Yeni Evli Çiftler İçin Ev Alma Rehberi

yeni evli çiftlere ev alma rehberi

Kültürümüzde evlilik, evlenen çiftin bir ev sahibi olmasıyla ilişkilendiriliyor. Aile olmak için bir adım atarak evlilik kararı veren çiftlerin, yıllarca kirada oturmak yerine, bütçelerine göre kredi imkânlarıyla, kira öder gibi ev sahibi olması avantajlı bir çözüm. Düğünde hediye edilen takıları bir yatırıma dönüştürüp, değerlendirmek için ev satın almayı tercih eden pek çok çift var. Takıları teminat yaparak ev sahibi olmak kârlı ve iyi bir yatırım.

Yeni evli çiftler ev alırken nelere dikkat etmeli? Satın alacakları evin nasıl özellikleri olmalı? Yeni evli çiftler için önerilerimizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Evi İhtiyacınıza Göre Seçin

Evlenecek olan ya da yeni evli çiftlerin yaptıkları en büyük hatalardan biri ihtiyaçlarından daha büyük bir ev tercih etmeleri. Henüz 2 kişi olan bir aile için 1+1 ya da 2+1 evler pek çok açıdan daha avantajlı olacaktır. Siz de ilk önce kullanım alanı küçük olan bir ev tercih ederek küçük bir evin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Metrekaresi küçük bir evin hem kredi taksitlerini daha rahat ödersiniz hem de ısınma, eşya ve aidat gibi masraflarda tasarruf edebilirsiniz.

Semt Seçerken Dikkat Edin

Alacağınız evin konumu da en az evin özellikleri kadar önemli. Sizin ve eşinizin çalıştığı yer, ev seçiminizde dikkat edeceğiniz ilk kıstas olmalı. İşiniz ve eviniz arasındaki mesafeyi iyi ayarladığınızda her gün yolda kaybedeceğiniz vakti en aza indirerek ailenizle daha çok vakit geçirme şansı yakalayabilirsiniz.

İşinize yakın bir konumu tercih ederek filtrenizi daralttıktan sonra ikinci kıstasınız sosyal hayatınıza uygun bir semt tercihi olmalı. Satın alacağınız ev uygun fiyatlı, çok odalı ya da çok iyi durumda olan bir ev olsa da ailenize, arkadaşlarınıza uzak bir konumda olduğunda uzun vadede sizi zorlayıp mutsuz edebilir. Şehir merkezinden uzak, sessiz ve sakin bir semtte oturmak isteseniz bile hem sosyal çevrenizden hem ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alışveriş merkezlerinden de uzaklaşmış olursunuz. Ancak şehir merkezinden uzak olsa da ulaşım imkanları çeşitli ve kolay bir ev tercih ederek bu durumu minimize edebilirsiniz. Evin konumu ulaşım imkânlarıyla birlikte değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Yakın zamanda çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler için ev alacağınız semtte bulunan okullar, çocukların vakit geçirebileceği parklar ve alışveriş olanakları da önemli kıstaslar arasında. Ev alırken bu kıstasları göz önünde bulundurursanız ileride karşınıza problem olarak çıkabilecek konuları önceden çözmüş olursunuz.

Bütçenize Uygun Krediyi Bulun

Alacağınız ev ile ilgili en önemli koşul ise bütçenize uygun bir seçim yapmak. Özellikle evliliğinizin ilk yıllarında beklenmeyen giderler karşısında zor durumda kalsanız bile ödemekte güçlük çekmeyeceğiniz taksitler olduğunda bütçenizi zorlamamış olursunuz. Ayrıca kredi çekeceğiniz bankanın size uyan farklı ödeme planları sunması ödemelerinizi kolaylaştıracaktır. Çektiğiniz konut kredisi tutarına göre ne kadar geri ödeme yapacağınızı öğrenmek için Hangikredi Konut Kredisi sayfasından konut kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

KONUT KREDİSİ HESAPLA

Yeni Evli Çiftler İçin Ev Alma Rehberi
1 (20%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir