Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

2. El Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.11.2016 Güncelleme Tarihi: 11.04.2023

Herkesin sıfır araç hayali olsa da ikinci el araçlara da rağbet çok fazla.

2. El Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır?
Özellikle fiyatların daha uygun olması ve vergi oranının daha düşük olmasından dolayı tercih edilen ikinci el araçların alım satım işlemi sıfır araçlara göre farklılık gösteriyor.

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İkinci el araç alım satım işlemi noterde gerçekleşiyor. Yani beğendiğiniz ikinci el aracı satın almak için, satıcıyla birlikte notere gitmelisiniz. Notere gitmeden önce ise toplamanız gereken bazı belgeler var.

Notere Gitmeden Önce Toplanması Gereken Belgeler

Öncelikle alacağınız aracın motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ve trafik cezası borcu olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Araca ait bir borç varsa satış işleminden önce kapatılmalıdır.

Aracı almanıza engel olmasa da aracın muayenesini de sorgulamanızda fayda vardır. Aracı satın aldığınızda araçla ilgli tüm sorumluluk size geçeceğinden dolayı aracın muayenesi yapılmamışsa bundan kaynaklanan sıkıntılardan dolayı siz sorumlu tutulursunuz.

Taşıt kredisi hesaplamak için HangiKredi'den destek alın!

Notere gitmeden önce hazır etmeniz gereken belgeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ruhsat veya tescile ilişkin geçici belge
 • Trafik belgesi
 • Nüfus cüzdanı
 • Ehliyet

Noterde Hangi İşlemler Gerçekleşiyor?

İlgili belgelerle notere gittiğinizde öncelikle belgelerin eksik olup olmadığı kontrol edilir.  Alıcı ve satıcıya ait kimlik bilgileri Kimlik paylaşım sisteminden sorgulanır. Bu aşamalardan sonra araçla ilgili kontrol başlar. Aracın satış, devir ve tesciline yönelik engelleyici bir durum olup olmadığına bakılır. Eğer bu aşamada da sorun çıkmazsa satış sözleşmesi hazırlanır.

Noter yetkilisi tarafından hazırlanan sözleşmenin, taraflar ve noter tarafından imzalanması ile satış işlemi gerçekleşmiş olur. Ancak işlemler burada bitmiyor bir de tescil işlemi var yapmanız gereken. Satışın sorunsuz şekilde gerçekleşebilmesi için sözleşmeden yer alan tüm bilgilerin elektronik ortamda sicile gönderilmesi gerekir. İmzaladığınız sözleşme ile noterin veznesine giderek vergi, harç, noter ücreti gibi ücretlerin ödemesini gerçekleştirmeniz gerekir.

Ödeme yaptığınızda makbuz kesilerek sicile bildirilir. Böylece elektronik ortamda aracın yeni sahibi için tescil işlemi gerçekleştirilmiş olur. Tescil belgesi ortalama bir ay içinde adresinize postalanacağından noterden geçici tescil belgesi alabilirsiniz.

Aracı satın aldıktan sonra en geç 10 gün içinde trafik sigortası yaptırmanız gerekir. En avantajlı zorunlu trafik sigortasını bulmak için sitemizden sorgulama yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

2 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon