Alınan Evde Kiracı Varsa Ne Olur?

Hayallerindeki evi satın almak isteyen kişiler için her ne kadar birincil konu bütçe ayarlamak, bunun için bir peşinat belirlemek ve konut kredisi başvurusu yapmak ise de ev alma süreci yalnızca bununla bitmeyen, dikkat edilmesi gereken pek çok farklı nokta olan bir süreç.

Ev alırken dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de satın alınan alınan evde bir kiracı olup olmama halidir. Bu konu ile ilgili olarak yasal mevzuatlar ve düzenlemeler belirlenmiş olsa da yine de satın alınan evde kiracı olması çoğu zaman tartışmalar ve sorunlar yaşanmakla sonuçlanan bir durum olabiliyor.

Peki, satın alınan evde kiracı varsa ne olur? İçinde kiracı olan bir ev satın aldığınızda kiracının sözleşmesini de doğrudan kabul etmiş olursunuz. Kiracının evden tahliye edilmesi ile ilgili yapabileceğiniz birkaç şey var ancak bu noktada belirtmeliyiz ki yasalar genellikle kiracıdan tarafta.

1 Aylık Süreye Dikkat!

İçinde kiracı oturan bir evi satın almayı düşünüyorsanız öncelikle kiracı ile anlaşma yoluna gitmenizi tavsiye ederiz. Normal şartlarda evde bir kiracı varsa onun bir de kira sözleşmesi olacaktır. Yasal olan kira sözleşmesine baktığımızda kiracının evle ilgili bazı hakları bulunmakta. Kiracıya ev boşaltma ihtarnamesi gönderildikten sonra kiracının evden çıkması için ona tanınan süre 6 aydır. Yalnız bu ihtarnameyi gönderebilmek için tapuyu aldıktan sonra sadece 1 aylık süreniz var. Bu süre içinde noter kanalı ile ihtarname göndererek kiracının 6 ay içinde çıkmasını yasal olarak sağlayabilirsiniz. Kiracı ona tanınan 6 aylık süreçte çıkmayı kabul etmezse tahliye davası açma hakkına sahipsiniz. Size tanınmış olan 1 aylık süreyi kaçırmanız halinde önceki kira sözleşmesini kabul ettiğiniz varsayılır.

Tabii bu süreç sizin için zor olabilir. Neticede siz de bir evde kiracı olup, ev satın aldığınız için oradan çıkma gereği hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda evdeki kiracı ile anlaşma yoluna gitmenizde fayda var.

Ev Alacaklara Öneriler

Kiracı İle Nasıl Anlaşmaya Varılır?

Evi almadan önce ya da aldıktan sonra yasal kiracı ile anlaşmaya vardıysanız herhangi bir süre beklemeye gerek kalmadan evi boşaltmasını isteyebilirsiniz. Kiracı ile yaptığınız anlaşmanın yazılı olması, her iki tarafın imzasını taşıması ve hatta her iki tarafın şahitleri huzurunda yapılması gerekir. İşlerin bu şekilde resmi kanallar dahilinde yürütülmesi, çıkabilecek herhangi bir sorun halinde sizin açınızdan avantaj sağlayacaktır.

Tapuda Şerh Varsa Ne Olur?

Öncelikle tapuya şerh koymanın ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Tapuya şerh koymak, taşınmaz mal varlığının (yani konutun) tapusuna, taşınmazın sahibinin haklarının kısıtlandığını belirtir. Şerhin resmi geçerlilik süresi beş yıldır.  Tapuda şerh olması evin yeni sahibi için sorun olabilir. Uzun süreli konut kiralama durumlarında sözleşmeye düşülen şerh ile yükümlülüklerini yerine getirdiği sürece sözleşme bitmeden kiracının çıkarılamayacağı garantilenmiş olur. Bu nedenle kiracılı bir ev satın alırken tapuda şerh olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Aldığınız evin tapusunda şerh varsa, doğrudan bu şerhi kabul ettiğiniz varsayılır.

Konut kredisi faiz oranlarını incelemek ve en uygun konut kredisini bulmak için Hangikredi.com Kredi sayfasından konut kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

En Avantajlı Konut Kredisi Hangi Bankada?
Alınan Evde Kiracı Varsa Ne Olur?
5 (100%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir