Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bilinmeyenleri, yanlış bilinenleri ve bu sigorta kapsamında kimlerin yer aldığı gibi detaylı bilgileri sizler için derledik.

Genel Sağlık Sigortası, ister çalışsın ister çalışmasın ülke nüfusunun tamamını kapsayan bir sigorta sistemi. 2006 yılında tüm sosyal güvenlik kurumlarının (BAĞ-KUR, Emekli Sandığı vb) Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında birleşmesinden bu yana atılan ikinci büyük adım Genel Sağlık Sigortası (GSS) oldu. 2012’de yapılan bu hamleyle ülkemizde yaşayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları GSS’li oldu.

GSS’de Çalışanlar ve Çalışmayanlar Arasındaki Fark

Eğer çalışansanız sigorta primleriniz çalıştığınız kurum tarafından ödenmektedir. Çalışan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de bu vesile ile sigorta kapsamında yer almakta. Çalışmayanlar ve çalışmayan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler içinse durum biraz farklı. Çalışmayanlar kişiler devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için sigorta primlerini kendileri ödemek zorunda. Yatırılacak prim tutarının belirlenmesi için Gelir Testi yaptırmaları gerekiyor.

Gelir Testi Nedir, Nerede Yaptırılır?

Genel Sağlık Sigortasının en çok kafa karıştıran ve soruya neden olan kısmı çalışmayanlar ile ilgili olan kısım. Az önce de belirttiğimiz gibi Genel Sağlık Sigortası, çalışsa da çalışmasa da tüm ülkeyi kapsayan bir sistem. Çalışmayan kişiler sistemin içinde yer alıp sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için kendi GSS primlerini SGK’ya kendileri yatırıyorlar. Ödenecek Genel Sağlık Sigortası priminin belirlenmesi için Gelir Testi yaptırmak zorunlu. Gelir Testi, ikamet edilen yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yaptırılabiliyor. Çalışmayan herkes GSS Gelir Testini yaptırmak zorunda.

Gelir Testi Ne İşe Yarar?

Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi ile gelirin olup olmadığı, varsa bunun ne kadar olduğu belirleniyor. Test yapılırken hane halkının tamamı göz önünde bulunduruluyor. Yani tek başınıza yaşamıyorsanız bireysel Gelir Testi yaptıramazsınız. Aynı evde yaşayan eşler, çocuklar, o evde yaşıyorsa anne ve baba, öğrenim nedeni ile şehir dışında yaşayan 25 yaşını doldurmamış çocuklar hane halkı olarak dikkate alınıyor. Gelir Testinin sonucuna göre kişinin ödeyeceği prim tutarı belirleniyor. Gelir Testi yaptırmazsanız priminizi en yüksek tutardan ödemeniz gerekiyor.

Gelir KriteriGelir Aylık Prim
Asgari ücretin üçte birinden az olanlar549 TLHazine karşılıyor
Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar549-1.647 TL65.88 TL
Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar1.647-3.249 TL197.64 TL
Asgari ücretin iki katından fazla olanlar3.249 TL ve üzeri395.28 TL

 

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere geliri 549 TL’den az olanlar prim ödemiyor. 18 yaşın altındaki çocuklar anne-baba üzerinden sigortalı sayılıyor ve sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. 18 yaşını geçmiş evli olmayan çocuklar lise ya da dengi bir öğrenim kurumunda öğrenim görüyorsa 20 yaşını, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşını doldurmamış olmak kaydıyla anne-baba üzerinden sağlık güvencesinden faydalanmaya devam edebiliyor. 25 yaşını geçmiş olan çocukların Gelir Testi yaptırması gerekiyor.

Genel Sağlık Sigortası devlete ait sağlık kurumlarında geçerli. SGK’nız ile özel hastanelerde muayene ve tedavi olmak isterseniz sigorta şirketlerinin sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilirsiniz. En avantajlı sigorta teklifine ulaşmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir