Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Balon Ödemeli Kredi Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.12.2021 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Günümüzde kredilere olan yoğun talep sebebiyle bankalar da ödeme yöntemlerinde farklı kolaylıklar sağlamaya başladı.

Balon Ödemeli Kredi Nedir?
Balon ödeme de bu yöntemlerden bir tanesi. Balon ödeme yöntemi, kullanılan kredileri aylık olarak daha uygun koşullarda, son taksitte toplu olarak yapmaya olanak tanıyan bir yöntemdir.

Balon ödemeli kredi hesaplama işlemi, klasik kredilere göre daha farklıdır. Ara ödemeli kredi ve balon kredi, sıklıkla taksitlerin yüksek tutarlarda olduğu konut kredisi ve taşıt kredisi ürünlerinde tercih ediliyor. Peki tam olarak balon ödemeli kredi nedir?

Balon Ödemeli Kredi Nedir?

Balon ödemeli kredi, basit bir örnekle açıklanabilir. Örneğin 60 ay vadeli bir konut kredisi kullanıyorsunuz. Konut gibi yüksek meblağlı bir varlık aldığınız için aylık kredi taksitleriniz de yüksek olacaktır. Aylık taksidiniz olan yaklaşık 3200 TL’yi daha düşük miktarlarda ödeyip, son taksitte balon ödeme olarak tabir edilen toplu bir ödeme yapmanız mümkün. Bu kredi aylık taksitlerde problem yaşandığı zaman işinize oldukça yarayacak bir kredi türüdür.

Kredi aldığınız dönemin bazı anlarında maddi durumunuzun yeterli olmayacağını biliyorsanız ancak buna rağmen hayalinizdeki evi, arabayı almak istiyorsanız ve elinize yüklü bir miktar para geçtiğinde son taksiti toptan ödeyebileceğinizden eminseniz, bu kredi türü sizin için ideal olabilir.

Kredinizin aylık ödeme tutarlarını hesaplamak için hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Balon ödemenin taksit sayısı ve son ödemede yapılacak ödeme tutarı bankadan bankaya farklılık gösterir. Balon ödemede taksit tutarı, kredi faizi ve vergi miktarlarının altında kalmayacak biçimde krediyi kullanan kişiye bağlı olarak kararlaştırılabilir. Balon ödemeli krediler, evi aldıktan sonra satın alınan gayrimenkulü satıp, elde edilen paranın bir kısmıyla da krediyi bitirmek isteyen kişiler için de uygun olan kredilerdir.

Balon Ödemeli Kredi Türleri Nelerdir?

Bankaların ve devletin sağladığı kredileri; tüketici kredisi, konut kredisi (mortgage) ve ticari krediler olarak sınıflandırabiliriz. Yasalar uyarınca Tüketici kredisi yalnızca bireylere kullandırılabilir. Kurum ve kuruluşlar bu krediden yararlanamaz. Tüketici kredileri, ihtiyaç kredileri olarak da adlandırılır. Balon ödemeli ihtiyaç kredisi kullanımı da oldukça yaygındır. İhtiyaç kredilerinin taksitleri çoğunlukla aylık olarak, eşit taksitler halinde ödenir. İhtiyaç kredisi türleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • İpoteksiz ihtiyaç kredisi
 • İpotekli ihtiyaç kredisi
 • Eşya kredisi
 • Eğitim kredisi
 • Evlilik kredisi
 • Tatil kredisi
 • Bayram kredisi
 • Taşıt kredisi

Balon Ödemeli Kredinin Ödemeleri Nasıl Yapılabilir?

Balon ödemede, kredi ödeme şekillerinin pek çoğunda olduğu gibi sabit faiz işler. Ancak diğer ödeme türlerinden en büyük farkı; vadelerde büyük ödeme kolaylığı sağlaması ve aylık ödemelerden düşülen tutarın son taksitte yüklü olmasıdır. Böylece her ay düzenli olarak ödenecek kredi borcu yerine, hızlı kazanç sağlaması mümkün olan alternatif yatırımlar üzerinden getiri elde edilebilir.

Mevduat faizinin mi yoksa gayrimenkulün mü daha çok kazanç sağladığını merak ediyorsanız, yazımızdan destek alarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

Balon Ödemenin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Bütçeniz dahilinde planladığınız ödeme şekline göre; son vadede yapılacak toplu ödemenin sizin için pek çok avantajı vardır. Maaşınızın yükselmesini ya da vermiş olduğunuz borç paranın geri dönüşünü beklemek zorunda olmadan bu ödeme şekli ile çabucak yeni bir ev ya da yeni bir taşıt sahibi olmanız mümkün olur. Buna ek olarak kredi için sağlanan kolaylıklar kapsamında uygun taksit tutarları ile size kalan para orta vadede başka yatırım araçlarına yönelmenize yardımcı olur.

Balon ödeme seçeneği özellikle yatırımcıların bütçeleri için uygun görülen bir ödeme şeklidir. Fakat ileride zor durumda kalmamak için, toplu alacağınızdan emin olmalısınız. Bununla beraber hesaplamanızı iyi yapmalısınız. Aksi takdirde zor durumda kalabilirsiniz. Son taksitte ödenmesi gereken toplu tutarı zamanında ödemememiz kredi notunuza olumsuz yansıyabilir ve yasal süreç başlatılabilir. Bu kapsamda titiz hareket etmelisiniz.

En uygun ihtiyaç kredisi veren bankalara HangiKredi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Balon Ödemeli Krediyi Kimler Kullanmalı?

Balon ödemeli kredi özellikle konut ve taşıt gibi yüksek meblağlı alımları yaparken nakitini yatırım için kullanmak isteyenler, finansal durumunda değişiklik olduğu için aylık ödemelerini az miktarlarda yapmayı dileyenler ve vade bitiminde toplu ödeme imkanı olanlar ile emekli ikramiyesi ile ev ya da taşıt almak isteyenler için çok uygun bir kredi türüdür. Balon ödemeli konut kredi hesaplaması yapıldığında, son taksite kadar, oldukça avantajlı taksit tutarları ortaya çıkar.

Balon Ödemeli Krediyi Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Balon ödemeli kredi kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli detay, doğru bir bütçe planlaması yapmaktır. Kredinin son taksitinden önceki taksitler, minimum tutarda olacağı için rahatlıkla ödenebilir. Fakat son taksitin yüklü olacağı unutulmamalıdır. Son taksit tutarı önceden bellidir ve bu tutarın, son taksit tarihi gelmeden önce hazırlanmış olması gerekir. Dolayısıyla önceki aylarda birikim yapmaya ya da garanti getirisi olan bir yatırım yapmaya özen gösterilmelidir.

Bu türde bir krediyi kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da böyle bir krediye gerçekten ihtiyaç olup olmadığına karar vermektir. Eğer uzun vadeli bir yatırım ya da bütçe planı yoksa, balon ödemeli kredi kullanmak faydalı olmayabilir. Bu nedenle sadece ihtiyaç hâlinde kullanılmalıdır.

Balon Ödemeli Kredi Güvenli midir?

Balon ödemeli kredi seçeneğini, Türkiye’de hizmet veren güvenilir bankalar ve finans kuruluşları sunar. Yasalar çerçevesinde değerlendirildiğinde herhangi bir engeli bulunmayan bu krediler, krediyi kullandıran banka ve kullanan tüketici arasındaki anlaşmaya bağlı olarak planlanır. Doğru bir bütçe planı yapıldığında, bu krediyi kullanmak herhangi bir güvenli riski doğurmaz.

Hangi Bankalar Balon Ödemeli Kredi Olanağı Sağlıyor?

Türkiye’de hizmet veren bankaların çoğu balon ödemeli kredi ürünü sunabilmektedir. Fakat bu kredi ürünü, daha çok banka dışındaki finans kuruluşları tarafından sunulur. En yaygın kullanım alanı ise sıfır araç satın alımıdır. Balon ödemeli taşıt kredisi yaygın bir şekilde kullanılır. Balon ödemeli kredi veren bankalardan bazıları tablodaki gibidir.

Balon Ödemeli Kredi Veren Bankalar Diğer Finans Kuruluşları
Akbank TEB Cetelem
Vakıfbank Volkswagen Doğuş Finans
Garanti BBVA PSA Finans
Yapı Kredi
Türkiye İş Bankası
HSBC

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

15 Oy

-

3,53 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri