Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 11.05.2021 Güncelleme Tarihi: 2.12.2022

Kredi kartları finans kuruluşlarının belirli bir limit ve kullanma süresi ile müşterilerine sunduğu bir çeşit ödeme aracıdır.

Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?
Kişiler kullandıkları kredi kartlarının ödemelerini geciktirme gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirler.

Bu durumda kullanıcılar asgari bir tutar ödeyerek en az zarar ile ödemelerini devam ettirmeyi hedeflerler. Bu miktara kredi kartı asgari tutarı adı verilir. Bu miktar, son ödeme zamanına kadar kredi kartı ile yapılan harcamalar sebebiyle oluşan borcun ödeme tarihi geldiğinde ödenmesi zorunlu olan miktardır. Eğer bu asgari tutar ödenmezse, anlaşma sebebiyle borç gecikmeye girmiş olur.

Toplam borç yerine bu asgari miktar ödendiği takdirde, kalan miktar faiz işlenmiş bir şekilde gelecek aya aktarılır. Eğer kişi bu şekilde asgari miktarı ödemeye devam ederse çığ gibi büyümüş bir finansal borç ile karşı karşıya kalabilir. Bireylerin ilk hedefi düzenli ve zamanında borçlarını ödeyebilmek olmalıdır. Bunun için de bütçe yapılmalıdır, gelir ve giderler kontrol edilerek gereksiz harcamalardan kaçınılmalıdır.

Aidatsız Kredi Kartlarını İncele

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı asgari ödeme tutarının oranı kredi kartının kullanım süresine göre değişiklik göstermektedir.
Normalde yeni alınan kartlarda ilk yıl %40 asgari ödeme oranına sahip iken ilk yıldan sonra tüm kartlarda %20 oranında asgari ödeme oranı vardır. Dünya’nın içinde bulunduğu olağanüstü pandemi şartları sebebiyle alınan finansal karar gereği tüm kartlar için bu oranlar %20 olarak değiştirilmiştir.

Kredi kartı asgari ödemesinin faiz oranları ile nasıl hesaplandığını anlamak için bir örnek ile ilerleyelim.

Son ödeme tarihinin gelmiş olduğu ve ödeme yapmanızın beklendiğini varsayalım. Son ödeme tarihi geldiğinde 1000 Türk lirası kredi kartı borcunuz olsun. Pandemi şartlarının olmadığını düşünürsek, %30’luk oranı kabul edecektik ve son ödeme tarihine kadar 300 Türk lirası asgari ödeme yapılması gerekecekti. Ardından 700 Türk lirası kalacaktı ve bu tutara akdi faiz işleyecekti. Kredi kartı asgari tutarın ödenmemesi durumunda ise 90 gün sonra yasal takip başlatılır. Ardından ödeme yapılmadığı müddetçe faiz işler ve kredi kartı kullanım dışı kalır. 

Pandemiden Önce/Sonra Asgari Ödeme Tutarı
Borç Tutarı Asgari Ödeme Tutarı Asgari Tutarı Ödedikten Sonra Akdi Faiz İşleyecek Tutar
1000 TL 300 TL 700 TL

Kredi kartı faiz oranı ile ilgili bir örneğe göz atalım.

Kredi kartı asgari ödeme tutarının 300 TL ve kredi kartı borcunun 1.000 TL olduğunu bir örnek üzerine düşünelim. Borcun sadece asgari tutarının ödenmesi halinde:

Kalan Dönem Borcu: 1.000 TL - 300 TL = 700 TL

Önümüzdeki Dönem Ödenecek Olan Faiz: 700 TL*%1,89 = 13,23 TL

Faiz Oranı Üzerinden Ödenecek Vergiler: 13,23*%20 = 2,64 TL

Toplam Ödeme = 13,23 TL + 2,64 TL = 15,87 TL (Bu tutar bir sonraki dönem borcunuza eklenir.)

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse?

90 Günlük Gecikme Olduğunda Asgari Tutar Ödenmediğinde
Yasal Takip Başlatılır Borcunuza Faiz İşlenir
Faiz İşler
Kredi Kartı Kullanıma Kapatılır

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödemeyi Zorlaştırır mı?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödemek dikkatli olunmadığında kişiyi büyük bir finansal borç ile karşı karşıya bırakabilir ve ödemeyi zorlaştırabilir. Kullanıcılar öncelikle her asgari tutar ödemesinin kredi kartına ekstra bir yük getireceğinin bilincinde olmalıdır. Sürekli borç içinde olma hali kredi notunuza da olumsuz yansıyabilir.

Asgari ödeme bir geç ödeme olmadığı için direkt olarak kredi notumuzu olumsuz etkilemez fakat borçluluk oranının sabit kalması ya da yükselmesine sebep olacağı için bir müddet sonra kredi notunun olumsuz etkilenerek düşüş göstermesine neden olabilir. Kredi notumuzun iyi olması önemlidir çünkü finansal işlemler yaparken kişilerin itibarını yansıtan karneleridir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Aracı

Güncel Kredi Kartınızın Asgari Ödeme Tutarını Hesaplama Aracımız üzerinden kredi kartı borcunuz için en uygun ödeme planını.

Asgari tutar ödemeleri alışkanlık haline getirilmemelidir, düzenli olarak ödemelerini yapmak kişinin ilk hedefi olmalıdır. Çünkü sadece asgari tutar ödendiğinde, kalan borcun üzerine faiz yükü eklenerek borç büyüyecektir. Kişiler yanlış finansal kararlar vermemek için finansal okuryazarlıklarını geliştirmelidir ya da profesyonel finansal danışmanlık desteği almalıdır. Böylece kedileri için rasyonel bir finansal yönetim yolu çizebilirler ve sağlıklı kararlar verebilirler. Kredi kartı limitleri mutlak suretle gelir ile orantılı tutulmalıdır ve aşırı harcamalardan uzak durulmalıdır.

Kötü finansal yönetim, borçların katlanarak artmasına sebep olacağı için kişileri borç batağına sürükleyebilir. Asgari tutar ödemesi aynı zamanda ödenen tutar kadar limit açar, bu nedenle limit sürekli dolu kalır ve kullanılamaz hale gelir. 

Hesap Kesim Tarihine Dikkat Edin

Finansal borç batağına sürüklenmemek için finansal açıdan kendi yol haritamızı çizip akıllıca bir yönetim yapabilmek çok önemlidir. Hesap kesim tarihine dikkat etmek ve ödeme zamanını kaçırmamak bu nedenle çok önemlidir. Kredi kartı asgari tutarını ödemek borç yükümüzü arttıran bir sebep olarak karşımıza çıkabilir. Bu nedenle kişinin bütçe planı yapıp harcamalarını yönetmesi ve borçlarını zamanında ödemesi ilk hedefi olmalıdır. Tüm bu süreç kişileri psikolojik ve zihnen de yıpratmaktadır. Planlı bir şekilde ödemeleri takip edip borçları kapatmak kişinin faydasına olacaktır.

Asgari Ödeme Yapıldığı Zaman Uygulanan Faiz Oranı

Kredi kartlarına kanun gereği iki farklı faiz oranı uygulanmaktadır. Bunlar adi ve gecikme faiz oranları olarak adlandırılırlar. Kredi kartı asgari ödemesi için kullanılacak faiz oranı her ayın sondan beşinci günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanır. 1 Nisan 2021’de TCMB tarafından yapılan açıklamaya göre akdi faiz oranı aylık olarak %1,89 olarak belirlenmiştir.

Gecikme faiz oranının ise aylık olarak %2,19 olarak açıklanmıştır. Gecikme faiz oranı sadece kredi kartı dönem borcunun asgari ödeme tutarına uygulanabiliyor. Diğer tüm işlemlerde ise akdi faiz en yüksek faiz oranı olarak uygulanıyor. Akdi faiz oranı, en basit tabiri ile kredi kartı için gecikme haricinde uygulanmasına karar verilen en yüksek faiz oranıdır.

Bu hesaplamaların ardından da faiz hesaplaması yapılmasından dolayı toplam faiz miktarından %15 Kaynak Kulanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve %10 Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) vergileri, yani toplam %25 vergi alınmaktadır.

Kaynaklar
BDDK Faiz Oranı Kararı: https://www.bddk.org.tr/Mevzuat/DokumanGetir/781 
TCMB Faiz Oranı Basın Duyurusu: https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Duyurular/Basin/2020/DUY2020-20 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

4,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları 1.12.2022

  Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları

 • Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun 29.11.2022

  Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun

 • EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi? 25.11.2022

  EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi?

 • Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar 23.11.2022

  Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon