Kredi Kartı Faiz Oranları 2019

Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartı harcamalarınız için uygulanan birden fazla faiz oranı var. Örneğin dönem borcunuz için akdi faiz uygulanırken geciken borcunuz için gecikme faizi uygulanıyor. Kredi kartı ile yaptığınız alışverişlere ve kredi kartı borcunuza işleyen faizlerin detayları için bu yazımızdan destek alabilirsiniz.

Kredi Kartı Faiz Türleri Nedir?

Kredi kartı faiz türleri çeşitlilik gösterebiliyor. Kredi kartının dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için bankalar gecikme faizi alıyorlar. Asgari borçtan hariç olan diğer borçlar için ise akdi faiz uygulanıyor. Akdi ve gecikme faiz oranları ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirleniyor. Akdi ve gecikme faiz oranları 3 ayda bir yenileniyor.

Kredi Kartı Alışveriş Faizi

Kredi kartlarından alınan bir diğer faiz türü de alışveriş faizidir. Bu faiz asgari ödeme tutarından geriye kalan borç üzerinden işlenen bir faiz türüdür. Bu tip faizlerden olumsuz etkilenmemek adına, kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemenizi tavsiye ederiz.

Gecikme Faizi

Kredi kartı faizi denildiğinde akla gelen ilk faiz türü,  gecikme faizidir. Bu faiz, asgari ödeme tutarına kadar alınan bir faiz türüdür. Asgari ödeme tutarı üzerinden hesaplanır. Bu tip faizler borç artıkça katlanarak devam eder. Eğer asgari ödeme tutarı ödenmezse ya da asgari tutardan daha az bir miktar ödeme sağlanırsa, kalan borca gecikme faizi işlemeye başlar. Bu nedenle kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeniz uygun olacaktır.

Kredi Kartı Nakit Çekim Faizi

Kredi kartlarının en önemli özelliklerinden bir tanesi de nakit avans çekimine olanak tanımasıdır. Ancak nakit avansın dezavantajlarından bir tanesi yüksek orana sahip olan faizleridir. Bu nedenle kredi kartından nakit avans çekerken dikkatli olmakta yarar vardır.

Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplama

Kredi kartı borçlarının asgari tutarları değişiklik gösterir. Bu borcunuzun miktarına göre ve borcunuzun ne kadar süredir bulunduğuna göre farklılık gösterebilen bir durumdur. Bu asgari tutarı hesaplamak için birkaç bilgiye sahip olmak yeterlidir. Yapılan düzenlemelere göre daha önceden kart limitine göre belirlenen asgari tutar ödemesi, kart limitine bakılmaksızın tüm kartlarda asgari yüzde 30 olarak belirlenmiştir. Eğer kartlar 1 senelik ise tutar yüzde 40’a çıkar. Hangikredi.com kredi kartı asgari tutar hesaplama aracı ile borcunuz için ne kadar asgari tutar ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Yapılandırma Faizi

Birikmiş kredi kartı borçlarınızı kolaylıkla ödeyebilmeniz için, borç yapılandırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Borç yapılandırma işleminde yapılandırma faizi bulunur. Borcunuz üzerinden faiz işlenir. Bu yapılandırma faiz oranları bankalara göre değişiklik gösterir. Örneğin Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma faizi farklıyken TEB kredi kartı yapılandırma faizi farklı olabilir. Bankanın sunduğu güncel kredi kartı yapılandırma faizini öğrenmek için banka ile iletişime geçmek yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Faiz Oranları 2019
4.7 (93.33%) 3 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir