Kara Liste Nedir?

Kredi başvurusu ve kredi çekme işlemleri başta olmak üzere kişiler ve kurumlar arası ekonomik ilişkileri düzenlemek amacıyla uzun zamandır altyapısı kurulan ve kamuoyunda “kara liste uygulaması” olarak bilinen uygulamanın tarihi yaklaşırken, herkesin az çok fikir sahibi olduğu bu konunun en önemli ayrıntılarını sizler için yazdık.

Kara liste, kredi sicil kaydı, kredi sicili gibi isimlendirmeler ile bilinen uygulama, aslında tüketicilerin kredi borcu ve kredi kartı borcu ödeme trafiğinin bir dökümünü içeriyor. Tüketicilerin kredi ödeme ve kredi kartı ödeme programına sadık kalıp kalmamasının, gelecekteki benzer başvurularda referans olarak kullanılmasını sağlayacak olan bir uygulama…

90 gün boyunca ödemediğiniz borcunuz hakkında yasal takip başlar ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye alınırsınız. KKB tarafından tutulan bu kayıt borç ödendikten beş sene sonra silinir. Beş sene sonra kredi sicili temizleniyor ancak bu süre boyunca kredi çekme ve kredi kartı alma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Beş sene sonunda her ne kadar kredi siciliniz temizlense de bankalar kendi tuttukları kayıtlardan sizin kredi geçmişinizi görebilir ve başvurularınızı olumsuz yanıtlayabilirler.

Neden Kredi Alamıyorum?

Kredi Sicil Kaydı Kimde

Kredi sicil kaydı ile ilgili tüm bilgiler ve düzenlemeler Merkez Bankası kontrolünde olmakla birlikte uygulama aşaması da Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bünyesinde. Kredi başvurusu için gittiğiniz bankaların da bundan önce olduğu gibi bundan sonraki aşamalarda daha yoğun biçimde bakacağı ilk yer işte bu kayıtlar olacak.

Kara Listede Miyim?

Kara listede olup olmadığını öğrenme için aslında iki yöntem var. Bunlardan dolaylı olanı, bankalara kredi başvurusu yaptığınızda sürekli aldığınız negatif cevaplar olabilir. Bu konuyu “Neden Kredi Alamıyorum?” yazımızda anlatmıştık. Bunun dışında Merkez Bankası’na bireysel başvuru yaparak listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Borç Yapılandırma ile Kara Listeden Kurtulun

Öte yandan kara listeye girmemek ya da kara liste sildirmek, kredi borcunu kapatmak ya da kredi kartı borcundan kurtulmak için, ihtiyaç kredisi başvurusu ile borç yapılandırma yoluna gidebilir, size uygun koşullarda en uygun ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşabilirsiniz. Hangikredi.com ihtiyaç kredisi karşılaştırma sistemi yanınızda…

En Düşük Kredi Faiz Oranı Hangi Bankada?

4 Yorum

 1. abdul kadir dikici

  ben kara lisdedemiyim neden kredi alamıyorum

  • Sayın Abdul Kadir Dikici,

   Bankalardan kredi alabilmek için öncelikle belgelenebilir geliriniz ve en az üç aylık sigortanız olması gerekir. Bunun yanı sıra KKB tarafından belirlenen kredi notunuz bankanın belirlediği aralığın içinde olmalıdır. Kredi notunuz düşükse kredi çekebilmeniz mümkün değildir. Findeks aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sıra daha önceden olan bir borcunuz varsa kapanmış dahi olsa kara listedesinizdir. Siciliniz, borç ödendikten beş sene sonra temizlenmektedir.

 2. kadir

  ben neden kredi kullanamıyorum 2 sene önce kara listeye düşen bir borcum vardı ama 1 ay sonra hemen kapattım kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım?

  • Sayın Kadir,

   Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması ihtimali oldukça düşüktür.

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz