Güvenli İnternet Kullanımı İçin İpuçları

Gelişen teknoloji sayesinde artık internet hayatımızın her anında mevcut. Bilgisayarımızdan ve cep telefonlarımızdan aralıksız olarak ulaşabildiğimiz internet faydalı olmasının yanı sıra  bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Özellikle alışverişin ve bankacılık işlemlerinin online olarak yapıldığı günümüzde banka hesap bilgilerinizin ve sosyal hesaplarınızın güvende olması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Güvenli Sitelerden Alışveriş Yapın

Kredi kartı ve banka kartı bilgilerinizin güvenliği açısından online alışverişlerinizde bilinen ve güvenilir siteleri tercih etmenizde fayda var. Çok duyulmamış bir sitede almayı çok istediğiniz bir ürünü bulduysanız bu sitenin anlaşmalı olduğu bankalara ve üye olduğu kuruluşlara bakarak güvenli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca online alışverişlerinizde 3D Secure seçeneğini mutlaka kullanın.

Virüslere Dikkat

Hayatımızı kolaylaştırmak için pek çok program mevcut. Bu programları bilgisayarınıza yüklemek isteyebilirsiniz ancak dikkatli olmanız gereken noktalardan biri de bu. Unutmayın ki internet ortamında güvenli olmayan pek çok program var. Bilmediğiniz programlarını bilgisayarınıza indirmek virüs riskini gündeme getirebilir. Bir programı indirmeden önce mutlaka farklı sitelerden yorumları okuyun ve bilgisayarınızda virüs tarama programı kullanın. Ayrıca mailler de virüs açısından tehdit oluşturmakta. Bilmediğiniz adreslerden gelen e-postaları açmamanızda fayda var.

Güçlü Şifreler Oluşturun

İster alışveriş yapacağınız site olsun ister sosyal hesap… Kişisel bilgilerinizi ve banka hesap bilgilerinizi paylaşacağınız her sitede kuvvetli şifreler oluşturmanızda fayda var. Size dair ulaşılması kolay bilgilerden oluşan (doğum günü, çocuğunun ismi) şifreler yerine daha kişisel şifreler oluşturmalısınız. Ayrıca sosyal medya hesaplarında, forum ve blog üyeliklerinde kişisel bilgilerinizi doğru girmemek de sizin yararınıza olacaktır. Yine bu tip sosyal mecralarda fotoğraflarınızın güvenliğini sağlamak için sadece arkadaşlarınızın görmesini sağlayacak seçenekleri tercih etmelisiniz. Özellikle çocuklarınızı kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını oyun sitelerinde ve sosyal hesaplarda kullanmaması yönünde uyarmalısınız. Çocuklarınızın online güvenliğini sağlamak için internet sağlayıcılarının sunduğu güvenli internet paketi seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

İnternet Kampanyalarını Karşılaştır

 


0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz