Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 13.06.2019 Güncelleme Tarihi: 25.01.2024

Kredi kartları alışverişlerde hayatımızı kolaylaştıran ve çeşitli avantajlar sağlayan bir ödeme aracıdır.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?
Limitinizi doğru ayarlayarak ve kampanyaları takip ederek alışverişlerinizi daha kazançlı hale getirebilirsiniz. Alışverişte kredi kartı nasıl kullanılır diye merak edenler için tüm detayları derledik…

Kredi kartları bankaların ürünü olsa da bu kartlar aslında farklı finans kuruluşları tarafından sunulur. Kartlı ödeme sisteminin en çok bilinenlerinden olan Visa, Mastercard ve American Express kart sağlayan farklı finans kuruluşlarından. Kartınız bu kartlı sistemlerden hangisine bağlıysa alışveriş yapacağınız yer de ona bağlı olmalıdır. Kredi kartı geçen her yerde genellikle Visa ve Mastercard’a bağlı kredi kartları kullanılabilmekte.

Kredi Kartı Puanları Nasıl Kullanılır?

Kredi kartlarının ödül sistemlerinden kazanacağınız puanlar para yerine geçer. Her kartın puan-TL karşılığı birbirinden farklı olsa da genellikle 1 puan 1 TL’ye eşittir. Bankaların kampanyalarını takip ederek yaptığınız alışverişlerden puan kazanabilirsiniz. Bu puanları biriktirerek dilediğiniz zaman alışveriş yapabilirsiniz.

Biriktirdiğiniz puanlarla bankanın anlaşmalı olduğu iş yerlerinden alışveriş yapabilirsinz. Aynı şekilde puan kazanımı da yine anlaşmalı iş yerlerinden yapılan alışverişlerden sağlanır. Kredi kartınızı seçerken anlaşmalı iş yerlerinin yaygınlığı puan kazanımı ve puanlarınızı harcama noktasında sizi daha avantajlı konuma getirecektir.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı başvurusu yapmak aslında oldukça kolay. Aşağıdaki adımları takip ederek kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz:

 • Öncelikle almak istediğiniz kredi kartına karar verin. Bunun için Hangikredi.com Kredi Kartı sayfasından sorgulama yaparak kartları karşılaştırabilirsiniz.
 • Alacağınız karta karar verdikten sonra sitemiz üzerinden başvur butonuna tıklayarak doğrudan bankaya bilgilerinizle başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz bankanın web sayfasından ya da şubeden de başvuru yapabilirsiniz.
 • Bankanın müşterisi değilseniz banka sizden gelir belgesi, ikametgah, kimlik fotokopisi gibi belgeler isteyebilir.
 • Bankanın değerlendirmesi bittikten sonra eğer başvurunuz onaylanmışsa kartınız adresinize gönderilir.

"Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar" yazımızı inceleyerek hangi bankalardan daha kolay kart alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi kartı hem kullanım kolaylığı hem de kampanyalar sayesinde avantajlı bir araç olsa da kullanımda yapılan bazı yanlışlar tüketicileri borç batağına sürükleyebiliyor. Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey bunun aslında sizin nakit paranız yerine geçtiği. İnsanlar genellikle o esnada nakit para çıkartıp vermedikleri için kredi kartı ile daha kolay alışveriş yapabiliyorlar. Bu şekilde üst üste yapılan alışverişler kredi kartı borcunuzu şişirerek ödenmesi zor bir noktaya getirebiliyor. Bunun önüne geçmek için kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz.

Doğru bir şekilde kullanarak kredi kartını oldukça avantajlı bir araç haline getirmek mümkün. Bunun için kampanyaları takip etmenizi tavsiye ederiz. Kredi kartı kampanyalarını takip ederek ekstra puan kazanabilir ya da indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken bir önemli detay da ödemelerle ilgili. Hesap kesim tarihinden sonra son ödeme gününüze kadar kredi kartı borcunuzun en az asgari tutarını ödemeniz gerekir. Her ay sadece asgari tutarı ödemek ileride size zorluk çıkartabilir. Bu nedenle mecbur kalmadıkça dönem borcunuzun tamamını ödemeye çalışmanızda fayda var.

Kredi Kartı Kampanyaları Takibi

Kredi kartları artık hepimizin cüzdanında. Ödemede sağladığı kolaylığın yanı sıra indirim, ödül sistemleri ve artı taksit gibi imkanlar kredi kartı kullanmayı avantajlı hale getiriyor. Bankaların kredi kartı kampanyası olarak sunduğu bu imkanları kullanarak kredi kartı kullanımınızı daha avantajlı hale getirebilirsiniz.

Kredi kartı kampanyaları kapsamında yararlanabileceğiniz en önemli imkan ödül sistemleri. Belli bir alışveriş karşılığında daha sonra para olarak harcayabileceğiniz puan kazanmanızı sağlayan ödül sistemleri alışverişlerinizi daha kazançlı hale getirir. Kampanya kapsamında sunulan artı taksit imkanları ise alışverişinizi daha uzun süre taksitlendirerek daha küçük aylık tutarlar ile ödemenizi sağlar. Bunların yanı sıra kartınızın anlaşmalı olduğu kurumlardan indirimli alışveriş yapmanızı sağlayan kampanyalar da yine kart kullanımını avantajlı hale getiriyor.

Kredi kartı kampanyalarını, bankanızın web sayfasından takip edebileceğiniz gibi bankanızın iletişim kanallarına (e-posta, SMS vs.) abone olarak da kampanyalardan anında haberdar olabilirsiniz.

Kredi Kartı Ödemeleri ve Kredi Notu

Kredi notu finansal geçmişinize göre şekillenen sayısal bir değerdir. KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından hesaplanan kredi notu geçmiş kredi borçlarınız, mevcut kredi borçlarınız, kredi ve kredi kartı borcu ödeme düzeninize göre şekillenir. Ödemeleriniz ne kadar düzenliyse kredi kredi notunuz o kadar yüksek olur.

Kredi kartı ödemelerindeki düzen de kredi skorunuzu etkiler. Kredi kartı ödemelerini geciktirmek ve sürekli bir şekilde borcun sadece asgari tutarını ödemek kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi notunuzun düşük olması ise ileride yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Kredi Kartı Ekstresi Nasıl Okunur?

Kredi kartı ekstresi, iki hesap kesim tarihi arasında yaptığınız harcamaları gösteren bir belgedir. Kredi kartı ile alışveriş yapmak bazı tüketicilerde para vermiyormuş hissi oluşturduğundan kredi kartı borçları şişebiliyor. Bu noktada ekstre bir önlem aracı olarak kullanılabilir.

Her dönem ekstrenizi inceleyerek yaptığınız gerekli ve gereksiz alışverişlerin ayrımına varabilir ve alışveriş alışkanlıklarınızı buna göre değiştirebilirsiniz. Yaptığınız her alışverişi tek tek görmenizi sağlayan ekstrede, dönem borcundan farklı olarak son ödeme tarihi ve asgari ödeme tutarını da içerir. Ödemeniz gereken her kredi kartı faturasında ben bu kadar harcamayı nasıl yaptım diye düşünüyorsanız her ay ekstrenizi detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi o ay boyunca yaptığınız tüm harcamalar ve nakit avans kullanımlarının hesaplandığı tarihtir. Hesap kesim tarihinden sonra yaptığınız harcamalar bir sonraki ayın borcuna konu olur. Bir örnek vermek gerekirse hesap kesim tarihiniz 15 Mayıs ise 16 Mayıs’ta yapacağınız harcamanın ödemesini bir sonraki hesap kesim tarihinden sonra yapacaksınız demektir.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Kredi kartı son ödeme tarihi, hesap kesim tarihinden sonraki 9-10 günlük süreçtir. Adı üstünde, borcunuzu ödemeniz gereken son günü ifade eden bu tarihte dönem borcunun tamamını ya da asgari tutarı ödemeniz gerekir. Bu tarihi geçirdiğiniz zaman borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar.

Son ödeme tarihi müşteri tarafından belirlenir. Kartınızı alırken hesap kesim tarihini belirleyerek dolaylı olarak son ödeme tarihinizi de belirlemiş olursunuz. Dilerseniz daha sonra hesap kesim tarihinizi değiştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Dönem Borcu

Hesap kesim tarihinden sonra, kredi kartı ekstrenizin düzenlediği tarihe kadar olan süreçte yaptığınız harcamalar ve nakit avans kullanımları ile bu işlemler için alınan faiz, masraf ve önceki dönemlerden devrolan borçların toplamı kredi kartı dönem borcu olarak adlandırılır. Kredi kartı dönem borcunun bileşenlerini şu şekilde de sıralayabiliriz:

 • Harcamalar
 • Nakit avans
 • Yapılan işlemlere uygulanan faiz
 • İşlemlerden alınan masraf tutarları
 • Önceki dönemden kalan borç tutarı

Kartla fatura ödeme konusu ile ilgili bilgi almak için Kredi Kartı ile Fatura Ödeme adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı dönem borcunun, son ödeme gününe kadar ödenmesi gereken miktarı asgari ödeme tutarı olarak adlandırılır. Asgari ödeme tutarı kredi kartının limitine göre değişiklik gösterir. Asgari tutar hesaplaması, toplam borcunuz üzerinden yapılır. Kredi kartı asgari ödeme hakkında merak ettikleriniz için Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

3,4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri