Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.06.2019 Güncelleme Tarihi: 28.12.2021

Kredi kartları hemen hemen herkesin kullanmış olduğu, günlük alışverişlerin vazgeçilmezi haline gelen bir ürün haline gelmiş durumda.

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?
Kredi kartlarıyla çeşitli ihtiyaçlar karşılanabilmekte, taksit seçenekleri sayesinde kullanıcılara kolay ödeme planları sunulabilmektedir.

Kredi kartı denildiğine akla ilk olarak kartların güvenliğinin nasıl sağlanacağı sorusu gelir.

İnternet Alışverişi Yaparken Kredi Kartı Güvenliği

İnternet alışverişi yaparken kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır sorusu, kullanıcıların en çok kafasını karıştıran sorular arasında yer alıyor. Günümüzde sürekli internetten alışveriş yapan bir kitle olduğu gibi, internet alışverişine ön yargılı olan bir kitle de azımsanmayacak kadar fazla. Bu nedenle bankalar, çeşitli güvenlik önlemleri alıyorlar. Bu önlemlerden bir tanesi de sanal kart uygulaması.

Peki sanal kart nedir ne değildir? Sanal kart kullanıcıların internet üzerinden rahatça alışveriş yapmasını sağlayan bir kart. İsminden de anlaşılacağı üzere bu kart sanal ortamda ortaya çıkarılan bir kart çeşidi. Sahip olmuş olduğunuz kredi kartı üzerinden çıkarılan bu kart, kullanıcılara büyük kolaylıklar sunar. İnternet bankacılığı üzerinden çıkarabileceğiniz sanal kartın, limitini kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin internetten 100 lira değerinde alışveriş yapmak istiyorsunuz, sanal kartınıza 100 lira aktararak internet alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Alışveriş sonucunda kartınızın numarası çalınsa dahi, ana kredi kartınıza ulaşılması imkansızdır. Bu nedenle internet alışverişlerinde sanal kart sıklıkla tercih edilir.

Kredi Kartı Şifresi Nasıl Korunur?

Kredi kartı şifresinin çalınması, kullanıcıların en çok mağdur olduğu konular arasında yer alır. Bu nedenle kredi kartının şifresi doğru biçimde belirlenmesi son derece önemli. Özellikle sizi tanıyan ve tanımayan kişilerin tahmin edemeyeceği şeyler olmasına özen gösterilmesi gerekir. Doğum tarihi, evlilik yıl dönümü gibi kolaylıkla tahmin edilebilecek şifreler, şifrenizin kolayca kırılmasını sağlar. Doğum tarihinizi bilen birisi kartınızı çalabilir ve kartınızı rahatlıkla kullanabilir. Bu nedenle tahmin edilemeyecek kredi kartı şifresi belirlemek önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Yine aynı şekilde sıralı 4 rakam belirlemek de sakıncalı şifreler arasında yer alıyor.

Kredi kartı şifresini korumanın en kısa yolu, şifrenizi kimseye söylememek. Bankalar da sıklıkla bu uyarıyı yaparak, şifreyi kendi personellerine dahi söylenmesini istiyorlar. Çünkü bu konu hakkında geçmişte sıkıntı yaşamış birçok insan var.

Kredi kartı şifrenizi de sık sık değiştirmeniz alabileceğiniz önlemlerden bir tanesi. 2-3 ay arayla kredi kartı şifrenizi değiştirmek yararınıza olacaktır.

ATM Kartınızı Yutarsa Ne Yapmalısınız?

Zaman zaman karşılaşılan durumlardan bir tanesi de ATM cihazlarının kartı yutması. Bu gibi durumlarda panik yapmamakta fayda var. Cihaz kartınızı yuttuğunda ATM’nin başından ayrılmayarak bankanın çağrı merkezini aramalısınız. Bu süreç sonucunda gelecek olan personel, kimliğinizi görüp kartınızı size teslim edecektir.

Kredi Kartını Çaldırırsanız Ne Yapmalısınız?

Günümüzde kredi kartı hırsızlığı sıklıkla yaşanan bir durum. Başınıza böyle bir olay geldiği takdirde paniklemeden hızlı hareket etmek önem arz ediyor. Kredi kartınızı çaldırdığınızda yapabileceğiniz ilk şey, bankanızın çağrı merkezine ulaşarak kartınızı iptal ettirmektir. Böylece, kredi kartınızı hırsızların kullanmasına engel olabilirsiniz. Kredi kartı güvenliği için bu bilgileri öğrenmenizde yarar var.

Yapmanız gereken bir diğer şey de en yakın karakola ihbarda bulunmak. Çünkü ortada bir hırsızlık durumu var ve hırsızlar sizin kredi kartınızla alışveriş yapabilirler.

Eğer hırsızlık yaşandıktan sonra sizle bağlantısı olmayan harcamalar yapılmışsa, bu duruma itiraz hakkınız da bulunur. Ancak şifrenizi korumak sizin sorumluluğunuzda olduğundan, bu itirazın kabul edilmemesi gibi bir olasılık da söz konusu.

CVV kodu nedir sorusu da en çok akla gelen sorulardan biri. CVV kodu internet üzerinden yapılacak alışverişlerde güvenliği sağlayan bir koddur. Şifre vermeden internet üzerinden alışveriş yapmanız CVV koduyla mümkün.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

 • Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği 31.01.2023

  Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği

 • Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı! 30.01.2023

  Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı!

 • Banka Çalışma Saatleri 27.01.2023

  Banka Çalışma Saatleri

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon