Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Özel Sağlık Sigortası Hakkında Merak Edilenler

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 15.08.2015 Güncelleme Tarihi: 21.05.2021

Sigorta türleri arasında en çok ilgi gören ve herkes için önemli bir sigorta seçeneği olan sağlık sigortası ile ilgili Hangikredi.

Özel Sağlık Sigortası Hakkında Merak Edilenler
com olarak sürekli surette hizmet vermeye ve yardımcı olmaya deva ediyoruz.

Sigorta türleri arasında en çok ilgi gören ve herkes için önemli bir sigorta seçeneği olan sağlık sigortası ile ilgili Hangikredi.com olarak sürekli surette hizmet vermeye ve yardımcı olmaya deva ediyoruz.

Sigorta şirketleri ve sigorta paketleri arasında yer alan en uygun sigorta fiyatları ve tekliflerini en güncel verilerle tek bir ekranda incelemek, detaylarıyla görerek sizin için uygun seçeneğe güvenle başvuru yapmak için Hangikredi.com sigorta karşılaştırma aracından faydalanabilirsiniz. Verdiğimiz bu hizmetin yanı sıra öne çıkan sigorta ürün ve kampanyaları ile ilgili bilgiler üzerine yazdığımız yazılarla da sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Siz de yakın zamanda sağlık sigortası başvurusu yapacaksanız ya da henüz yaptıysanız, aklınıza takılan bazı soruları cevaplarıyla aşağıda bulabilirsiniz.

Kimler Sağlık Sigortası Yaptırabilir?

Sağlık sigortası, kişilere çeşitli sağlıksal ve hayati risklere karşı ekonomik güvence vermeyi amaçladığı için, sigorta şirketlerinin de bazı yaş kısıtlamaları söz konusu oluyor.

Sağlık sigortası yaptırmak için çoğunlukla belirlenen yaş sınırı 0 ile 60 yaş arası olmuştur. Daha önceki yıllarda 18 yaş ve üzeri için geçerli olan yaş sınırı artık yeni doğan çocukların dahi sigortalanmasına olanak tanıyor. Elbette 18 yaşına kadarki sigortalıların ailesi ile birlikte sigortalanmak zorunda olduğunu belirtelim.

Özel Sağlık Sigortası Sorgulama

Hangi Sağlık Sigortasına Başvurmak Gerekir?

En iyi sağlık sigortası elbette ihtiyaçlarınıza en iyi cevap verendir. Bu yüzden de en ucuz sağlık sigortası ile en iyi sigorta tarifelerini karıştırmakta fayda var. Dolayısıyla öncelikle kendi hayatınızı ve hayat biçiminizin içerdiği risk gruplarını yeterince analiz etmeniz gerekiyor. Bu sayede hem hayatınızdaki muhtelif risklere karşı tam bir güvence edinmiş olursunuz, hem de sigorta fiyatları tam olarak beklentilerinize hitap edecek duruma gelmiş olur.

Sağlık Sigortasında Ömür Boyu Yenileme Garantisi

Sağlık sigortası süresi poliçeler için standart olarak 1 yıl şeklinde belirlenmekte. Bu da her poliçe dönemin sonunda sigortanın geçerliliğini kaybettiği ve sigortaya devam etmek istiyorsanız ek bir işlem olarak sigorta yenileme işlemi yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Bunun haricinde bir de sağlık sigortasında ömür boyu yenileme garantisi yer alır ve sigorta poliçenizdeki planlamanın ömür boyu devam edeceğini içerir.

Ancak bu seçeneği kullanırken unutmamak gerek ki, ömür boyu yenileme garantisine sahip olan sigorta paketi, daha sonra poliçede yenilik yapılmasına engel teşkil eder. Yani sigorta kapsamı içerisinde yer almayan bir hastalık ya da risk olduğunda anlaşmalı sigorta şirketiniz için için sigorta primlerini artırmayacak.

Sağlık Sigortasına Aileyi Dahil Etmek

Özel sağlık sigortası sahibi olanların en çok merak ettiği konulardan birisi de sigorta paketi kapsamına kişinin ailesini, yani eşini ve çocuklarını alıp alamayacağı konusu. Böyle bir işlem mümkün tabii ki fakat bazı değişik uygulamaların söz konusu olmasıyla.

Yapılmış ve uygulanmakta olan sigorta poliçeniz kapsamına eşinizi, yeni doğmuş çocuğunuzu ya da evlat edinilen bir çocuğu doğum ya da evlat edinme tarihinden itibaren farklı süreler kapsamında dahil etmek mümkün.

Sigorta Ettiren ve Sigortalı Kimdir?

Anlam karmaşası yaşanan konulardan birisi de poliçelerde ve çeşitli kaynaklarda geçen sigorta ettiren ve sigortalı kimlikleri arasındaki farklar.

Özel sağlık sigortası terminolojisine göre sigorta ettiren kişi, sigorta ödemesini yapan kişi oluyor. Yani sigorta ile ilgili sözleşmesi imzalayan ve belirtilen ödemeleri yapmak ile yükümlü olan kişi anlamına geliyor. Sigortalı ise sigortadan faydalanan, poliçe kapsamındaki risklerde sigortanın belirttiği imkanlardan yararlanan kişi oluyor. Bu iki terimi ayrı olmasından anlaşılabileceği gibi bu ikisi aynı kişi de olabilir, farklı da olabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon