Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Zeynep Ceren Taş

Zeynep Ceren Taş

16.07.2018

Kredi kartları günlük hayatımıza nakit paranın yerini çoktan aldı.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Özellikle kartlarla yapılan alışverişlerin puan kazandırması, indirimler sunması ve taksit imkanı sağlaması kullanımda tercih sebebi.

Kredi kartları günlük hayatımıza nakit paranın yerini çoktan aldı. Özellikle kartlarla yapılan alışverişlerin puan kazandırması, indirimler sunması ve taksit imkanı sağlaması kullanımda tercih sebebi. Ancak kredi kartı ile yapılan bilinçsiz harcamalar ödeme konusunda sıkıntılara neden olabilir. Kredi kartınızı öderken sıkıntı çekmemek için bilmeniz gereken en önemli konulardan biri ise hesap kesim tarihi.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirilir Mi?

Hesap kesim tarihini belirlemek ve bu tarihte değişiklik yapmak hakkına sahipsiniz. Hesap kesim tarihinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle bilmeniz gereken, sınırlı sayıda değişim yapabileceğiniz.
Hesap kesim tarihinde değişiklik yapabilme sayısı sınırlıdır. Bu sayı bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de bankanız genellikle bir ya da iki kere değişim  yapabilme hakkı tanınır. Bu nedenle size uygun tarihi belirleyerek bir seçim yapmanız gerekir.

Bir diğer nokta; ödeme tarihi. Hesap kesim tarihinizden 10 gün sonrası borcunuzun son ödeme günü olacak. Yani dönem borcunuzu ödemek için seçtiğiniz hesap kesim tarihinden itibaren borcunuzu ödemek için size 10 günlük bir süre tanınacak. Bu nedenle hesap kesim tarihi seçerken bu bilgiyi mutlaka göz önünde bulundurun. Böylece ödemelerde zorluk çekmezsiniz.

SON ÖDEME TARİHİ 1 GÜN GEÇERSE NE OLUR?

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme İşlemi

Hesap kesim tarihini değiştirmek kolay ve hızlı bir işlemdir. Kredi kartınızın ödemelerini rahat yapamıyorsanız ve hesap kesim tarihinizle son ödeme tarihiniz arasında para sıkıntısı çekiyorsanız, hesap kesim tarihinizi değiştirmelisiniz. Bunun için bankanızın şubesine gidebilir, telefonla müşteri temsilcinizi arayabilir ya da internet bankacılığından işleminizi kolayca halledebilirsiniz. Bu seçeneklerden herhangi birini seçerek, hangi tarihte hesap kesimi olmasını istiyorsanız bunu bankanıza bildirirsiniz. Değişiklik için gerekli işlemler banka yetkililerince yapıldıktan sonra size bilgi verilir ve böylece hesap kesim tarihini değiştirmiş olursunuz.

Hesap kesim tarihiniz, kart kullanırken oldukça önemli bir konudur. Kendi bütçeniz ve planlamalarınıza göre belirlediğiniz hesap kesim tarihi ile kredi kartınızı kullanmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. Kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullandığınızda kart kullanımının avantajlarını yaşayarak kazançlı çıkarsınız.

EN AVANTAJLI KREDİ KARTLARI İÇİN TIKLA

Yazar Hakkında

Zeynep Ceren Taş

İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. İletişim bilimlerinin yanı sıra psikoloji ve sosyoloji meraklısı. Güncel ve yaratıcı içerikler yazmayı seviyor. 

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler 22.01.2021

  Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.