Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

CVV Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.06.2019 Güncelleme Tarihi: 28.12.2021

Kredi kartı ile online alışveriş yapanların oldukça aşina olduğu bir terimdir CVV kodu.

CVV Nedir?
Kredi kartının arkasında yer alan ve alışverişlerde güvenliği sağlayan CVV kodunun ne olduğu tüketiciler tarafından tam olarak bilinmiyor. Peki CVV kodu nedir, ne işe yarar?

CVV kodu, kredi kartı şifrenizi vermeden internetten güvenli şekilde alışveriş yapmanızı sağlar.

CVV kodu, kredi kartının arka yüzünde yer alan ve internetten güvenli bir şekilde alışveriş yapmanızı sağlayan 3 haneli bir koddur. Card Validation Value yani kart doğrulama validasyonunun kısaltılmış hali olan CVV, online alışverişlerde dolandırıcılık ihtimalini ortadan kaldırmak ve tam bir güvenlik sağlamak için kullanılır.

CVV kodu nerede yazar?

CVV kodu kredi kartlarının arka yüzünde, imza bandının üstünde yer alır. Genellikle beyaz alan bu bandın en sonunda yer alan 3 haneli numara CVV kodu yani banka kartı güvenlik kodudur. Kart numarası, kart sahibinin adı, kredi kartının son kullanma tarihi gibi bilgiler kredi kartının üstünde kabartmalı harflerle yer alsa da bu kod baskı halinde yazar.

CVV kodu, kredi kartının arkasında yer alan imza bandının üstünde çoğu zaman tek başına yer alsa da bazen önünde başka rakamlar da yer alabiliyor. Eğer imza bandının üzerinde 3’ten fazla rakam varsa yine dikkate almanız gereken en sondaki 3 rakamdır.

Bazen CVV yerinde CID ya da CVC de yazabilir. Bu durum kartı sunan firmaya göre değişiklik gösterir. Örneğin Visa kartlarda CVV yazarken MasterCard firmasının sunduğu kartlarda CVC yazar.

CVV kodu güvenliği nasıl sağlar?

Online alışverişlerde maksimum güvenliği sağlamak için kullanılan CVV kodu, telefonunuza gelen SMS yoluyla iletilen bir kod olduğundan kredi kartı dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçer.

Online alışverişiniz sırasında satın alma işlemini gerçekleştirebilmek için kredi kartının ön yüzünde yer alan kredi kartı numarası, kart sahibinin adı, kartın son kullanma tarihi gibi bilgileri alışveriş yaptığınız siteye vermeniz gerekir. Alışverişi tamamlayabilmek için nasıl fiziki alışverişlerinizde kartınızın şifresini girmeniz gerekiyorsa online alışverişlerde de bir şifre girmeniz gerekir. CVV kodu, bu noktada şifre görevi görmektedir..

Kredi kartı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Kredi kartları doğru kullanıldığında tüketiciye pek çok avantaj sağlıyor. Burada tüketicinin kredi kartını doğru şekilde kullanması etkili olsa da, kredi kartının avantajlı bir kart olması da oldukça etkili. Kredi kartı başvurusu yapacağınız zaman önce araştırma yaparak kredi kartlarının özelliklerini ve avantajlarını öğrenmenizde fayda var. Burada dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

En avantajlı kart seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com Kredi Kartı sayfasından destek alabilirsiniz. Sitemiz üzerinden tüm bankaların kredi kartlarını tek ekranda görerek kolayca karşılaştırma yapabilir ve dilediğiniz kart için kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak? 27.03.2023

  Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak?

 • Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler 23.03.2023

  Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • 5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri 20.03.2023

  5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri

 • e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir? 17.03.2023

  e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon