Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Taşıt İpoteği ile Kredi

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Herhangi bir taşıt ipotek gösterilerek kredi almak mümkün mü? Bu içerikte taşıt ipoteği ile bankalardan kredi alınabilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

Taşıt İpoteği ile Kredi
Aynı zamanda taşıt ipoteği ile kredi veren bankaların listesini açıklayıp kredi almak için ne gibi şartlar arandığından bahsedeceğiz.

Nakit ihtiyaçları için normal şartlarda kredi alınamadığı durumlarda taşıt ipoteği ile kredi çekmek kullanışlı bir seçenek olabilir.

Taşıt ipoteği ile kredi çekmek, bankaya güvence vermektir. Bankalar, alacaklarını tahsil etme konusunda tüketiciye güvenmek isterler. Bunun için kredi notu, gelir düzeyi gibi bazı kriterleri değerlendirirler. Gerekli şartları yeterli düzeyde taşımayan tüketiciler içinse ipotek alternatifi sunarlar. Bir taşıtın ipotek edilmesi, borca karşı verilen bir güvencedir. Ödenmeyen borçlarda ipotek edilen araca banka tarafından el konulur.

Kredi çekmek için başvuru yaptığınızda, banka sizden ipotek isteyebilir ya da siz imkânlar dahilinde kredi alamayacağınızı düşünüyorsanız, aracınızı ipotek ederek kredi alabilirsiniz. Fakat bu uygulama belirli şartlara bağlanmıştır ve her bankada değişkenlik gösterebilir. Araç ipoteği ile kredi veren bankalar ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Taşıt İpoteği ile Kredi Çekmek İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

En az 18 yaşında olmak, taşıt ipoteği ile kredi çekmek için aranan en temel gerekliliktir. Fakat bu kriterden daha da fazlasına ihtiyaç vardır. 18 yaşın üzerinde olan vatandaşların taşıt ipoteği ile ihtiyaç kredisi çekmek için bazı koşullara uyum sağlamaları gerekir. Bu koşulları genel olarak 3 maddede incelenebilir.

 1. Çekilecek kredinin ipotek gösterilen aracın değerinden fazla olmaması
 2. Taşıtın krediye başvuran kişinin üzerinde olması
 3. Krediye başvuran kişinin düzenli bir gelire sahip olması

Bir bankaya taşıtınızı ipotek göstererek kredi başvurusunda bulunduğunuzda aracınızın değerine ve çekeceğiniz kredi miktarına bakılır. Çekmek istediğiniz kredi miktarı aracınızın değerinden fazla ise kredi başvurunuz reddedilir. Bu nedenle kredi almak için aracınızın değerini geçmeyecek bir miktar talep etmeniz gerekir.

Eğer araç satın almak için krediye ihtiyacınız varsa güncel taşıt kredisi faiz oranları hakkında bilgi almak için ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir diğer detay, ipotek gösterilen aracın başvuran kişinin adına kayıtlı olmasıdır. Kredi almak için bir bankaya başvuran kişi, başkasının adına kayıtlı olan bir aracı ipotek gösteremez. Bir başka kriter ise kredi başvurusu yapan kişinin düzenli bir gelire sahip olması gerektiğidir. İpotekli krediler için tüm bankalar bu şartı aramasa da bazı bankalar gelirinizi belgelemenizi ister.

Bunlara ek olarak kredi çekmek için ipotek gösterilen araçta haciz bulunmamalıdır. Ayrıca kredi başvurusunda bulunanların 70-75 yaşından daha büyük olmaması gerekir. Ancak yaş sınırının bankadan bankaya göre değişebilen bir kriterdir.

Taşıt İpoteği ile Kredi İçin Ne Gibi Belgelere İhtiyaç Var?

Bazı bankaların özel istekleri olsa da genel olarak tüm bankaların talep ettiği belgeler benzerlik gösterir. Bir bankaya taşıt ipoteği göstererek kredi başvurusunda bulunduğunuzda sizden aşağıdaki belge ve evraklar istenir.

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı yoksa ehliyet
 • İkamet belgesi
 • Otomobil ruhsat fotokopisi
 • Gelir durumu belgesi

Gelir durumu belgesinde, krediye başvuranların aylık gelirlerinde kısıtlama olup olmadığına bakılır. Ücretli çalışanlar ve emeklilerin gelir durumu belgeleri, belgeyi aldıkları kurumlardan onaylı olmalıdır.

Hangi Bankalar Araç İpoteği ile Kredi Verir?

Aktif olarak hizmet veren bankaların çoğu araç ipotekli kredi kullandırır. Fakat bu krediyi kullandırma durumları ve ilgili kredinin şartları, dönemsel olarak değişkenlik gösterebilir. Araç rehinli kredi alabileceğiniz ve en uygun taşıt kredisi veren bankalar şunlardır:

 • İş Bankası
 • VakıfBank
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • TEB

Kredilerde hangi bankanın ne kadar faiz uyguladığını öğrenmek ve hesaplama yapmak için kredi hesaplama araçlarımızı kullanabilirsiniz.

Taşıt İpoteği ile Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Taşıt ipoteği ile kredi almak için öncelikle aracınızın değerini biliyor olmalısınız. Çünkü alacağınız kredi miktarını belirleyecek olan aracınızın değeridir. Bu nedenle ilk olarak aracınızın güncel piyasa değerini araştırın. Böylece ne kadar kredi alacağınız hakkında bir fikriniz olur. En azından alacağınız kredinin üst limitini net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer konu ise banka tercihidir. Bu konuda müşterilerine yardımcı olan bankaların sunduğu şartlar, ince detaylarla farklılık gösterebilir. Fakat bu detaylar kredi sürecinde sizin için önem arz edebilir. Bu bakımdan kredi almak için başvuracağınız bankanın vadesi ve faiz oranı gibi özel şartlarını iyi bir şekilde araştırın. Böylece sizin için en uygun ve en avantajlı bankayı tercih ederek kredinizi çekebilirsiniz.

HangiKredi üzerinden bankaların tekliflerini inceleyebilir ve taşıt kredisi başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Taşıt İpoteği ile Kredi Çekmek Neden Önemli?

Nakit paraya ihtiyacınız varsa bankalardan kredi çekmek ideal bir yöntemdir. Fakat bankalar, müşterilerine her zaman kredi vermeyebilir. Ancak kredi çekmek isteyenlerin elinde bir teminat olduğu zaman kredi çekme işlemi daha da kolay bir hâle gelir. Taşıt ipoteği ile kredi çekmek, bu konuda tüketicinin işlerini kolaylaştırır. Nakit para ihtiyacınız varsa ve kredi çekmek istiyorsanız taşıtınızı ipotek göstererek kredi çekebilirsiniz.

Araç İpoteği Karşılığında Ne Kadar Kredi Kullanılabiliyor?

Taşıt ipoteği göstererek kredi çekme konusu ile ilgili önemli konulardan biri de çekilen kredi miktarıdır. Bu noktada alınan kredi, ipotek gösterilen arabanın maliyetinden yüksek olamaz. Fakat yine de her banka, kredi başvurusunda bulunan müşterisine farklı miktarlarda kredi verebilir.

Örneğin bazı bankalar, ipotek gösterilen araç maliyetinin %50’si oranında kredi verir. Başka bir banka ise araç maliyetinin %70’ine kadar kredi verebilir. Aracın değeri belirlenirken otomobilin markası ve modeli esas alınır. Buna uygun bir şekilde değerlendirme yapılarak aracın maliyeti belirlenir. Müşteriler de bu maliyete göre kredi çekme işlemini gerçekleştirebilir.

Araç İpotekli Kredi Kullanılması Durumunda Kasko İsteniyor mu?

Kredi kullanırken aracınızı ipotek ettirmeniz banka için bir güvencedir fakat banka, aracın da güvence altında olmasını ister. Bu nedenle sizden aracınıza kasko yaptırmanızı talep eder. Eğer aracınızın kaskosu varsa yeni bir kasko yaptırmanıza gerek kalmaz. Fakat kredi ödemeleriniz bitene kadar kasko poliçenizi yenilemek durumunda kalırsınız.

Kasko yaptırmadan önce “Kasko Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımızdan daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Araç İpoteği ile Kredi Kullanabiliyor mu?

Bankalar, kredi notu çok düşük olan tüketicilere ipotek gibi avantajlar sunmayabilir. Kredi notunuz riskli bir noktadaysa başvurunuz doğrudan reddedilir. Fakat notu sınırda olan ve orta riskli grupta yer alan tüketiciler, araç ipoteği gibi bir teminat ile kredi alabilir. Yine de her hâlükarda bu karar, bankanın kendi inisiyatifindedir.

Kredinizi ödemekte zorlanıyorsanız, yapılandırma seçeneğini tercih ederek borcunuzun gecikmeye girmesini ve kredi notunuzun düşmesini önleyebilirsiniz. HangiKredi kredi yapılandırma hesaplama aracından yardım alarak yapılandırma seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

74 Oy

-

3,61 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri