Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Geçmişimiz Bankalar İçin Neden Önemli?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 9.09.2015 Güncelleme Tarihi: 30.03.2023

Kredi notu, kredi puanı ya da kredi skoru olarak adlandırılan kredi geçmişi, kredi çekmek isteyenler için oldukça önemli.

Kredi Geçmişimiz Bankalar İçin Neden Önemli?
Kredi siciliniz göz önünde bulundurularak belirlenen bu not bankalar için neden önemli? Kredi Notu Nedir? Bankalar için neden bu kadar önemli olduğuna değinmeden önce ne olduğunu basitçe açıklamaya çalışalım.

Kredi Notu Nedir?

Bankalar için neden bu kadar önemli olduğuna değinmeden önce ne olduğunu basitçe açıklamaya çalışalım. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kredi sicilinizin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan sayısal bir değerdir. Daha önce çektiğiniz krediler, bu kredileri ödeme düzeniniz, kullandığınız kredi kartları, kredi kartlarının aylık olarak ödediğiniz tutarı, ödeme gecikmeleri, düzenli borç ödeme gibi olumlu olumsuz her türlü hareketiniz kredi sicilinizde yer aldığından, kredi notunuzu etkiler.

Kredi hesaplaması yapmak için HangiKredi Hesaplama Araçları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

Banka Sizi Bu Puan İle Tanıyor

Bu puanlama sisteminin esas amacı bankanın sizi tanımasını sağlamak. Siz bankaya bir kredi başvurusu yaptığınızda banka, size vereceği paranın geri dönüp dönmeyeceğini bilmek ister. Bunun için de sizin geçmişte bankalarla olan ilişkinize, ödeme düzeninize bakar. Kredi siciliniz, KKB notunu etkilediğinden, kredi notunuz fazlasıyla düşükse başvurunuz doğrudan reddedilebilir. Banka kredi puanınızın yanı sıra kredi sicilinizi de inceleyerek talep ettiğiniz kredi için yeterli gelirinizin olup olmadığına ve geçmiş hareketliliklerinize bakabilir. Kredi notu, bankaya öngörüde bulunma olanağı sağlar.

Bankaların kredi verebilmek için belirlediği kredi notu alt limiti ise birbirinden farklı olabiliyor. Aynı kredi notu ile bir bankadan kredi alamazken, başka bir bankadan kredi alabilirsiniz. Ayrıca KKB puanınız, bankanın size uygulayacağı kredi faiz oranını da değiştirebilir. Bu noktada kredi notu yüksek olanlar avantajlı konumda.

Kredi Puanı Yükseltilebilir

Kredi puanı yükseltilebilir bir değer. Sizin bankalarla olan ilişkinize göre düşedebilir yükseledebilir. Yaptığınız düzenli ödemeler kredi notunuzu yükseltecekken, düzensiz ödeme yapmaya devam etmek kredi skorunu düşürecektir. Kredi notunuz düşükse aşağıdaki makaleden destek alarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

"Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?" diye merak ediyorsanız Bilgi Merkezi'mizi ziyaret edebilirsiniz!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse