Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Konut Alımlarında İpotek, Haciz ve İntifa Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 31.01.2015 Güncelleme Tarihi: 23.12.2021

Konut almak gibi uzun ve yorucu bir süreç, kendi içinde birkaç farklı aşamadan ve şartlara göre farklı bazı işlemlerden oluşuyor.

Konut Alımlarında İpotek, Haciz ve İntifa Nedir?
Bu işlemler içerisinde kafa karıştıran ya da merak edilenler ise ipotek, haciz ve intifa hakkı gibi kavramlar.

Konut İpoteği Nedir?

İpotek, konumuz açısından konut ipoteği nedir? Buna kısaca şöyle cevap verebiliriz: Konut almak isteyen tarafa karşı alacak olduğu parayı güvence altına almak amacıyla konut sahibinin belirlediği rehin demektir. Tapu sahibi ya da tapunun hak sahibi olan kişinin, ipotek sahibi olan özel kişi veya kurum ile yaptığı anlaşmanın şartlarına uyulmaması halinde, ipotekli olan evin satışı, bu ipotek sayesinde haciz yoluyla yapılabiliyor.

İpotekli konut satışları, tapuda alıcının ipoteği kabul etmesi karşılığında mümkün olabiliyor. Bu tür alışlarda, ipotek şartlarının iyice bilinmesi önemlidir.

İpotekli Ev Satılır mı? diye merak ediyorsanız Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

Konut Hacizi

Konutta haciz işlemi, herhangi bir gerekçeden ötürü, alacaklı olan tarafın, borçlu olan tarafın konutuna resmi olarak el koyması ile gerçekleşir. Bu işlemlerle iki taraf arasında anlaşma sağlanamazsa söz konusu ev satılarak borçlunun borcunu ödediği varsayılır.

Hacizli ev satışı ise mümkün değildir. Resmi olarak haczi başlayan konut satılamaz, bunun için alacaklı ve borçlu taraflar anlaşarak haczi kaldırmak ve satışı durdurmak durumundadır.

Konut Kredisi Hesaplamak için HangiKredi'den destek alın!

Konut İntifa Hakkı

Konut intifa hakkı ise başkasına ait herhangi bir mülkten faydalanma ve onu kullanma hakkı olarak tanımlanabilir. Mülkiyet hakkından sonra bu konudaki en güçlü hak olma özelliğine sahip olan intifa, tapu kütüğünde tescil yoluyla kurulabiliyor ve konutlar ile ilgili olarak mülkiyet haricindeki tüm hakları kapsıyor. Bu hakkın miras yoluyla devredilmediğini, kişi vefat ederse hakkın da sona erdiğini hatırlatalım.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Devalüasyon Nedir? 8.02.2023

  Devalüasyon Nedir?

 • KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı 7.02.2023

  KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon