Kredi Notu Hesaplama

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyenler kredi notu kavramı ile karşılaşmakta. Yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanması kredi notuna bağlı. Kredi notu hesaplama konusuyla ilgili detaylı bilgileri derledik.

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan kredi skoru bankalarla olan tüm ilişiğiniz göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Kredi notu hesaplanırken daha önce kullandığınız kredi ve kredi kartları, ödediğiniz ve ödemekte olduğunuz borçlar, ödeme alışkanlıklarınız, kredi ve kartı limitleri, fatura ödemeleri gibi bankayla olan ilişkileriniz değerlendirilir. Tüm bu durumların değerlendirilmesi sonucunda bir kredi puanı ortaya çıkar. Bankalar, kredi ve kredi kartı kullandırımında minimum bir kredi notu seviyesi belirlerler. Bu seviye bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Aynı kredi notu ile bir bankadan kredi çekebiliyor iken başka bir bankadan çekemeyebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu KKB tarafından hesaplanır bu yüzden kredi notunuzu merak ediyorsanız KKB’nin resmi sitesini ya da KKB’nin sunduğu yeni bir hizmet olan Findeks’i kullanabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki makaleden alabilirsiniz.

Kredi notu ani değişikliklere açık bir puan türü değil. Kredi notunuzun yükselmesi de düşmesi de uzun zamana yayılmış eylemleriniz sonucunda olur. Kredi notunuz düşükse birden yükselmesini beklememelisiniz lakin hiçbir şey yapmadan beklemek de kredi notunu yükseltmez çünkü daha önce de dediğimiz gibi kredi notu, sizin eylemlerinize göre şekillenen bir puan türü.

Kredi sorgulama işlemi yapmak için Hangikredi.com Kredi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Hangikredi.com Kredi sayfası aracılığı ile kredi sorgulayabilir, bankaların sunduğu kredi ürünlerini karşılaştırabilir, dilediğiniz kredi ürününe online başvuruda bulunabilirsiniz.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Tıklayın

22 Yorum

 1. nurhan

  😀

 2. ESRA

  merak edıyorm notum kaç

 3. 914 puanım var kredi çekmek istiyoru ne kadar kredi verirler

  • Sayın Şahin,

   Kredi notunuz vasatın altındadır. Dilediğiniz tutarlarda kredi çekebilmek için öncelikle kredi notunuzu yükseltme yoluna gidebilirsiniz ya da sitemiz üzerinden online kredi başvurusu yaparak bankaların size geri dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

  • bekir

   kredi notum 1087 ne kadar kredi alabilirim?

 4. Lüveren

  Kredi notumu Öğrenmek istiyorum

  • Sayın Lüveren,

   Findeks aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 5. hakan

  kredim notum 1641 40.000 tl ihtiyaç kredisi alabilir miyim ? saygılar.

  • Sayın Hakan,

   Bankaların kredi kullandırımı için belirlediği kredi notu alt sınırı birbirinden farklıdır. Sitemiz üzerinden online ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak bankaların size geri dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

 6. ibrahim

  son kredi notum 1443 çıktı 2000 tl kredi çekmek istiyorum kredim olumlu sonuçlanırmı?

  • Sayın İbrahim,

   Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. Mevcut borç durumu, ödenmiş krediler, gelir durumu, sigortalılık süresi vb. pek çok etmen kredi alabilitenizi etkiler. Sitemiz üzerinden online ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak bankaların size geri dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

 7. oğuz

  Findeks notumu nasıl öğrenirim Saygılar

 8. Sabri

  Kredi notum 1745 sigortam yok kredi kartı olumlu sonuçlanır mı daha önce hesap blokeli kredi kartı aldım.

  • Sayın Sabri,

   Bankalardan kredi alabilmek için en az üç ay önce girişi yapılmış olan sigortanız olmalıdır.

 9. SADIK

  Kredi notum 1363 altı aydır sigorta girişim mevcut. Maaş hesabıma aylık 2.600 TL’den az para girmiyor. Kredi alabilir miyim?

  • Sayın Sadık,

   Kredi başvurusunu onaylamak da onaylamamak da bankanın inisiyatifindedir. Kredi almak için gereken şartların hepsini taşıyor görünüyorsunuz. Sitemizden online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 10. Huseyin

  Kredi notum güncel 1341. . Bir önceki notum 1641 idi kredi kartı alabilir miyim?

  • Sayın Hüseyin,

   Sitemizden kredi kartı başvurusu yaparak bankaların dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz