Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Gecikme Faizi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 10.02.2023 Güncelleme Tarihi: 15.04.2024

Kredi ve vergi borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda bazı maddi yaptırımlar vardır.

Gecikme Faizi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Zamanında tahsil edilmeyen veya ertelenen borçlara gecikme faizi eklenir. Sizin için hazırladığımız bu içeriği okuyarak “Gecikme faizi nedir?” sorusuna kapsamlı bir yanıt bulabilirsiniz.

Gecikme faizi nedir?

Ödemesi tahsil edilmemiş borçlara dâhil edilen miktar, gecikme faizi olarak tanımlanır. Başka bir ifadeyle geciken borçların maliyetleri bu şekilde adlandırılır. Faiz uygulanan borçlarda geri ödemeler, toplam tutar üzerinden yapılır.

Vergi taksitleri zamanında ödenmediğinde gecikme faizi uygulanır. Özel bankalar tarafından verilen kredilerde de bu uygulama söz konusudur. Vadelendirilmiş borçlarda faiz, taksitlere veya toplam tutara göre belirlenebilir. Mahkeme masrafları, kamu borçları, vergi cezaları ve vilayet hususi idarelerine yapılan ödemeler için de bu faiz uygulanabilir.

Gecikme faizi nedir

Vergi Usul Kanununca belirlenen gecikme faizi oranı nedir?

Gecikme faizi ile ilgili uygulamalar, Vergi Usul Kanunu kapsamında belirlenir. Söz konusu kanun uyarınca faiz, borç ekstrelerine eklenir ve taksitlerle birlikte ödenir. Borçlunun faize itiraz etme veya uzlaşma isteme hakkı mevcuttur. Böyle bir durumda, gecikme sebebiyle eklenen masrafların yapılandırılması veya silinmesi söz konusu olabilir. Zamanında tahsil edilmeyen ödemeler için gereken oranlar da bahsi geçen kanuna göre belirlenir.

Vergi borçları için geçerli olan gecikme faizi oranı, 2022 yılında yapılan bir düzenlemeyle yeniden belirlenmiştir. Bu düzenleme, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 48. maddesinde belirtilir. Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, daha önce %15 olan gecikme faizi %24’e çıkarılmıştır.

Gecikme faiz oranları nasıl belirlenir?

Zamanında tahsil edilmemiş borçlar için geçerli olan söz konusu faiz, anapara üzerinden belirlenir. Bu faiz, bir sonraki ekstreye eklenerek toplam borca dâhil edilir. Artan miktarı belirlemek için öncelikle asgari ödeme tutarını bulmak gerekir. Kredi kartı ekstresindeki asgari tutar ödendikten sonra kalan miktara akdi faiz uygulanır. Gecikme bedeli, asgari tutar ödenmediğinde geçerli olur. Bu bilgiler ışığında faizli borç ödemelerinin hesaplaması, aşağıdaki tabloda olduğu gibi yapılabilir.

   Ana Para       Gecikme Faizi       Akdi Faiz      Toplam Borç  
10.000 TL %4.55 %4.25 10.880 TL

Kredi ödemeleri zamanında yapılmadığında yukarıdaki faizlere ek olarak KKDF ve BSMV vergileri de tutara eklenebilir. HangiKredi’nin kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracını kullanarak ödemeler konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu araç sayesinde aylık ödemelerinizi faiz dâhil olmak üzere etkin bir biçimde planlayabilirsiniz.

Gecikme faizi nasıl işler?

Gecikme faizi, aylık olarak belirlenir. Herhangi bir ödemenizin vadesini geciktirdiğinizde ana para üzerinde belli bir yüzdeyle faiz işlemeye başlar. Bu oran, bir sonraki hesap kesim tarihine kadar belirlenir. Örneğin ayın 15’inde yapılması gereken asgari tutar ödemesi gerçekleşmemişse faiz, sonraki kesim tarihine kadar işler. Böyle bir durum söz konusu olduğunda asgari borç tutarı, önceki ay ödenmeyen miktar dâhil edilerek hesaplanır.

Ne zaman gecikme faizi başlar?

Gecikme faizi, zamanında tahsil edilmemiş borçlar için geçerlidir. Borç tahsilatı, son ödeme tarihinde yapılmadığında faiz işlemeye başlar. Taksitler düzenli olarak ödenmiyorsa faiz, sonraki aya devreder ve katlanarak artar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ödeme planını önceden belirlemeniz tavsiye edilir.

Gecikme faizi ile gecikme zammı arasındaki fark nedir?

Gecikme faiziyle gecikme zammı arasındaki fark, kanuni tanımlara göre belirlenir. Borçların zamanında ödenmemesi hâlinde işleyen faizle ilgili çerçeve, Vergi Usul Kanunu’nun 112. maddesinde belirtilmiştir. Bu kanuna göre gecikme faizi, aylık dilimlere göre hesaplanır. Gecikme zammı ise Amme Alacakları Tahsil Kanunu ile belirlenir. Bu zam, özel idareler ile belediyelerin alacakları için geçerlidir. Ana para üzerinden belirlenen zam, aylık ve günlük olarak hesaplanabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

7 Oy

-

3,57 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?