Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Banka Kredisiyle Alınan Bir Aracın Satışı Nasıl Olur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.10.2016 Güncelleme Tarihi: 23.12.2021

Taşıt kredisiyle araba aldığınızda, krediye karşılık aldığınız araç banka tarafından ipotek altına alınır.

Banka Kredisiyle Alınan Bir Aracın Satışı Nasıl Olur?
Bankanın teminat olarak yaptığı bu ipotek borç tamamen ödendikten sonra kalkar. Bu nedenle araba kredisiyle alınan aracın satışı konusunda başvurabilecek birkaç yol var…

Taşıt kredisiyle araba aldığınızda, krediye karşılık aldığınız araç banka tarafından ipotek altına alınır. Bankanın teminat olarak yaptığı bu ipotek borç tamamen ödendikten sonra kalkar. Bu nedenle araba kredisiyle alınan aracın satışı konusunda başvurabilecek birkaç yol var…

Borcun tamamını kapatın

Başvurabileceğiniz yollardan ilki kredi borcunu kapatmak. Yeterli nakit paranız varsa kredi borcunun kalan kısmını kapatarak aracın üzerindeki ipoteği de kaldırabilirsiniz. Bu sayede araç artık tamamen sizin üzerinize kayıtlı olur ve aracı satabilirsiniz.

Aracı kredi borcu ile birlikte satabilirsiniz…

Başvurabileceğiniz ikinci yöntem ise aracı kredi borcu ile birlikte satmak. Bu noktada kredi borcu ödemeye razı olacak bir alıcı bulmanız gerekir. Alıcı, borcun ödenmiş kısmı için size nakit para verirken, geri kalanı aynı şekilde kredi olarak bankaya öder. Eğer bunu kabul edecek bir alıcı bulursanız kredi borcunun devir işlemi gerçekleştirilmelidir. Bunun için notere gidilerek sözleşme yapılır. Sözleşmede aracı satın alacak kişi aracın kalan kredi borcunu ödeyeceğini beyan eder ve borç bitiminden sonra aracın bu alıcının üstüne olacağı belirtilir.

Bu iki yoldan ikisine de başvurulabilir ama yine de en iyi yöntem, eğer durumunuz varsa, birinci yönteme başvurmaktır. Yani borcu ödeyecek ikinci bir kişi araya sokmadan, bankaya olan borcunuzu kapatıp aracı kendi üstünüze alarak satışını gerçekleştirmek daha kolay bir yöntem olacaktır.

En uygun sıfır taşıt kredisini ya da ikinci el taşıt kredisini bulmak için hangikredi.com’dan taşıt kredisi hesaplama işlemi gerçekleştirerek, araç kredisi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca sitemizden online taşıt kredisi  başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Faiz Oranlarını Görmek İçin Tıklayın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • E-Devlet Üzerinden SGK Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? 30.09.2022

  E-Devlet Üzerinden SGK Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

 • Kesin Onaylı Kredi Kartı Nedir? 28.09.2022

  Kesin Onaylı Kredi Kartı Nedir?

 • HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye 28.09.2022

  HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye

 • Dijital Ayak İzi Nedir? 27.09.2022

  Dijital Ayak İzi Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon