Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Emekliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.12.2021 Güncelleme Tarihi: 6.04.2023

Bankalar, kredi verecekleri müşterilerin gelirlerine çok dikkat ederler; düzenli bir geliri olmayan, yani sabit bir işte çalışmayan kişilere kredi vermezler.

Emekliye Ne Kadar Kredi Çıkar?
Fakat emekliler, çalışmamalarına rağmen kredi alabilirler. Bunun sebebi, düzenli bir gelire yani emekli maaşına sahip olmaları nedeniyle bankaların emekliye özel kredi sunmasıdır.

Emeklilere ne kadar kredi çıkacağı ise bankaların şartlarına ve alınan maaşa göre değişkenlik gösterir. Peki her emekli kredi çekebilir mi?

Emekliler için Maksimum Kredi Tutarı Nedir?

Bankalar emekliler için farklı seçenekler sunuyor. Faiz oranları, yaş sınırı gibi koşullar düşünüldüğünde emeklilerin, emekli kredisine başvururken detaylı inceleme yapmasında fayda var. Yazımızın ilerleyen kısımlarında emekli kredisindeki yaş sınırı, kredi kullanım koşulları, sigorta durumu, kredi türleri gibi başlıkları detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Bankaların emekliler için yaptıkları kampanyalar göz önünde bulundurulduğunda emekli kredisi hesaplaması, genellikle aylık maaşın 15-20 katı aralığında bir tutar belirlenecek şekilde yapılır. Verilebilecek kredi miktarı, aylık taksit ödemelerinin toplamda maaşın yüzde 50’sini geçmeyeceği şekilde belirlenir.

Ekstra geliri olmayan emekli vatandaşlar, sadece emekli maaşları ile kredi ödemesini yaparken biraz zorlanabilirler. Ancak “Kredi Öderken Zorlanmamak İçin Ne Yapmalı?” başlıklı yazımızdan, bu konudaki zorlukları aşmak için ipuçları alınabilir.

Emekli Kredisinde Yaş Sınırı Var mı?

Bankalar, geri ödemeleri garanti altına almak için belli prosedürlere sahiptir. Emekliler için kredi söz konusu olduğunda yaş sınırının getirilmesi ya da yaşa göre vade süresinin belirlenmesi en önemli kriterler arasında. Bankalar arasında emekli kredisi yaş sınırı değişiklik gösterse de genel olarak 80 yaş üstüne kredi çıkmadığını söylemek mümkün. Yaş sınırı hesaplanırken vade de hesaplamaya dahil olur. Mesela kredi için üst yaş sınırı 80 olan bir bankadan, 76 yaşındaki bir tüketici kredi çekmek istediğinde maksimum vade 4 yıl olabilir. Yani, tüketici kredi çekebilmek için yaş sınırının altında kalıyor olmakla birlikte vade bitiminde de o sınırı geçmiyor olmalıdır.

Emekli Kredisi İçin Yaş Sınırına Takılanlar Ne Yapabilir?

Emeklilik kredilerinde üst yaş sınırı, bankadan bankaya farklılık gösterir. Yapılan bir kredi başvurusu yaştan dolayı reddedilmiş ise başka bir bankaya başvuru yapmak en ideal çözümdür. Ulaşılabilen tüm bankalarla iletişime geçip üst yaş sınırını öğrendikten sonra başvuru yapılabilir. Bazı bankalar, emeklilik maaşının yanında ekstra gelir elde eden müşteriler için yaş sınırını görmezden gelebilir. Bu nedenle eğer bir ek gelir varsa ve bu gelir belgelendirilerek bankaya bildirilirse yaş problemi de ortadan kalkabilir.

Emeklilik Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Emekli kredisi faiz oranları sabit değildir ve bankalara göre farklılık gösterebilir. Her banka farklı faiz oranı sunduğundan, bankaların faiz seçeneklerini ayrı ayrı incelemenizde fayda var. Faizleri değerlendirirken her şeyden önce emekli maaşınızı aldığınız banka ile iletişime geçebilirsiniz. Kendi müşterilerine daha düşük faiz imkanları sunan bankalar, yaş sınırını da buna göre düzenleyebiliyor.

Genel olarak bankaların faiz seçenekleri incelendiğinde emekli kredileri için özel bir faiz uygulaması söz konusu değil. Bankaların dönemsel olarak düzenlediği kampanyalar ya da kişilerin sunmuş olduğu belgelere göre faizlerde indirim uygulaması söz konusu olsa da bunların dışında sabit bir faiz düzenlemesi söz konusu. Bankaların kampanyalarından en etkin olanı ise emekli maaşını kendilerinden alan müşteriler için geçerli.

Emekli Kredisi için Sunulan Şartlar Nelerdir?

Emeklilik kredisi için konut, taşıt ve ihtiyaca göre farklılıklar söz konusu. Aşağıdaki tabloda emekli ev kredisi, emekli taşıt kredisi ve emekli ihtiyaç kredisi hesaplaması yer almaktadır.

Kredi Türü Aylık Maaş  Vade Çekilebilecek Tutar
Konut Kredisi 4.000 TL 120 ay 151.596 TL
İhtiyaç Kredisi 4.000 TL 36 ay 91.198 TL
Taşıt Kredisi 4.000 TL 48 ay 90.303 TL


Yukarıdaki tablonun dışında emeklilerin sağlaması gereken genel şartlar ise şu şekilde:

 1. Krediye başvuracak emekli üzerinde aktif bir yasal ya da idari takip olmaması
 2. Bankanın talep ettiği yaş sınırının altında olmak
 3. Emekli olunmasına rağmen çalışmaya devam ediliyorsa resmi geçerliliğin belge ile kanıtlanması
 4. Kredinin aylık taksitlerinin, aylık gelirin yarısından fazla olmaması
 5. İpotekle ev alınacaksa eşin rızasının alınması

Emekli Kredisi ile Öne Çıkan Bankalar Hangileri?

Emekliler için kredi çekme seçenekleri hemen hemen tüm bankalarda mevcut. Özellikle evrak talep etmeden işlemleri tamamlayan bankalar daha çok tercih ediliyor. N Kolay Kredi İhtiyaç Kredisi, Enpara İhtiyaç Kredisi ve CEPTETEB İhtiyaç Kredisi emeklilerden evrak ve kefil istemeyen bankalar arasında. Bu üç seçeneğin yanında, emekliler için kampanya seçenekleri ile kredi veren bankaların listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Banka kampanyaları Tutar Vade Üst Yaş Sınırı
Garanti Bankası Emeklilere Özel Kredi 10.000 TL 12 Ay 70-80
Vakıfbank Emeklilere Özel Kredi 10.000 TL 12 Ay 80
DenizBank Emeklilik Kredisi 10.000 TL 36 Ay 80
Halkbank Mutlu Emekli Kredisi 100.000 TL 24 Ay 64-70
ING Bank Emeklilere Kredi 15.000 TL 12 Ay 70
Ziraat Bankası Emekli Kredisi 20.000 TL 36 Ay 70-80

Emekliler PTT’den Nasıl Kredi Alabilir? 

PTT’nin dışında farklı bankalar tarafından sunulan ve devlet tarafından desteklenen krediler de vardır. Konu ile ilgili detaylı bilgiler “Devlet Destekli Yeni Kredi Paketinde Önemli Detaylar Nelerdir?” başlıklı yazımızdan alınabilir.

Emekliye kredi müjdesi veren kurumlardan biri de PTT’dir. Emeklilerin maaşlarını PTT sistemi üzerinden almaları durumunda bazı bankaların emekli kredilerine başvuruları direkt olarak sağlanabiliyor. Yani PTT’nin herhangi bir şubesi üzerinden anlaşmalı olan bankaların emekli tüketici kredisi seçeneklerine başvurabilirsiniz. PTT ile anlaşmalı olan bankaları ve imkanlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Banka kampanyaları Tutar Vade Üst Yaş Sınırı
Odeabank Nakit Hazır Kredi 30.000 TL 36 ay 75
ING Bank Kredi Postam 45.000 TL 60 ay 75
DenizBank Emekli Kredisi 10.000 TL 36 ay 80
Fibabanka Özel İhtiyaç Kredisi 10.000 TL 12 ay 80

PTT anlaşmasının yanında faizsiz kredi imkanı sunan bankalar da mevcut. Kâr payı üzerinden, faize dönüştürülmeden alınan geri ödeme sistemi uygulanıyor. Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası faizsiz kredi seçeneği sunan bankalar arasında yerini alıyor. 48 ay vade seçeneği ile sunulan bu imkan neticesinde finanse işlemi tamamlanır ve hesaplanan kâr oranı üzerinden müşterilerin nakit ihtiyacı karşılanmış olur.

Kredi alırken emeklilerin sorduğu en önemli soru olan sıfır faiz imkanı olsa da maalesef olumlu cevap vermek mümkün değil. Ancak eski dönemlerde olduğu gibi bankaların kredi geri ödemelerinin kamu üzerinden karşılanması ile bu durum söz konusu olabilir. Emekliler kredi çekerken ya faiz uygulaması ile ya da faizsiz seçenek olan kâr payı ile geri ödemelerini gerçekleştirmek zorunda.

Emekli Kredisi için Sigorta Zorunluluğu Var mı?

Emekli kredisi için yasal olarak bankalara sunulan hayat sigortası zorunluluğu olmasa da yaş durumundan ötürü bu bir şart olarak müşterilere sunulabiliyor. Bankaların kendilerini güvence altına almaları için istenen hayat sigortası, diğer kredi seçeneklerinde zorunlu olmaksızın talep edilebiliyor. İsteyen müşteri kredisini sigortalatma ya da sigortalatmama hakkına sahip. Fakat bankaya emekli kredisi üzerinden başvuruda bulunulduğunda, banka kendisi için hayat sigortasını zorunlu tutuyorsa bu durumun aksinin uygulanması mümkün olmuyor.

Emekli kredilerinde hayat sigortasının ön planda olmasının en önemli sebebi, herhangi bir vefat durumunda bankanın kalan taksitleri talep etmesi. Eğer kredi kullanan kişinin hayat sigortası varsa herhangi bir vefat durumunda sigorta tarafından kalan taksitler bankaya ödenir. Eğer hayat sigortası yoksa krediyi kullanan kişinin mirasçıları, vefatın ardından bankaya ödeme yapmak durumunda kalır. Bu seçenekler doğrultusunda bankanın ödeme konusunda kendini garantiye almasının kolaylaştığı gibi krediyi kullanan kişiler için de bir güvence sağlanmış oluyor.

Emekli Kredisi Başvurusu için Hangi Belgeler Gerekli?

Emeklilik kredisi başvurusu için gerekli olan tüm belgeler genelde sistemde mevcut olduğu için çok fazla belge talep edilmiyor. Özellikle maaşınızı aldığınız bankadan kredi başvurusunda bulunacaksanız aylık maaş dökümü ve ikametgah belgesi istenmiyor. Maaş bankanız olmayan bir bankanın emekli kredisine başvururken genel olarak aşağıdaki belgeleri ibraz etmeniz gerekiyor:

 • Aylık emekli maaşı dökümü
 • İkametgah belgesi
 • Konut kredisi alacaklar için alınacak olan konutun tapu fotokopisi
 • Taşıt kredisi alacaklar için ruhsat fotokopisi veya faturası
 • Çalışma durumu devam eden ya da kira geliri gibi ek geliri olan emekliler için ek gelir belgesi

Emekli Kredileri için Masraf Ödenir mi?

Her kredi işleminde olduğu gibi emekli kredisi için de dosya masrafı gibi ek ödemeler çıkabiliyor. Emekli kredisi için, kullanılan kredinin en fazla binde 5’i olacak şekilde dosya masrafı, sigorta masrafları ve ipotekli işlemler için eksper masrafı söz konusu olabiliyor. Dosya masrafında maksimum binde 5 olarak belirlenmesine rağmen bankalar daha düşük bir miktar da talep edebilirler.

Emeklilik Kredisi için Kuruma Bağlı Olmak Gerekir mi?

SSK ya da BAĞ-KUR üzerinden emekli olunması durumunda direkt bağlı olunan yer değil, gelir düzeyi önemli oluyor. Başvurunuzu yaparken kurum değil, emekli maaşınızın tutarı önemli oluyor. Maaşınız üzerinde bulunan fatura ödemeleri kesintisi, prim kesintisi, devlet tarafından uygulanan kesintiler otomatik olarak gerçekleşse bile bankalar kesinti olmadan önceki toplam maaş üzerinden hesaplama yapar.

Emekliler Konut Kredisi Alabilir mi?

Sadece emekli maaşı geliri üzerinden konut kredisi başvurusunda bulunulduğunda, gelir çoğu zaman yetersiz kalabiliyor. Uzun vadeli ve yüksek miktarlı olduğu için, normal şartlarda satın alınacak evin değerinin yüzde 90’ına kadar kredi çıkıyor.

Emekliler Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmelidirler?

Emekliler, kredi almadan önce ilgili bankanın kredi verme şartlarını mutlaka gözden geçirmelidir. Kredinin onaylanması için sadece emekli olmak yeterli değildir. Bankalar genellikle kredi başvurusu yapanların düzenli gelir elde ediyor olmasına dikkat eder. Emekli maaşı düzenli bir gelir olarak kabul edilse bile kredi notunun düşük olması, yakın tarihte yasal takibe girmek gibi durumlardan dolayı başvuru reddedilebilir. Emekliler kredi alırken bu detaya mutlaka dikkat etmelidirler.

Emeklilerin kredi almadan önce dikkat etmesi gereken bir diğer önemli unsur da faiz oranlarıdır. Her bankada farklı bir faiz oranı bulunabileceği için iyi bir araştırma yapılmalı ve HangiKredi üzerinden ilgili bankaların faiz oranları karşılaştırılmalıdır. Emekliye faizsiz kredi veren bir banka olmasa da maaşın alındığı bankalar genellikle daha avantajlı oranlar sunar. Ayrıca diğer bankalar da kampanya dönemlerinde faizleri düşürebilirler.

Emekli maaş kredisi dışında bankalar, bazı dönemlerde emekli olma kredisi gibi bir seçenek de sunarlar. Bu kredi sayesinde tüketiciler eksik sigorta primlerini ve askerlik borçlanmalarını ödeyerek emekli olabilirler. Bağ-Kur borcu olanlar ise kredi konusundan ziyade “Bağ-Kur Yapılandırma Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimizdeki konular hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

134 Oy

-

1478458,19 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon