İpotekli Ev Satılır Mı?

Konut kredisi ev almak isteyen pek çok kişinin başvurduğu bir yöntem. Bankaların sunduğu ev kredisi ürünleri ile her ay belli miktarlarda kredi geri ödemesi yaparak kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

Konut kredisi, doğru ödeme planı yapıldığı ve doğru ev seçildiği takdirde ödenmesinde sıkıntı çıkmayacak bir kredi lakin hayat bazen planladığımız gibi gitmeyebiliyor. İşten ayrılma ya da çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan acil ödemelerden dolayı kredisini ödemekte olduğumuz evi satışa çıkartmak isteyebiliyoruz.

Kredi ile ev satın alındığında ev, banka tarafından ipotek altına alınır. Hal böyle iken kredisi ödenmekte olan ev için ipotekli ev satılır mı sorusu gündeme geliyor. İpotekli ev satışı mümkündür ancak bu satış işlemenin gerçekleşebilmesi için evi satın alacak kişi ile anlaşma yoluna gitmelisiniz.

İpotekli evinizi satmak istediğinizde, evi satın alacak kişi ile anlaşarak banka işlerini halletmeniz gerekir. Bu noktada alıcı sizin kredi borcunuzu devralabilir ya da ev için verdiği ücret ile siz kredinizi kapatabilirsiniz. Eğer evi alacak kişi de evin bedelini kredi çekerek kullanacaksa bankanın da onayını alarak kredi borcunuzu alıcıya devredebilirsiniz. İkinci yöntemi seçmeniz halinde ise erken ödeme cezası ödeyebileceğinizi unutmamalısınız.

Konut Kredisi Hesapla

İçindekiler

İpotekli Ev Alımı

Almak istediğiniz evin üzerinde ipotek olup olmadığını tapuda görmeniz mümkün. Konutun üzerinde ipotek olsa bile konutu satın almanız mümkün. İpotekli evi satın alabilmek için öncelikle evin üzerindeki ipoteği kaldırmalısınız. İpoteğin kaldırılması için evin borcunu ödemeniz yeterlidir. Kredi ile ev almayı düşünüyorsanız çektiğiniz tutarın bir kısmı ile ipotek borcunu ödeyerek bunu satıcıya ödeyeceğiniz tutardan düşebilirsiniz. Ya da satıcı ve banka ile anlaşarak evin kredi borcunu devralabilirsiniz.

Hangikredi.com Kredi sayfası aracılığı ile konut kredisi sorgulama ve konut kredisi hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilir, en uygun konut kredisi faiz oranlarına erişebilirsiniz.

En Uygun Kredi Hangisi?
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. 3 ay önce krediyle ev aldık . Ev ipotekli 165000 ₺ borcu kalmış bir ev. Kredi çektiğimiz banka satıcının Bankasıyla anlaşmaları olduğunu diğer ipoteği de üzerimize alırsak tapu işlemini yapabileceğimizi söyledi . Kredi çekildi diğer bankaya yatırıldı . Aradan üç ay geçmesine rağmen diğer bankanın ( ilk kredinin ) ipoteği kalkmamış görünüyor. Sorun ne olabilir ben diğer borcu da ödemek zorunda kalabilir miyim?

  2. Sayın Poyraz,

    Doğrudan ilgili banka ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir