Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Araba Kredisi Kullanmak İsteyenlere Önemli Bilgiler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.02.2015 Güncelleme Tarihi: 17.05.2023

Finans kuruluşları, sahip olduğu aracı değiştirmek veya yeni bir araba almak isteyenlere avantajlı finansman seçenekleri sunar, özel vade ve faiz oranlarıyla sunulan taşıt kredileri, bu olanaklar arasında yer alır.

Araba Kredisi Kullanmak İsteyenlere Önemli Bilgiler
Hayalinizdeki araca araba kredisi kullanarak sahip olabilirsiniz. Tabii bu noktada başta kredi karşılaştırma işlemleri olmak üzere bazı önemli hususları bilmenizde fayda var. HangiKredi olarak bu yazımızda güncel ve ücretsiz olarak sunduğumuz araba kredisi karşılaştırma aracı ile bu alandaki tüm önemli verileri sizin için derledik.

Araba Kredisi Kullanmak

Araba kredisi kullanmak, araç sahibi olmanın en pratik yollarından biridir. Yeni bir araba satın almak isteyenler, sıfır ve ikinci el araçlar için sunulan finansman olanaklarından yararlanabilir. Söz konusu kredi ürünleri, kullanıcılara standart ve değişken koşullarla sunulur.

Kredi kampanyaları ve ürünleri arasında hem sıfır hem de ikinci el arabalar için uygun fırsatlar sunan alternatifler mevcuttur. Bazı finans kuruluşları, bahsi geçen kredi türlerini ayrı ayrı seçenekler hâlinde de sunar. Bu noktada ikinci el araba kredisi kampanyalarının tüm araç modelleri için geçerli olmadığını hatırlatalım. Ayrıca bankaların araba kredisi için belirlediği araç yaş sınırları da bulunur.

Bankadan bankaya farklılık gösteren ölçütler kapsamında belirlenen yaş sınırının üzerinde olan araçlar eski ya da hurda olarak değerlendirilir. Dolayısıyla bu araçlar için kredilendirme yapılmaz. Yapılan güncel kredi düzenlemeleri sonrasında araba kredisi vadeleri en fazla 48 ay olarak belirlendi. Dilerseniz en avantajlı taşıt kredisi ürünlerini HangiKredi’de bulabilirsiniz.

Araba Kredisi Kredilendirme Tutarı

Araba kredisi ile araç sahibi olmayı planlayan pek çok kişinin aklında alabileceği ödenek miktarına dair soru işaretleri oluşabilir. Söz konusu finansman araçlarının kredilendirme tutarını; yani ödenek miktarını belirleyen bazı ölçütler bulunur. Bu noktada satın almayı planladığınız aracın fiyatının tamamı kadar kredi kullanmanızın mümkün olmayabileceğini hatırlatalım.

Kredilendirme tutarı, araçların satış bedeli üzerinden belirlenir. Bahsi geçen tutar, ikinci el arabalarda ise kasko değeri üzerinden hesaplanır. Dilerseniz aşağıdaki maddeleri inceleyerek bankaların ne kadar araba kredisi verebileceğini öğrenebilirsiniz.

400,000 TL’ye kadar olan araçlar için araba bedelinin en fazla %70’ine kadar
400,000 TL ile 800,000 TL arasında olan araçlar için toplam bedelin en fazla %50’sine kadar
800,000 TL ile 1,200,000 TL arası araçlar için en fazla %30’a kadar
1,200,000 TL ile 2,000,000 TL arasında olan araçlarda en fazla %20'ye kadar

Diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi araç finansmanı kullanmak için de kredi notunuzun yeterli olması gerekir. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz finansal desteği almanız mümkün hâle gelir. Kullanacağınız krediye karar verme aşamasında “Taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi?” sorusu aklınızdan geçiyorsa birkaç dakikanızı ayırarak net bir sonuca varabilirsiniz.

Araba Kredisi Masrafları

Araba kredisi ödeme kalemleri arasında tahsis ücreti ya da en bilinen ismiyle dosya masrafı da yer alır. Bu ücret, kredi çekilecek tutarın binde 5’i olarak hesaplanarak kullanıcıdan tahsil edilir. Araba kredisi vergileri ise kullandığınız kredinin faizleri üzerinden KKDF ve BSMV hesaplaması yapıldıktan sonra kredi taksitlerine eklenir. Ayrıca kredi dosya masrafına da BSMV uygulanır.

Başvurusu Onaylanan Krediden Vazgeçmek

Başvurusu onaylanan bir krediden vazgeçmek gerekli koşullar sağlandığı takdirde elbette mümkündür. Bu durum, tüm kredilerde olduğu gibi araba kredisi için de geçerlidir. Araba kredisi başvurunuz onaylandıktan sonra vazgeçmek isterseniz sözleşmeden cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Başvurudan sonraki ilk 14 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden krediden vazgeçilebilir.

Belirlenen yasal süre içerisinde krediden vazgeçme talebinizi içeren bir dilekçeyi bankaya bildirmeniz gerekir. Eğer banka kredinizle ilgili olarak anapara tutarına herhangi bir akdi faiz uygulamadıysa ya da üçüncü kişilere ve kurumlara ödeme yapmışsa ek bir masraf oluşabilir. Bu durumda bahsi geçen masraflar tarafınızdan tahsil edilir. Bunlar dışında herhangi bir ödeme talep edilmez.

Araba Kredisini Yapılandırmak

Tüm kredi türlerinde olduğu gibi araba kredisinde de yapılandırma olanağı mevcuttur. Bankaların sunduğu ürünleri ve kampanyaları değerlendirerek kredinizi en uygun koşulları sunan kuruma taşıyabilirsiniz. Bununla birlikte diğer bankadaki borcunuzun ödenmesini sağlamanız da olanaklı hâle gelir. HangiKredi’nin sunduğu taşıt kredisi hesaplama aracı ile en uygun araba kredisi seçeneklerine kolayca ulaşabilirsiniz. Bu sayede güncel veriler ve güvenilir başvuru aşamaları ile hayalinizdeki araca kavuşmanız mümkün olur.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

65 Oy

-

3,29 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Murat
Murat 3.03.2017 • 00:00

Araç kredisi kullanmak için kkb puanı kaç olmalı ? Birde sitenizden başvuru yapıldığında olumlu veya olumsuz dönüş sağlanır mi?

Yanıtla Beğen(13)
ikon
Hangikredi.com 6.03.2017 • 00:00

Sayın Murat, Her türlü kredi için kredi notunuz en az "az riskli" grupta yer almaktadır ancak bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Hangikredi.com kullanıcıların başvurularını alıp, ilgili bankaya iletir. Kredinin onaylanma süreci tamamen banka tarafındadır. Başvuru sürecine ilişkin yanıt banka tarafından kullanıcıya iletilir.

Beğen(9)

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?