Kredi Borcu Olan Ev Satılabilir Mi?

Konut kredisi ile ev almak günümüzde çoğu kişinin tercihi.  Kredi çekerek ev sahibi olmak, kirada oturmakla karşılaştırıldığında pek çok  yönden daha avantajlı olsa da hayata yaptığımız planlar her zaman istediğimiz gibi gitmeyebiliyor.

Konut kredisi ile ev aldığınız zaman bankaya borç ödediğiniz müddetçe eviniz bankaya ipotekli durumda oluyor. Çeşitli nedenlerden dolayı borcu ödeyemeyecek duruma gelindiğinde, il ya da ülke dışına taşınılması gerektiğinde veya başka bir ev almak istendiğinde konutun satılıp satılamayacağı konut kredisi ile ilgili merak edilenlerden biri. Konut kredisinden dolayı eviniz banka tarafından ipotekli olsa bile mülk sahibi olarak evi satma hakkınız vardır.

Erken Kapama Yöntemi

Banka tarafından ipotekli evin satışında birkaç yöntem söz konusu. Bunlardan biri evi satarak aldığınız para ile kredinizi erken kapatmak. Erken kapatmak bankaların planlarının dışında gerçekleşen bir durum olduğundan pek hoşlandıkları bir durumdur diyemeyiz. Bu nedenle bankalar erken kapamalar için kalan anapara üzerinden %2 oranında bir ceza ödemesi talep ederler. İpotekli konutunuzu satarak, bankaya olan borcunuzu erkenden kapatmak istiyorsanız bu %2’lik oranı göz önünde bulundurmanız gerekmektir.

İpotekli Ev Satılır Mı?

Evi Borcu İle Birlikte Devretmek

Kredisi ödenmekte olan evi satmanın bir diğer yolu ise evi borcu ile birlikte yeni sahibine devretmek. Bankanın onayı çerçevesinde gerçekleşecek olan bu durumda evin değeri üstünden, yeni ev sahibi size evin ödenmiş olan kısmını verir ve geri kalan borç evin yeni sahibine devredilir. Böylece %2’lik erken ödeme cezasını ödemek zorunda kalmazsınız.

Konut Kredisini İhtiyaç Kredisine Dönüştürmek

Konut kredisi ile aldığınız evi satma yöntemlerinden biri de konut kredisini ihtiyaç kredisine dönüştürmek. İpotekli evinizi satıp yerine başka bir ev almak istiyorsanız ancak kredinizi devredemiyorsanız bu yönteme başvurabilirsiniz. Böyle bir durumda bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle borcunuzun son dönemlerindeyseniz bankaların sunduğu bu yöntemden faydalanarak konut krediniz ihtiyaç kredisine çevrilir ve evin üzerindeki ipotek kalkar. Böylece evin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

En Avantajlı Kredi Faiz Oranları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz