Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı Harcamalarınızı Düzenleyecek Tasarruf Tüyoları

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 29.05.2020 Güncelleme Tarihi: 31.01.2021

Yaşadığımız yüzyıl bilişim yüzyılı.

Kredi Kartı Harcamalarınızı Düzenleyecek Tasarruf Tüyoları
Bu nedenle bilişim teknolojileri ile yapılan işler yaygınlaşıyor ve hayatımızda daha çok yer almaya başlıyor. Kredi kartı teknolojisi de bu bilişim yüzyılında sık kullanılan araçlardan biri. Hatta bu aralar o kadar sık kullanılan bir araç ki, bazı işlemleri o olmadan yapmak normalden daha zor oluyor.

Yaşadığımız yüzyıl bilişim yüzyılı. Bu nedenle bilişim teknolojileri ile yapılan işler yaygınlaşıyor ve hayatımızda daha çok yer almaya başlıyor. Kredi kartı teknolojisi de bu bilişim yüzyılında sık kullanılan araçlardan biri. Hatta bu aralar o kadar sık kullanılan bir araç ki, bazı işlemleri o olmadan yapmak normalden daha zor oluyor.

Kredi kartı sık kullanılan bir araç olunca hatalı kullanımı da ortaya çıkabiliyor. Kredi kartını hatalı kullanmak, gereksiz harcama yaparak bütçemizi almamıza neden olur. Bu yazımızda size kredi kartı harcamalarınızı düzenleyecek bütçe tüyoları verecek, kredi kartı borcunuzu ödemediğinizden hissettiğiniz duygudan kurtulmanız için yardımcı olmaya çalışacağız.

Kredi kartı alma süreçlerinizde uzun süre vakit kaybetmek istemiyorsanız, kolay kredi kartı veren bankalar sayfamızdan en iyi seçenekleri bulabilirsiniz.

Sahip Olduğunuz Kredi Kartı Sayısını Azaltın

Kredi kartları hakkında cazip görünen konulardan biri de harcama yaptıkça verilen chip para, neo para veya bonus gibi puanlardır. Bu puanlar bizi öylesine cezbeder ki bir süre sonra kendimizi çıkan bütün kampanyaları takip ederken bulabiliriz.

Bunun etkisiyle diğer bankaların kampanyalarından yararlanabilmek için birden fazla kredi kartı alıp kullanmak birçok kişinin yaptığı bir hata ve bu bütçenizin dengesini bozabilir. Çünkü ne kadar çok kredi kartına sahip olursak; bu kartların limitini, borcunu ve son ödeme tarihini takip etmesi ve kullanımını bütçemize göre ayarlamak o kadar zorlaşır. Kısaca bu durum, “Ne kadar çok kredi kartı, o kadar çok sorumluluk” cümlesiyle özetlenebilir.

Buna ek olarak; “kredi kartı nasıl iptal ettirilir,kredi kartı ekstresi nasıl incelenir limit ayarlama nasıl yapılır?” gibi sorular da akla gelebilir. “Kredi kartı ekstresi nasıl incelenir” sorusu ile ilgili yazdığımız yazıyı okuyup, bu konu hakkındaki temel bilgileri öğrenebilirsiniz. Henüz yazımızı okumadıysanız ve bu konuda yeterli bilginiz yoksa bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bu kredi kartları dolayısıyla bankalardan kampanyalarla ilgili olarak gelen aramalar ve mesajlar rahatsız edici boyuta ulaşabiliyor.  Sahip olduğu kredi kartı sayısının fazla olması daha fazla alışveriş yapmamıza neden olduğu araştırmalarla ortaya konmuştur.

İşte bu sorunlardan kurtulmak için durumun farkında olmamız ve kendimizi kontrol etmemiz gerekiyor. Doğru seçim ve ona uygun eylem olmadan değişimin gerçekleşme imkânı yoktur. Kampanyaların ve fırsatların bir kısmını kaçırmak uğruna, sahip olduğumuz kredi kartı sayısını azaltmak yani bazı kredi kartlarını iptal ettirmek yapılması zorunlu bir eylem. Kendinizi genel olarak kontrol edebileceğinize güveniyor, birçok fazla kredi kartına sahip olunca kendisini alışverişe yönlendirecek bir şey olmayacağını düşünüyorsa, o zaman farklı kredi kartlarına sahip olmak avantajlı olabilir.

Tek kredi kartı ile yaşamak güzel ama en avantajlı kredi kartı hangisi sorusunun cevabı ise internetten yapılacak araştırma ile bulunabilir. Ayrıca bazı bankalar özellikle seçili sektörlere yoğunlaşmakta ve o sektörlerde daha avantajlı kampanyalar yapmakta.  Kendiniz için önemli sektörleri belirleyip ona göre kart seçebilirsiniz.

EN AVANTAJLI KREDİ KARTI HANGİSİ?

Kredi Kartı Limitinizi Bütçenize Uygun Olarak Ayarlayın

Eğer harcamaları takip etmek ya da harcamaları sınırlı tutmak size zor geliyorsa, kart limitini bütçenize uygun olarak ayarlamak iyi bir adım olacaktır. Başlangıç olarak mevcut limitinizden biraz daha düşük bir limit seçebilirsiniz. Tabi bir de mümkünse bu limiti kolay değiştirilemez bir hâle sokabilirsiniz.

Yani bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşüp kart limitimi mobil uygulama ve internetten değil sadece banka şubesi ve telefon şubesinden değiştirebilmek istiyorum, derseniz ve bu özellik uygulanırsa bu da sizin limiti yükseltmenize karşı caydırıcı bir önlem olacaktır. Eğer bankanız izin veriyorsa bu kısıtlama işlemini internet bankacılığında “yetkiler” ya da “ayarlar” menülerinden de yapabilirsiniz.

Kampanyalara ve Yeni Çıkan Ürünlere Çok Çabuk Aldanmayın

Alışveriş siteleri ve mağazalarda birçok kampanya görülüyor.  Bu kampanyalar bazen gerçekten cazip gelebilir. Hemen kampanyaya katılmak ve alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Ancak ay sonu geldiğinde bu durum sizde pişmanlık duygusu oluşturuyorsa o zaman buna bir çare bulmalısınız.

Şöyle düşünebilirsiniz; “Mağazalar var oldukça kampanyalar ve yeni ürünler de var olacaktır.” Bu düşünce ile kampanyaların sonunun gelmesinin şu an itibariyle pek mümkün olmadığını ve bu kampanyaların mağazalar için bir can suyu olarak değerlendirilebileceğini bilirseniz, işte o zaman kampanyaların cazibesinin büyük bir kısmı kaybolacaktır. Bu tarz gerçekçi fikirler, alışveriş merkezlerinin sizin üzerinizde oluşturduğu etkiyi azaltacaktır. Bu sayede daha az kampanyaya katılarak gerçekten ihtiyacınızı giderecek alışverişler yapabilirsiniz.

Bonus, Chip Para veya Puan Kazanma Eylemlerine İhtiyatlı Yaklaşın

Birçok kişinin düştüğü hatalardan biri de kredi kartı kullanımı ile verilen bonuslar, chip paralar ya da puanlar. Bazı istisnai durumlar hariç, bankanın ortada hiçbir sebep yokken size maddi imkân sağlaması mümkün değil. Harcadıkça puan kazanma sözü genelde doğrudur ama kazanılan puan, elde edilecek avantajdan daha değersiz olabiliyor. Kazanılan puanlar, yapılan harcamaların %1’i ile %3‘ü arasında değişen küçük oranlara denk geliyor.

Sonuç olarak etkili bir puan yönetimi için, aylık harcamalarınızda en büyük orana sahip olan harcamalar için bu puan konusunu takip etmeniz yeterli. Yani yakıt harcamaları ve giyim harcamaları sizin bir ay içinde en çok harcama yaptığınız alanlar ise sadece bu sektörlerdeki puan kampanyalarını takip etmeniz mantıklı olacaktır. Diyebiliriz ki, bu puan ile ilgili kampanyalar hiç takip edilmese bile çok bir şey kaybedilmiş olmaz. Bu puanlar ile kazanılacak olan 10-20 TL hayat kalitenizde değişiklik yaratmayacaktır.

Kart Borcu Ödemelerini Geciktirmeyin, Gerekirse Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Kredi kartı borcunun geciktirilmesi, borcun faiz ile artmasına sebep olur. Bu konuda dikkatli olunması gerekiyor. En kolay çözüm, otomatik ödeme talimatı vermek. Son ödeme tarihini not etmek gibi bir yönteme de başvurulabilir ama otomatik ödeme talimatı vermek en etkili ve basit yöntem olarak öne çıkıyor.

Ayrıca çoğu kişi tarafından yapılan kredi kartı borcunun sadece asgari ödeme tutarının ödenmesi hatasına düşülmemesi gerekir. Sadece asgari ödeme tutarının ödenmesi, kart borcunun faiz ile birlikte artmasını engellemez, sadece borcun artış miktarını azaltır. Ama borç artmaya devam eder. Bu durumda yapılması gereken eğer mümkünse kredi kartının tüm borcunun geciktirilmeden ödenmesidir.

Kaynaklarınızı ve Bilginizi Etkin Kullanarak Tasarruf Edin

Kaynaklarınızı ve Bilginizi Etkin Kullanarak Tasarruf Edin Bütçe kontrolünde anahtar kelime tasarruftur. Tasarruf yapmak ise kaynaklarınızın farkında olmak ve onları etkili kullanmakla olur. Evinizde yapacağınız küçük düzenlemeler ile daha tasarruflu olabilirsiniz. Örneğin, damlayan muslukları tamir etmek, kombinin ısısını uygun sıcaklığa getirmek, buzdolabını konserve ürünler gibi ömrü 3-4 yıl olan uzun ömürlü ve kolay bozulmayan ürünlerle doldurmamak, ütünün fişini çektikten sonra mevcut sıcaklığı ve içinde kalan buhar ile bir tişört daha ütülemek, bulaşık makinesini tam dolmadan çalıştırmamak gibi davranışlar, kaynaklarınızı ve bilginizi etkin kullandığınız için tasarruf yapmanıza katkı sağlayacak ayrıca sizi mutlu kılacaktır.

Şirketleriniz ya da ticari işlemleriniz için gerekli olan ticari kredi kartı sayfamızdan gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Eğer kendinize hâkim olamıyorsanız, AVM’lerden ve alışveriş sitelerinden uzak durmak için dikkatinizi başka yönlere çevirebilirsiniz. Mesela kitap okumak, doğa yürüyüşü yapmak ve kara kalem çalışması gibi faaliyetlerle vaktinizi doldurarak kendinizi alışverişten uzak tutabilir hayatınızı daha anlamlı kılabilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

6 Oy

-

4,83 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir? 25.09.2021

  HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 • HangiKredi Notu Nedir? 22.09.2021

  HangiKredi Notu Nedir?

 • Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri 22.09.2021

  Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri

 • Finansal Sağlık Nedir? 22.09.2021

  Finansal Sağlık Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon