Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Notu Hesaplama

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 10.10.2014 Güncelleme Tarihi: 22.09.2021

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyenler kredi notu kavramı ile karşılaşmakta.

Kredi Notu Hesaplama
Yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanması kredi notuna bağlı.

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyenler kredi notu kavramı ile karşılaşmakta. Yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanması kredi notuna bağlı. Kredi notu hesaplama konusuyla ilgili detaylı bilgileri derledik.

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan kredi skoru bankalarla olan tüm ilişiğiniz göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Kredi notu hesaplanırken daha önce kullandığınız kredi ve kredi kartları, ödediğiniz ve ödemekte olduğunuz borçlar, ödeme alışkanlıklarınız, kredi ve kartı limitleri, fatura ödemeleri gibi bankayla olan ilişkileriniz değerlendirilir. Tüm bu durumların değerlendirilmesi sonucunda bir kredi puanı ortaya çıkar. Bankalar, kredi ve kredi kartı kullandırımında minimum bir kredi notu seviyesi belirlerler. Bu seviye bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Aynı kredi notu ile bir bankadan kredi çekebiliyor iken başka bir bankadan çekemeyebilirsiniz.

İçindekiler

Kredi notu KKB tarafından hesaplanır bu yüzden kredi notunuzu merak ediyorsanız KKB’nin resmi sitesini ya da KKB’nin sunduğu yeni bir hizmet olan Findeks’i kullanabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki makaleden alabilirsiniz.

Kredi notu ani değişikliklere açık bir puan türü değil. Kredi notunuzun yükselmesi de düşmesi de uzun zamana yayılmış eylemleriniz sonucunda olur. Kredi notunuz düşükse birden yükselmesini beklememelisiniz lakin hiçbir şey yapmadan beklemek de kredi notunu yükseltmez çünkü daha önce de dediğimiz gibi kredi notu, sizin eylemlerinize göre şekillenen bir puan türü.

Kredi sorgulama işlemi yapmak için Hangikredi.com Kredi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Hangikredi.com Kredi sayfası aracılığı ile kredi sorgulayabilir, bankaların sunduğu kredi ürünlerini karşılaştırabilir, dilediğiniz kredi ürününe online başvuruda bulunabilirsiniz.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Tıklayın

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

24 Yorum

Metin aslan
Metin aslan 25.04.2019 • 00:00

Ödemekte olduğum kredim var ve düzenli olarak ödüyorum. Şimdi ise yeniden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmaktayım ancak farklı birr banka kredi isteğimi uygunsuz bulmakta.?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 3.05.2019 • 00:00

Sayın Metin Aslan, Alabileceğiniz kredi tutarı gelirinizle orantılı olmalıdır. Yasaya göre aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı belgelenebilir gelirin yüzde 50'sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Mevcut kredi borcunuz nedeniyle başvurularınız onaylanmıyor olabilir.

Beğen(0)
Tufan
Tufan 21.11.2017 • 00:00

Kredi notum az riskli grupta bulunuyor yakın zamanda konut kredisi kullandım. Tekrar ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir miyim acaba ?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 27.11.2017 • 00:00

Sayın Tufan, Yasal olarak, aylık taksitlerinizin toplam tutarı belgelenebilir hane gelirinin yüzde ellisini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Geliriniz, konut krediniz ve çekmek istediğiniz tutar bu şarta uygunsa kredi başvurunuz onaylanabilir.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon