Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.07.2018 Güncelleme Tarihi: 5.03.2021

Kredi kartları günlük hayatımıza nakit paranın yerini çoktan aldı.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?
Özellikle kartlarla yapılan alışverişlerin puan kazandırması, indirimler sunması ve taksit imkanı sağlaması kullanımda tercih sebebi. Ancak kredi kartı ile yapılan bilinçsiz harcamalar ödeme konusunda sıkıntılara neden olabilir. Kredi kartınızı öderken sıkıntı çekmemek için bilmeniz gereken en önemli konulardan biri ise hesap kesim tarihi.

Kredi kartları günlük hayatımıza nakit paranın yerini çoktan aldı. Özellikle kartlarla yapılan alışverişlerin puan kazandırması, indirimler sunması ve taksit imkanı sağlaması kullanımda tercih sebebi.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirilir Mi?

Hesap kesim tarihini belirlemek ve bu tarihte değişiklik yapmak hakkına sahipsiniz. Hesap kesim tarihinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle bilmeniz gereken, sınırlı sayıda değişim yapabileceğiniz.
Hesap kesim tarihinde değişiklik yapabilme sayısı sınırlıdır. Bu sayı bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de bankanız genellikle bir ya da iki kere değişim  yapabilme hakkı tanınır. Bu nedenle size uygun tarihi belirleyerek bir seçim yapmanız gerekir.

Bir diğer nokta; ödeme tarihi. Hesap kesim tarihinizden 10 gün sonrası borcunuzun son ödeme günü olacak. Yani dönem borcunuzu ödemek için seçtiğiniz hesap kesim tarihinden itibaren borcunuzu ödemek için size 10 günlük bir süre tanınacak. Bu nedenle hesap kesim tarihi seçerken bu bilgiyi mutlaka göz önünde bulundurun. Böylece ödemelerde zorluk çekmezsiniz.

SON ÖDEME TARİHİ 1 GÜN GEÇERSE NE OLUR?

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme İşlemi

Hesap kesim tarihini değiştirmek kolay ve hızlı bir işlemdir. Kredi kartınızın ödemelerini rahat yapamıyorsanız ve hesap kesim tarihinizle son ödeme tarihiniz arasında para sıkıntısı çekiyorsanız, hesap kesim tarihinizi değiştirmelisiniz. Bunun için bankanızın şubesine gidebilir, telefonla müşteri temsilcinizi arayabilir ya da internet bankacılığından işleminizi kolayca halledebilirsiniz. Bu seçeneklerden herhangi birini seçerek, hangi tarihte hesap kesimi olmasını istiyorsanız bunu bankanıza bildirirsiniz. Değişiklik için gerekli işlemler banka yetkililerince yapıldıktan sonra size bilgi verilir ve böylece hesap kesim tarihini değiştirmiş olursunuz.

Hesap kesim tarihiniz, kart kullanırken oldukça önemli bir konudur. Kendi bütçeniz ve planlamalarınıza göre belirlediğiniz hesap kesim tarihi ile kredi kartınızı kullanmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. Kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullandığınızda kart kullanımının avantajlarını yaşayarak kazançlı çıkarsınız.

EN AVANTAJLI KREDİ KARTLARI İÇİN TIKLA

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon