Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

İlk Defa Kredi Alacaklara Öneriler

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 28.06.2016 Güncelleme Tarihi: 19.01.2021

Ev, eşya, araba, eğitim, sağlık… Pek çok farklı nedenden dolayı nakit paraya ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk Defa Kredi Alacaklara Öneriler
Her zaman nakit para çıkartmak kolay olmadığından bu gibi durumlarda bankaların sunduğu kredi ürünleri imdadımıza yetişiyor. Peki ilk kez kredi çekecek olanlar neleri bilmeli, nelere dikkat etmeli?

Ev, eşya, araba, eğitim, sağlık… Pek çok farklı nedenden dolayı nakit paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Her zaman nakit para çıkartmak kolay olmadığından bu gibi durumlarda bankaların sunduğu kredi ürünleri imdadımıza yetişiyor. Peki ilk kez kredi çekecek olanlar neleri bilmeli, nelere dikkat etmeli?

Kredi çekmek istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bankalardan kredi çekebilmek için belgelenebilir geliriniz ve girişi en az üç ay önce başlayıp hala devam etmekte olan sigortanız olmalıdır. Ayrıca kredi notunuz da bankanın kredi verme kriterlerine uygun olmalıdır. Kredi notu, sizin bankalarla olan ilişkinize göre şekillenen 0 ile 1900 arasındaki puandır. Bu puan ne kadar yüksek olursa kredi alma ihtimaliniz o kadar yüksek olur. Kredi notunuzu Findeks üzerinden öğrenebilirsiniz.

En Avantajlı Krediyi Bul

Kredi araştırması yapın

Gelelim dikkat etmeniz gereken noktalara. Nasıl olsa küçük taksitlerle ödeyeceğim diyerek ihtiyacınızdan fazla kredi almayın. Aydan aya ödeyecek de olsanız, borcunuza uygulanacak faizden dolayı aldığınızdan daha yüksek tutarda bir geri ödeme yapacaksınız. Yapacağınız geri ödemeyi en alt seviyeye çekebilmek içinse kredi çekmeden önce detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Hangikredi.com kredi hesaplama aracını kullanarak ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve KOBİ kredisi ürünleri için hesaplama yapabilirsiniz. Çekmek istediğiniz kredi tutarı ve vadesine göre yapacağınız bu hesaplamanın sonucunda tüm bankalara ait faiz oranlarını ve bu faiz oranına göre yapılmış olan aylık ödeme tutarı ve toplam ödeme tutarını görebilirsiniz.

Kredi masrafları ödeyeceğiniz toplam tutarı etkiler!

Faiz oranının yanı sıra dikkat etmeniz gereken başka noktalar da var. Mesela dosya masrafı. Dosya masrafı tutarı ödeyeceğiniz toplam tutarı etkileyeceğinden kredi seçerken kredi dosya masrafının ne kadar olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra banka komisyonu, kefil sayısı, kredilendirme oranı ve yıllık maliyet oranı da dikkat etmeniz gereken diğer etmenler arasında.

Kredi Başvurusu

Doğru ödeme planı seçmek ödemelerinizi kolaylaştırır…

İhtiyaç kredisi ve taşıt kredilerinde eşit tutarlı düzenli ödemeler olsa da konut kredisi gibi yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredilerde daha farklı ödeme şekilleri de olabilmekte. Artan faizli, azalan faizli, artan taksitli, azalan taksitli, ara ödemeli… Bunlardan bütçenize uygun olacak birini seçerek ödemelerinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi başvurunuzu yaptınız onaylandı. Kredi sözleşmesini imzalamadan önce sözleşmeyi mutlaka detaylıca okuyun. Sözleşmede yer alan maddeler birkaç yıllık mali durumunuzu etkileyeceğinden detaylı bir şekilde incelemenizde fayda var.

İlerideki kredi ve kredi alma ihtimalinizi her daim güçlü tutmak için mevcut ödemelerinizi düzenli yapmaya özen gösterin. Kredi ve kredi kartı başvurusunda etkili olan kredi notu, sizin ödeme düzeninize göre şekillenen bir puan türüdür. Yani, ödemelerinizi geciktirmeniz halinde kredi notunuz düşebilir.

En uygun krediyi bulmak için Hangikredi.com’dan kredi hesaplaması yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve KOBİ kredisi ürünleri için yapacağınız hesaplama neticesinde sizin için en avantajlı olacak kredi ürününü bulduğunuzda sitemizden online kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Hesaplama

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon