Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Konut Alımlarında İpotek, Haciz ve İntifa Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 31.01.2015 Güncelleme Tarihi: 19.11.2020

Hangikredi.
Konut Alımlarında İpotek, Haciz ve İntifa Nedir?
com olarak konut kredisi hesaplama sayfasıyla verdiğimiz hizmetin yanı sıra önemli bilgileri de paylaşmaya devam ediyoruz.

Hangikredi.com olarak konut kredisi hesaplama sayfasıyla verdiğimiz hizmetin yanı sıra önemli bilgileri de paylaşmaya devam ediyoruz.

Konut almak gibi uzun ve yorucu bir süreç, kendi içinde birkaç farklı aşamadan ve şartlara göre farklı bazı işlemlerden oluşuyor. Bu işlemler içerisinde kafa karıştıran ya da merak edilenler ise ipotek, haciz ve intifa hakkı gibi kavramlar.

Konut İpoteği Nedir?

İpotek, konumuz açısından konut ipoteği nedir? Buna kısaca şöyle cevap verebiliriz: Konut almak isteyen tarafa karşı alacak olduğu parayı güvence altına almak amacıyla konut sahibinin belirlediği rehin demektir. Tapu sahibi ya da tapunun hak sahibi olan kişinin, ipotek sahibi olan özel kişi veya kurum ile yaptığı anlaşmanın şartlarına uyulmaması halinde, ipotekli olan evin satışı, bu ipotek sayesinde haciz yoluyla yapılabiliyor.

İpotekli konut satışları, tapuda alıcının ipoteği kabul etmesi karşılığında mümkün olabiliyor. Bu tür alışlarda, ipotek şartlarının iyice bilinmesi önemlidir.

İpotekli Ev Satılır Mı?

Konut Hacizi

Konutta haciz işlemi, herhangi bir gerekçeden ötürü, alacaklı olan tarafın, borçlu olan tarafın konutuna resmi olarak el koyması ile gerçekleşir. Bu işlemlerle iki taraf arasında anlaşma sağlanamazsa söz konusu ev satılarak borçlunun borcunu ödediği varsayılır.

Hacizli ev satışı ise mümkün değildir. Resmi olarak haczi başlayan konut satılamaz, bunun için alacaklı ve borçlu taraflar anlaşarak haczi kaldırmak ve satışı durdurmak durumundadır.

Konut Kredisi Hesapla

Konut İntifa Hakkı

Konut intifa hakkı ise başkasına ait herhangi bir mülkten faydalanma ve onu kullanma hakkı olarak tanımlanabilir. Mülkiyet hakkından sonra bu konudaki en güçlü hak olma özelliğine sahip olan intifa, tapu kütüğünde tescil yoluyla kurulabiliyor ve konutlar ile ilgili olarak mülkiyet haricindeki tüm hakları kapsıyor. Bu hakkın miras yoluyla devredilmediğini, kişi vefat ederse hakkın da sona erdiğini hatırlatalım.

En avantajlı konut kredisini bulmak için Hangikredi.com’dan konut kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon