Konut Alımlarında İpotek, Haciz ve İntifa Nedir?

Hangikredi.com olarak konut kredisi hesaplama sayfasıyla verdiğimiz hizmetin yanı sıra önemli bilgileri de paylaşmaya devam ediyoruz.

Konut almak gibi uzun ve yorucu bir süreç, kendi içinde birkaç farklı aşamadan ve şartlara göre farklı bazı işlemlerden oluşuyor. Bu işlemler içerisinde kafa karıştıran ya da merak edilenler ise ipotek, haciz ve intifa hakkı gibi kavramlar.

Konut İpoteği Nedir?

İpotek, konumuz açısından konut ipoteği nedir? Buna kısaca şöyle cevap verebiliriz: Konut almak isteyen tarafa karşı alacak olduğu parayı güvence altına almak amacıyla konut sahibinin belirlediği rehin demektir. Tapu sahibi ya da tapunun hak sahibi olan kişinin, ipotek sahibi olan özel kişi veya kurum ile yaptığı anlaşmanın şartlarına uyulmaması halinde, ipotekli olan evin satışı, bu ipotek sayesinde haciz yoluyla yapılabiliyor.

İpotekli konut satışları, tapuda alıcının ipoteği kabul etmesi karşılığında mümkün olabiliyor. Bu tür alışlarda, ipotek şartlarının iyice bilinmesi önemlidir.

İpotekli Ev Satılır Mı?

Konut Hacizi

Konutta haciz işlemi, herhangi bir gerekçeden ötürü, alacaklı olan tarafın, borçlu olan tarafın konutuna resmi olarak el koyması ile gerçekleşir. Bu işlemlerle iki taraf arasında anlaşma sağlanamazsa söz konusu ev satılarak borçlunun borcunu ödediği varsayılır.

Hacizli ev satışı ise mümkün değildir. Resmi olarak haczi başlayan konut satılamaz, bunun için alacaklı ve borçlu taraflar anlaşarak haczi kaldırmak ve satışı durdurmak durumundadır.

Konut Kredisi Hesapla

Konut İntifa Hakkı

Konut intifa hakkı ise başkasına ait herhangi bir mülkten faydalanma ve onu kullanma hakkı olarak tanımlanabilir. Mülkiyet hakkından sonra bu konudaki en güçlü hak olma özelliğine sahip olan intifa, tapu kütüğünde tescil yoluyla kurulabiliyor ve konutlar ile ilgili olarak mülkiyet haricindeki tüm hakları kapsıyor. Bu hakkın miras yoluyla devredilmediğini, kişi vefat ederse hakkın da sona erdiğini hatırlatalım.

En avantajlı konut kredisini bulmak için Hangikredi.com’dan konut kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir