2. el araç alım satımı nasıl yapılır?

Herkesin sıfır araç hayali olsa da ikinci el araçlara da rağbet çok fazla. Özellikle fiyatların daha uygun olması ve vergi oranının daha düşük olmasından dolayı tercih edilen ikinci el araçların alım satım işlemi sıfır araçlara göre farklılık gösteriyor.

İkinci el araç alım satım işlemi noterde gerçekleşiyor. Yani beğendiğiniz ikinci el aracı satın almak için, satıcıyla birlikte notere gitmelisiniz. Notere gitmeden önce ise toplamanız gereken bazı belgeler var.

Notere gitmeden önce toplanması gereken belgeler

Öncelikle alacağınız aracın motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ve trafik cezası borcu olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Araca ait bir borç varsa satış işleminden önce kapatılmalıdır.

Aracı almanıza engel olmasa da aracın muayenesini de sorgulamanızda fayda vardır. Aracı satın aldığınızda araçla ilgli tüm sorumluluk size geçeceğinden dolayı aracın muayenesi yapılmamışsa bundan kaynaklanan sıkıntılardan dolayı siz sorumlu tutulursunuz.

Taşıt Kredisi Hesapla

Notere gitmeden önce hazır etmeniz gereken belgeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ruhsat veya tescile ilişkin geçici belge
  • Trafik belgesi
  • Nüfus cüzdanı
  • Ehliyet

Noterde hangi işlemler gerçekleşiyor?

İlgili belgelerle notere gittiğinizde öncelikle belgelerin eksik olup olmadığı kontrol edilir.  Alıcı ve satıcıya ait kimlik bilgileri Kimlik paylaşım sisteminden sorgulanır. Bu aşamalardan sonra araçla ilgili kontrol başlar. Aracın satış, devir ve tesciline yönelik engelleyici bir durum olup olmadığına bakılır. Eğer bu aşamada da sorun çıkmazsa satış sözleşmesi hazırlanır.

Noter yetkilisi tarafından hazırlanan sözleşmenin,  taraflar ve noter tarafından imzalanması ile satış işlemi gerçekleşmiş olur. Ancak işlemler burada bitmiyor bir de tescil işlemi var yapmanız gereken. Satışın sorunsuz şekilde gerçekleşebilmesi için sözleşmeden yer alan tüm bilgilerin elektronik ortamda sicile gönderilmesi gerekir. İmzaladığınız sözleşme ile noterin veznesine giderek vergi, harç, noter ücreti gibi ücretlerin ödemesini gerçekleştirmeniz gerekir.

Ödeme yaptığınızda makbuz kesilerek sicile bildirilir. Böylece elektronik ortamda aracın yeni sahibi için tescil işlemi gerçekleştirilmiş olur. Tescil belgesi ortalama bir ay içinde adresinize postalanacağından noterden geçici tescil belgesi alabilirsiniz.

Aracı satın aldıktan sonra en geç 10 gün içinde trafik sigortası yaptırmanız gerekir. En uygun zorunlu trafik sigortasını bulmak için sitemizden sorgulama yapabilirsiniz.

En Avantajlı Zorunlu Trafik Sigortasını Bulmak İçin Tıklayın
2. el araç alım satımı nasıl yapılır?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir