Emekli Maaşı Haczedilebilir Mi?

Emekliler için en önemli geçim kaynağı olan emekli maaşları ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan birisi de emekli maaşlarının haczedilip haczedilemeyeceği yönünde.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenen emekli maaşının haczedilmesi durumunda aslında son derece önemli maddi sorunların ortaya çıkması muhtemel. Peki, emekli maaşı haczedilebilir mi?

Diğer adıyla yaşlılık aylığı olarak da isimlendirilen emekli maaşının haczedilmesi, yasalara göre emekli kişinin onayı olmadan mümkün değil.

5510 Sayılı Kanun ‘un 93’üncü maddesi uyarınca sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez.

Hangi durumlarda haciz söz konusu olabilir?

Emekli maaşına haciz gelmesi durumu belli birkaç durumda söz konusu olabiliyor. Bu konuyu içeren 88’inci maddeye göre SGK’nın bir emekliden prim, SGDP gibi bir alacağı varsa haciz edilebiliyor. 88’inci madde SGK alacaklarını düzenlemekte ve SGK’ya borcu olan ve emekli aylığı alanların maaşlarının dörtte biri haczedilebilmektedir. Böylesi bir durumda haczedilecek maaş miktarı da emekli maaşının % 25’inden fazla olamaz. Ayrıca nafaka borçları dışında da emekli maaşı haczedilemez.

Basit bir haciz hesaplama işlemi yaparsak; emekli aylığı 1500 TL olan emeklinin 2010 ile 2012 yılları arası için SGK’ya 6 bin TL SGDP borcu bulunmakta ise emekli maaşının %25’i olan 375 TL emekli maaşından haciz edilir.

Memur emeklileri için işleyiş daha farklı oluyor. Memurlar 5434 sayılı Kanun kapsamında oldukları için ve mevzuatlarında emekli maaşlarının haciz edilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmadığından, memur emeklilerin maaşlarına haciz konulabiliyor.

En Uygun Kredi Faiz Oranı Hangi Bankada?
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

1 yorum

  1. Faydalı


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir