Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi kartları günlük hayatımızda nakit paranın yerini aldı. Özellikle taksitlendirme ve puan biriktirme olanağından dolayı tercih edilen kredi kartları doğru kullanıldığında tüketiciye pek çok avantaj sağlasa da kontrolsüz harcamalar ve ödeme gecikmeleri ciddi sorunlara yol açabiliyor. Kredi kartı ödemeleri ile ilgili sorun yaşamamak içinse bilinmesi gereken en önemli konulardan biri hesap kesim tarihi.

Hesap kesim tarihi, kredi kartı ile yapılan harcamaların borç olarak yansıtıldığı tarihtir. Daha detaylı anlatmak gerekirse, ay boyunca kredi kartınızla alışveriş yaptığınızı farz edelim. Hesap kesim tarihi geldiğinde o ay içinde yaptığınız tüm harcamalar ve geçmiş dönemden kalan borçlarınız toplanarak güncel borcunuz belirlenir. Hesap kesim tarihinde belirlenen güncel borcunuzu, ekstrenizde belirtilen son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekir.

Aynı ekstre dönemi içinde çok fazla harcama yaptıysanız ve yapacağınız yeni yüklü bir alışverişi sonraki dönem ödemek istiyorsanız hesap kesim tarihinizi bilmenizde fayda var. Hesap kesim tarihine dikkat ederek harcamalarınızı daha dengeli bir şekilde dağıtabilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Tüketiciler, hesap kesim tarihinde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Hesap kesim tarihinde değişiklik yapabilme sayısı bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de genellikle bir ya da iki kere değişim  yapabilme hakkı tanınır. Tanınan bu hakkın sınırlı sayıda olmasının ise iki önemli nedeni var…

İlk neden bankanın çok fazla kredi kartı müşterisine sahip olmasından dolayı kredi kartı operasyon ve finansal hesaplama işlemlerinin ciddi süreçler olması. Bu süreç içindeki her değişiklik operasyonel sorunlara ve finansal hatalara yol açabilir. Müşteri sayısının fazlalığından dolayı hesap kesim tarihinde değişiklik yapmaya sınırlama getirilmiştir.

Hesap kesim tarihi değiştirme ile ilgili sınır getirilmesinin bir diğer nedeni ise bunun sık yapılmasının borçları arttıracak olması. Hesap kesim değişikliği doğru yapıldığı takdirde neredeyse iki aylık bir ödeme ertelemesi söz konusu oluyor. Bu durum tüketici için anlık bir avantaj sağlasa da bütüne bakıldığında biriken ve ödenmeyen borçlar anlamına geliyor. Borç biriktikçe ödemesi zorlaşıyor ve yasal takip gibi ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Hesap kesim tarihi değiştirme işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili detaylara aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

En Avantajlı Kredi Kartları

Kredi kartıyla avantajlı alışverişler yapmak için en avantajlı kartı bulmanızda yarar var. Peki en avantajlı kart ne demek? Bankaların farklı sektörlerde farklı kurumlarla anlaşmaları var. Bu anlaşmalar puan biriktirme, indirim, taksit erteleme gibi anlaşmalar olabiliyor. En çok harcama yaptığınız sektör, kullanım sıklığı ve bulunduğunuz konumdaki anlaşmalı kurumların yaygınlığına göre bir ya da birkaç kredi kartı sizin için daha avantajlı hale gelebiliyor. Hangikredi.com Kredi Kartı Sihirbazını kullanabilirsiniz. Dilerseniz sitemiz üzerinden kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Kartı

Hesap Kesim Tarihi Nedir?
4.8 (95%) 4 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Avantajli kredi kartlari hakkinda bilgi almak istiyorum.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir