Kredi Notu Hesaplama

İhtiyaç kredisi ya da konut kredisi gibi kredi ürünlerinden faydalanmak isteyenler kredi notu kavramı ile karşılaşmakta. Yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanması kredi notuna bağlı. Kredi notu hesaplama konusuyla ilgili detaylı bilgileri derledik.

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan kredi skoru bankalarla olan tüm ilişiğiniz göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Kredi notu hesaplanırken daha önce kullandığınız kredi ve kredi kartları, ödediğiniz ve ödemekte olduğunuz borçlar, ödeme alışkanlıklarınız, kredi ve kartı limitleri, fatura ödemeleri gibi bankayla olan ilişkileriniz değerlendirilir. Tüm bu durumların değerlendirilmesi sonucunda bir kredi puanı ortaya çıkar. Bankalar, kredi ve kredi kartı kullandırımında minimum bir kredi notu seviyesi belirlerler. Bu seviye bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Aynı kredi notu ile bir bankadan kredi çekebiliyor iken başka bir bankadan çekemeyebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu KKB tarafından hesaplanır bu yüzden kredi notunuzu merak ediyorsanız KKB’nin resmi sitesini ya da KKB’nin sunduğu yeni bir hizmet olan Findeks’i kullanabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki makaleden alabilirsiniz.

Kredi notu ani değişikliklere açık bir puan türü değil. Kredi notunuzun yükselmesi de düşmesi de uzun zamana yayılmış eylemleriniz sonucunda olur. Kredi notunuz düşükse birden yükselmesini beklememelisiniz lakin hiçbir şey yapmadan beklemek de kredi notunu yükseltmez çünkü daha önce de dediğimiz gibi kredi notu, sizin eylemlerinize göre şekillenen bir puan türü.

Kredi sorgulama işlemi yapmak için Hangikredi.com Kredi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Hangikredi.com Kredi sayfası aracılığı ile kredi sorgulayabilir, bankaların sunduğu kredi ürünlerini karşılaştırabilir, dilediğiniz kredi ürününe online başvuruda bulunabilirsiniz.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Tıklayın
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

24 yorum

  1. Kredi notum az riskli grupta bulunuyor yakın zamanda konut kredisi kullandım. Tekrar ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir miyim acaba ?

    • Sayın Tufan,

      Yasal olarak, aylık taksitlerinizin toplam tutarı belgelenebilir hane gelirinin yüzde ellisini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Geliriniz, konut krediniz ve çekmek istediğiniz tutar bu şarta uygunsa kredi başvurunuz onaylanabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir