Kredi ve Kredi Kartı Borcu Erteleme

Kredi erteleme

Kredi ve kredi kartı kullanımı zor zamanlarda imdadınıza koşabilir. Buna karşın size ödemekle yükümlü olduğunuz bir borcu da beraberinde getirir. Herhangi bir ekonomik sorun ya da olağanüstü durum karşısında da kredi ve kredi kartı borcu ödemesi yapamayacak hale gelebilirsiniz. Kredi borcu ödenmezse ne olur, kredi ve kredi kartı borcu erteleme nedir, kredi kartı ekstre atlatma nedir, kredi borcu ne kadar ertelenebilir, kredi kartı borcu ne kadar ertelenebilir, kredi borcu yapılandırması avantajlı mı, konut kredisi erteleme nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Kredi Borcu Ne Kadar Ertelenebilir?

Kredi borcu ertelemeleri bankaların inisiyatiflerine bırakılmış durumda. Özel bir durum söz konusu değilse kendiniz yapılandırmak için başvurduğunuzda bankaların işleyişine göre, en az 1 ay olmak üzere erteleme almanız mümkün.

2020 yılında yaşanan pandemi sürecindeki gibi ekstra bir olay söz konusu ile genel alınan karar ile birlikte belli bir süre belirlenmesi mümkün. Bu yüzden kredi ödemesi erteleme yapacaksanız bankanızla birebir görüşerek durumunuzu izah etmenizde büyük fayda var.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmemesi bankacılık işlemleri içinde en riskli olan durumlardan biri. Kredi notunuzu direkt olarak düşüren ve 90 gün içerisinde ödeme yapmamanız durumunda yasal takip başlamasına neden olan kredi borcu nedeniyle başınız ağrıyabilir. Kredi notunuz düştükten sonra kredi yapılandırma, bir daha kredi çekebilme gibi ihtimalleriniz de düşer. Bu yüzden borçlarınızı ödeyememe aşamasına gelmeden gerekli önlemleri almanızda fayda var.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için kredi borcu ödenmezse ne olur adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Erteleme Nedir?

Banka kredi ödeme erteleme özellikle pandemi gibi özel durumlarda bankaların müşterilerine sundukları özel imkanlar arasında yer alıyor. Ödenemeyen kredilerin bir yığın haline gelmesi yerine erteleyerek düzenli ödemesinin devam etmesi neticesinde, müşteriler de kredi notu düşmeden ve zorlanmadan kendilerini ayarlayabilmiş oluyor. Bankalar genelde aynı erteleme durumunu kredi kartı borcu erteleme olarak da uygulayabiliyor.

En avantajlı krediyi bulmak için HangiKredi’den kolayca kredi hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstre Atlatma Nedir?

Kredi ödemesi erteleme için uygulanan sistem kredi kartları için de geçerli olabiliyor. Buradaki sistem ekstre üzerinden ilerliyor. Kredi kartı borcu erteleme işlemleri için bankalar ödeme dönemleri yaklaştığında ya da ekstre kesildiğinde, ekstre erteleme seçeneği sunuyor.

Ekstre erteleme seçeneğinde, o ay gelen dönem borcunuz bir sonraki aya ya da bankanın verdiği süreye göre ne zaman isterseniz o sürece erteleniyor. Kredi kartları için ekstre erteleme genelde bir ay olsa da diğer aylarda da aynı imkan size sunulabilir. Bu noktada bankanın ödemelerini aksatmayan müşterilerinden olmanız ve gerçekten pandemi gibi olağanüstü bir durumun yaşanıyor olması gerekli. Belli durumlarda kendiniz de başvuru yaparak kredi kartı borcu erteleme ya da yapılandırma işlemi yapabilirsiniz.

Kredi kartı borç erteleme konusu ile ilgili daha detaylı bilgi bu içerikte!

Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Ertelenebilir?

Kredi kartı borcu erteleme işlemleri bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Aşağıda hangi bankanın ne kadar sürelerle kredi kartı borcu erteleme yaptığını görebilirsiniz:

BankaErteleme
AkbankMax 3 ay
İş BankasıMax 3 ay
VakıfbankMax 3 ay
Garanti BBVAMax 1 ay
Ziraat BankasıMax 3 ay
QNB FinansbankMax 2 ay
Yapı KrediMax 3 ay

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama işlemi için hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Kredi Borcu Yapılandırma Avantajlı mı?

Eliniz sıkıştığı noktada kredi erteleme nasıl yapılır yollarını araştırabilirsiniz. Borcunuzu ödeyememek çok daha büyük sorunlar yaşanmasına sebep olur. Bu yüzden henüz yolun başındayken kredi ödemesi erteleme ya da yapılandırma yolunu tercih ederseniz sizin için en mantıklısı olacaktır.

Borcunuzu yapılandırmadan ya da ertelemeden, direkt ödemediğiniz durumda banka sizi takip etmeye başlar. Özellikle ilk 90 gün içerisinde hiçbir şekilde banka ile iletişime geçmeyip ödeme yapmıyorsanız, 90 günün sonunda direkt yasal takip sürecine girersiniz. Aynı şekilde kredi notunuzda da düşme yaşanır ve kredi notunuz düştükten sonra yaptığınız yapılandırma talepleriniz artık güven yaratmadığınız için reddedilir. Dolayısıyla ödeyememe durumunun başındayken erteleme ya da yapılandırma yapmak en avantajlı işlemler arasında. Kredi yapılandırma hesaplama işlemini HangiKredi’den kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi Erteleme Nasıl Yapılır?

Konut kredisi erteleme işlemleri özellikle karantina dönemlerinde çok sık uygulanır oldu. Müşterilerin ödeme gücü olmadığı dönemde belli sınırlar dahilinde taksitlerini ertelemeleri mümkün. Bu noktada ertelenen taksit sayısı kadar toplam ödemenin kalan aylara eşit taksitler halinde dağıtılması mümkün.

Bu durumda bankalarla yeniden görüşülerek tam bir hesaplama ve ödeme planı istenmesi gerekiyor. İlk hesaplamanıza göre değişen ödeme sistemleri neticesinde çalıştığınız bankadan yeni ödeme planını alabilirsiniz.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Erteleme
4.7 (93.33%) 3 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Kredi almak. İstyim

  2. Merhaba Eyüp,

    Sitemizden kredi hesaplaması yaparak bankaları karşılaştırabilir ve online başvuruda bulunabilirsin.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir