Banka kredisiyle alınan bir aracın satışı nasıl olur?

Araba almanın en kolay yolu taşıt kredisi. Bütçenize uyan taksitlerle geri ödeme yapacağınız araç kredileri ile zorlanmadan hayalinizdeki araca sahip olabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda krediyle alınan aracın satılması konusu söz konusu olabiliyor. Taşıt kredisiyle alınan araç nasıl satılır sorusunun cevabını derledik.

Taşıt kredisiyle araba aldığınızda, krediye karşılık aldığınız araç banka tarafından ipotek altına alınır. Bankanın teminat olarak yaptığı bu ipotek borç tamamen ödendikten sonra kalkar. Bu nedenle araba kredisiyle alınan aracın satışı konusunda başvurabilecek birkaç yol var…

Borcun tamamını kapatın

Başvurabileceğiniz yollardan ilki kredi borcunu kapatmak. Yeterli nakit paranız varsa kredi borcunun kalan kısmını kapatarak aracın üzerindeki ipoteği de kaldırabilirsiniz. Bu sayede araç artık tamamen sizin üzerinize kayıtlı olur ve aracı satabilirsiniz.

Aracı kredi borcu ile birlikte satabilirsiniz…

Başvurabileceğiniz ikinci yöntem ise aracı kredi borcu ile birlikte satmak. Bu noktada kredi borcu ödemeye razı olacak bir alıcı bulmanız gerekir. Alıcı, borcun ödenmiş kısmı için size nakit para verirken, geri kalanı aynı şekilde kredi olarak bankaya öder. Eğer bunu kabul edecek bir alıcı bulursanız kredi borcunun devir işlemi gerçekleştirilmelidir. Bunun için notere gidilerek sözleşme yapılır. Sözleşmede aracı satın alacak kişi aracın kalan kredi borcunu ödeyeceğini beyan eder ve borç bitiminden sonra aracın bu alıcının üstüne olacağı belirtilir.

Bu iki yoldan ikisine de başvurulabilir ama yine de en iyi yöntem, eğer durumunuz varsa, birinci yönteme başvurmaktır. Yani borcu ödeyecek ikinci bir kişi araya sokmadan, bankaya olan borcunuzu kapatıp aracı kendi üstünüze alarak satışını gerçekleştirmek daha kolay bir yöntem olacaktır.

En uygun sıfır taşıt kredisini ya da ikinci el taşıt kredisini bulmak için hangikredi.com’dan taşıt kredisi hesaplama işlemi gerçekleştirerek, araç kredisi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca sitemizden online taşıt kredisi  başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Faiz Oranlarını Görmek İçin Tıklayın
Banka kredisiyle alınan bir aracın satışı nasıl olur?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir