Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kara Liste Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 29.09.2012 Güncelleme Tarihi: 9.12.2022

Kredi borcunu zamanında ödemek ilerleyen süreçte yapılacak kredi başvurularını da doğrudan etkiliyor.

Kara Liste Nedir?
Kredi borcunu ödeyemeyip hakkında yasal takip başlatılanların girdiği kara liste ile ilgili detayları ve merak edilenleri derledik..

Kara liste, kredi sicil kaydı ismiyle de bilinen bir uygulamadır. Bu uygulama kapsamında bireysel kredi, çek ve senet işlemlerine dair bilgiler Merkez Bankası tarafından bir veri tabanında tutulur. Kara liste, Kredi Kayıt Bürosu tarafından ayrıca tutulan bir başka kayıt olan kredi notu ile sık sık karıştırılmaktadır. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken bu iki kayıttan da faydalanır.

Kara Liste Nedir?

Kara liste, finans sektöründe sıkça karşılaşılan kavramlar arasında yer alır. Bu kavram, en temel tanımıyla bankaların uyguladığı bir yasal takip durumudur. Kara liste, bankaların kredi işlemlerinde bireyler tarafından ödenmeyen borçlar nedeniyle yasal yola başvurma sürecinde kullandığı bir takip sistemidir. Borçlanma ve enflasyon gibi finansal durumlardan kaynaklı olarak kredi taksitlerini ödemeyen bireyler, kara listeye alınır. Söz konusu bireylerin, tüm finansal işlemleri yasal takip altındadır. Ayrıca kredi notu çok düşük olan kişilerin de kara listeye girme ihtimalinin bulunduğundan söz etmek mümkündür.

Kara Liste ile Kredi Notu Arasındaki Fark Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu bankalardan oluşan bir kuruluştur ve kredi başvurularının sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için kişilerin finansal geçmişlerini içeren ortak bir kayıt tutarlar. Bu kayıt kredi notu, kredi puanı ya da kredi skoru olarak adlandırılır. KKB tarafından tutulan kayıt, kredi ve kart başvuruları değerlendirilirken öncelikli referans olarak alınır çünkü kişinin kredi geçmişine dair olumlu olumsuz tüm bilgileri içerir. Merkez Bankası tarafından tutulan kredi sicil kaydı ise borcunu ödeyemeyerek yasal takibe düşmüş olan kişilere uygulanır. Kredi borcu planlamasında ve ödemelerinde aksaklık olan bireyler, bankalar nezdinde ilerleyen süreçlerde kara listeye alınır. Borçların ödenmemesi hâlinde bireyin önce kredi notu düşürülür. Daha sonraki aşamada ise kişinin kara listeye alınması gündeme gelir.

Kara Listeye Hangi Durumlarda Girilir?

90 gün boyunca ödemediğiniz borcunuz hakkında yasal takip başlar ve Merkez Bankası tarafından kara listeye alınırsınız. Tutulan bu kayıt borç ödendikten yaklaşık 5 yıl sonra silinir. Beş yılın ardından kredi alabilir duruma gelebilirsiniz. Ancak bu süre boyunca kredi çekme ve kart alma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Beş yılın sonunda her ne kadar kara listeden çıksanız da bankalar mevcut kayıtlardan sizin kredi geçmişinizi görebilir ve başvurularınızı olumsuz yanıtlayabilirler. Bahsi geçen durumların dışında bireyin devlete olan borçları nedeniyle bankadaki varlıklarına e-haciz gelmesi de kredi notunu düşürür. Borcun devamlı olarak ödenmemesi ise yine kişinin kara listeye girmesine neden olabilir.

Kara Liste Nedir?

Kredi Notu Düşerse Kara Listeye Girilir mi?

Kredi notu; bireylerin finans kuruluşlarında yaptığı işlemlerin, mali dengelere dayandırılarak ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir. Bankalar, müşterilerin kredi çekme taleplerine ilgili sayısal verilere dayanarak yanıt verir. Bankaların sunduğu kredi ürünlerinin geri ödemesinde yaşanan aksaklıklar, finans kuruluşları nezdinde olumsuz karşılanır.

Borç ödemesinin sürekli olarak gecikmesi kredi notunun düşüşünü beraberinde getirir. Kredi notu düşen bireyleri, kara listede olarak tanımlamak doğru değildir. Bu noktada finansal ürünleri geç ödeyen kişi ile yasal takibe düşen birey arasında fark vardır. Ancak kredi notunun çok düşük olduğu kişiler, finansal işlemler kapsamında borç ödememeyi sürdürürse kara listeye girebilir. Kara liste olanlara kredi veren bankalar, bu işlem için öncelikle bireyin önceki borçlarını kapatmasını talep eder. Bankaların işleyiş düzenine göre değişiklik gösteren bu durum, kişilerin uzun bir süre kredi alamamasına neden olabilir.

Ne Kadar Süre Borç Ödenmezse Kara Listeye Girilir?

Finans kurumlarının, borcunu ödemeyen bireylerle ilgili yasal olarak nasıl bir yol izleyeceği Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği madde 18’de açıklanmıştır. Buna göre bankalar, birbirini takip eden iki kredi taksitinin borç sahibi tarafından ödenmemesi durumunda yasal işlem başlatabilir. Borçlu kişiye tebliğ edilen 30 günlük sürede ödeme yapılmaması durumunda ise finans kurumlarının yasal takip başlatma hakkı doğar. Özetlemek gerekirse toplam 90 gün yani 3 kredi taksitinin ödenmediği durumlarda, borçlu kişi kara listeye alınır.

Kara Listede Olduğumu Nasıl Anlarım?

Kara liste sorgulama işlemi, kredi borcunu geciktiren bireylerin merak ettiği konuların başında gelir. Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için iki yöntem bulunur. Bunlardan dolaylı olanı, bankalara yaptığınız tüm kredi başvurularının reddedilmesidir.

Kara listedeyken kredi alabilir miyim diye merak ediyorsanız Bilgi Merkezi içeriğimize göz atabilirsiniz!

Finans kurumları, kredi işlemlerinin tümünde bireylerin geçmiş dönemlerdeki banka hareketlerini dikkate alır. Yapılan analizler çerçevesinde ortaya çıkan kredi notu, kişinin banka ürünlerinden faydalanması noktasında etkilidir. Ayrıca bu konuyu “Neden Kredi Alamıyorum?” yazımızda da anlatmıştık. Bunun dışında Findeks’ten ve e-Devlet’ten de sorgulama yapabilirsiniz. Banka kara liste sorgulama, e-Devlet üzerinden kolayca yapılabilen bir işlemdir. Kişiler bu sorgulama işlemini yaparak yasal takip altında olup olmadıklarını öğrenebilirler.

Kara Listeye Alınmak Bankalar Dışında Hangi Kurumları Etkiler?

Kredi ödemelerinin gecikmesi durumunda ortaya çıkan kara listeye alınma durumu, sadece bankalar nezdinde geçerli değildir. Kredi notunu kullanan tüm finans kurumları, bireyin kara listede olup olmadığını sorgulayabilir. Bu kurumların başında ise faktoring ve tüketici finansman şirketleri gelir. Kredi Kayıt Bürosuna (KKB) bağlı olan ve faaliyet alanı finans sektörünü kapsayan tüm şirketlerde yapılan işlemlerde kara liste etkilidir. Herhangi bir kredi işleminizin olumsuz sonuçlanması durumunda kara liste sorgulaması yaparak sorunun kaynağı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kara Listeden Çıkma Yöntemleri Nelerdir?

Finans kurumlarının sunduğu kredi ürünlerinden yararlanmak isteyen bireyler, kara listeden çıkmanın yollarını ararlar. Merkez Bankası kara liste sildirme işlemi için öncelikli olarak yapılması gereken tüm borçların kapatılmasıdır. Aksi hâlde kara listede yer alma süreci devam edeceğinden kredi almak mümkün olmayacaktır. Bireyler tarafından tüm borçlar ödenmiş olsa dahi kara listede olmaya devam etmek mümkündür. Bu durumda yapılması gereken tekrar finansal ürünleri kullanarak kredi notunu yükseltmektir. Kredi sicilini temizlemek için bankalara düzenli ödeme yapmanız gerekir. Kredi notunuzu yükseltmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Düşük limitli bir kredi kartı çıkarmaya çalışın ve borcunuzu düzenli olarak ödeyin.
 • Kira, fatura gibi düzenli borçlar için bankanıza otomatik ödeme talimatı veren.
 • Adınıza kayıtlı telefon, internet, elektrik, su ve doğalgaz faturası gibi ödemeleri düzenli olarak yapın.

Size uygun koşullarda en avantajlı ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşmanız için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi karşılaştırma sistemi yanınızda…

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

4 Yorum

kadir
kadir 10.04.2017 • 00:00

ben neden kredi kullanamıyorum 2 sene önce kara listeye düşen bir borcum vardı ama 1 ay sonra hemen kapattım kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 12.04.2017 • 00:00

Sayın Kadir, Borcunuza yönelik KKB tarafından tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreçte kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu yanıtlanması ihtimali oldukça düşüktür.

Beğen(0)
abdul kadir dikici
abdul kadir dikici 20.03.2015 • 00:00

ben kara lisdedemiyim neden kredi alamıyorum

Yanıtla Beğen(1)
ikon
HangiKredi.com 20.03.2015 • 00:00

Sayın Abdul Kadir Dikici, Bankalardan kredi alabilmek için öncelikle belgelenebilir geliriniz ve en az üç aylık sigortanız olması gerekir. Bunun yanı sıra KKB tarafından belirlenen kredi notunuz bankanın belirlediği aralığın içinde olmalıdır. Kredi notunuz düşükse kredi çekebilmeniz mümkün değildir. Findeks aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sıra daha önceden olan bir borcunuz varsa kapanmış dahi olsa kara listedesinizdir. Siciliniz, borç ödendikten beş sene sonra temizlenmektedir.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • 5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri 20.03.2023

  5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri

 • e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir? 17.03.2023

  e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

 • Bankaların Batması Ne Anlama Geliyor? 16.03.2023

  Bankaların Batması Ne Anlama Geliyor?

 • Dünya Piyasalarını Etkileyen FED Nedir? 13.03.2023

  Dünya Piyasalarını Etkileyen FED Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon