Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

2021 Yılında Düğün ve Evlilik Masrafları Ne Kadar Tutar?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 22.05.2020 Güncelleme Tarihi: 5.03.2021

Bahar ayları ile birlikte evlilik sezonu da açılıyor.

2021 Yılında Düğün ve Evlilik Masrafları Ne Kadar Tutar?
Bu yıl pek çok düğün planı Koronavirüs sebebi ile ertelenmiş olsa da evlenecek çiftler için 2021’de evlilik masraflarının ne kadar tutacağı merak konusu.Bu konu çiftlerin tercihine göre oldukça değişken bir konu olsa da genel harcama kalemleri ve ortalama tutarları göz önünde bulundurarak sizin için bir hesaplama yaptık ve bu masrafları karşılayabileceğiniz evlilik kredisi ile ilgili detayları derledik.

Evlilik Masrafları Nelerdir?

Evlilik Masrafları Nelerdir? Evlilik masrafları, evlenmeye karar verdiğiniz andan evlendiğiniz o büyük güne kadar yapılan tüm harcamaları kapsar. Evlilik teklifi, nişan, kına, ev eşyaları, düğün masrafları ve evliliğe dair aklınıza gelebilecek her şey evlilik masraflarının bir parçası. Bu süreci maddi açıdan kolay yönetebilmek için önceden birikiminizin olmasında fayda var. Birikiminiz yoksa ya da yeterli değilse bankaların evlilik kredisi ürünleri de, çok aşırıya kaçılmadığı sürece, mantıklı olabilir.

Evlilik masrafları çok geniş bir süreyi kapsıyor dedik. Geniş bir süreyi kapsadığı gibi çok fazla da alt kalemi var. Evlilik sürecinde ne kadar masraf yapacağınız aslında biraz da sizin beklentileriniz ile ilgili. Bu süreçle ilgili tüm tercihleriniz ve seçtiğiniz tüm ürünler yaptığınız toplam masrafı olumlu ya da olumsuz etkileyecektir.

Bankaların en çok tercih edilen ihtiyaç kredisi seçeneklerini ve kullanım şartlarını ihtiyaç kredisi sayfamızda bulabilirsiniz. Tüm masraf kalemlerini adım adım anlatmaya geçmeden önce tavsiyemiz, evlilik masrafları için önce bir bütçe belirlemeniz ve bu süreçteki tüm masrafları o bütçeye göre şekillendirmeniz yönünde. Hayatınızda bir kere yaşayacağınız önemli bir olay olsa da yıllarca düğün borçları ile mücadele etmek yerine bütçenize göre hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

Söz ve Nişan Masrafları Listesi

Ülkemizde söz ve nişan ile ilgili farklı gelenekler var. İsteme merasiminin de dahil olduğu söz merasimini ve nişanı ayrı ayrı yapabileceğiniz gibi hepsini bir arada gerçekleştirmek de mümkün. Yine bu organizasyonları evde yapabileceğiniz gibi dışarıda da yapabilirsiniz. Tüm bunlar sizin ve ailelerinizin tercihine kalmış. Seçimlerin ucu bucağı olmasa da söz ve nişan ile ilgili bazı genel geçer masraf kalemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Evde yapılacak bir organizasyon için ortalama masraflar:
 

Nişan Elbisesi 800 TL
Takım Elbise 700 TL
Çiçek ve Çikolata 500 TL
İkramlar 300 TL
Saç ve Makyaj 700 TL
Alyans 2.000 TL
Pasta 500 TL
Toplam 5.500 TL

 
Organizasyon dışarıda gerçekleşecekse nişan mekanı ve nişan davetiyesi gibi ekstra masraflar da söz konusu olacaktır. Mekan ücreti bulunduğunuz konuma ve salonun büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Dış mekanda yapılan bir nişan masrafları toplamına 15.000 TL ekleyebilirsiniz.

Ayrıca tamamen kişisel talebinize kalmış şu ekstralar da var:

 • Tek taş yüzük
 • El buketi
 • Nişan hediyeliği
 • Organizasyon şirketi
 • Süslemeler
 • Nişan bohçası

Çeyiz Masrafları Listesi

Nişanlandıktan sonra sıra geliyor ev düzmeye. Evde kullanacağınız tüm eşyalardan oluşan çeyiz için de hem tutar hem de seçeneklerin ucu çok açık ancak aşağıdaki tabloda ortalama tutarları bulabilirsiniz.
 

Beyaz Eşya/Elektronik 20.000 TL
Salon 18.000 TL
Yatak Odası 10.000 TL
Mutfak 13.000 TL
Banyo 1.000 TL
Diğer 2.000 TL
Toplam 64.000 TL


Burada belirttiğimiz tutarlar, aldığınız ürünlerin çeşitliliğine ve markasına göre artabilir ya da azalabilir. Alışverişe çıkmadan önce kendinize liste hazırlayıp, bütçenize uygun online fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Kına - Nikah - Düğün Masrafları Listesi

Her ne kadar kültürümüzde oldukça kabul görmüş olsa da pek çok çift için kına da düğün de tercih meselesi haline geldi. Belediyede nikah ücretleri şehirden şehre çok fazla değişmiyor ve ortalama 500 TL tutarında. Düğün ve kına masraflarının ucu ise gerçekten çok açık. Kına ve düğünü katmadan nikah günü için ortalama masraflar şu şekilde:
 

Gelinlik 6.000 TL
Damatlık 1.700 TL
Gelin Aksesuarları 300 TL
Saç&Makyaj 1.000 TL
Davetiye 400 TL
Nikah Şekeri 700 TL
Nikah Başvuru Ücreti 500 TL
Fotoğraf Çekimi 2.000TL
Toplam 12.600 TL


Kına ve düğün yapmak istediğinizde seçimlerinize göre bu fiyatın artacağını belirtelim. Yine burada önemli nokta bütçenizi belirleyip seçimlerinizi o doğrultuda yapmak. Tüm bu masraflara ek olarak tüm düğünün stresini atacağınız balayını da listenize eklemeyi unutmayın.

Evlilik Kredisi Nedir?

Tüm masrafları en minimumda tutup en sade şekilde evlenseniz bile ortalama 80 bin TL gibi bir masraf çıkıyor. Ailelerin desteği olsa da elinizde belli bir birikim olması gerekir. Eğer birikiminiz yoksa bankaların evlilik kredisi olarak da sunduğu ihtiyaç kredilerinden yararlanabilirsiniz. 36 aya kadar vadelendirebileceğiniz düğün kredisi ile evlilik masraflarını kolayca karşılaştırabilirsiniz. Evlilik kredisi çekmek istiyorsanız ödeyebileceğiniz aylık taksit miktarını, bütçenizi zorlamayacak şekilde belirlemenizi tavsiye ederiz.

Bankaların nişan kredisi olarak sunduğu özel bir kredi olmasa da nişan masrafları için bankaların ihtiyaç kredilerini değerlendirebilirsiniz.

NE KADAR KREDİ ALABİLİRİM?

Düğün Kredisi Şartları nelerdir?

Düğün kredisi şartları, ihtiyaç kredisi ile aynı. Bu şartları sıralamak gerekirse:

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Belgelenebilir gelir
 • En az 3 aylık sigorta
 • Temiz kredi sicili ve yüksek kredi notu

Başvuru yaparken ayrıca kimlik belgenizi ve bankanın talep etmesi durumunda adres gösterir bir belgeyi bankaya ibraz etmeniz gerekir.

Evlilik Kredisi Hesaplama

Evlilik kredisi hesaplamak için HangiKredi ihtiyaç kredisi hesaplama aracından yararlanabilirsiniz. Hesaplama aracımız sayesinde bankaların güncel faiz oranları ile çekmek istediğiniz kredi vade ve tutarına göre hesaplama yaparak hangi bankanın daha avantajlı olduğunu görebilir, bankaları karşılaştırabilirsiniz. Düğün kredisi hesaplama işleminden sonra anlaşmalı olduğumuz bankalara, şubeye gitmeden online başvuru yapabilirsiniz.

EVLİLİK KREDİSİ HESAPLA

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

3 Yorum

Rahmi
Rahmi 23.05.2020 • 00:00

Bu çıkardığınız masrafların tümü bizim doğuda, misafirlerin sadece 2 günlük yemek, çay ve geliş gidişlerini karşılamaz

Yanıtla Beğen(2)
murat
murat 23.05.2020 • 00:00

merhaba ben murat dağ 3 ay sonra düğünüm var bana kıredi çıkar mı acaba

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 27.05.2020 • 00:00

Merhaba Murat, Kredi almak için gereken şartları sağlıyorsan; yani kredi notun yüksekse, belgelenebilir gelirin varsa ve minimum üç aydır sigortalıysan başvurun onaylanabilir. Sitemiz üzerinden bankalara ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsin.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon