Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Senetle Araba Satışı Güvenli midir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.12.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Senetle ikinci el araba satışı, Türkiye’de oldukça popüler bir uygulamadır.

Senetle Araba Satışı Güvenli midir?
Kredi çekerek ya da peşin ödeme yaparak araç sahibi olamayanlar, senetle araba satışı yöntemini tercih edebilirler. Bu yöntem kısaca “taksitle araba almak” şeklinde tanımlanabilir.

Senetle araba satışı yöntemi doğrultusunda araç satın alındığında, aracın ücreti, anlaşmaya bağlı olarak belirli taksitler şeklinde ödenir. Fakat bu yöntemde aracın, normal fiyatının üzerinde satılabileceği de unutulmamalıdır. Bu yöntem yaygın bir şekilde kullanılsa da bazı tüketicilerin aklında şüpheler bulunabilmektedir. Peki senetle araba satışı güvenilir mi?

Senetle Araba Satışı Güvenilir mi?

Bir ürünün satışını senet ile yapmak yasal bir yöntemdir. Dolayısıyla senetle araba satışı yapan bir yerden araç satın almanın yasadışı bir işlem olmadığı bilinmelidir. Süreç tamamen yasalara uygun bir şekilde ilerlediği takdirde herhangi bir güvensiz durum da doğmaz. Bunun için senetle araç satın alınan kuruma dikkat edilmelidir. Güvenilir olmayan bir galeriden senet ile araç satın alınırsa, ilerleyen süreçte bazı problemlerin yaşanması muhtemel olabilir. Bu nedenle otomotiv markalarının yetkili bayileri öncelikli tercih olmalıdır.

Senetle araç alırken herhangi bir problem yaşamamak için senetli araç satış sözleşmesi yapmak en doğru yoldur. Fakat asıl önemli olan imza atmadan önce sözleşmeyi okumaktır. Olası bir anlaşmazlıkta sözleşmede yer alan hükümler geçerli olur. Bu nedenle senetli araç satış sözleşmesi yapılmalı ve sözleşme dikkatli bir şekilde okunduktan sonra imzalanmalıdır. Güvenilir bir ikinci el bayisinden, sözleşmeye bağlı bir şekilde senetli araç satın almak güvenlidir.

İkinci el araç satışlarında güvenlik düzeyini yükseltmek amacıyla bir güvence sistemi kullanılmaktadır. Konu ile ilgili detaylar “Araç Alımında Güvence Sistemi” başlıklı sayfamızda yer almaktadır.

Senetle Araba Satışını Kimler Tercih Edebilir?

Senetle araba satışının yaygınlaşmasının sebebi, araç satın almayı daha kolay bir hâle getirmesidir. Normal şartlarda araç satın alması zor olan kişiler, senet yöntemi ile kolayca araç sahibi olabilmektedir. Kredi çekemeyen, peşin ödeme yapacak bütçesi olmayan ve faizsiz araba satın almak isteyenler, genellikle bu yöntemi tercih ederler.

Peşinatsız Araba Satın Almak İsteyenler

Peşinatsız senetle araba satışı yöntemi sayesinde araba alacak bütçesi olmayan kişiler araç sahibi olabilir. Senet yönteminde önden bir peşinat talep edilmez. Evrak işlemleri tamamlandığında araç yeni sahibine teslim edilir ve ilk ödeme, anlaşma doğrultusunda belirlenen bir tarihte yapılır. Genellikle anlaşmanın yapıldığı tarihten 1 ay sonra ödemeler başlar. Bu sayede peşinat ödemeye gerek kalmadan araç satın alınabilir.

Faizsiz Araba Satın Almak İsteyenler

Araç satın alırken kredi çekmek, bir miktar faiz ödemeyi gerektirir. Bankaların uyguladığı faiz sistemi senetli satışlarda olmadığı için bazı tüketiciler, kredi çekebilecek durumda olsalar bile kredi çekmek yerine senetle araba satın almayı tercih ederler. Fakat senetli satışlarda da peşin fiyatın üzerinde vade farkı konulduğunun bilinmesi gerekmektedir. Ödemeler taksitle yapılacağı için satıcı taraf, peşin fiyatın üzerine bir miktar fark koyar. Bu da satıcının satış politikasına göre bazen bankadan daha avantajlı olabilir.

Araba satın alma yönteminin avantajlı olma durumu, arabayı neden satın aldığınıza bağlı olarak da değişir. Yatırım amacıyla araba satın almayı düşünüyorsanız, satın almadan önce “Araba Almak Yatırım mıdır?” başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Hangi Kurumlar Senetle Araba Satışı Yapar?

İkinci el araç satışı yapan oto galerilerin büyük çoğunluğu senetle araba satışı yapmaktadır. Senet yöntemi ile araç satışı yapan bir galeri bulmak kolaydır. Özellikle büyük şehirlerde oto galericilere ayrılan sanayi sitelerinde bu hizmeti veren bir kurum bulunabilir. Bu noktada önemli olan güvenilir bir kurum bulabilmektir. Bu nedenle kurumsal firmalar ilk tercih olmalıdır. Bireysel olarak yönetilen galeriler yerine kurumsal olan ve şirketleşmiş olan galeriler daha güvenilir olabilir. Gerekli önlemlerin alınması hâlinde, ikinci el araç satışı yapan kurumlar ile iletişime geçilebilir ve senetle araba satın alınabilir. Pki senetle araç satışı nasıl yapılır, süreç nasıl işler?

Senetle Araba Satın Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Senetle araba satışı yapılmadan önce, satılacak araç için mutabakata varılır. Alıcının seçtiği araç ile ilgili incelemeler yapılır ve alıcı isterse, aracı ekspertiz işleminden geçirebilir. Aracın alışverişi konusunda iki tarafın anlaşması üzerine bir sözleşme yapılır. Sözleşme ile peşinat konusunda da bir anlaşmaya varılır. Senet yöntemi peşinatsız satın almak için tercih edilse de alıcı, bir miktar peşinat ödemeyi de kabul edebilir. Peşinat ödenirse, sonradan ödenecek taksitlerin tutarı daha düşük olur.

Aracın devri için notere gidilir ve işlem yapılır. Vadeli bir satış söz konusu olduğu için, noterdeki devir sırasında araç üzerine rehin konulur. Rehin borç süresince geçerli olur ve son taksit ödendikten sonra kalkar. Bu işlem, satıcının kendi haklarını koruması için uygulanan bir işlemdir. Rehin sayesinde alıcının ödeme yapmaması hâlinde doğacak riskler minimize edilir.

Devir işleminden sonra aracın kullanım hakkı yeni sahibinde, mülkiyet sahibi ise rehin bitene kadar oto galeride olur. Senetlerin ödeme tarihleri geldiğinde, alıcı ödemeyi yapar ve yapılan ödeme ile ilgili senet satıcı tarafından alıcıya teslim edilir. Son taksit ödendiğinde alıcı, tüm senetleri teslim almış olur. Böylece aracın hem kullanım hem de mülkiyet hakkı yeni sahibine geçer.

Senetle Araba Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Senetle araba satın almanın bazı riskleri olabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak ise bazı noktalara dikkat etmek ile mümkündür. Senet, araç, sözleşme ve alışverişin diğer detaylarına dikkat edildiği sürece kredisiz, faizsiz ve peşinatsız, güvenli bir şekilde araç satın almak mümkün olur.

 • Satın alınacak araç mutlaka ekspertizden geçirilmeli ve güvenilir bir ustaya gösterilmelidir.
 • Satıcının kurumsal bir firma ve araç satışına yetkili olmasına dikkat edilmelidir.
 • Alınacak araç ihtiyaçlara uygun olmalıdır.
 • Aracın piyasa değeri ile senetli satış fiyatı karşılaştırılmalıdır. Arada çok ciddi bir fark varsa alınmamalıdır.
 • Tüm borç tek bir senede bağlı olmamalıdır. Her taksit için ayrı bir senet hazırlanmalıdır.
 • Satıcıdan, senetleri banka aracılığıyla tahsilata vermesi talep edilmelidir. Her ödemede, taksitle ilgili senet bankadan alınmalıdır.
 • Senetler banka aracılığı ile tahsilata verilmiyorsa, her ödeme sonrası senet mutlaka alınmalıdır.
 • Sözleşme sırasında hazırlanan senetlerin fotoğrafları ve fotokopileri çekilmelidir.
 • Ödeme sonrası alınan senetlerin, orijinal senetler olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Aracın satış faturasında tutar tam olarak yazılmış olmalıdır.
 • En önemlisi, düzenli bir gelir yoksa senetle araba alınmamalıdır. Araçta rehin olduğu ve senetlerin ödenmemesi hâlinde aracın icra yoluyla satılabileceği unutulmamalıdır.

Eğer ilk kez araç satın alıyorsanız, aracı satın aldıktan sonra ortaya çıkabilecek masrafları da önceden bilmelisiniz. “Araç Sahibi Olmanın Yıllık Masrafı Nedir?” başlıklı yazımızda bu konu ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.

Kredi Notu Düşük Olanlar Senetle Araba Alabilir mi?

Senetle araba satışı yöntemine başvuranların en geçerli sebeplerinden biri kredi notudur. Araç satın almak için genellikle taşıt kredisi çekilir. Fakat kredi notu düşük olanlar taşıt kredisi çekemez ve bu nedenle araç satın alamaz. Senetle araç satışı yapan firmalar, çoğu zaman kredi notunu sorun etmez. Finansal geçmiş ile ilgili bir problem varsa, senetler için kefil talep edilir ve kredi notu düşük olsa bile senetle araç satışı yapılır. Bu konudaki nihai karar, araç satışı yapan firmaya aittir. Firma çok titiz davranıyorsa, kredi notu düşük olan tüketiciye satış yapmayabilir.

Senetle Araba Satışı Avantajlı mıdır?

Avantajları Dezavantajları
Taksitle araç satın alınabilir. Vadeli satış olduğu için vade farklı eklenir.
Değişken faizler yoktur, ne kadar ödeme yapılacağı en baştan bellidir. Araç, piyasa değerinin üzerinde bir fiyata satın alınmış olur.
Kredi notunun düşük olması araç almaya engel değildir. Senetler için satıcı tarafından kefil istenebilir.
Peşinat ödemeden de araç satın alınabilir. Peşinat ödenmediğinden taksit tutarları çok yüksek olabilir.

Araç satın alırken senet yöntemini değil de taşıt kredisi yöntemini tercih edecekseniz, bu konuda da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. “Araba Kredisi Kullanmak İsteyenlere Bilgiler” başlıklı yazımız, bu konu ile ilgili rehber niteliği taşımaktadır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

57 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?