Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?

Kredi kartı hayatı kolaylaştıran bir araç olsa da doğru kullanılmadığında kötü sonuçlara yol açabiliyor. Kredi kartı kullanımında soruna yol açabilecek etmenlerden biri de borcun sadece asgari tutarını ödeme girdabına girmek. Peki nedir kredi kartı asgari ödemesi? Detaylarını sizin için  derledik.

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı

Kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı, borcunuzun son ödeme gününe kadar ödemeniz gereken en düşük tutarı ifade eder.

Dönem borcu toplam tutarı yerine asgari tutarı ödediğinizde,  kalan tutar faizli olarak bir sonraki aya devrolur ve asgari tutarı ödemeye devam ettiğiniz sürece kredi kartı borcunuz bir çığ gibi büyür. Kredi kartı ekstrenizde bu bilgi yer alsa da ne kadar asgari ödeme yapacağınızı öğrenmek için aşağıdaki butona tıklayarak kredi kartı asgari tutarı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Hesapla

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları

Asgari ödeme oranları kredi kartı limitinize göre değişiklik gösterir. Limit arttıkça oran da artar. Ancak hesaplama, limitiniz üzerinden değil ödemeniz gereken borç üzerinden yapılır.  Oranlar şu şekilde:

 • Yeni alınan kartlarda ilk yıl %40
 • Birinci yıldan sonra %30

Konuyla ilgili bir örnek vermek gerekirse: Hesap kesim tarihi ya da diğer adıyla ekstre kesim tarihi 10 Ocak 2020, son ödeme tarihi 20 Ocak 2020 olan 1000 TL tutarında kredi kartı borcunuz var. Bu borcun asgari ödeme tutarı 300 TL olacaktır. Son ödeme tarihine kadar 300 TL’yi ödemeniz halinde kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Kalan 700 TL’ye ise akdi faiz denilen günlük faiz işler.

Ekstre Kesim TarihiSon Ödeme TarihiBorç TutarıAsgari Ödeme TutarıAsgari Tutarı Ödedikten Sonra Akdi Faiz İşleyecek Tutar
10 Ocak 202020 Ocak 20201000 TL300 TL700 TL
En Avantajlı Kredi Kartını Bul

Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak asgari tutar olan 300 TL’yi ödememeniz durumunda hesap kesim tarihinden başlamak üzere, borcunuza gecikme faizi işler. 90 gün boyunca, yani 3 dönem üst üste ödememeniz halinde ise hakkınızda yasal takip başlatılır. Borcunuzu ödemediğiniz süre boyunca borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder ve ödemeniz gereken tutar sürekli artar. Bu esnada kredi kartınız kullanım dışı olur. Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde yaşayabileceğiniz sıkıntılar ile ilgili Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? adlı yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Asgari Tutar Ödenmezse90 Günlük Gecikme Olursa
Hesap kesim tarihinden itibaren borcunuza gecikme faizi işler.Hakkınızda yasal takip başlatılır.
Ödeme yapmadığınız süre boyunca gecikme faizi işler.
Kartınız kullanıma kapatılır.

 

Kredi kartının asgarisini ödememek kredi notunuzu düşürür. İlerleyen zamanda kredi başvurusu yapmak istiyorsanız ya da yeni bir kredi kartı almak istiyorsanız düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yüksek tutmaya çalışmalısınız.

Kredi Kartının Sadece Asgarisini Ödersem Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu hiç ödememeniz halinde borcunuza gecikme faizi uygulanır. Sadece asgarisini ödemeniz halinde ise akdi faiz uygulanır. Kredi kartı borcundaki akdi faiz, gecikme faizinden daha düşük orana sahip. Bu oranlar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından piyasa oranlarına göre üç ayda bir belirleniyor. Akdi faiz, gecikme faizinden daha düşük olsa da üst üste sürekli asgari tutarı ödemek borcunuzun her ay katlanarak çoğalmasına neden olur. Bu döngüye bir kez girildiğinde ise çıkması oldukça zor. Bu nedenle kredi kartı limitinizi mutlaka gelirinizle doğru orantılı tutun ve gereğinden fazla harcamamaya özen gösterin. Kredi kartı dönem borcunuzu ise elinizden geldiğince tam ödemeye çalışın.

En uygun kredi kartını bulabilmek için Hangikredi.com kredi kartı sorgulama aracını kullanabilirsiniz. Kredi kartı sorgulama aracı ile kriterlerinize uygun kredi kartı seçeneklerini saniyeler içinde tek ekranda görüntüleyebilir, kredi kartlarını karşılaştırabilir ve online kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nedir?
6.4 (128.61%) 330 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

40 yorum

 1. Merhaba kolay gelsin bu covid 19 virüs nedeniyle kredi kartımın borcunu tam ödeyemeyeceğim toplamda 5.000 TL gibi bir borcum var sürekli asgarisini ödesem ne olur yavaş yavaş da olsa borcum azalırmı ?

 2. Erkut Bey Merhaba,

  Sürekli asgarisini ödeyip, o kredi kartından harcama yapmaya devam ederseniz borcunuz azalmaz, çoğalır. Diğer aya kalan borç tutarı için her ay gecikme faizi işler.

 3. Merhaba ben şunu merak ediyorum ben asgari ödemesini yapsam kalan kısmı için her gün mü faiz uygulanıyor yoksa sadece bir kerelik mi.

 4. Merhabalar ben kredi kartı aldım ilk borcum cıktı şimdi hem borcu hem kredimi ödeyeceğim ayrıca bu asgari borcu her ay mı ödeniyor

 5. Merhaba Fatma,

  Asgari tutar, o ay için ödemek zorunda olduğunuz minimum tutarı ifade eder. Ödemelerinizin düzenli olması ve borcunuzun birikmemesi için ekstrenizde yazan tüm tutarı ödemek daha avantajlı olacaktır.

 6. İyi akşamlar yapıkredi kredi kartı dönem borcum 1453 TL asgari ödersem diğer ay ödeyeceğim toplam borç yaklaşık olarak ne olur.

 7. Merhaba kolay gelsin, kredi kartının borcunu değilde asgari ödeme tutarını ödediğimizde herhangi bir faiz işliyor mu ?

 8. Merhaba İbrahim,

  Kredi kartı borcunun sadece asgarisini öderseniz geri kalan borca akdi faiz işleyecektir.

 9. Merhaba Sude,

  Geciken borcun için günlük faiz işlenir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir