Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

2. El Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 16.11.2016 Güncelleme Tarihi: 25.08.2021

Herkesin sıfır araç hayali olsa da ikinci el araçlara da rağbet çok fazla.

2. El Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır?
Özellikle fiyatların daha uygun olması ve vergi oranının daha düşük olmasından dolayı tercih edilen ikinci el araçların alım satım işlemi sıfır araçlara göre farklılık gösteriyor.

Herkesin sıfır araç hayali olsa da ikinci el araçlara da rağbet çok fazla. Özellikle fiyatların daha uygun olması ve vergi oranının daha düşük olmasından dolayı tercih edilen ikinci el araçların alım satım işlemi sıfır araçlara göre farklılık gösteriyor.

İkinci el araç alım satım işlemi noterde gerçekleşiyor. Yani beğendiğiniz ikinci el aracı satın almak için, satıcıyla birlikte notere gitmelisiniz. Notere gitmeden önce ise toplamanız gereken bazı belgeler var.

Notere gitmeden önce toplanması gereken belgeler

Öncelikle alacağınız aracın motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ve trafik cezası borcu olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Araca ait bir borç varsa satış işleminden önce kapatılmalıdır.

Aracı almanıza engel olmasa da aracın muayenesini de sorgulamanızda fayda vardır. Aracı satın aldığınızda araçla ilgli tüm sorumluluk size geçeceğinden dolayı aracın muayenesi yapılmamışsa bundan kaynaklanan sıkıntılardan dolayı siz sorumlu tutulursunuz.

Taşıt Kredisi Hesapla

Notere gitmeden önce hazır etmeniz gereken belgeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ruhsat veya tescile ilişkin geçici belge
 • Trafik belgesi
 • Nüfus cüzdanı
 • Ehliyet

Noterde hangi işlemler gerçekleşiyor?

İlgili belgelerle notere gittiğinizde öncelikle belgelerin eksik olup olmadığı kontrol edilir.  Alıcı ve satıcıya ait kimlik bilgileri Kimlik paylaşım sisteminden sorgulanır. Bu aşamalardan sonra araçla ilgili kontrol başlar. Aracın satış, devir ve tesciline yönelik engelleyici bir durum olup olmadığına bakılır. Eğer bu aşamada da sorun çıkmazsa satış sözleşmesi hazırlanır.

Noter yetkilisi tarafından hazırlanan sözleşmenin,  taraflar ve noter tarafından imzalanması ile satış işlemi gerçekleşmiş olur. Ancak işlemler burada bitmiyor bir de tescil işlemi var yapmanız gereken. Satışın sorunsuz şekilde gerçekleşebilmesi için sözleşmeden yer alan tüm bilgilerin elektronik ortamda sicile gönderilmesi gerekir. İmzaladığınız sözleşme ile noterin veznesine giderek vergi, harç, noter ücreti gibi ücretlerin ödemesini gerçekleştirmeniz gerekir.

Ödeme yaptığınızda makbuz kesilerek sicile bildirilir. Böylece elektronik ortamda aracın yeni sahibi için tescil işlemi gerçekleştirilmiş olur. Tescil belgesi ortalama bir ay içinde adresinize postalanacağından noterden geçici tescil belgesi alabilirsiniz.

Aracı satın aldıktan sonra en geç 10 gün içinde trafik sigortası yaptırmanız gerekir. En uygun zorunlu trafik sigortasını bulmak için sitemizden sorgulama yapabilirsiniz.

En Avantajlı Zorunlu Trafik Sigortasını Bulmak İçin Tıklayın

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

2 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon