleri yapmak mümkün. Bu hizmetten tüm bankaların kullanıcıları yararlanabiliyor. Fakat hepsinin farklı farklı işlem hizmet ücreti olabiliyor.

Kredi Kartı ile Prim Ödeme İşleminden Faydalanma Şartları

Kredi kartı ile prim ödeme işleminden faydalanmak için bir takım şartlar bulunuyor. Bu şartları yerine getiren her vatandaş kolaylıkla bu hizmetten yararlanarak primlerini internet üzerinden ödeyebiliyor. Bu hizmetten faydalanmak için öncelikle internet bankacılığı hesabınızın bulunması gerekiyor. Bu hesapla dilediğiniz gibi SGK primlerinizi ödemeniz mümkün. Bununla beraber eğer özel sektörde çalışıyorsanız bu hizmetten yararlanamıyorsunuz. Çünkü SGK ödemeleriniz işvereniniz tarafından yapılıyor.

Kredi Kartı ile Sigorta Prim Ödemesi Nereden Yapılabilir?

Kredi kartı ile sigorta prim ödemesi için e-devlet sistemine girebilir ya da bankaların internet şubeleri üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile E-Devlet Üstünden SGK Prim Ödeme

Kredi kartı ile e-devlet üzerinden ödeme yapmak oldukça basit bir işlem. Bunun için öncelikle E-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Aldığınız şifre ile e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra SGK başlığı altındaki menüden prim ödemeye tıklayarak, kredi kartınızla ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı İle Banka Aracılığıyla SGK Prim Ödeme

Bankaların internet bankacılığı hizmetinden yararlanarak da SGK prim ödemelerinizi yapmanız mümkün. Bunun için mobil şube şifrenizin olması gerekiyor. Bununla beraber mutlaka sicil numaranızı da bilmeniz lazım. Bu numara ile mobil şubeye girerek her ay düzenli bir biçimde SGK prim ödemelerinizi yapabilirsiniz. Hatta otomatik ödeme talimatı vererek, direkt olarak uğraşmadan ödemelerinizi yapmanız mümkün.

Kredi Kartı İle Yapılabilen Vergi Ödemeleri

Kredi kartı ile fatura ödeme ve çeşitli vergileri da ödemeniz de mümkün. Kartınızla şu vergileri internet üzerinden rahatlıkla ödeyebilirsiniz:

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV): Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Dairesi sitesine girerek kredi kartı ile MTV ödemesi yapabilirsiniz.

Emlak Vergisi: İki taksit halinde ödenen emlak vergisini de internet üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için de yine Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Dairesi internet sitesine giriş yapmanız gerekecek. Bu şekilde kredi kartı ile emlak vergisi ödeme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki tablodan online SGK ödemesi yapabileceğiniz banka ve kredi kartlarını görebilirsiniz.

Banka Kart Türü Hizmet/Komisyon Ücreti
Garanti Bankası Bonus Business, Miles&Smiles Business, Easy Card, Filo Card, American Express Business, American Express Corporate ve Garanti Corporate Visa 75 TL’den az ödemeler için 1,25 TL, 75 TL ve üzeri ödemeler için ödeme tutarının %1,75 komisyon.
İş Bankası Bireysel kredi kartları, şirket kredi kartları ve bankamatik kartları Belirtilmemiş.
Akbank Tüm kartlar Belirtilmemiş
QNB Finansbank CardFinans, QNB Finansbank banka kartı Kredi kartı ile ödemede%2,50 işlem ücreti alınır, banka kartı ile yapılan ödemelerden ücret alınmaz.
VakıfBank BusinessCard, WorldCard Belirtilmemiş.
Halkbank Paraf Kart Ödenen tutarın %0,95’i kadar.
Türkiye Finans Happy Kart, Haremeyn Kart, Türkiye Finans Kredi Kartı, Business Kart, Ticari Kart ve Siftah Kart Ödenen tutarın %1,75 ‘si kadar.
Ziraat Bankası Bankkart Combo Kredi Kartı, banka kartı Belirtilmemiş.
TEB TEB Patron Kart, TEB Business Kart Belirtilmemiş.

Kredi Kartlarını İncelemek İçin Tıklayın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon