Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

İlk Defa Kredi Alacaklara Öneriler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 28.06.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Ev, eşya, araba, eğitim, sağlık ve bunlar gibi daha pek çok bireysel ihtiyacınızı karşılamak için nakit paraya ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk Defa Kredi Alacaklara Öneriler
Özellikle yüklü miktarlar söz konusu olunca nakit para bulmak her zaman kolay olmadığından bu gibi durumlarda bankaların sunduğu kredi ürünleri imdada yetişir. Peki ilk kez kredi çekecek olanlar neleri bilmeli, nelere dikkat etmeli?

Kredi çekmeyi planlıyorsanız öncelikle bazı önemli noktaları bilmenizde var. Bankalardan kredi çekebilmek için öncelikle belgelenebilir bir gelirinizin olması gerekir. Ayrıca sigorta girişinizin en az üç ay önce başlamış ve hâlâ devam ediyor olması da koşullar arasındadır. Bu noktada mühim olan bir diğer husus ise kredi notunuzun bankanın kriterlerine uygun olmasıdır.

Kredi notu, bankalarla olan finansal ilişkinize göre şekillenen 0 ile 1900 arasındaki puandır. Notunuz ne kadar yüksek olursa kredi alma ihtimaliniz de o kadar fazla olur. Sizin için en avantajlı krediyi bulmak isterseniz HangiKredi'den destek alabilirsiniz. Siz de hiç beklemeden HangiKredi'nin dijital gücü ile oluşan HangiKredi Notu'nuzu hemen öğrenin!

Kredi araştırması yapın

Kredi almayı planlayanların dikkat etmesi gereken diğer önemli detaylara da değinelim. Öncelikle ilk aşamada küçük taksitlerle ödeme yapacağınız için ihtiyacınızdan fazla kredi alma fikrine sıcak bakabilirsiniz. Bu noktada ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var. Ödemelerinizi aydan aya yapacak olsanız da borcunuza belirli bir oranda faiz uygulanacak. Dolayısıyla aldığınızdan daha yüksek bir tutarda geri ödeme yapmanız gerekeceğini unutmayınız. Alacağınız kredi miktarını ve ödeme planınızı mutlaka bütçenize göre belirlemenizi tavsiye ederiz.

Kredi çekmeden önce detaylı bir araştırma yaparak geri ödeyeceğiniz tutarı minimum düzeye çekebilirsiniz. Dilerseniz Hangikredi.com kredi hesaplama aracını kullanarak ihtiyaç, konut, taşıt ve KOBİ kredisi ürünleri için hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplama işlemi, çekilmek istenen kredi tutarı ve vade oranı gibi rakamlar ışığında gerçekleştirilir. Sonuç aşamasında tüm bankalara ait faiz miktarlarını ve bu oranlara göre belirlenen aylık ve toplam ödeme tutarlarını detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Kredi masrafları ödeyeceğiniz toplam tutarı etkiler 

Kredi alırken faiz oranının yanı sıra dikkat etmeniz gereken başka noktalar da var. Bunların başında dosya masrafları gelir. Dosya masrafı tutarı, ödeyeceğiniz toplam miktarı etkiler. Bunun için kredi seçerken kredi dosya masrafının ne kadar olduğuna da mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca banka komisyonu, kefil sayısı, kredilendirme oranı ve yıllık maliyet oranı gibi unsurlar da dikkat etmeniz gerekenler arasında. Dilerseniz hızlı ve kolay şekilde kredi başvurusu yapmak için HangiKredi’yi ziyaret edebilirsiniz!

Doğru ödeme planı seçmek ödemelerinizi kolaylaştırır

İhtiyaç ve taşıt kredilerinde genellikle eşit tutarlı ve düzenli ödemeler içeren planlar mevcuttur. Konut kredisi gibi yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredilerde ise birbirinden farklı ödeme şekilleri söz konusu olabilir. Bunlar; artan faizli, azalan faizli, artan taksitli, azalan taksitli, ara ödemeli planlar olabilir. Bütçenize uygun bir plan seçerek ödemelerinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Doğru bir ödeme planı ile bütçenize uygun bir kredi almak isterseniz bu aşamada işinizi kolaylaştırabilecek ipuçlarına bir göz atabilirsiniz.

 • Kredi vadesini bütçenize uygun şekilde belirleyin.
 • Bankaların sunduğu farklı ödeme planlarını değerlendirin.
 • Tüm bankaların faiz oranlarına ayrı ayrı göz atın.
 • Gelir - gider hesaplamanızı aylık ve yıllık bazda yaparak hangi ödeme planının sizin için daha uygun olacağını tespit edin.
 • HangiKredi’nin sunduğu kredi hesaplama araçlarından faydalanın.

Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra tarafınıza sunulan sözleşmeyi imzalamadan önce mutlaka detaylı şekilde gözden geçirin. Sözleşmede birkaç yıllık mali durumunuzu etkileyebilecek maddeler olabileceği için evrakı dikkatle incelemeniz faydanıza olur. İlerleyen zamanlarda kredi almaya karar verdiğiniz takdirde olumlu sonuçlar almanız mevcut ödemelerinizi düzenli olarak yapmanıza bağlıdır.

Kredi notu hem kredi hem de kredi kartı başvurusunda etkili olan bir puan sistemidir. Bu puanın ödeme düzeninize göre şekillendiği de söylenebilir. Bu noktada ödemelerinizi geciktirmeniz hâlinde kredi notunuzun olumsuz etkilenebileceğini de hatırlatalım.

Bütçenize en uygun krediyi bulmak için Hangikredi.com’dan kredi hesaplaması yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve KOBİ kredisi ürünleri için yapacağınız hesaplama neticesinde sizin için en avantajlı olacak kredi ürününü bulmanız mümkün olur. Uygun krediyi bulduktan sonra sitemiz üzerinden başvurunuzu online olarak gerçekleştirmeniz yeterlidir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? 5.06.2023

  Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon