Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Refinansman Nedir ve Nasıl Yapılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.06.2020 Güncelleme Tarihi: 31.01.2021

Refinansman daha önceden çekilmiş bir kredinin, daha avantajlı faiz oranı ya da aylık ödeme tutarıyla başka bankadan kredi çekilerek kapatılmasıdır.

Refinansman Nedir ve Nasıl Yapılır?
Bu sayede tüketici, başka bir bankadan çektiği düşük faiz oranlı kredi ile önceki kredisini kapatabilir ve daha düşük faiz oranıyla borçlanabilir.

Refinansman daha önceden çekilmiş bir kredinin, daha avantajlı faiz oranı ya da aylık ödeme tutarıyla başka bankadan kredi çekilerek kapatılmasıdır. Bu sayede tüketici, başka bir bankadan çektiği düşük faiz oranlı kredi ile önceki kredisini kapatabilir ve daha düşük faiz oranıyla borçlanabilir. Ayrıca faiz oranından ziyade aylık ödeme tutarını düşürmek isteyen tüketiciler de bu yöntemle düzenleme yapabilir. Bir diğer deyişle refinansman, tüketicinin sahip olduğu borcu bütçesine göre tekrar düzenlemesidir. Bu tanım günümüzde “Kredi Yapılandırma” ya da “Kredilerin Yeniden Finansmanı” olarak da karşımıza çıkmakta.

Çektiğiniz bir krediyi yeniden yapılandırmak istiyorsanız bu yazımızı okuyarak bilgi alabilir ve düşük faiz oranlarından nasıl yararlanacağınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca aylık ödeme tutarlarını düzenleyerek harcamalarınızda rahatlama sağlayabilirsiniz.

Birçok okuyucumuz kredi yapılandırmanın kredi notuna etkisinin olup olmadığını merak ediyor. Sizler için yazdığımız bu yazımızda borç yapılandırmanın detaylarını anlatarak kredi yapılandırma işlemi yaptığınızda kredi notunun düşüp düşmediği ile ilgili ayrıntılı bilgi verdik. Kredi yapılandırma yapmak kredi notumu düşürür mü?  

Neden Refinansman Yapmalıyım?

Değişim her çağın değişmez bir gerçeği ama değişimin hızı da yaşanan çağa göre farklılık gösterebiliyor. Örnek olarak yaşadığımız çağda değişim, daha önce ulaşmadığı bir hıza ulaşmış durumda. Yani paranızın değeri, maaşınız ve harcamalarınız yaşadığımız günlerde umulmadık şekilde hızlı değişebilir. Özellikle dalgalı kur kullanan ülkelerde, paranın değeri sürekli değişmektedir. Bunun bir sonucu olarak fiyatlar ve harcamalar da değişmektedir. Yani daha açık bir şekilde söyleyecek olursak iki gün önce 1000 TL'ye aldığınız bir telefon, iki gün sonra 1200 TL'ye satılabilir.  Bir ay önce 500 TL olan bir çeyrek altın, bir ay sonra 600 TL olabilir ya da faiz oranları bir ay önce %1,99 iken bir ay sonra %0,99 olabilir.

Bu durum insanların kendisine şu soruları sormasına sebep oluyor: Neden daha düşük faizle borçlanmayayım? Neden daha düşük aylık ödeme tutarıyla borçlanmayayım? Neden borçlarımı erteleyip bugünlerde biraz yatırım yapmayayım?

İşte bu sorularla birlikte yaptığı araştırmalar sonucunda birçok insan, refinansman yapmaya yani kredi yapılandırma işlemine başvurmaya karar vermekte.
Refinansman yapmanın size sağlayacakları iki başlık altında özetlenebilir.

 • Konut kredisi refinansmanı (konut kredisi yapılandırma) ile:      
 • Kredi faiz oranında değişiklik yapılması,      
 • Kredinin vadesinde değişiklik yapılması,     
 • Konut kredisi sözleşmesinde belirtilen faiz türünde değişiklik yapılması,      
 • Konut kredisi kuruluşunda değişiklik yapılması,      
 • Konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen para biriminde değişiklik yapılması,       Aylık ödeme tutarında değişiklik yapılması sağlanabilir.sağlanabilir.


Konut kredisi haricindeki kredilerin yapılandırılması ile:      

 • Kredi faiz oranında değişiklik yapılması,      
 • Kredinin vadesinde değişiklik yapılması,      
 • Aylık ödeme tutarında değişiklik yapılması


Siz de yukarıda belirtilen değişikliklerden yararlanmak ve sahip olduğunuz kredi borcunuzu bütçenize göre düzenlemek istiyorsanız refinansman (kredi yapılandırma) yapabilirsiniz. Ayrıca konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için “konut kredisi yapılandırma” konulu yazımıza bakabilirsiniz. Eğer bu konuda yeterli bilginiz yoksa bu yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Refinansman Yapmadan Faiz Oranında İndirim Olması Mümkün Mü?

Mevcut uygulamalar göz önünde bulundurulduğunda, çekilmiş olan bir kredinin faiz oranının sözleşme imzalandıktan sonra değiştirilmesi mümkün değildir. Çünkü kredi çekilirken ya da alınırken, banka ile tüketici arasında bir sözleşme yapılıyor ve her iki taraf da bu sözleşmenin maddelerini yerine getirmekle yükümlü oluyor. Bu yükümlülük nedeniyle tüketici, bankadan çektiği krediyi sözleşmede belirtilen faiz oranı, vade ve aylık ödeme tutarıyla ödemek zorunda oluyor. Yani mevcut kredinizin faiz oranını değiştirmek istiyorsanız o kredinizi yeniden yapılandırmalı diğer bir ifadeyle refinansman işlemine başvurmalısınız.

Ev satın alırken kullanacağınız kredi için gerekli olan tüm belgeleri, bankaların vaiz oranlarını ve vadi hesaplamalarını konut kredisi sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırırken Hangi Adımları İzlemeliyim?

Hâlihazırda kullandığınız konut kredisini, size daha iyi şartlar sunan başka bir banka ile yapılandırarak daha kârlı duruma geçebilir ve tasarruf edebilirsiniz. Mevcut konut kredinizi yapılandırırken şu adımları izlemelisiniz:

 • Sizin için en uygun bankayı araştırın (refinansman hesaplama aracını kullanabilirsiniz),
 • Sizin için en uygun bankanın hangisi olduğuna karar verdikten sonra, bu bankaya yeniden yapılandırma (refinansman) işlemi için başvurun,
 • Bu banka tarafından size sunulan kredi sözleşmesini inceleyin ve onaylayın,


Bu bankanın aşağıdaki işlemleri yapıp yapmadığını izleyin;

 • Önceden kredi çektiğiniz bankadaki kredi borcunuzun kapatılması,
 • Önceden kredi çektiğiniz bankanın, konutunuz üzerindeki ipoteği kaldırması,
 • Yapılandırma için başvurduğunuz banka tarafından yeni ipoteğin konulması. 

Konut Kredisi Yapılandırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Konut kredisi yapılandırırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bunları şöyle özetleyebiliriz:

 • HangiKredi’nin “Refinansman Hesaplama Aracı”nı kullanarak, sizin için en uygun şartları sunan bankanın hangisi olduğunu kararlaştırın.
 • Refinansmandan büyük kazanç sağlamak için refinansman yapmak istediğiniz kredi ile refinansman işlemi sonucunda çekeceğiniz yeni kredinin faiz oranları arasında %0,4 ve üzeri bir fark olup olmadığına bakın.
 • Eski kredinizi erken kapatmanız dolayısıyla sizden %2 düzeyinde komisyon (ceza komisyonu) talep edilebilir bunu da hesaba katın.
 • Sözleşmesi, 6 Mart 2007 tarihinden önce imzalanmış olan konut kredileri için %2 ceza komisyonu talep edilmemelidir, bu hususa dikkat edin ve komisyon talep edilmesi durumunda itiraz edin (bu konuyla ilgili 26454 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kanuna kaynaklar kısmından göz atabilirsiniz).
 • Yeni krediniz kapsamında sizden talep edilebilecek olan dosya masrafı ve komisyon gibi ödemeleri göz önünde bulundurarak sözleşmeyi imzalamaya karar verin.
 • Daha kârlı bir sonuç elde etmek için birkaç bankaya başvuru yapıp, onlardan teklif alma ve bu tekliflere göre karar verme yöntemini uygulamayı düşünün.
 • Refinansman yapmak istediğiniz kredinin vadesinin 8 yıldan (96 aydan) daha az olup olmadığına dikkat edin (bu konu yapacağınız işlemin daha kârlı olması için önemlidir).

Taşıt Kredisi Yapılandırma İle İlgili Hususlar

Taşıt Kredisi Yapılandırma İle İlgili Hususlar Taşıt kredisini yapılandırma konusu da, eğer çektiğiniz kredi tutarı büyük bir boyutta ise önemli bir konu. Artan araba fiyatları dolayısıyla kredi çekip araba almış olanlar için taşıt kredisi yapılandırma işlemi son derece kârlı sonuçlar doğurabilir. Ayrıca düşük faiz oranlarından ve düşük aylık ödeme tutarlarından yararlanabilirsiniz.

Taşıt kredinizi yapılandırırken “Refinansman Hesaplama Aracı”nı kullanarak ya da bir bankacılık uzmanına danışarak elde edeceğiniz kârı hesaplayabilir ve bu konu hakkında kararınızı daha rahat bir şekilde verebilirsiniz. Refinansman işlemi yapılırken sizden talep edilebilecek olan dosya masrafı ve %2 oranında erken borç kapatma ücreti (ceza komisyonu) gibi ücretleri de göz önünde bulundurmalı ve ona göre karar vermelisiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi refinansman hesaplama aracını kullanmak, taşıt kredisi yapılandırma işlemi için seçeceğiniz bankayı kararlaştırmanızda size gerçekten yardımcı olacaktır. Bu hesaplama aracı hem sizin elde edebileceğiniz kârı hesaplamakta hem de size bankaların teklifini sunmaktadır.

Bu teklifler kapsamında bankalarla görüşerek son kararınızı verebilirsiniz.


Kaynaklar:
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/08/20180815-4.htm
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/03/20070306-1.htm

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

UĞUR yıldırım
UĞUR yıldırım 4.06.2020 • 00:00

Kıredi kartı başvurusu yapmak istiyorum

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 23.06.2020 • 00:00

Merhaba Uğur, Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sitemizden kredi kartı başvurusu yapabilirsin: https://www.hangikredi.com/kredi-karti

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon