Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Yeni Evli Çiftler için Ev Alma Rehberi

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 30.12.2019 Güncelleme Tarihi: 15.08.2023

Kültürümüzde evlilik, evlenen çiftin bir ev sahibi olmasıyla ilişkilendiriliyor.

Yeni Evli Çiftler için Ev Alma Rehberi
Aile olmak için bir adım atarak evlilik kararı veren çiftlerin, yıllarca kirada oturmak yerine, bütçelerine göre kredi imkânlarıyla, kira öder gibi ev sahibi olması avantajlı bir çözüm.

Düğünde hediye edilen takıları bir yatırıma dönüştürüp, değerlendirmek için ev satın almayı tercih eden pek çok çift var. Takıları teminat yaparak ev sahibi olmak kârlı ve iyi bir yatırım.

Yeni evli çiftler ev alırken nelere dikkat etmeli? Satın alacakları evin nasıl özellikleri olmalı? Yeni evli çiftler için önerilerimizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Yeni evli çiftler için ev alma rehberi

Evi İhtiyacınıza Göre Seçin

Evlenecek olan ya da yeni evli çiftlerin yaptıkları en büyük hatalardan biri ihtiyaçlarından daha büyük bir ev tercih etmeleri. Henüz 2 kişi olan bir aile için 1+1 ya da 2+1 evler pek çok açıdan daha avantajlı olacaktır. Siz de ilk önce kullanım alanı küçük olan bir ev tercih ederek küçük bir evin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Metrekaresi küçük bir evin hem kredi taksitlerini daha rahat ödersiniz hem de ısınma, eşya ve aidat gibi masraflarda tasarruf edebilirsiniz.

Birikim konusunda merak ettikleriniz için Evli Çiftler İçin Para Biriktirme Yolları içeriğimize göz atabilirsiniz.

Semt Seçerken Dikkat Edin

Alacağınız evin konumu da en az evin özellikleri kadar önemli. Sizin ve eşinizin çalıştığı yer, ev seçiminizde dikkat edeceğiniz ilk kıstas olmalı. İşiniz ve eviniz arasındaki mesafeyi iyi ayarladığınızda her gün yolda kaybedeceğiniz vakti en aza indirerek ailenizle daha çok vakit geçirme şansı yakalayabilirsiniz.

İşinize yakın bir konumu tercih ederek filtrenizi daralttıktan sonra ikinci kıstasınız sosyal hayatınıza uygun bir semt tercihi olmalı. Satın alacağınız ev uygun fiyatlı, çok odalı ya da çok iyi durumda olan bir ev olsa da ailenize, arkadaşlarınıza uzak bir konumda olduğunda uzun vadede sizi zorlayıp mutsuz edebilir. Şehir merkezinden uzak, sessiz ve sakin bir semtte oturmak isteseniz bile hem sosyal çevrenizden hem ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alışveriş merkezlerinden de uzaklaşmış olursunuz. Ancak şehir merkezinden uzak olsa da ulaşım imkanları çeşitli ve kolay bir ev tercih ederek bu durumu minimize edebilirsiniz. Evin konumu ulaşım imkânlarıyla birlikte değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Yakın zamanda çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler için ev alacağınız semtte bulunan okullar, çocukların vakit geçirebileceği parklar ve alışveriş olanakları da önemli kıstaslar arasında. Ev alırken bu kıstasları göz önünde bulundurursanız ileride karşınıza problem olarak çıkabilecek konuları önceden çözmüş olursunuz.

Bütçenize Uygun Krediyi Bulun

Alacağınız ev ile ilgili en önemli koşul ise bütçenize uygun bir seçim yapmak. Özellikle evliliğinizin ilk yıllarında beklenmeyen giderler karşısında zor durumda kalsanız bile ödemekte güçlük çekmeyeceğiniz taksitler olduğunda bütçenizi zorlamamış olursunuz. Ayrıca kredi çekeceğiniz bankanın size uyan farklı ödeme planları sunması ödemelerinizi kolaylaştıracaktır. Çektiğiniz konut kredisi tutarına göre ne kadar geri ödeme yapacağınızı öğrenmek için Hangikredi Konut Kredisi sayfasından konut kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Konut kredisi hesaplaması yapmak için HangiKredi'den destek alabilirsiniz!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kar/Zarar Dağıtımı Nedir? 22.09.2023

  Kar/Zarar Dağıtımı Nedir?

 • Vergi Muhasebesi Nedir? 21.09.2023

  Vergi Muhasebesi Nedir?

 • Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır? 21.09.2023

  Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • İç Kontrol Nedir? 19.09.2023

  İç Kontrol Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon