Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

HangiKredi Finansal Raporu ile Kredi Sağlığı

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.03.2022 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

HangiKredi Finansal Raporu ile kredi onaylanma ihtimallerinizi bankalara başvuru yapmadan görebilirsiniz.

HangiKredi Finansal Raporu ile Kredi Sağlığı
HangiKredi Finansal Raporu aynı zamanda finansal sağlığınızı da izleyebileceğiniz bir rapordur. 

HangiKredi Finansal Raporu, Findeks’in verileri ile HangiKredi’nin finans alanındaki uzmanlığının birleştiği noktada, bireylere kredi ve finansal sağlıklarıyla ilgili yönlendirici bir rehber niteliği taşımaktadır. 

Finansal Sağlık ve Kredi Sağlığı Nedir?

Finansal sağlık; bireyin, finansal olarak mevcut durumda geçimini üstlendiği kişiler ile birlikte güvende hissetmesi ve ihtiyaçlarını karşılayacak kaynaklara sahip olmasını ifade eder. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlığı “...sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali” olarak tanımlamaktadır. Bunu göz önüne alırsak finansal sağlık, bir kişinin, işletmenin veya kurumun mali açıdan iyi olma durumu olarak tanımlanabilir. 

Kredi sağlığı ise kişinin finansal sağlığıyla aynı düzlemde ilerler ve bankalar tarafından kişinin güvenilirliğinin ölçülmesi anlamına gelir. Kredi sağlığının iyi olması, kişinin bankaların finans araçlarını rahatça kullanabileceğini ifade eder.

Kredi Sağlığı Neden Önemlidir? 

Kredi sağlığımız finansal kararlarımızı doğrudan etkilerken, yaşamımıza olumlu bir şekilde yön verecek aksiyonlar konusunda  güvende hissetmemizi sağlar ve bireysel hedeflerimizi gerçekleştirebilmemize yardımcı olur. 

Finansal sağlığımız ise hayatımızın neredeyse her yönünü etkiler. Wellbeing ya da finansal iyilik hâli olarak da bilinen finansal sağlık, bireyin finansal süreç yönetimini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmesi anlamına gelir. Kişinin gelecek günlerini düşündüğünde güvende hissetmesini sağladığı için kişiyi psikolojik olarak da daha iyi hissettirir. 

Kredi sağlığının iyi olması bankalar nezdinde kişinin finansal araçların kullanımında güvenilirliğini ortaya koyacağından kredi ve kredi kartı başvurusu gibi süreçlerin daha kolay sonuçlanmasını sağlar. Daha düşük faizli, limiti yüksek kredileri kullanma avantajına sahip olunur. Uygun faiz oranlarıyla yüksek krediler kullanılabilir, ev veya araç kredileri süreçlerinde de kolayca tüm yatırımlar gerçekleştirilebilir. 

Kredi Sağlığını Etkileyen Unsurlar Nelerdir? 

Kredi sağlığını en çok etkileyen faktörlerin başında; geçmişteki kredi, kredi kartı ve kredili mevduat gibi borçların ödemeleri gelir. 

Kredi kullanılmasa bile yapılan kredi başvuruları da finansal sağlık durumunu etkiler. Özellikle geçmişte kredi kullanmış ve borcu zamanında ödemiş olmak oldukça önemlidir. Bu durumda, kredi kullananlar, kullanmayanlara göre daha iyi bir finansal kredi sağlığına sahip olabilir. Gecikmeye düşmeyen ve yasal takibe girmeyen, zamanında ödenen borçlar, finansal durumun iyileştirilmesi konusunda oldukça etkilidir.

Kredi sağlığınızı bankalar aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz kredi alma, kredi kartı kullanma, kredili mevduat hesabı gibi işlemler etkiler. Ayrıca ödeme alışkanlıklarınız, borç durumlarınız, kredi kullanım geçmişi, kredi kartı limitleri, mevduat birikimleri ve risk raporu da dikkate alınır. 

Kredi sağlığınızı mevcut gelirinizi de göz önünde bulundurarak en verimli şekilde korumak için şu bileşenleri de analiz edebilirsiniz:  

Böylece maddi kaynaklarınızı uygun şekilde yönetmeniz mümkün olabilir. Bu konudaki becerilerinizi geliştirmeniz finansal sağlık durumunuzu analiz edip kısa, orta ve uzun vadede daha iyi planlama yapmanızı sağlar.

HangiKredi Finansal Raporu ile Kredi Sağlığınız Nasıl Ölçülür? 

Yaptığınız tüm ödemelerin performansları, kredi ve kredi kartı limitleriniz, kredi kullanma sıklığınız, borç limit bilgileriniz, form doldururken paylaştığınız bilgiler ve HangiKredi’nin bankalardan edindiği kredi onaylanma verileri ile birlikte değerlendirilerek HangiKredi Finansal Raporu'nuz oluşturulur. Düzensiz yapılan ödemeler zamanla kredi sağlık durumunuzu olumsuz etkilerken, düzenli yapılan ödemeler ve yüksek limit kullanımı gibi faktörler ise kredi sağlık durumunuzu olumlu etkiler. 

HangiKredi Finansal Raporu oluşturulurken dikkat edilen en önemli kriterlerden birisi ise ödeme geçmişidir. Eğer ödeme geçmişinizde bir gecikme yoksa, kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödüyorsanız HangiKredi Finansal Raporu'na göre finansal sağlık durumunuz olumlu seyreder. Bu da sizin kredi ve kredi kartı gibi banka ürünlerine ulaşmanızı kolaylaştırır.

Son aşamada kişiye özel hazırlanan raporda, HangiKredi Finansal Raporu sonucuna göre finansal sağlık durumunuz; Çok Düşük, Düşük, Orta, Yüksek, Çok Yüksek olarak sınıflandırılarak karşınıza çıkar. Bu da kredi ve kredi kartı başvurularında olumlu sonuç alma durumunuzu ya da size kredi çıkma ihtimalini gösterir.

Kredi Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilirsiniz? 

Kredi sağlığınızı ölçmek için aldığınız HangiKredi Finansal Raporu'nuza göre kredi sağlık durumunuz olumsuz seyrediyorsa yapmanız gereken ilk iş, aktif durumdaki kredi borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemektir. Düzenli ödeme alışkanlığı edinmiş olmanız HangiKredi Finansal Raporu'nuza göre kredi sağlığınızın iyileşmesini sağlar.

Finansal sağlık durumunuzun olumsuz seyretmesi her zaman bu şekilde devam edeceği anlamına gelmez. Bankalardan kredi çekmeden de kredi sağlığınızı iyileştirebilmeniz mümkündür. Eğer gecikmiş bir borcunuz varsa borcunuzu en kısa sürede kapatmanız gerekir. 

Finansal sağlığın iyileştirilmesi noktasında önemli rol oynayan bir başka işlem de kredi kartını aktif bir şekilde kullanmaktır. Harcamalarınızı nakit ile yapmak yerine kredi kartınız ile yapıp sonrasında ödemeleri zamanında gerçekleştirirseniz HangiKredi Finansal Raporu'nuzda kredi sağlığınızın zamanla iyileştiğini görebilirseniz. Eğer kredi kartı alamıyorsanız, bankalardan teminatlı/blokeli kredi kartı talep edebilirsiniz.

Ayrıca kredili mevduat hesabı (ek hesap, eksi hesap, artı para) kullanmak ve vadeli/vadesiz mevduat hesabında sürekli para bulundurmak da kredi sağlık durumunuzun iyileştirilmesinde etkili olabilir. 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

101 Oy

-

3,03 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse