Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartları günlük hayatımıza nakit paranın yerini çoktan aldı. Özellikle kartlarla yapılan alışverişlerin puan kazandırması, indirimler sunması ve taksit imkanı sağlaması kullanımda tercih sebebi. Ancak kredi kartı ile yapılan bilinçsiz harcamalar ödeme konusunda sıkıntılara neden olabilir. Kredi kartınızı öderken sıkıntı çekmemek için bilmeniz gereken en önemli konulardan biri ise hesap kesim tarihi.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirilir Mi?

Hesap kesim tarihini belirlemek ve bu tarihte değişiklik yapmak hakkına sahipsiniz. Hesap kesim tarihinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle bilmeniz gereken, sınırlı sayıda değişim yapabileceğiniz.
Hesap kesim tarihinde değişiklik yapabilme sayısı sınırlıdır. Bu sayı bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de bankanız genellikle bir ya da iki kere değişim  yapabilme hakkı tanınır. Bu nedenle size uygun tarihi belirleyerek bir seçim yapmanız gerekir.

Bir diğer nokta; ödeme tarihi. Hesap kesim tarihinizden 10 gün sonrası borcunuzun son ödeme günü olacak. Yani dönem borcunuzu ödemek için seçtiğiniz hesap kesim tarihinden itibaren borcunuzu ödemek için size 10 günlük bir süre tanınacak. Bu nedenle hesap kesim tarihi seçerken bu bilgiyi mutlaka göz önünde bulundurun. Böylece ödemelerde zorluk çekmezsiniz.

SON ÖDEME TARİHİ 1 GÜN GEÇERSE NE OLUR?

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme İşlemi

Hesap kesim tarihini değiştirmek kolay ve hızlı bir işlemdir. Kredi kartınızın ödemelerini rahat yapamıyorsanız ve hesap kesim tarihinizle son ödeme tarihiniz arasında para sıkıntısı çekiyorsanız, hesap kesim tarihinizi değiştirmelisiniz. Bunun için bankanızın şubesine gidebilir, telefonla müşteri temsilcinizi arayabilir ya da internet bankacılığından işleminizi kolayca halledebilirsiniz. Bu seçeneklerden herhangi birini seçerek, hangi tarihte hesap kesimi olmasını istiyorsanız bunu bankanıza bildirirsiniz. Değişiklik için gerekli işlemler banka yetkililerince yapıldıktan sonra size bilgi verilir ve böylece hesap kesim tarihini değiştirmiş olursunuz.

Hesap kesim tarihiniz, kart kullanırken oldukça önemli bir konudur. Kendi bütçeniz ve planlamalarınıza göre belirlediğiniz hesap kesim tarihi ile kredi kartınızı kullanmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. Kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullandığınızda kart kullanımının avantajlarını yaşayarak kazançlı çıkarsınız.

EN AVANTAJLI KREDİ KARTLARI İÇİN TIKLA

 

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir