Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Güvenli İnternet Kullanımı İçin İpuçları

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 23.02.2016 Güncelleme Tarihi: 13.11.2020

Gelişen teknoloji sayesinde artık internet hayatımızın her anında mevcut.
Güvenli İnternet Kullanımı İçin İpuçları
Bilgisayarımızdan ve cep telefonlarımızdan aralıksız olarak ulaşabildiğimiz internet faydalı olmasının yanı sıra  bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Özellikle alışverişin ve bankacılık işlemlerinin online olarak yapıldığı günümüzde banka hesap bilgilerinizin ve sosyal hesaplarınızın güvende olması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Gelişen teknoloji sayesinde artık internet hayatımızın her anında mevcut. Bilgisayarımızdan ve cep telefonlarımızdan aralıksız olarak ulaşabildiğimiz internet faydalı olmasının yanı sıra  bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Özellikle alışverişin ve bankacılık işlemlerinin online olarak yapıldığı günümüzde banka hesap bilgilerinizin ve sosyal hesaplarınızın güvende olması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Güvenli Sitelerden Alışveriş Yapın

Kredi kartı ve banka kartı bilgilerinizin güvenliği açısından online alışverişlerinizde bilinen ve güvenilir siteleri tercih etmenizde fayda var. Çok duyulmamış bir sitede almayı çok istediğiniz bir ürünü bulduysanız bu sitenin anlaşmalı olduğu bankalara ve üye olduğu kuruluşlara bakarak güvenli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca online alışverişlerinizde 3D Secure seçeneğini mutlaka kullanın.

En Avantajlı İnternet Paketi Hangisi?

Virüslere Dikkat

Hayatımızı kolaylaştırmak için pek çok program mevcut. Bu programları bilgisayarınıza yüklemek isteyebilirsiniz ancak dikkatli olmanız gereken noktalardan biri de bu. Unutmayın ki internet ortamında güvenli olmayan pek çok program var. Bilmediğiniz programlarını bilgisayarınıza indirmek virüs riskini gündeme getirebilir. Bir programı indirmeden önce mutlaka farklı sitelerden yorumları okuyun ve bilgisayarınızda virüs tarama programı kullanın. Ayrıca mailler de virüs açısından tehdit oluşturmakta. Bilmediğiniz adreslerden gelen e-postaları açmamanızda fayda var.

Güçlü Şifreler Oluşturun

İster alışveriş yapacağınız site olsun ister sosyal hesap… Kişisel bilgilerinizi ve banka hesap bilgilerinizi paylaşacağınız her sitede kuvvetli şifreler oluşturmanızda fayda var. Size dair ulaşılması kolay bilgilerden oluşan (doğum günü, çocuğunun ismi) şifreler yerine daha kişisel şifreler oluşturmalısınız. Ayrıca sosyal medya hesaplarında, forum ve blog üyeliklerinde kişisel bilgilerinizi doğru girmemek de sizin yararınıza olacaktır. Yine bu tip sosyal mecralarda fotoğraflarınızın güvenliğini sağlamak için sadece arkadaşlarınızın görmesini sağlayacak seçenekleri tercih etmelisiniz. Özellikle çocuklarınızı kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını oyun sitelerinde ve sosyal hesaplarda kullanmaması yönünde uyarmalısınız. Çocuklarınızın online güvenliğini sağlamak için internet sağlayıcılarının sunduğu güvenli internet paketi seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

İnternet Kampanyalarını Karşılaştır

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Umut toklar
Umut toklar 20.01.2019 • 00:00

Araç alacağım araba lazım

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 8.02.2019 • 00:00

Sayın Umut Toklar, Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sitemizden taşıt kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. https://www.hangikredi.com/kredi/tasit-kredisi

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir? 25.09.2021

  HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 • HangiKredi Notu Nedir? 22.09.2021

  HangiKredi Notu Nedir?

 • Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri 22.09.2021

  Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri

 • Finansal Sağlık Nedir? 22.09.2021

  Finansal Sağlık Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon