Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Taşıt İpoteği ile Kredi

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 24.12.2020

Herhangi bir taşıt ipotek gösterilerek kredi almak mümkün mü? Bu içerikte taşıt ipoteği ile bankalardan kredi alınabilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

Taşıt İpoteği ile Kredi
Aynı zamanda taşıt ipoteği ile kredi veren bankaların listesini açıklayıp kredi almak için ne gibi şartlar arandığından bahsedeceğiz.

Herhangi bir taşıt ipotek gösterilerek kredi almak mümkün mü? Bu içerikte taşıt ipoteği ile bankalardan kredi alınabilir mi sorusuna cevap vereceğiz. Aynı zamanda taşıt ipoteği ile kredi veren bankaların listesini açıklayıp kredi almak için ne gibi şartlar arandığından bahsedeceğiz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki günümüzde bankaların kredi verme imkanları bir hayli genişledi. Krediler için sunulan farklı seçeneklerden biri taşıt ipoteği göstererek kredi almaktır.

Taşıt İpoteği ile Kredi Çekmek İçin Gerekli Olan Şartlar

En az 18 yaşında olmak, taşıt ipoteği ile kredi çekmek için aranan en temel gereklilik olarak karşımıza çıkar. Fakat bu kriterden daha da fazlasına ihtiyaç var. 18 yaşın üzerinde olan vatandaşların taşıt ipoteği ile ihtiyaç kredisi çekmek için bazı koşullara uyum sağlamaları gerekiyor. Bu koşulları genel olarak 3’e ayırabiliriz.

 • Çekilecek kredinin ipotek gösterilen aracın değerinden fazla olmaması
 • Taşıtın krediye başvuran kişinin üzerinde olması
 • Krediye başvuran kişinin düzenli bir gelire sahip olması

Şimdi bu maddeleri tek tek açıklayalım. İlk maddeden bahsedecek olursak, bir bankaya taşıtınızı ipotek göstererek kredi başvurusunda bulunduğunuzda aracınızın değerine ve çekeceğiniz kredi miktarına bakılır. Çekmek istediğiniz kredi miktarı, aracınızın değerinden fazla ise kredi başvurunuz reddedilir. Bu nedenle kredi almak için aracınızın değerini geçmeyecek bir miktar talep etmeniz gerekir. Güncel taşıt kredisi faiz oranları için taşıt kredisi sayfamızdan destek alabilirsiniz.

Bir diğer konu, ipotek gösterilen aracın başvuran kişinin adına kayıtlı olmasıdır. Kredi almak için bir bankaya başvuran kişi, başkasının adına kayıtlı olan bir aracı ipotek gösteremez. Bir başka kriter ise kredi başvurusu yapan kişinin düzenli bir gelire sahip olması gerektiğidir. İpotekli krediler için tüm bankalar bu şartı aramasa da bazı bankalar yine de gelir sunmanızı isteyebilir.

Yukarıda saydığımız kriterler, araç ipoteği ile kredi çekmek için gerekli olan şartlardır. Bunlara ek olarak kredi çekmek için ipotek gösterilen araçta haciz işlemi bulunmamalıdır. Diğer yandan kredi başvurusunda bulunanların 70-75 yaşından fazla olmaması gerekir. Ancak yaş sınırının bankadan bankaya göre değişen bir kriter olduğunu belirtelim.

Kredinizi ödemekte zorlanıyorsanız bankaların sunduğu yapılandırma olanaklarından yararlanabilirsiniz. Yapılandırma ile yeni ödemelerinizin nasıl olacağını merak ediyorsanız kredi yapılandırma hesaplama aracımızdan destek alabilirsiniz.

Taşıt İpoteği ile Kredi İçin Ne Gibi Belgelere İhtiyaç Var?

Bazı bankaların özel istekleri olsa da genel olarak tüm bankaların talep ettiği belgeler benzerlik gösterir. Bir bankaya taşıt ipoteği göstererek kredi başvurusunda bulunduğunuzda sizden aşağıdaki belge ve evraklar istenir:

 • Nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi aslı ve fotokopisi
 • İkamet belgesi
 • Otomobil ruhsat fotokopisi
 • Gelir durumu belgesi

Gelir durumu belgesinde krediye başvuranların aylık gelirlerinde kısıtlama olup olmadığına bakılır. Ücretli çalışanlar ve emeklilerin gelir durumu belgeleri, belgeyi aldıkları kurumlardan onaylı olmalıdır.

Taşıt İpoteği ile Kredi Özellikleri

Taşıt ipoteği ile kredi çekmek için gerekli şartlar genel olarak bu şekilde. Şimdi ise bu kredi türünün genel özelliklerinden bahsedelim. Otomobil ipoteği ile kredi verme koşulları, bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Taşıt ipoteği ile bankalardan ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Genel olarak 48 ay ve 60 ay vade ile taşıt ipoteği göstererek kredi alınabiliyor. Buna ek olarak ödeme koşulları da müşterilerin isteğine göre değişebiliyor. Kredi çeken müşterilerin 3 aylık ya da aylık dönemler ile kredi ödemesini gerçekleştirebilir. Ayrıca bazı bankaların kredi ödeme konusunda erteleme imkanı sunduğunu da belirtelim.

Taşıt ipoteği göstererek kredi çekme konusu ile ilgili önemli konulardan biri de çekilen kredi miktarıdır. Daha önce de belirttiğimiz üzere alınan kredi, ipotek gösterilen arabanın maliyetinden yüksek olamaz. Bu durum ile bağlantılı olarak her banka kredi başvurusunda bulunan müşterisine farklı miktarlarda kredi verebilir. Örneğin bazı bankalar, ipotek gösterilen araç maliyetinin %50’si oranında kredi verir. Başka bir banka ise araç maliyetinin %70’ine kadar kredi verebilir. Aracın değeri belirlenirken otomobilin markası ve modeli esas alınır. Buna uygun bir şekilde değerlendirme yapılarak aracın maliyeti belirlenir. Müşteriler de bu maliyete göre kredi çekme işlemini gerçekleştirebilir.

Hangi Bankalar Araç İpoteği ile Kredi Verir?

Günümüzdeki popüler bankaların bu konuda müşterilerine yardımcı olduğunu ifade edelim. Büyük ve köklü bankalardan birine başvurarak araç ipoteği ile kredi alınabilir. İşte araç ipotekli kredi veren bankaların listesi:

 • İş Bankası
 • VakıfBank
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • TEB

Bu bankalar 12 aydan 60 aya kadar uzayan vade seçenekleri ile kredi verir. Nakit para ihtiyacınızı ipotekli araç kredisi ile karşılamak için yukarıda belirttiğimiz bankalardan birine başvurabilirsiniz. Araç ipotekli kredi veren banka sayısı önümüzdeki günlerde değişebilir. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz listenin arasına daha farklı banka kuruluşları da dahil olabilir. Dolayısıyla araç rehinli kredi veren bankaların güncel listesini takip etmenizi öneririz. Güncel banka faiz oranları ile kredi hesaplaması yapmak için kredi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Taşıt ipoteği ile Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt ipoteği ile kredi almak için öncelikle aracınızın değerini biliyor olmalısınız. Çünkü alacağınız kredi miktarını belirleyecek olan aracınızın değeridir. Bu nedenle ilk olarak aracınızın güncel piyasa değerini araştırın. Böylece ne kadar kredi alacağınız hakkında bir fikriniz olur. En azından alacağınız kredinin üst limitini net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer konu ise banka tercihidir. Bu konuda müşterilerine yardımcı olan bankaların sunduğu şartlar, ince detaylarla farklılık gösterebilir. Fakat bu detaylar, kredi sürecinde sizin için önem arz edebilir. Bu bakımdan kredi almak için başvuracağınız bankanın vadesi ve faiz oranı gibi özel şartlarını iyi bir şekilde araştırın. Böylece sizin için en uygun ve en avantajlı bankayı tercih ederek kredinizi çekebilirsiniz.

Taşıt İpoteği ile Kredi Neden Önemli?

Nakit paraya ihtiyacınız varsa bankalardan kredi çekmek ideal bir yöntem. Fakat bankalar, her zaman müşterilerine kredi vermeyebiliyor. Ancak kredi çekmek isteyenlerin elinde bir koz olduğu vakit, kredi çekme işlemi daha da kolay hale geliyor. İşte taşıt ipoteği ile kredi çekmek, bu konuda önemli bir koz. Nakit para ihtiyacınız varsa ve kredi çekmek istiyorsanız, taşıtınızı ipotek göstererek kredi çekebilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

4,33 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Valörlü Mevduat Faizi ve Avantajları Nelerdir? 15.04.2021

  Valörlü Mevduat Faizi ve Avantajları Nelerdir?

 • İskonto ve İştira Kredisi Nedir? 15.04.2021

  İskonto ve İştira Kredisi Nedir?

 • Döviz Kurları ve Piyasası Hakkında Merak Edilenler 15.04.2021

  Döviz Kurları ve Piyasası Hakkında Merak Edilenler

 • En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar 15.04.2021

  En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon