Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Harçlık Tasarrufu

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 31.05.2019 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Para yönetimini öğrenmek çocuk yaşlarda başlıyor.
Harçlık Tasarrufu
Her ne kadar günümüzde ebeveynler tarafından çocuklara karşı prens-prenses yaklaşımı olsa da gerçek hayat öyle değil.

Para yönetimini öğrenmek çocuk yaşlarda başlıyor. Her ne kadar günümüzde ebeveynler tarafından çocuklara karşı prens-prenses yaklaşımı olsa da gerçek hayat öyle değil. Hayat bilgisi becerileri kazanabilmeleri ve kendi ayakları üstünde duracakları yaşta sudan çıkmış balığa dönmemeleri adına erken yaşlarda çocuklarınıza harçlık yönetimi, tasarrufu ve para kazanma konuları ile ilgili eğitim vermenizde fayda var.

Önce Para Yönetimi

Para hayatımızın her alanında ve her döneminde kullandığımız sınırlı bir araç. Çocuğunuzun paranın sınırsız olduğu algısına kapılmasını istemiyorsanız ona harçlık vermeli ve küçük çaplı harcamalarını bu harçlıkla yapmasını sağlamalısınız. Üstelik bunu yapmak için okula gitmesini ya da belli bir yaşa gelmesini beklemenize gerek yok. Çocuklar 5-6 yaşlarından itibaren paranın ne olduğunu bilebilir, biriktirebilir ve sizin kontrolünüzde harcama yapabilir.

Harçlık Hangi Sıklıkta Verilmeli?

Harçlığın sıklığı ebeveyne kalmış bir durum ama çocuğunuzun para yönetimini daha kolay idare edebilmesi için önce günlük sonra haftalık düzende harçlık verebilirsiniz. Küçük yaşlarda günlük harçlık almak çocuk için paranın gidiş ve gelişini görmesi açısından faydalı olabilir.

İpucu: Harçlık verdiğiniz gün ve harçlık miktarı mutlaka belli olsun ve bu gün gelmeden harçlığın bitmesi durumunda takviye yapmayın!

Harçlık Tasarrufu İçin İpuçları

Çocuğunuz kendi küçük harcamalarını harçlığı ile yapmaya başladıktan sonra daha büyük isteklerine ulaşmak için harçlık tasarrufu yapmayı öğrenebilir. O istediği için her beğendiği oyuncağı ona almak istiyor olabilirsiniz, mahrum kalmasın diye düşünüyor olabilirsiniz ama unutmayın zor ulaşılan her zaman için daha kıymetlidir. Çok beğendiği bir oyuncak için kendi göstereceği çaba hem aldığı oyuncağa daha çok kıymet vermesini sağlar hem de bütçesini yönetebilmekle ilgili ona çok fazla şey öğretir.

İpucu: Çocuğunuzun harçlık tasarrufu yapmasını sağlamak için ona bir amaç verin, bir hedef koyun!

Tasarruf için çocuğunuza şu tavsiyeleri verebilirsiniz:

 • Harçlığı ile birikim yapabilmek için küçük şeylerden feragat edebilir. Örneğin o çok beğendiği oyuncağa sahip olabilmek için o gün bir çikolata daha az alabilir.
 • Kırtasiye malzemeleri çocukların favori alışveriş ürünleri. Çoğu zaman çocuklar ellerinde yeterli malzeme olmasına rağmen yenilerini alabiliyor. Onlara ellerindeki ürünlerin bir benzerinden almayarak tasarruf edebileceklerini söyleyebilirsiniz.
 • Bazı oyunlar ya da oyuncaklar evde yapılabilir cinsten. Bu tarz şeyler için para vermek yerine evde yapmayı teşvik ederek hem harçlığından tasarruf etmesini sağlayabilir hem de birlikte aktivite yapabilirsiniz.
 • Okul kantini çocuklar için çekici olsa da oldukça sağlıksız. Bir taşla iki kuş vurmak için öğle yemeklerini evde hazırlamayı teklif edebilirsiniz. Çocuğunuzun beslenme çantasına koyacağınız sağlıklı yiyecekler ile hem öğle yemeğinde daha sağlıklı bir şeyler yemesini sağlayabilir hem de onun harçlığından tasarruf etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Eşyalara özen göstermek tasarruf için uzun süreli bir diğer yöntem. Şimdiki çocuklar eşyalarını hoyrat kullanıp hemen yenilenmesini talep ediyor olsalar da onlara eşyalarını özenli kullanarak daha uzun süre idare edebileceği tavsiyesinde bulunabilirsiniz.
 • Kitap bir çocuğun yapacağı en güzel alışveriş olsa da onu bir kütüphaneye üye yapabilirsiniz.

İpucu: Harçlık biriktirmenin en kolay yolu bir kumbaraya sahip olmaktan geçer. Çocuğunuza bir kumbara hediye ederek harçlığından birikim yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Para Kazanma Yöntemleri

Paranın kıymetini anlamak, para yönetimini öğrenmek ve tasarruf edebilmek için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri de çocuğun ufak tefek görevler ile para kazanabilmesini sağlamaktır. Bunu sağlamak için ona ücreti karşılığında küçük ev işleri yaptırabilirsiniz. Odasını toplamak gibi onun sorumluluğunda olan küçük görevler dışında makineyi boşaltmak, kitaplığı düzenlemek, yemek yapmak gibi onun yaşına ve yeteneğine uygun görevler vererek bunu ekstra harçlıkla ödüllendirebilirsiniz.

Ev işleri yaparak para kazanmayı teşvik ederken dikkat! Çocuğunuzun yardım etme ile para kazanma kavramlarını birbirine karıştırmaması için evde anne, baba ya da kardeşlerine halihazırda yardım ettiği konuları “para kazanma” konusu haline getirmeyin. Örneğin çocuğunuz zaten sofra hazırlarken annesine yardım ediyorsa bunu bir para kazanma yöntemi haline getirmeyin. Ev işleri ile para kazanabilmesi için ekstra işler üretin, ekstra sorumluluklar verin.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon