Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kara Liste Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 29.09.2012 Güncelleme Tarihi: 8.12.2021

Kredi borcunu zamanında ödemek ilerleyen süreçte yapılacak kredi başvurularını da doğrudan etkiliyor.

Kara Liste Nedir?
Kredi borcunu ödeyemeyip hakkında yasal takip başlatılanların girdiği kara liste ile ilgili detayları ve merak edilenleri derledik..

Kara liste, kredi sicil kaydı, kredi sicili gibi isimlendirmeler ile bilinen uygulama, Merkez Bankası tarafından tutulan, bireysel krediler ile çek ve senetlere dair bilgilerin tutulduğu bir veri tabanıdır. Kara liste sık sık Kredi Kayıt Bürosu tarafından ayrıca tutulan bir başka kayıt olan kredi notu ile karıştırılmaktadır. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken bu iki kayıttan da faydalanır.

Kara liste ile kredi notu arasındaki fark nedir?

Kredi Kayıt Bürosu bankalardan oluşan bir kuruluştur ve kredi başvurularının sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için kişilerin finansal geçmişlerini içeren ortak bir kayıt tutarlar. Bu kayıt kredi notu, kredi puanı ya da kredi skoru olarak adlandırılır. KKB tarafından tutulan kayıt, kredi ve kredi kartı başvuruları değerlendirilirken öncelikli referans olarak alınır çünkü kişinin kredi geçmişine dair olumlu olumsuz tüm bilgileri içerir. Merkez Bankası tarafından tutulan kredi sicil kaydı ise borcunu ödeyemeyerek yasal takibe düşmüş olan kişilerin kaydını tutar.

Kara listeye nasıl girilir, nasıl çıkılır?

90 gün boyunca ödemediğiniz borcunuz hakkında yasal takip başlar ve Merkez Bankası tarafından kara listeye alınırsınız. Tutulan bu kayıt borç ödendikten yaklaşık 5 yıl sonra silinir. Beş yılın ardından kredi alabilir duruma gelirsiniz ancak bu süre boyunca kredi çekme ve kredi kartı alma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Beş yılın sonunda her ne kadar kara listeden çıksanız da bankalar mevcut kayıtlardan sizin kredi geçmişinizi görebilir ve başvurularınızı olumsuz yanıtlayabilirler.

Kara Listede miyim?

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için aslında iki yöntem var. Bunlardan dolaylı olanı, bankalara yaptığınız tüm kredi başvurularının reddedilmesi olabilir. Bu konuyu “Neden Kredi Alamıyorum?” yazımızda anlatmıştık. Bunun dışında Findeks’ten de sorgulama yapabilirsiniz.

Borç Yapılandırma ile Kara Listeden Kurtulun

Öte yandan kara listeye girmemek ya da kara liste sildirmek, kredi borcunu kapatmak ya da kredi kartı borcundan kurtulmak için, ihtiyaç kredisi başvurusu ile borç yapılandırma yoluna gidebilir, size uygun koşullarda en uygun ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşabilirsiniz. Hangikredi.com ihtiyaç kredisi karşılaştırma sistemi yanınızda…

 
En Düşük Kredi Faiz Oranı Hangi Bankada?

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

4 Yorum

kadir
kadir 10.04.2017 • 00:00

ben neden kredi kullanamıyorum 2 sene önce kara listeye düşen bir borcum vardı ama 1 ay sonra hemen kapattım kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 12.04.2017 • 00:00

Sayın Kadir, Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması ihtimali oldukça düşüktür.

Beğen(0)
abdul kadir dikici
abdul kadir dikici 20.03.2015 • 00:00

ben kara lisdedemiyim neden kredi alamıyorum

Yanıtla Beğen(1)
ikon
HangiKredi.com 20.03.2015 • 00:00

Sayın Abdul Kadir Dikici, Bankalardan kredi alabilmek için öncelikle belgelenebilir geliriniz ve en az üç aylık sigortanız olması gerekir. Bunun yanı sıra KKB tarafından belirlenen kredi notunuz bankanın belirlediği aralığın içinde olmalıdır. Kredi notunuz düşükse kredi çekebilmeniz mümkün değildir. Findeks aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sıra daha önceden olan bir borcunuz varsa kapanmış dahi olsa kara listedesinizdir. Siciliniz, borç ödendikten beş sene sonra temizlenmektedir.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • BDDK’ dan TL Ticari Kredi Kullanımına Yeni Koşul 5.07.2022

  BDDK’ dan TL Ticari Kredi Kullanımına Yeni Koşul

 • İstanbulkartlılara Faizsiz Kredi İmkanı   27.06.2022

  İstanbulkartlılara Faizsiz Kredi İmkanı  

 • BDDK’dan Konut Kredilerine Düzenleme 24.06.2022

  BDDK’dan Konut Kredilerine Düzenleme

 • Reel Efektif Döviz Kuru Nedir? 21.06.2022

  Reel Efektif Döviz Kuru Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon