Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

BDDK’dan Konut Kredilerine Düzenleme

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.06.2022 Güncelleme Tarihi: 3.04.2023

BDDK, daha önce 2 milyon lira ve altında olan konutlar için belirlediği yüzde 90'a kadar kredi kullanım sınırını 5 milyon lira ve altında olan konutlar şeklinde güncelledi.

BDDK’dan Konut Kredilerine Düzenleme

BDDK’nın açıkladığı kararda, konut kredileri ve taşıt kredisi hariç konut teminatlı kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranında değişiklik yapıldı.

Yeni karara göre, değeri 5 milyon lira ve altı olan yeni konutların yüzde 80 ila 90'ı bedelle alınabilecek. 5 milyon ile 10 milyon lira arasındaki sıfır konutlar için değer %70 ila 80 arasında değişecek.

10 milyon lira ile 20 milyon lira arasında değişen sıfır konutlar için tüketiciler bu bedelin en fazla yüzde 60-70'ine kadar kredi kullanabilecek. Değeri 20 milyon liranın üzerindeki sıfır konutların ise %50'si ila 60'ı arasında kredi kullanabilecek.

Konut Kredisi Faiz Oranları

BDDK'nın Kararına İlişkin Detaylar

Kararda enerji sınıfı A olan 1. el konutlar için kredi değer oranı; konut değeri 5 milyon TL’nin altında olan konutlar için yüzde 90, konut değeri 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 80, konut değeri 10 milyon TL ile 20 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 70 olarak belirlendi.

BDDK'nın yeni düzenlemesine göre;

Değeri 10 milyon TL üzeri olan ikinci el konutlar için bankalar kredi veremeyecek.

Enerji sınıfı A olan 2. el konutlar için kredi değer oranı; konut değeri 1 milyon TL’nin altında olan konutlar için yüzde 90, konut değeri 1 milyon ile 2 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 70, konut değeri 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olan konutlar için yüzde 60, konut değeri 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlar için azami 3 milyon TL oldu.

BDDK’dan Konut Kredilerine Düzenleme
BDDK'dan konut kredilerine yeni düzenleme, Kaynak: BDDK

BDDK’nın yaptığı açıklama ise şu şekilde: 
 

​“Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Yönetmelik) “Konut, taşıt ve tüketici kredilerine ilişkin sınırlamalar” başlıklı 12/A maddesinin altıncı fıkrası uyarınca, Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen, tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının aşağıdaki tabloda yer aldığı şekilde belirlenmesine, 28.03.2002 tarihli ve 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi , Hakkında Kanunun Geçici 37 nci maddesinde düzenlenen “Yeni Konut Finansmanı Programı” kapsamında kullandırılacak kredilerin işbu Karar kapsamında yapılan belirlemelere tabi olmamasına karar verilmiştir”

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

27 Oy

-

3,78 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?