Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.07.2018 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Kredi kartınızı öderken sıkıntı çekmemek için bilmeniz gereken en önemli konulardan biri hesap kesim tarihidir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?
 Özellikle kartlarla yapılan alışverişlerin puan kazandırması, indirimler sunması ve taksit imkanı sağlaması kullanımda tercih sebebidir.  Ancak kredi kartı ile yapılan bilinçsiz harcamalar ödeme konusunda sıkıntılara neden olabilir.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirilir mi?

Hesap kesim tarihini belirlemek ve bu tarihte değişiklik yapmak hakkına sahipsiniz. Hesap kesim tarihinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle bilmeniz gereken, sınırlı sayıda değişim yapabileceğiniz.
Hesap kesim tarihinde değişiklik yapabilme sayısı sınırlıdır. Bu sayı bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de bankanız genellikle bir ya da iki kere değişim  yapabilme hakkı tanınır. Bu nedenle size uygun tarihi belirleyerek bir seçim yapmanız gerekir.

Bir diğer nokta; ödeme tarihi. Hesap kesim tarihinizden 10 gün sonrası borcunuzun son ödeme günü olacak. Yani dönem borcunuzu ödemek için seçtiğiniz hesap kesim tarihinden itibaren borcunuzu ödemek için size 10 günlük bir süre tanınacak. Bu nedenle hesap kesim tarihi seçerken bu bilgiyi mutlaka göz önünde bulundurun. Böylece ödemelerde zorluk çekmezsiniz.

Son Ödeme Tarihi 1 Gün Geçerse Ne Olur? diye merak ediyorsanız Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme İşlemi

Hesap kesim tarihini değiştirmek kolay ve hızlı bir işlemdir. Kredi kartınızın ödemelerini rahat yapamıyorsanız ve hesap kesim tarihinizle son ödeme tarihiniz arasında para sıkıntısı çekiyorsanız, hesap kesim tarihinizi değiştirmelisiniz. Bunun için bankanızın şubesine gidebilir, telefonla müşteri temsilcinizi arayabilir ya da internet bankacılığından işleminizi kolayca halledebilirsiniz. Bu seçeneklerden herhangi birini seçerek, hangi tarihte hesap kesimi olmasını istiyorsanız bunu bankanıza bildirirsiniz. Değişiklik için gerekli işlemler banka yetkililerince yapıldıktan sonra size bilgi verilir ve böylece hesap kesim tarihini değiştirmiş olursunuz.

Hesap kesim tarihiniz, kart kullanırken oldukça önemli bir konudur. Kendi bütçeniz ve planlamalarınıza göre belirlediğiniz hesap kesim tarihi ile kredi kartınızı kullanmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. Kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullandığınızda kart kullanımının avantajlarını yaşayarak kazançlı çıkarsınız.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

13 Oy

-

1,69 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?