Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Sahte Kredi Kartı Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 30.07.2019 Güncelleme Tarihi: 26.12.2021

Kredi kartı ile alışveriş yapmak hem pratik hem de avantajlı olsa da sahte kredi kartı ve çeşitli dolandırıcılık yöntemleri sayesinde kart sahibine sıkıntı yaşatabiliyor.

Sahte Kredi Kartı Nedir?
Bu yazımızda kredi kartı dolandırıcılığının nasıl yapıldığı ve bu yöntemlere karşı nasıl önlemler alabileceğinizi anlattık.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Yöntemleri ve Önlemleri

Kredi kartı dolandırıcılığı yapan kötü niyetli kişilerin kullandığı pek çok farklı yöntem var. Bu yöntemlerin neler olduğunu öğrenerek kredi kartı kullanımınızı daha güvenli hale getirebilir ve önlem alabilirsiniz. Kredi kartı kullanımınızı daha güvenli hale getirmek için genel olarak yapmanız gereken tek şey ise kart bilgilerinizin güvenliğini korumak ve güvenli yerlerden alışveriş yapmak. Kartınızın kaybolması, çalınması ya da şüpheli alışveriş tespit edilmesi durumunda ise vakit kaybetmeden bankanızla ve polisle iletişime geçmelisiniz.

Kayıp ve Çalıntı Kredi Kartları

Kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda kimliğinizin gösterilmesi ya da imzanızın istenmesi gibi durumlarla karşılaştığınız olmuştur. Bunun nedeni kayıp ve çalıntı kartı kullanımının önüne geçebilmek. Çalınan kredi kartları özellikle kimlik kontrolü olmayan iş yerlerinde kullanılıyor.

Gönderi Sırasında Kredi Kartı Çalınması

Kredi kartınızın posta yoluyla size gönderildiği sırada çalınması şeklinde gerçekleşen bu dolandırıcılık yöntemi oldukça tehlikeli yöntemlerden biri. Kartınızı ele geçiren kötü niyetli kişinin sizin diğer kişisel bilgilerinize ulaşması sayesinde kullanılabilir hale gelen kartınızdan sizin bilginiz dışında alışveriş yapılabilir.

Kredi kartınızı kaybettiğinizde neler yapabileceğinizle ilgili Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım? adlı yazımızdan destek alabilirsiniz.

Boş Plastik Kredi Kartları

Kredi kartı dolandırıcılığı yöntemlerinden biri olan boş plastik kredi kartı yönteminde boş plastik plakalara, gerçek kredi kartı numaraları basılıyor. Bu sahte plastik kart ile sanki alışveriş yapılmış gibi satış belgesi hazırlanıyor. Ardından iş yeri bankadan para tahsil ederek dolandırıcılık yapmış oluyor. Şüpheli bulduğunuz iş yerlerini polise şikayet edebilirsiniz.

Değiştirilmiş Kredi Kartları

Çalınmış ya da dolandırıcının kendine ait olan kredi kartının üzerinde yer alan numaranın ütüleyerek yok edilmesi ve yerine başkasına ait kredi kartı numarasının basılması ile dolandırıcılık yapma yöntemine değiştirilmiş kredi kartı yöntemi denilmektedir.

Kredi kartınızın çalınması ya da kaybolması durumunda kartınızı iptal ettirerek yenilemeniz gerekir. Kredi Kartı Yenileme adlı yazımızı inceleyerek kredi kartınızı nasıl yenileyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sahte Kredi Kartları

Kart bilgilerinizi korumanızı gerektiren bir diğer yöntem sahte kredi kartı. Bu dolandırıcılık yönteminde sahte kredi kartı basılarak kartın arkasındaki manyetik şeride başka birinin kredi kartı bilgileri kodlanıyor. Kredi kartınızdan şüpheli alışveriş tespit etmeniz durumunda derhal bankanızla iletişime geçerek kartınızı iptal ettirmenizi tavsiye ederiz.

Kredi Kartı Üzerindeki Numaralar Ne Anlama Geliyor? adlı yazımızdan kredi kartının üzerindeki numaralarla ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı Manyetik Şerit Dolandırıcılığı

Az önce bahsettiğimiz yönteme benzeyen bu yöntemde kredi kartı sahibi, kartının üzerindeki numaraları encoder cihazı ile silerek yerine başkasına ait bilgileri yüklüyor. Bu sayede sadece sizin kart bilgilerinizi ele geçirerek, kartınız sizde olsa da, sizin hesabınız üzerinizden alışveriş yapabiliyor.

Kredi Kartı Kopyalama

En sık rastlanan yöntemlerden biri kart kopyalama. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da alışveriş yaparken son derece dikkatli olmanız gereken bu yöntemde kartınız siz görmeden encoder cihazından geçirilerek kopyalanıyor. Daha sonra üretilen sahte bir kredi kartına sizin kart bilgileriniz aktarılarak sizin bilginiz dışında alışveriş yapılıyor. Bu yöntem özellikle yolsuzluğun ispatlanmasının zor olması nedeniyle diğer yöntemlerden daha tehlikeli.

Kartının kopyalanmasının önüne geçmek için alışverişinizi internetten sanal kart ile yapabilirsiniz. Sanal Kart Nedir? adlı yazımızdan bu konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı ATM Dolandırıcılığı

ATM’den işlem yaparken başınıza gelebilecek bu yöntemde, ATM’ye yerleştirilmiş cihaz sayesinde kartınız ATM’de kalıyor. Size yardım etmek bahanesiyle yaklaşan kötü niyetli kişi şifrenizi öğreniyor ve sizin ATM’nin önünden ayrılmanızın ardından kartınızı ATM’den çıkartarak kullanıyor. Bu tip dolandırıcılık yöntemlerinden uzak durabilmek için kredi kartını ATM yutarsa sadece banka yetkililerinden destek almanızı tavsiye ederiz.

Kredi Kartı Hırsızlığı ve İnternet Alışverişi

Kart hırsızlığından kaçınmak için internetten alışveriş yaparken alışveriş yaptığınız sitenin güvenilir olup olmadığına dikkat etmenizde fayda var. Bunun için sitenin bilinir olup olmamasının yanı sıra SSL sertifikasına da bakabilirsiniz. Alışveriş yaptığınız sitede yer alan güvenlik politikalarını inceleyerek de sitenin güvenli olup olmadığı konusunda bir fikir edinebilirsiniz. Ayrıca online alışveriş yaparken 3D ödeme sistemi kullanmak sizi kart hırsızlığından koruyacaktır.

Kredi Kartı Hesap Yönlendirme

Kredi kartı dolandırıcılık yöntemlerinden biri hesap yönlendirme. Bu yöntemde kart sahibinin kimlik bilgileri ve kredi kartı bilgileri öğrenilerek bankaya telefon ya da başvuru formu aracılığı ile başvuruda bulunuluyor. Mevcut bilgiler kullanılarak kartın adresi değiştirilir ve bir süre sonra kartın kaybolduğu söylenerek yeni bir kart talep edilir. Bu şekilde kartınız kötü niyetli kişilerin eline geçmiş olur.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası Nedir?

Türk Ceza Kanununda “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması” olarak anılan kredi kartı dolandırıcılığının cezası 3-6 yıl arası hapis ve ayrıca 5000 güne kadar adli para cezasıdır. Sahte kredi kartı oluşturma, satma ve kullanmanın cezası ise 3-7 yıl arası hapis ve 10.000 güne kadar adli para cezasıdır.

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kredi kartı güvenliği online alışverişler ve fiziki alışverişler olarak iki gruba ayırabiliriz. Dışarıda kredi kartınızla alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken güvenli yerlerden alışveriş yaptığınıza emin olmak. Kredi kartı kopyalama sistemleri sayesinde kart bilgileriniz ve şifreniz kötü niyetli kimselerin eline geçebilir.

İnternetten alışveriş yaparken de yine dikkat etmeniz gereken alışveriş yaptığınız yerin güvenli bir site olması. Bunu anlamak için sitenin bilinir olmasının yanı sıra SSL sertifikası olmasına da dikkat etmenizde fayda var.

*Bu yazı kredi kartı kredi sahteciliğine karşı önlem almak ve tüketicileri bilinçlendirmek üzere hazırlanmıştır.

**Kredi kartınızın çalınması/kopyalanması durumları ve şüpheli iş yerleri ihbarı ile ilgili aşağıdaki bağlantıdan destek alabilirsiniz.

https://www.gib.gov.tr/sahtecilik-ve-dolandiricilik-girisimlerine-iliskin-onemli-duyuru

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

 • Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği 31.01.2023

  Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği

 • Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı! 30.01.2023

  Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı!

 • Banka Çalışma Saatleri 27.01.2023

  Banka Çalışma Saatleri

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon