Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Notu Hesaplama

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 10.10.2014 Güncelleme Tarihi: 2.11.2021

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyenler kredi notu kavramı ile karşılaşmakta.

Kredi Notu Hesaplama
Yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanması kredi notuna bağlı.

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyenler kredi notu kavramı ile karşılaşmakta. Yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanması kredi notuna bağlı. Kredi notu hesaplama konusuyla ilgili detaylı bilgileri derledik.

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan kredi skoru bankalarla olan tüm ilişiğiniz göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Kredi notu hesaplanırken daha önce kullandığınız kredi ve kredi kartları, ödediğiniz ve ödemekte olduğunuz borçlar, ödeme alışkanlıklarınız, kredi ve kartı limitleri, fatura ödemeleri gibi bankayla olan ilişkileriniz değerlendirilir. Tüm bu durumların değerlendirilmesi sonucunda bir kredi puanı ortaya çıkar. Bankalar, kredi ve kredi kartı kullandırımında minimum bir kredi notu seviyesi belirlerler. Bu seviye bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Aynı kredi notu ile bir bankadan kredi çekebiliyor iken başka bir bankadan çekemeyebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu KKB tarafından hesaplanır bu yüzden kredi notunuzu merak ediyorsanız KKB’nin resmi sitesini ya da KKB’nin sunduğu yeni bir hizmet olan Findeks’i kullanabilirsiniz. 

HangiKredi'nin dijital gücü ile oluşan HangiKredi Notu'nuzu hemen öğrenin!

Kredi notu ani değişikliklere açık bir puan türü değil. Kredi notunuzun yükselmesi de düşmesi de uzun zamana yayılmış eylemleriniz sonucunda olur. Kredi notunuz düşükse birden yükselmesini beklememelisiniz lakin hiçbir şey yapmadan beklemek de kredi notunu yükseltmez çünkü daha önce de dediğimiz gibi kredi notu, sizin eylemlerinize göre şekillenen bir puan türü.

Kredi sorgulama işlemi yapmak için Hangikredi.com Kredi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Hangikredi.com Kredi sayfası aracılığı ile kredi sorgulayabilir, bankaların sunduğu kredi ürünlerini karşılaştırabilir, dilediğiniz kredi ürününe online başvuruda bulunabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

4,33 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

24 Yorum

Metin aslan
Metin aslan 25.04.2019 • 00:00

Ödemekte olduğum kredim var ve düzenli olarak ödüyorum. Şimdi ise yeniden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmaktayım ancak farklı birr banka kredi isteğimi uygunsuz bulmakta.?

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi.com 3.05.2019 • 00:00

Sayın Metin Aslan, Alabileceğiniz kredi tutarı gelirinizle orantılı olmalıdır. Yasaya göre aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı belgelenebilir gelirin yüzde 50'sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Mevcut kredi borcunuz nedeniyle başvurularınız onaylanmıyor olabilir.

Beğen(0)
Tufan
Tufan 21.11.2017 • 00:00

Kredi notum az riskli grupta bulunuyor yakın zamanda konut kredisi kullandım. Tekrar ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir miyim acaba ?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 27.11.2017 • 00:00

Sayın Tufan, Yasal olarak, aylık taksitlerinizin toplam tutarı belgelenebilir hane gelirinin yüzde ellisini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Geliriniz, konut krediniz ve çekmek istediğiniz tutar bu şarta uygunsa kredi başvurunuz onaylanabilir.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye 27.09.2022

  HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye

 • Dijital Ayak İzi Nedir? 27.09.2022

  Dijital Ayak İzi Nedir?

 • Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme 26.09.2022

  Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme

 • Borsada Neler Oldu? Bundan Sonra Neler Olacak? 22.09.2022

  Borsada Neler Oldu? Bundan Sonra Neler Olacak?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon