Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Emekliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.12.2021 Güncelleme Tarihi: 29.02.2024

Bankalar, farklı ihtiyaçlara yönelik olarak pek çok kredi ürünü sunar.

Emekliye Ne Kadar Kredi Çıkar?
Finans kuruluşları, kredi kullandırma politikalarını kredi notu ve gelir düzeyi gibi faktörlere göre belirler. Düzenli bir gelir kaynağı olan emekli maaşı sayesinde emeklilere özel kredi seçenekleri de bulunuyor. HangiKredi olarak bu yazımızda emeklilere verilen kredilere dair merak edilen tüm ayrıntılara değindik.

Emekliler için Maksimum Kredi Tutarı Nedir?

Bankaların emeklilere özel kampanyaları göz önünde bulundurulduğunda sunulan kredilerde genellikle aylık maaşın 15-20 katı aralığında tutarların belirlendiğini söylemek mümkün. Emekli kredi miktarı, aylık taksit ödemelerinin toplamda maaşın yüzde 70'ini geçmeyecek şekilde belirlenir. Alabileceğiniz maksimum kredi tutarını öğrenmek için HangiKredi Hesaplama Araçlarından yararlanabilirsiniz.

Emekli Kredisinde Yaş Sınırı Var mı?

Bankaların geri ödemeleri garanti altına almak için uyguladığı bazı prosedürler bulunur. Emekli kredisi söz konusu olduğunda yaş sınırı ve yaşa göre vade süresinin belirlenmesi, en önemli kriterler arasında. Yaş sınırları, bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel olarak 80 yaş üstüne kredi çıkmadığını söylemek mümkün.

Yaş sınırı hesaplanırken vade süresi de işleme dâhil olur. Örneğin; 76 yaşındaki bir tüketici, kredi için yaş sınırı 80 olan bir bankadan maksimum 4 yıl vadeli finansman seçeneklerinden yararlanabilir. Yani emekli kredi çekmek için belirlenen yaş aralığında olmalı ve vade bitiminde de o sınırı geçmiyor olmalıdır.

Emekli Kredisi için Yaş Sınırına Takılanlar Ne Yapabilir?

Emeklilik kredilerinde üst yaş sınırı, bankadan bankaya farklılık gösterir. Yapılan bir kredi başvurusu yaştan dolayı reddedilmiş ise başka bankaları değerlendirmek en ideal çözümdür. Ulaşılabilen tüm finans kuruluşları ile iletişime geçerek üst yaş sınırını öğrendikten sonra emekli kredi başvurusu yapılabilir. Bazı bankalar, emeklilik maaşının yanında ekstra gelir elde eden müşteriler için yaş sınırı uygulamasını esnetebilir. Böylelikle eğer bir ek gelir varsa ve bu kazanç belgelendirilerek bankaya bildirilirse yaş problemi de ortadan kalkabilir.

Emekliler Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmelidirler?

Emekliler, kredi almadan önce ilgili bankanın şartlarını mutlaka gözden geçirmelidir. Kredinin onaylanması için sadece emekli olmak yeterli değildir. Bankalar, genellikle kredi başvurusu yapanların düzenli gelir elde ediyor olmasına da dikkat eder. Emekli maaşı düzenli bir gelir olarak kabul edilse bile kişinin kredi notunun düşük olması ve yakın tarihte yasal takibe girmesi gibi durumlardan dolayı başvuru reddedilebilir. Emekli maaşı ile kredi çekmeyi planlayanların bu detaylara mutlaka dikkat etmeleri gerekir.

Emeklilerin kredi alırken dikkat etmesi gereken bir diğer önemli unsur da faiz oranlarıdır. Her bankada farklı bir faiz oranı bulunabileceği için bu konuda detaylı bir araştırma yapmak faydalı olacaktır. Dilerseniz HangiKredi üzerinden ilgili bankaların faiz oranlarını karşılaştırabilir, finansman seçeneklerini detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Emekliye faizsiz kredi verilmiyor olsada maaşın alındığı bankalar genellikle daha avantajlı oranlar sunar. Ayrıca diğer bankaların kampanya dönemlerinde faiz oranlarını düşürmeleri de mümkün.

Bankalar, bazı dönemlerde emekli olma kredisi gibi seçenekler de sunabilir. Bu kredi sayesinde tüketiciler, eksik sigorta primlerini ve askerlik borçlanmalarını ödeyerek emekli olabilir. BAĞ-KUR borcu olanlar, “Bağ-Kur Yapılandırma Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimizde konuya ilişkin detaylı bilgilere ulaşabilir.

Emekli Kredisi Başvurusu için Hangi Belgeler Gerekli?

Emeklilik kredisi için gerekli olan tüm belgeler, genelde sistemde mevcut olduğu için başvuru aşamasında çok fazla evrak talep edilmiyor. Özellikle maaşınızı aldığınız bankadan kredi başvurusunda bulunacaksanız aylık maaş dökümü ve ikametgâh belgesi ibraz etmenize gerek kalmaz. Maaş çektiğinizin dışında bir bankanın emekli kredisine başvururken genel olarak aşağıdaki belgeleri ibraz etmeniz gerekiyor:

 • Aylık emekli maaşı dökümü
 • İkametgâh belgesi
 • Konut kredisi alacaklar için alınacak olan konutun tapu fotokopisi
 • Taşıt kredisi alacaklar için ruhsat fotokopisi veya faturası
 • Çalışma durumu devam eden ya da kira gibi ek bir kazancı olan emekliler için ek gelir belgesi

Başvurunuzun kabul edilmesi hâlinde bankalar sizden ek belgeler veya bilgiler talep edebilir. Bu süreçte banka tarafından istenen belgeler ve koşullar bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bu nedenle başvuru yapacağınız bankanın kredi şartlarını öğrenmek için kurumla doğrudan iletişime geçmeniz önemlidir. Dilerseniz "Kredi için Gerekli Belgeler" isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Emeklilik Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Emekli kredisi faiz oranları sabit değildir ve bankalara göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla bankaların sunduğu faiz seçeneklerini ayrı ayrı incelemenizde fayda var. Faizleri değerlendirirken öncelikle emekli maaşınızı aldığınız banka ile iletişime geçebilirsiniz. Kendi müşterilerine daha düşük faiz imkânları sunan bankalar, yaş sınırını da buna göre düzenleyebiliyor.

Genel olarak bankaların faiz seçeneklerine bakıldığında emekli kredileri için özel bir uygulamanın söz konusu olmadığı görülebilir. Bankalar, faizlerde genellikle dönemsel olarak düzenlediği kampanyalarla ya da kişilerin sunmuş olduğu belgelere göre indirim uygular. Bunların dışında genel olarak sabit bir faiz düzenlemesi bulunuyor. Bankaların en avantajlı kampanyaları ise emekli maaşını kendilerinden alan müşteriler için geçerli.

Emekli Kredisi için Sunulan Şartlar Nelerdir?

Bazı bankalar, emekli kredisinde sigorta poliçesi talep edebilir. Bu poliçe, kredi borcunun ödenememesi durumunda sigortanın devreye girmesini sağlar. Dilerseniz “İsteğe Bağlı Sigortalar” isimli yazımızda bu güvence seçeneklerinin avantajlı yönlerini inceleyebilirsiniz. Emeklilerin kredi başvurularında sağlaması gereken genel şartlar ise şu şekilde:

 • Krediye başvuracak emekli üzerinde aktif bir yasal ya da idari takip olmaması
 • Bankanın talep ettiği yaş sınırının altında olmak
 • Emekli olunmasına rağmen çalışmaya devam ediliyorsa resmî geçerliliğin belge ile kanıtlanması
 • Kredinin aylık taksitlerinin gelirin yarısından fazla olmaması
 • İpotekle ev alınacaksa eşin rızasının alınması

Kredi şartları, her kurum için farklı olabilir. Emekli kredisi için başvuruda bulunmadan önce bankanızın belirlediği şartları ve gereksinimleri öğrenmeniz önerilir. Böylece gerekli belgeleri hazırlayabilir ve şartları karşılamanız durumunda kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Emekli Kredisi ile Öne Çıkan Bankalar Hangileri?

Emekliler için kredi seçenekleri hemen hemen tüm bankalarda mevcut. Özellikle evrak talep etmeden işlemleri tamamlayan bankalar daha çok tercih ediliyor. N Kolay Kredi İhtiyaç Kredisi, Enpara İhtiyaç Kredisi ve CEPTETEB İhtiyaç Kredisi emeklilerden evrak ve kefil istemeyen finansman seçenekleri arasında. Emekliler için avantajlı kampanyalar ile kredi veren diğer bankaların listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Banka Kampanyaları Tutar Vade Üst Yaş Sınırı
Garanti Bankası Emeklilere Özel Kredi 10,000 TL 12 Ay 70-80
VakıfBank Emeklilere Özel Kredi 10,000 TL 12 Ay 80
DenizBank Emeklilik Kredisi 10,000 TL 36 Ay 80
Halkbank Mutlu Emekli Kredisi 100,000 TL 24 Ay 64-70
ING Bank Emeklilere Kredi 15,000 TL 12 Ay 70
Ziraat Bankası Emekli Kredisi 20,000 TL 36 Ay 70-80

Yukarıda sıralanan kuruluşlar, emekli müşterilerine özel avantajlar sunan ve kredi konusunda öne çıkan bankalardan sadece birkaçıdır. Elbette her bankanın sunduğu kredi şartları ve avantajlar farklı olabilir. Emekli kredisi başvurusu yapmadan önce farklı bankaları araştırarak şartları karşılaştırmak önemlidir. Böylece ihtiyaçlarınıza en uygun kredi seçeneğini bulabilirsiniz.

Emekliler PTT’den Nasıl Kredi Alabilir?

Emekliye kredi müjdesi veren kurumlardan biri de PTT’dir. Maaşlarını PTT sistemi üzerinden alan emeklilerin kredi başvuruları, direkt olarak sağlanabiliyor. Yani PTT’nin herhangi bir şubesi üzerinden anlaşmalı olan bankaların emekli tüketici kredisi seçeneklerine başvurabilirsiniz. PTT ile anlaşmalı olan bankalar ve diğer bilgileri aşağıdaki gibidir.

Banka Kampanyaları Tutar Vade Üst Yaş Sınırı
Odeabank Nakit Hazır Kredi 30,000 TL 36 ay 75
ING Bank Kredi Postam 45,000 TL 60 ay 75
DenizBank Emekli Kredisi 10,000 TL 36 ay 80
Fibabanka Özel İhtiyaç Kredisi 10,000 TL 12 ay 80

PTT anlaşmasının yanında faizsiz kredi imkânı sunan bankalar da mevcut. Bu kuruluşlarda kâr payı üzerinden faize dönüştürülmeden alınan geri ödeme sistemi uygulanıyor. Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası faizsiz kredi seçeneği sunan bankalar arasında yerini alıyor. 48 ay vade seçeneği ile sunulan bu imkân neticesinde finanse işlemi tamamlanır ve hesaplanan kâr oranı üzerinden müşterilerin nakit ihtiyacı karşılanmış olur.

Kredi alırken emeklilerin aklında oluşan soru işaretlerinden biri sıfır faiz imkânı olsa da maalesef bu soruya olumlu cevap vermek mümkün değil. Ancak eski dönemlerde olduğu gibi bankaların kredi geri ödemelerinin kamu üzerinden karşılanması ile bu durum söz konusu olabilir. Emekliler, kredi çekerken ya faiz uygulaması ile ya da faizsiz seçenek olan kâr payı ile geri ödemelerini gerçekleştirmek durumundadır. PTT’nin dışında farklı bankalar tarafından sunulan ve devlet tarafından desteklenen krediler de mevcut. Konu ile ilgili detaylı bilgiye “Devlet Destekli Yeni Kredi Paketinde Önemli Detaylar Nelerdir?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Emekli Kredisi için Sigorta Zorunluluğu Var mı?

Emekli kredisi için yasal olarak bankalara sunulan bir hayat sigortası zorunluluğu bulunmuyor. Ancak yaş durumundan ötürü bu bir şart olarak müşterilere sunulabiliyor. Bankaların kendilerini güvence altına almaları için istenen hayat sigortası, diğer kredi seçeneklerinde zorunlu olmaksızın talep edilebiliyor. Sigorta yaptırmak, elbette müşterilerinin kendi inisiyatifine bağlı. Fakat bankaya emekli kredisi üzerinden başvuru yapıldığında kurum hayat sigortasını zorunlu tutuyorsa bu durumun aksinin uygulanması mümkün olmuyor.

Emekli kredilerinde hayat sigortasının ön planda olmasının en önemli sebebi, herhangi bir vefat durumunda bankanın kalan taksitleri talep etmesi. Eğer kredi kullanan kişinin hayat sigortası varsa vefat durumunda sigorta tarafından kalan taksitler bankaya ödenir. Eğer hayat sigortası yoksa krediyi kullanan kişinin mirasçıları, vefatın ardından bankaya ödeme yapmak durumunda kalır. Bu seçenekler doğrultusunda hem bankanın alacağı ödemenin hem de krediyi kullanan kişinin güvence altına alınması mümkün olur.

Emekli Kredileri için Masraf Ödenir mi?

Her finansman kullanımında olduğu gibi emekli kredisi için de dosya masrafı gibi ek ödemeler çıkabiliyor. Kullanılan kredinin en fazla binde 5’i olacak şekilde dosya, sigorta ve ipotekli işlemler için eksper masrafları söz konusu olabiliyor. Dosya masrafında maksimum binde 5 olarak belirlenmesine rağmen bazı bankalar daha düşük bir miktar da talep edebilir.

Emeklilik Kredisinde Kurum Önemli mi?

SSK ya da BAĞ-KUR üzerinden emekli olunması durumunda direkt bağlı olunan kurum değil, gelir düzeyi önemli oluyor. Yani başvurunuz değerlendirilirken öncelikle emekli maaşınızın tutarına bakılıyor. Maaşınız üzerinde bulunan fatura ödemeleri ve prim gibi devlet tarafından uygulanan kesintiler otomatik olarak gerçekleşse bile bankalar önceki toplam maaş üzerinden hesaplama yapar.

Emekliler Konut Kredisi Alabilir mi?

Sadece emekli maaşı geliri üzerinden konut kredisi başvurusunda bulunulduğunda gelir çoğu zaman yetersiz kalabiliyor. Bu tür krediler, uzun vadeli ve yüksek miktarlı olduğu için normal şartlarda satın alınacak evin değerinin yüzde 90’ına kadar kredi çıkıyor. Belgelenebilir bir ek geliri olan emeklilerin konut kredisi alma noktasında daha avantajlı olduğu söylenebilir.

Emeklilik kredisi; konut, taşıt ve diğer ihtiyaçlara yönelik olarak verilebiliyor. Hâl böyle olunca kredi şartlarında da bazı farklılıklar söz konusu olabiliyor. Aşağıdaki tabloda emekli ev kredisi, emekli taşıt kredisi ve emekli ihtiyaç kredisi hesaplamasını inceleyebilirsiniz.

Kredi Türü Aylık Maaş Vade Çekilebilecek Tutar
Konut Kredisi 4,000 TL 120 ay 151,596 TL
İhtiyaç Kredisi 4,000 TL 36 ay 91,198 TL
Taşıt Kredisi 4,000 TL 48 ay 90,303 TL

Emekliler; gelir durumu, kredi notu, yaş sınırı ve teminat gibi kriterlerine uygun olmaları hâlinde başta konut olmak üzere pek çok krediye başvurabilir. Bu aşamada bankaların sunduğu faiz oranlarını ve vade seçeneklerini detaylı biçimde incelemekte fayda var. Dilerseniz HangiKredi üzerinde avantajlı faiz oranları ile konut kredisi hesaplaması yapabilir, en uygun seçeneklere hızlı ve kolay bir şekilde başvurabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

175 Oy

-

1132077,37 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası