Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 2.09.2016 Güncelleme Tarihi: 22.05.2023

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigortalıların özel hastanelerdeki sağlık giderlerinin yalnızca bir kısmını öder; ancak bazı rahatsızlıklarda ve tercih edilen hastaneye göre zaman zaman yüklü masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile İlgili Bilmeniz Gerekenler
Bu noktada Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) yardımınıza koşar. Pek çok kişinin tercih ettiği Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK hizmetlerinin yetersiz kaldığı anlarda farklı kolaylıklar sunar. Bu yazıda özel sağlık kuruluşlarından ekstra ödeme yapmadan yararlanabilmenizi sağlayan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile ilgili detayları derledik.

Kimler Yaptırabilir?

Özel sağlık kuruluşlarından ek ücret ödemeden hizmet almak isteyen neredeyse herkes Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırabilir. Ancak öncelikle Tamamlayıcı Sağlık Sigortası isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigorta türü olduğunu belirtelim. Ayrıca bu sigortayı yaptırabilmek için aktif şekilde SGK’lı olmanız da gerekli. Eğer SGK kapsamında ve T.C. vatandaşı olma şartlarının hepsini taşıyorsanız tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Bunların yanı sıra tercih edilen sigorta şirketine göre değişmekle beraber genellikle 60 yaşın altında olma koşulu da aranır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Primleri Neye Göre Değişir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan yararlananlar, poliçenin devamı için düzenli olarak prim öder. Sigorta şirketleri tarafından belirlenen Tamamlayıcı Sağlık Sigortası primleri, her vatandaş için farklı olabilir. Bu primlerin tutarı belirlenirken şunlar göz önünde bulundurulur:

 • Sigortalının yaşı
 • Sigortalının cinsiyeti
 • Sigortalının ikametgâh adresi
 • Sigortalının eşi ve/veya çocuklarının olması

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası primleri, aylık taksitlerle ve kredi kartıyla ödenebilir. Poliçenin içeriği, prim tutarında belirleyici olur. Yatarak ve ayakta tedavi teminatları arttıkça daha fazla ödeme yapmak gerekir. Ayrıca ikametgâh adresindeki ve ödeme planındaki değişiklikler de söz konusu primi etkiler.

HangiKredi üzerinden Özel Sağlık Sigortası Sorgulayabilir, size uygun poliçe tekliflerine ulaşabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçeleri, ayakta ve yatarak tedaviler için farklı teminatlar sunar. Aşağıdaki tabloda Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında verilen teminatlardan bazılarını görebilirsiniz.

Yatarak Tedavi Teminatları   Ayakta Tedavi Teminatları  
1. Doktor raporunda belirtilmiş olması şartıyla sigortalının dâhili veya cerrahi yatışları 1. Doktor muayenesi
2. Ameliyat 2. Röntgen
3. Ameliyat öncesi ve sonrası tetkik 3. MR
4. Ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon 4. Laboratuvar hizmetleri
5. Evde bakım 5. Tomografi
6. Suni uzuv 6. Fizik tedavi
7. Radyoterapi, kemoterapi ve diyaliz 7. İleri tanı yöntemleri

Bazı poliçelerde sayılanların yanında doğum teminatı da yer alır. Ancak doğum teminatlı poliçelerin fiyatlandırmasının ayrı yapıldığını belirletelim. Poliçeye eklenebilen bu teminatla doğum öncesi ve sonrası masraflarda Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerli?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı, sigortanızı yaptırdığınız şirketin anlaşmalı olduğu kurumlarda kullanabilirsiniz. Bunun için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçesini alacağınız şirketin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarını kontrol etmeli ve karar aşamasında bu bilgiyi gözetmelisiniz. Ayrıca en avantajlı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçesini bulmak için sigorta şirketlerini tek tek gezmenize gerek yok. HangiKredi üzerinden en avantajlı poliçe teklifine dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz.

En Avantajlı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İçin Tıklayın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

3,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

4 Yorum

Neveser
Neveser 25.07.2020 • 00:00

diş ve çene cerrahisini kapsayan sigortalar hangileri yardımcı olurmusunuz

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 28.07.2020 • 00:00

Merhaba Neveser, Sigorta poliçelerinin kapsamları birbirinden farklı olmakla birlikte fiyatı da kapsama göre değişiklik gösterir. Konuyla ilgili olarak sigorta şirketlerinden destek almanı tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Cihan lala
Cihan lala 30.03.2019 • 00:00

Saglik sigortami yapacam ama 1 haftaya ameliyat olacam oluyor mu

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 1.04.2019 • 00:00

Sayın Cihan lala, Genellikle sağlık sigortası yaptırılırken mevcut hastalıklar sorulur ve sigorta buna göre yapılır, mevcut hastalıklar sigorta kapsamına alınmaz. Ancak yine de sigorta yaptıracağınız kuruma konuyla ilgili danışmanızı tavsiye ederiz.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Hiperenflasyon Nedir? 2.06.2023

  Hiperenflasyon Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon