Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 21.04.2016 Güncelleme Tarihi: 22.12.2020

GSS kısaltmasıyla da bildiğimiz Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bilinmeyenleri, yanlış bilinenleri ve bu sigorta kapsamında kimlerin yer aldığı gibi detaylı bilgileri sizler için derledik.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?
Genel Sağlık Sigortası, ister çalışsın ister çalışmasın ülke nüfusunun tamamını kapsayan bir sigorta sistemi.

GSS kısaltmasıyla da bildiğimiz Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bilinmeyenleri, yanlış bilinenleri ve bu sigorta kapsamında kimlerin yer aldığı gibi detaylı bilgileri sizler için derledik.

Genel Sağlık Sigortası, ister çalışsın ister çalışmasın ülke nüfusunun tamamını kapsayan bir sigorta sistemi. 2006 yılında tüm sosyal güvenlik kurumlarının (BAĞ-KUR, Emekli Sandığı vb) Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında birleşmesinden bu yana atılan ikinci büyük adım Genel Sağlık Sigortası (GSS) oldu. 2012’de yapılan bu hamleyle ülkemizde yaşayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları GSS’li oldu.

GSS’de Çalışanlar ve Çalışmayanlar Arasındaki Fark

Eğer çalışansanız sigorta primleriniz çalıştığınız kurum tarafından ödenmektedir. Çalışan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de bu vesile ile sigorta kapsamında yer almakta. Çalışmayanlar ve çalışmayan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler içinse durum biraz farklı. Çalışmayanlar kişiler devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için sigorta primlerini kendileri ödemek zorunda. Yatırılacak prim tutarının belirlenmesi için Gelir Testi yaptırmaları gerekiyor.

Gelir Testi Nedir, Nerede Yaptırılır?

Genel Sağlık Sigortasının en çok kafa karıştıran ve soruya neden olan kısmı çalışmayanlar ile ilgili olan kısım. Az önce de belirttiğimiz gibi Genel Sağlık Sigortası, çalışsa da çalışmasa da tüm ülkeyi kapsayan bir sistem. Çalışmayan kişiler sistemin içinde yer alıp sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için kendi GSS primlerini SGK’ya kendileri yatırıyorlar. Ödenecek Genel Sağlık Sigortası priminin belirlenmesi için Gelir Testi yaptırmak zorunlu. Gelir Testi, ikamet edilen yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yaptırılabiliyor. Çalışmayan herkes GSS Gelir Testini yaptırmak zorunda. 2017’de getirilen yeni uygulama ile gelir testi yapılmasına gerek kalmamıştır.

Gelir Testi Ne İşe Yarar?

Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi ile gelirin olup olmadığı, varsa bunun ne kadar olduğu belirleniyordu. 2017’de yürürlüğe sokulan yeni uygulama ile gelir testine gerek kalmadan ödenecek prim tutarı sabitlendi. Buna göre aile içindeki kişi başına düşen gelirleri brüt asgari ücretin üçte birinin altında olduğu tespit edilenler G0 olarak, aile içindeki kişi başına düşen gelirleri brüt asgari ücretin üçte biri ve üstünde olduğu tespit edilenler G1 olarak değerlendiriliyor. G0’a dahil olanların primleri devlet tarafından ödenirken, G1 grubuna dahil olanlar için aylık brüt ücretin %3’ü ödenir.

18 yaşın altındaki çocuklar anne-baba üzerinden sigortalı sayılıyor ve sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. 18 yaşını geçmiş evli olmayan çocuklar lise ya da dengi bir öğrenim kurumunda öğrenim görüyorsa 20 yaşını, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşını doldurmamış olmak kaydıyla anne-baba üzerinden sağlık güvencesinden faydalanmaya devam edebiliyor. 25 yaşını geçmiş olan çocukların Gelir Testi yaptırması gerekiyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası devlete ait sağlık kurumlarında geçerli. Sigorta şirketlerinin sunduğu bir ürün olan tamamlayıcı sağlık sigortası ile SGK ile anlaşması bulunan tüm hastanelerden sağlık hizmeti alabilirsiniz.

SGK’nız ile özel hastanelerde muayene ve tedavi olmak isterseniz sigorta şirketlerinin sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilirsiniz. En avantajlı sigorta teklifine ulaşmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü 17.09.2021

  Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü

 • Viop Nedir? 17.09.2021

  Viop Nedir?

 • Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli? 17.09.2021

  Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

 • Repo Nedir? 17.09.2021

  Repo Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon