CVV Nedir?

Kredi kartı ile online alışveriş yapanların oldukça aşina olduğu bir terim CVV kodu. Kredi kartının arkasında yer alan ve alışverişlerde güvenliği sağlayan CVV kodunun ne olduğu tüketiciler tarafından tam olarak bilinmiyor. Peki CVV kodu nedir, ne işe yarar?

CVV kodu, kredi kartı şifrenizi vermeden internetten güvenli şekilde alışveriş yapmanızı sağlar.

CVV kodu, kredi kartının arka yüzünde yer alan ve internetten güvenli bir şekilde alışveriş yapmanızı sağlayan 3 haneli bir koddur. Card Validation Value yani kart doğrulama validasyonunun kısaltılmış hali olan CVV, online alışverişlerde dolandırıcılık ihtimalini ortadan kaldırmak ve tam bir güvenlik sağlamak için kullanılır.

CVV kodu nerede yazar?

CVV kodu kredi kartlarının arka yüzünde, imza bandının üstünde yer alır. Genellikle beyaz alan bu bandın en sonunda yer alan 3 haneli numara CVV kodu yani banka kartı güvenlik kodudur. Kart numarası, kart sahibinin adı, kredi kartının son kullanma tarihi gibi bilgiler kredi kartının üstünde kabartmalı harflerle yer alsa da bu kod baskı halinde yazar.

CVV kodu, kredi kartının arkasında yer alan imza bandının üstünde çoğu zaman tek başına yer alsa da bazen önünde başka rakamlar da yer alabiliyor. Eğer imza bandının üzerinde 3’ten fazla rakam varsa yine dikkate almanız gereken en sondaki 3 rakamdır.

Bazen CVV yerinde CID ya da CVC de yazabilir. Bu durum kartı sunan firmaya göre değişiklik gösterir. Örneğin Visa kartlarda CVV yazarken MasterCard firmasının sunduğu kartlarda CVC yazar.

CVV kodu güvenliği nasıl sağlar?

Online alışverişlerde maksimum güvenliği sağlamak için kullanılan CVV kodu, telefonunuza gelen SMS yoluyla iletilen bir kod olduğundan kredi kartı dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçer.

Online alışverişiniz sırasında satın alma işlemini gerçekleştirebilmek için kredi kartının ön yüzünde yer alan kredi kartı numarası, kart sahibinin adı, kartın son kullanma tarihi gibi bilgileri alışveriş yaptığınız siteye vermeniz gerekir. Alışverişi tamamlayabilmek için nasıl fiziki alışverişlerinizde kartınızın şifresini girmeniz gerekiyorsa online alışverişlerde de bir şifre girmeniz gerekir. CVV kodu, bu noktada şifre görevi görmektedir. Kredi kartı ile güvenli alışveriş yapmak için dikkat etmeniz gereken noktalara Kredi Kartı Güvenlik İpuçları adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kredi kartı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Kredi kartları doğru kullanıldığında tüketiciye pek çok avantaj sağlıyor. Burada tüketicinin kredi kartını doğru şekilde kullanması etkili olsa da, kredi kartının avantajlı bir kart olması da oldukça etkili. Kredi kartı başvurusu yapacağınız zaman önce araştırma yaparak kredi kartlarının özelliklerini ve avantajlarını öğrenmenizde fayda var. Burada dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Üye iş yerlerinin yaygınlığı
  • Kampanya sıklığı
  • Puan biriktirme özelliği
  • Yıllık kart aidatı
  • Bankanın uyguladığı faiz oranları

En avantajlı kart seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com Kredi Kartı sayfasından destek alabilirsiniz. Sitemiz üzerinden tüm bankaların kredi kartlarını tek ekranda görerek kolayca karşılaştırma yapabilir ve dilediğiniz kart için kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

CVV Nedir?
1 (20%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir