Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Araba Kredisi Kullanmak İsteyenlere Önemli Bilgiler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.02.2015 Güncelleme Tarihi: 23.12.2021

Hayalinizdeki arabaya sahip olmak için araba kredisi kullanmak istiyorsanız, kredi karşılaştırma işlemlerinin yanı sıra bilmeniz gereken bazı önemli noktaları da okumanızda fayda olacaktır.

Araba Kredisi Kullanmak İsteyenlere Önemli Bilgiler
 Hangikredi.com olarak anlık güncellemelerle ekranınıza getirdiğimiz ve ücretsiz olarak sunduğumuz araba kredisi karşılaştırma aracının yanı sıra bu alandaki önemli verileri de sizler için derlemeye devam ediyoruz.

Araba Kredisi Kullanmak

Araba kredisi kullanmak, yeni bir araba almak isteyenlerin ister sıfır arabalarda, ister ikinci el arabalarda bazen standart bazen de değişken koşullarla sunulan bir finansman yöntemidir. Kredi kampanyaları ve ürünleri, hem sıfır hem de ikinci el arabalar için farklı koşulları sunabilmekle birlikte bazı bankalarda bu türler için ayrı ayrı seçenekler de sunulabiliyor.

İkinci el araba kredisi ürün ve kampanyalarında, bütün ikinci el modeller için kredi verilmediğini, bankaların belirlediği araç yaşı sınırları olduğunu hatırlatalım. Bankadan bankaya değişebilen bu ölçütler kapsamında, bankaların belirlediği yaşın üzerindeki araçlar hurda ya da eski olarak sayılır ve bunlara kredilendirme yapılmaz.

Araba kredisi vadeleri, en güncel kredi düzenlemeleri sonrasında en fazla 48 aya kadar olarak belirlendi.

En avantajlı taşıt kredisini bulmak için HangiKredi'den destek alın!

Araba Kredisi Kredilendirme Tutarı

Araba kredisi kredilendirme tutarı yani daha açık bir söyleyişle “Ne kadar araba kredisi alabilirim” sorusunun cevabında bazı ölçütler mevcut, yani satın almak istediğiniz arabanın fiyatının tamamı kadar araba kredisi kullanmak söz konusu olmayabilir.

Bankaların ne kadar araba kredisi verebileceği hakkındaki bilgilere aşağıdaki maddelerde ulaşabilirsiniz ancak hatırlatma yapalım: Kredilendirme tutarı arabalarda arabanın satış bedeli üzerinden, ikinci el arabalarda ise arabanın kasko değeri üzerinden belirleniyor:

 • 100 bin TL ve altında olan arabalar için arabanın bedelinin en fazla yüzde 70’ine kadar,
 • 100 bin TL ve üzeri araçlar için ise bedelin 100 bin TL’ye kadarki kısmı için en fazla yüzde 70, bunun üzerindeki kısımlar için ise yüzde 50’sini aşmayacak şekilde araba kredisi kredilendirmesi yapılabiliyor.

"Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?" diye merak ediyorsanız Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

Araba Kredisi Masrafları

Araba kredisi masrafları arasında tahsis ücreti ya da en bilinen ismiyle  “dosya masrafı” kullanılan kredi tutarının binde 5’i oranında tahsil ediliyor.

Araba kredisi vergileri ise kullandığınız kredinin faizleri üzerinden KKDF ve yüzde 5 BSMV hesaplaması yapıldıktan sonra kredinin taksitlerine ekleniyor. Öte yandan kredi dosya masrafına da yüzde 5 oranında BSMV uygulanıyor.

Başvurusu Onaylanan Krediden Vazgeçmek

Başvurusu onaylanan krediden vazgeçmek elbette söz konusu araba kredisi olduğunda da tüm kredilerde olduğu gibi bazı şartlar sağlandığında mümkün olabilir. Kredi başvurunuz onaylandı ve siz de vazgeçmek istiyorsunuz. Bunun için ilk 14 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeye ve cezai şart ödemeye gerek kalmaksızın sözleşmenizden cayma hakkınız var. Bu 14 gün içerisinde talebinizi içeren bir dilekçeyi bankaya bildirmeniz gerekiyor.

Bu hakkınızı kullanmak istediğinizde bankalar krediniz ile ilgili olarak anaparaya herhangi bir akdi faiz uygulamamışsa ve ayrıca  üçüncü bir kamu kurum, kuruluşuna veya kişiye herhangi bir ödeme yapmışsa, bunun masraflarını sizden alma hakkına sahiptir. Bunun dışında herhangi bir ödeme talep edemez.

Araba Kredisini Yapılandırmak

Kredi yapılandırma imkanı, her kredi türünde söz konusu olduğu gibi araba kredisi için de mümkündür. Bunun için hazırlanan ürün ve kampanyaları değerlendirerek daha uygun koşullarla kredinizi yeni bir bankaya taşıyabilir ve diğer bankadaki borcunuzun ödenmesini de sağlayabilirsiniz.

En uygun araba kredisi seçenekleri de her kredi türünde olduğu gibi en güncel verilerle, en güvenilir başvuru aşamalarıyla Hangikredi.com Taşıt Kredisi Hesaplama ekranı ile bir tık ötenizde.
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Murat
Murat 3.03.2017 • 00:00

Araç kredisi kullanmak için kkb puanı kaç olmalı ? Birde sitenizden başvuru yapıldığında olumlu veya olumsuz dönüş sağlanır mi?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 6.03.2017 • 00:00

Sayın Murat, Her türlü kredi için kredi notunuz en az "az riskli" grupta yer almaktadır ancak bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Hangikredi.com kullanıcıların başvurularını alıp, ilgili bankaya iletir. Kredinin onaylanma süreci tamamen banka tarafındadır. Başvuru sürecine ilişkin yanıt banka tarafından kullanıcıya iletilir.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

 • Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği 31.01.2023

  Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği

 • Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı! 30.01.2023

  Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı!

 • Banka Çalışma Saatleri 27.01.2023

  Banka Çalışma Saatleri

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon