Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 15.04.2019 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Kredi kartları günlük hayatımızda nakit paranın yerini aldı.
Hesap Kesim Tarihi Nedir?
Özellikle taksitlendirme ve puan biriktirme olanağından dolayı tercih edilen kredi kartları doğru kullanıldığında tüketiciye pek çok avantaj sağlasa da kontrolsüz harcamalar ve ödeme gecikmeleri ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Kredi kartları günlük hayatımızda nakit paranın yerini aldı. Özellikle taksitlendirme ve puan biriktirme olanağından dolayı tercih edilen kredi kartları doğru kullanıldığında tüketiciye pek çok avantaj sağlasa da kontrolsüz harcamalar ve ödeme gecikmeleri ciddi sorunlara yol açabiliyor. Kredi kartı ödemeleri ile ilgili sorun yaşamamak içinse bilinmesi gereken en önemli konulardan biri hesap kesim tarihi.

Hesap kesim tarihi, kredi kartı ile yapılan harcamaların borç olarak yansıtıldığı tarihtir. Daha detaylı anlatmak gerekirse, ay boyunca kredi kartınızla alışveriş yaptığınızı farz edelim. Hesap kesim tarihi geldiğinde o ay içinde yaptığınız tüm harcamalar ve geçmiş dönemden kalan borçlarınız toplanarak güncel borcunuz belirlenir. Hesap kesim tarihinde belirlenen güncel borcunuzu, ekstrenizde belirtilen son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekir.

Aynı ekstre dönemi içinde çok fazla harcama yaptıysanız ve yapacağınız yeni yüklü bir alışverişi sonraki dönem ödemek istiyorsanız hesap kesim tarihinizi bilmenizde fayda var. Hesap kesim tarihine dikkat ederek harcamalarınızı daha dengeli bir şekilde dağıtabilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Tüketiciler, hesap kesim tarihinde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Hesap kesim tarihinde değişiklik yapabilme sayısı bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de genellikle bir ya da iki kere değişim  yapabilme hakkı tanınır. Tanınan bu hakkın sınırlı sayıda olmasının ise iki önemli nedeni var…

İlk neden bankanın çok fazla kredi kartı müşterisine sahip olmasından dolayı kredi kartı operasyon ve finansal hesaplama işlemlerinin ciddi süreçler olması. Bu süreç içindeki her değişiklik operasyonel sorunlara ve finansal hatalara yol açabilir. Müşteri sayısının fazlalığından dolayı hesap kesim tarihinde değişiklik yapmaya sınırlama getirilmiştir.

Hesap kesim tarihi değiştirme ile ilgili sınır getirilmesinin bir diğer nedeni ise bunun sık yapılmasının borçları arttıracak olması. Hesap kesim değişikliği doğru yapıldığı takdirde neredeyse iki aylık bir ödeme ertelemesi söz konusu oluyor. Bu durum tüketici için anlık bir avantaj sağlasa da bütüne bakıldığında biriken ve ödenmeyen borçlar anlamına geliyor. Borç biriktikçe ödemesi zorlaşıyor ve yasal takip gibi ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Hesap kesim tarihi değiştirme işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili detaylara aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

En Avantajlı Kredi Kartları

Kredi kartıyla avantajlı alışverişler yapmak için en avantajlı kartı bulmanızda yarar var. Peki en avantajlı kart ne demek? Bankaların farklı sektörlerde farklı kurumlarla anlaşmaları var. Bu anlaşmalar puan biriktirme, indirim, taksit erteleme gibi anlaşmalar olabiliyor. En çok harcama yaptığınız sektör, kullanım sıklığı ve bulunduğunuz konumdaki anlaşmalı kurumların yaygınlığına göre bir ya da birkaç kredi kartı sizin için daha avantajlı hale gelebiliyor. Hangikredi.com Kredi Kartı Sihirbazını kullanabilirsiniz. Dilerseniz sitemiz üzerinden kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Harun Mercan
Harun Mercan 5.12.2019 • 00:00

Avantajli kredi kartlari hakkinda bilgi almak istiyorum.

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi.com 10.12.2019 • 00:00

Sayın Harun, Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sitemizden bankalara kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. https://www.hangikredi.com/kredi-karti

Beğen(1)

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon