Kredi Geçmişimiz Bankalar İçin Neden Önemli?

Kredi notu, kredi puanı ya da kredi skoru olarak adlandırılan kredi geçmişi, kredi çekmek isteyenler için oldukça önemli. Kredi siciliniz göz önünde bulundurularak belirlenen bu not bankalar için neden önemli?

Kredi Notu Nedir?

Bankalar için neden bu kadar önemli olduğuna değinmeden önce ne olduğunu basitçe açıklamaya çalışalım. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kredi sicilinizin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan sayısal bir değerdir. Daha önce çektiğiniz krediler, bu kredileri ödeme düzeniniz, kullandığınız kredi kartları, kredi kartlarının aylık olarak ödediğiniz tutarı, ödeme gecikmeleri, düzenli borç ödeme gibi olumlu olumsuz her türlü hareketiniz kredi sicilinizde yer aldığından, kredi notunuzu etkiler.

Kredi Hesapla

Banka Sizi Bu Puan İle Tanıyor

Bu puanlama sisteminin esas amacı bankanın sizi tanımasını sağlamak. Siz bankaya bir kredi başvurusu yaptığınızda banka, size vereceği paranın geri dönüp dönmeyeceğini bilmek ister. Bunun için de sizin geçmişte bankalarla olan ilişkinize, ödeme düzeninize bakar. Kredi siciliniz, KKB notunu etkilediğinden, kredi notunuz fazlasıyla düşükse başvurunuz doğrudan reddedilebilir. Banka kredi puanınızın yanı sıra kredi sicilinizi de inceleyerek talep ettiğiniz kredi için yeterli gelirinizin olup olmadığına ve geçmiş hareketliliklerinize bakabilir. Kredi notu, bankaya öngörüde bulunma olanağı sağlar.

Bankaların kredi verebilmek için belirlediği kredi notu alt limiti ise birbirinden farklı olabiliyor. Aynı kredi notu ile bir bankadan kredi alamazken, başka bir bankadan kredi alabilirsiniz. Ayrıca KKB puanınız, bankanın size uygulayacağı kredi faiz oranını da değiştirebilir. Bu noktada kredi notu yüksek olanlar avantajlı konumda.

Kredi Puanı Yükseltilebilir

Kredi puanı yükseltilebilir bir değer. Sizin bankalarla olan ilişkinize göre düşedebilir yükseledebilir. Yaptığınız düzenli ödemeler kredi notunuzu yükseltecekken, düzensiz ödeme yapmaya devam etmek kredi skorunu düşürecektir. Kredi notunuz düşükse aşağıdaki makaleden destek alarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir