Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Haciz Nedir? Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır? 

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.06.2021 Güncelleme Tarihi: 3.09.2021

Borçlanmalar, artık hayatın her alanında kaçınılmaz oldu.
Haciz Nedir? Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır? 
Doğru ve düzenli bir şekilde ödeme yapıldığında, bir kuruma borçlanmak avantajlı bir duruma dönüşebilir. Fakat olası problemler sonucunda bu borçları ödeyememek, işi hukuki boyuta taşır.

Hukuki boyutun son aşaması ise hacizdir. Haczin her durumda farklı bir prosedürü olabilir. Dolayısıyla haciz nedir, ne zaman gelir, nasıl kaldırılır gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak her borçlu için faydalıdır.

Peki Haciz Nedir?

Haczedilme durumu, bir kişi ya da kurumun, gerçek ya da tüzel kişilere olan borçlarını ödememesi sonucu doğan bir yasal işlemdir. Borcun taahhüt edilen tarihte ödenmemesinin ardından, yasal çerçevede belirlenmiş olan gecikme süresi devreye girer. Gecikme süreci ile birlikte icra takibi başlar ve icra takibi sürecinin netleşmesi ile birlikte haciz kararı çıkar. Bu kararın ardından, borçlu olan tarafın hem menkul hem de gayrimenkul varlıklarına, borç miktarına karşılık gelebilecek şekilde el konulur.

Bunun dışında bir de e haciz uygulaması vardır. E-haciz, devlete olan vergi vb. borçlar için, banka hesaplarında bulunan para, döviz, fon vb. varlıkların haczedilmesidir.

Farklı yerlere olan borçlarınızı uygun faiz oranlı ihtiyaç kredileri ile ödeyebilir, hem borçlarınızı tek bir çatı altına toplayabilir hem de icra takibi riskinden korunabilirsiniz.

Haciz Tebligatı Nedir?

Haciz tebligatı, hakkında haczedilme kararı çıkarılmış olan borçlulara, işlemlerin gerçekleşeceği tarihten en az 7 gün önce gönderilen bir bilgilendirme mektubudur. Borçlunun daha büyük mağduriyetler yaşamaması adına tebligat gönderilmesi zorunludur. Tebligat gönderimi yapılmamış olan kararlar için borçlunun itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Haciz İşlemi Uygulanabilecek Mallar ve Durumlar Nelerdir?

Borçlu kişinin sahip olduğu tüm mal varlığının haczedilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Borcun statüsüne ve durumuna göre, haczedilebilecek varlıklar da farklılık gösterir. Kimi zaman borcun tamamına kimi zaman da bir kısmına karşılık gelecek kadar varlık haczedilir.

Arabaya Haciz Gelir mi?

İcra takiplerinde hacze konu olan varlıkların ilk sırasında fiziki mallar bulunur. Dolayısıyla borçlunun bir arabası varsa, ilk haczedilecek varlıklardan birisi bu olur. Bu durum, borcun boyutu ve aracın değeri ile de alakalı olarak değişebilir. Özellikle taşıt kredisi kullanıldığında, banka tarafından araca rehin konulur ve borcun ödenmemesi hâlinde araç haczedilir.

Konutlara Haciz Gelir mi?

Konutlar da arabalar gibi haczedilecekler listesinin ilk sıralarında yer alır. Konut alımlarında haciz işlemi, ödenmeyen konut kredisi borçlarında sıklıkla görülebilir. Konutlar, genellikle yüksek tutarlı borçların olduğu durumlarda haczedilir.

Eşlere Ait Mallara Haciz Gelir mi?

Mevcut yasalara göre borçlar bireyseldir ve sadece borçluyu ilgilendirir. Bu nedenle haczedilecek malın sahibi ile borçlunun aynı kişi olması gerekir. Dolayısıyla borçlu kişinin evli olması, eşinin mallarının haczedilmesi gibi bir durum doğurmaz.

Babaya Gelen Haciz Çocukları Etkiler mi?

Evlilik durumunda olduğu gibi anne, baba, kardeş ve çocuk durumunda da sadece borçlu kişiye ait mallar hacze konu olabilir. Borçlu, diğer aile bireyleri ve akrabalarıyla aynı evde yaşıyor olsa da o eve icra geldiğinde, sadece borçlu kişiye ait olan mallar alınır. Fakat bu kişiler arasında bir kefalet söz konusu ise kefil olan kişinin malları da haczedilebilir.

Emekli Maaşına Haciz Gelir mi?

Emekli olan bir kişinin malları ve evindeki eşyalar haczedilebilir fakat emekli maaşı haczin dışında kalır. Eğer emekli statüsündeki borçlu, ödeyemediği borçlarının maaşından haczedilmesine onay verirse, ancak bu şekilde bir kesinti mümkün olur. Bu nedenle, emeklilere kredi kullandıran bankalar, bu konuda emekliler ile anlaşma sağlamaya çalışırlar.

Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer yasal takipte bir borç varsa, bu borç için belirli aralıklarla haciz sorgulama işlemi yapmakta fayda vardır. Hakkında icra kararı çıkmış dosyaları önceden görmek önemlidir. Bu sorgulama işlemini yapmanın UYAP ve e-devlet olmak üzere iki farklı yolu vardır.

UYAP SMS ile Sorgulama E-Devlet Üzerinden Sorgulama
T.C. kimlik numarası ve dava dosya numarası yazılır.T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.
4060'a SMS olarak gönderilir.Genel sorgulama için Dava Dosyası Sorgulama sayfasına gidilir.
Sorgulama sonucu SMS olarak aynı telefona gelir. Araçlar için Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama sayfasına gidilir.
Sadece Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörleri yararlanabilir. Banka hesapların için Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama sayfasına gidilir.
Her bir SMS için 1,5 TL işlem ücreti alınır.Sorgulama sonucu ilgili sayfada gösterilir.

İcra ve Haciz Süreci Nasıl İşler?

Haciz sürecinden önce icra takibi başlar. Takip sonrası karar çıkar ve bu karar, borçluya bir tebligat ile bildirilir. Tebligatta belirtilen tarihe kadar borçlu tarafından ödeme yapılmazsa ya da alacaklının kabul edebileceği bir ödeme sözü verilmezse, hacze konu olabilecek mallara el konulur.

El konulabilecek mallarla ilgili bazı sınırlamalar vardır. Örneğin eve gelen bir icrada, bireylerin asgari yaşam standartlarını karşılamak için ihtiyaç duydukları koltuk, buzdolabı, yatak, çamaşır makinesi gibi mallara el konulamaz. Fakat bu mallardan birden fazla var ise lüks olarak kabul edilip el konulabilir.

Bu süreçte ilamlı ve ilamsız olmak üzere iki farklı haciz türü ile karşılaşılabilir. Mahkeme kararı gerektiren işlemler ilamlı, mahkeme kararı gerektirmeksizin yürütülebilen işlemler ise ilamsız olarak kabul edilir.

İcra ve Haciz Durumuna Nasıl İtiraz Edilir?

Eline tebligat ulaşmış olan bir borçlu, eğer icra takibinin ve haczin gerekli olmadığını ya da borç durumunda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsa, tebligatın gönderildiği icra dairesine itirazda bulunabilir. Bu itiraz, borçlu tarafından yazılan bir dilekçe ile mümkündür. Ayrıca tebligat gönderilmeden haczetme işlemi başlatılan borçluların da itiraz hakları vardır. Yapılan bu itirazlar gerekli incelemeler sonucunda karara bağlanır ve icra takibinin durdurulmasına ya da devamına karar verilebilir.

Haciz Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Haczin ortadan kalkması, aşağıdaki üç farklı senaryo ile mümkündür.

 1. Borcun ödenmesinin ardından ilgili dava dosyası kapanır ve icra dairesi tarafından haciz kaldırılır.
 2. Alacaklı ve borçlunun anlaşması durumunda da alacaklının talebi doğrultusunda haciz kaldırma işlemi yapılabilir.
 3. Borçlu taraf haczin usulsüz olduğunu düşünüyorsa resmî itirazını gerçekleştirir ve haklı bulunması hâlinde mahkeme kararı ile işlem durdurulur.

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü 17.09.2021

  Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü

 • Viop Nedir? 17.09.2021

  Viop Nedir?

 • Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli? 17.09.2021

  Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

 • Repo Nedir? 17.09.2021

  Repo Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon