Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartı Ekstresi Nasıl İncelenir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.09.2019 Güncelleme Tarihi: 28.02.2024

Günümüzde internet bankacılığı kullanılarak kredi kartı ekstresi internet üzerinden incelenebiliyor.

Kredi Kartı Ekstresi Nasıl İncelenir?
Eğer bir internet şubesi hesabınız yoksa, hemen bir hesap alarak ekstrenizi buradan inceleyebilirsiniz. Bununla beraber telefon bankacılığı da size ekstre inceleme imkanı sunuyor.

Kredi kartı kullanımlarının incelenebilmesi için banka tarafından hazırlanan ekstreler, doğru bir biçimde okunmalı. Bu şekilde kullanıcılar hem ödedikleri paranın hesabını bilir hem de alışverişlerini buna göre düzenler. Kredi kartı ekstresi bir nevi sizinle bankanız arasındaki iletişim aracıdır. Bu belgede dönem içerisinde yapılan harcamalar, toplam borç, ödenmesi gereken tutar, asgari tutar ve alışveriş tarihleriyle ödeme tarihlerinin tamamı yer alır.

Günümüzde internet bankacılığı kullanılarak kredi kartı ekstresi internet üzerinden incelenebiliyor. Eğer bir internet şubesi hesabınız yoksa, hemen bir hesap alarak ekstrenizi buradan inceleyebilirsiniz. Bununla beraber telefon bankacılığı da size ekstre inceleme imkanı sunuyor.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi kartı ekstresi ne demek sorusuna yanıt verdikten sonra şimdi de ekstrede yer alan dönem borcu hakkında konuşalım. Kredi kardı dönem borcu, hesap kesim tarihi ardından ekstrenin düzenleneceği zamana kadar yapılan taksitlendirme, harcamalar, işlem masrafları, faizler ve eğer varsa bir dönem önceki borçları kapsayan kredi kartı borçlarını ifade eder. Kredi kartı dönem borçlarını her ay düzenli olarak ödemeniz gerekir. Aksi takdirde kredi puanınız düşer ve bankalardan kredi kartı ve kredi almanız riskli bir hale gelir. Dönem borçlarınızı ödemediğiniz durumlarda toplam borcunuzun üzerine gecikme faizi gelir ve ileride daha çok miktarda ödeme yapmak durumunda kalırsınız. Dönem borcu hesaplanırken şu kalemler dahil edilir:

 • Alışveriş faizi
 • Hesap kesim tarihi öncesinde yapılan harcamalar
 • Taksitli harcamalar
 • Varsa gecikme faizleri
 • Varsa geçmiş dönemde ödenmeyen borçlar
 • Kredi kartı limiti aşıldıysa limit aşım ücreti

Kredi Kartı Borcu ve Dönem Ekstresi Farkı Nedir?

Kredi kartı borcu toplam borcunuzu ifade eder. Dönem ekstresi ise o aylık yapılan ve hesap kesim tarihinden önceki harcamaları ve ödemeleri anlatır. Aradaki temel fark budur. Online kredi kartı ekstresi ile dönem borcu ve toplam borçlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstrelerini Neden Düzenli Takip Etmelisiniz?

Kredi kartı ekstrelerini her ay düzenli olarak takip etmelisiniz. Bunun en önemli nedeni ise sizin dışınızda harcama yapılıp yapılmadığını kontrol etmek ve olası aksiliklere karşı bildirimde bulunma imkanı kazanmak. Ekstreleri kontrol ederek aynı zamanda borçlarınızı ne zaman ödemeniz gerektiğini de öğrenebilirsiniz. Bu sayede borçlarınızı geciktirmez ve kredi puanınızın düşmesine sebebiyet vermezsiniz.

Vakıfbank Kredi Kartı Ekstresi

Vakıfbank kredi kartı ekstresi incelemesini şu adres üzerinden yapmanız mümkün. Bu inceleme sayesinde kredi kartı aidatı, taksitlendirme, dönem borcu, yapılan alışverişler ve faiz miktarlarını inceleyebilirsiniz. Vakıfbank ekstrelerinizi öğrenmek için 444 0 724 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Bununla beraber ilgili adresten online ekstre sorgulaması da yapabilirsiniz.

QNB Finansbank Kredi Kartı Ekstresi

QNB Finansbank kredi kartı ekstresi bilgilerini öğrenmek için 0 850 222 0 900 numaralı telefonu arayabilir bununla beraber online inceleme yapabilirsiniz.

Garanti BBVA Kredi Kartı Ekstresi

Garanti BBVA kredi kartı ekstresi incelemesi yapmak da oldukça basit. Garanti BBVA müşteri hizmetlerine 0 850 222 0 333 numaralı telefondan ulaşarak ekstre bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Yine Garanti BBVA’nın Anında Ekstre uygulamasını kullanarak da detaylı inceleme yapmanız mümkün.

İş Bankası Kredi Kartı Ekstresi

İş Bankası Kredi Kartı Ekstresi incelemesi ile dönem borçlarınızı, kredi kartı limiti bilgilerinizi, faizleri, alışveriş detaylarını ve taksit tutarlarını öğrenebilirsiniz. Bunun için İş Bankası dijital hesap özeti sayfasını kullanmanız yeterli olacak.

Akbank Kredi Kartı Ekstresi

Akbank kredi kartı ekstresi inceleyerek, yaptığınız harcamaları ve borçlarınızı takip edebilirsiniz. Elektronik ekstre ile online ekstrenize hızlı ve basit bir biçimde ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

12 Oy

-

2,92 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri