Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 10.08.2019 Güncelleme Tarihi: 28.09.2023

Kredi kartı işsizlik sigortası nedir, kredi kartı işsizlik sigortası ne işe yarar gibi sorular tüketiciler için merak konusudur.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nedir?
İşsizlik sigortası, işsiz kalma riskine karşı vatandaşı koruyan bir sigortadır. İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında yürürlüktedir.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nedir?

Kredi kartı işsizlik sigortası bir bankacılık ürünüdür. İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında yürürlüktedir. Hastalık, işsizlik, kısa süreliğine iş göremezlik gibi durumlarda devreye giren bir tür sigortadır. Bu tür istenmeyen durumlarda kredi kartı borcunuzu güvence altına almanıza imkân tanır. Aylık kazancınıza bağlı olarak şekillenen bu hizmet sayesinde zor zamanlarınızda kredi kartı ödemeleriniz ile ilgili sorun yaşamanız önlenir. İşsizlik sigortası olarak da bilinen bu güvence; kart sahibinin hayatını kaybetmesi, kalıcı veya geçici sakatlık yaşaması, hastaneye yatırılması gibi durumlarda da kullanılabilir. Bu üründen özel sigortaya veya SGK’ye bağlı olan herkes yararlanabilir.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu güvenceden yararlanabilmeniz için İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında belirtilen çalışma grupları içinde yer almanız gerekir. Kanun kapsamındaki şartları karşılamadığınız durumda bu sigortadan yararlanamazsınız. Her banka kendi kriterlerini belirler; ancak kredi kartı işsizlik sigortası genel şartları da vardır:

 • Sigortadan faydalanacağınız bankaya ait bir kredi kartına sahibi olmak
 • 18-65 yaş arasında olmak
 • Türkiye’de yaşamak
 • 3 ay boyunca aynı işyerinde kesintisiz çalışmak
 • Özel sigortaya veya SGK’ye bağlı olmak

Bu kriterleri karşıladığınızda kredi kartı işsizlik sigortasından yararlanabilirsiniz. Kendi isteğiniz dışında işten çıkarıldığınızda bu sigorta sayesinde ödemeleriniz güvence altına alınır. Bu güvenceden bir işe girene kadar faydalanmaya devam edebilirsiniz. Çalıştığınız döneme ait kredi kartı borçlarınız sigorta kapsamında ödenir. Bu sayede kredi notunuz olumsuz etkilenmez.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nasıl Yapılır?

Kredi kartı işsizlik sigortası oldukça pratik bir şekilde yaptırılabilir. Bankaların şartları birbirinden farklıdır. Bu nedenle kredi kartı işsizlik sigortası için en doğru bilgiyi kullanıcısı olduğunuz banka ile görüşerek edinebilirsiniz. Genel şartların başında ise kredi kartı kullanıcısı olmak gelir. Bankanızın kriterleri doğrultusunda sigorta sahibi olup çalıştığınızda dönemde değişen miktarlarda prim ödemesi yaparsınız. Beklenmedik bir sebep nedeni ile işsiz kaldığınızda kredi kartı borcunuz sigortanız tarafından ödenmeye başlar. Kredi kartı işsizlik sigortası yorumları, kullanıcıların bu hizmet ile kendilerini daha güvende hissettiklerini göstermektedir.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Veren Bankalar Nelerdir?

Günümüzde pek çok banka kredi kartı işsizlik sigortasını kullanıcılarına sunar. Bu kurumların başında; Akbank, Garanti, Yapı Kredi, İş Bankası, HSBC ve DenizBank gelir. Bordrolu çalışan ve isteği dışında işsiz kalan kişiler, bankalarının sunduğu bu üründen faydalanabilir. Serbest meslek sahibi, devlet memuru veya emekli kişiler bu hizmeti kullanabilir. Bankaların şart koştuğu kriterleri sağladığınız sürece zor zamanlarınızda rahat bir nefes alabilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı İşsizlik Sigortası

Akbank, kredi kartı işsizlik sigortası sunan bir kurumdur. Bu sayede kullanıcılarını zor zamanlarda destekler. İstem dışı işsizlik durumunda kullanıcılarına 1 yıllık sigorta sunar. Sigorta süresi, kriterlerin karşılanması durumunda yıl sonunda yenilenir. Akbank kredi kartı borcunuzun her 100 TL’lik kısmı için ayda 2 TL ödeyerek sigortadan yararlanabilirsiniz. Bu sayede işsizlik, hastalık ve geçici iş göremezlik gibi durumlara karşı kredi kartı borcunuzun 12.000 TL’ye kadar olan kısmı güvence altına alınır. Akbank kredi kartı işsizlik sigortasının genel şartları ise şu şekildedir:

 • Akbank kredi kartı sahibi olmak
 • Türkiye’de yaşamak
 • 18-65 yaş arasında olmak (Bu yaş aralığı sigortalı yaşı ve poliçe süresi toplamı 65’i bulmamış kişileri kapsar.)
 • Poliçe satın alındığında 3 ay veya daha fazla süredir kesintisiz bir şekilde aynı işyerinde çalışıyor olmak
 • Poliçe kapsamında belirtilen meslek gruplarında yer almak

Akbank kredi kartı işsizlik sigortası yaptırdığınız takdirde birtakım avantajlardan da yararlanabilirsiniz. Banka, kullanıcılarına avantajlı diş ve göz sağlığı paketleri sunar. Diş sağlığı paketi; temizlik, muayene ve röntgen filmi imkânları sunar. Bu avantajdan yılda 1 kez ücretsiz yararlanabilirsiniz. Göz sağlığı paketinde; otorefraktometre ölçümü ile miyop, astigmat ve hipermetrop kontrolü bulunur. Bunların yanı sıra göz tansiyonu tetkikleri de ücretsiz yaptırılabilir. Diğer tetkiklerde ve ameliyatlarda ise %30’a varan indirimlerden yararlanabilirsiniz. Akbank’ın 444 25 25 ya da 0850 222 25 25 numaralı ücretsiz çağrı hatlarını arayarak sigorta hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Aksigorta Kredi Kartı İşsizlik Sigortası

Aksigorta kredi kartı işsizlik sigortası Akbank kullanıcılarını kapsar. Akbank’ın kriterlerine ek olarak bu sigortadan yararlanmak için daha önce tazminat ödemesi almamış olmanız şartı aranır. Ayrıca sağlıklı olmanız da şarttır. Emekli çalışan olarak da bu üründen yararlanabilirsiniz. Bu durumda en erken 6 ay önce emekli olmuş olmanız gerekir. Sigorta; prim ve tazminat tutarının hesaplanacağı kredi kartı ekstre borcunuz ile bekleyen taksitleri ve ertelediğiniz işlemleri öder. Bu ürünü satın almak veya daha fazla bilgi edinmek için Aksigorta’nın 444 27 27 numaralı ücretsiz çağrı merkezi ile iletişim kurabilirsiniz.

Garanti Bankası Kredi Kartı İşsizlik Sigortası

Garanti, kredi kartı işsizlik sigortası ile istem dışı gerçekleşen durumların olumsuz etkilerini en aza indirmeyi amaçlar. Garanti Bankası kredi kartı ödeme güvencesi olarak geçen ürün, kişilerin işsiz kalmaları durumunda bile borçlarını kolaylıkla ödemelerini ve alışveriş yapmaya devam etmelerini sağlar. Harcamanızın %1’i kadar aylık prim ödeyerek bu ürüne sahip olabilirsiniz. Sigortayı yaptırabilmek için bankanın koyduğu genel kriterler ise şu şekildedir:

 • Özel sektörde bordrolu çalışan olmak
 • Aynı iş yerinde en az 180 gün çalışmış olmak
 • Sigorta başvuru tarihinden itibaren en az 90 gün çalışmış olmak
 • İşsizliğin en az 30 gün boyunca devam etmesi

Şartları karşıladığınız takdirde Garanti Bankası kredi işsizlik sigortasından faydalanabilirsiniz. Sigorta kapsamında, masraf limiti sınırlı olmakla birlikte, herhangi bir kaza sonucunda görülen tedavilerin faturası da ödenir. Çalışma durumunuz değiştikçe sigorta teminatları da size göre şekillenir. 444 0 333 çağrı merkezi aracılığı ile bu hizmete başvurabilirsiniz. Garanti kredi kartı işsizlik sigortası iptali için ise size en yakın şubeyi ziyaret edebilirsiniz.

Yapı Kredi Kredi Kartı İşsizlik Sigortası

Yapı Kredi kredi kartı işsizlik sigortası, borcunuzu güvence altına almanın kolay yoludur. Kredi ödeme güvencesi sigortası işsiz kalmanız durumunda geçerlidir. Yapı Kredi kredi kartı sahiplerine sunulan bu güvence; işsizlik, vefat ve geçici iş göremezlik gibi durumlar için teminat sunar.

Yapı Kredi istem dışı işsizlik sigortası için aynı iş yerinde 180 gün çalışmış olmanız gerekir. Ayrıca sigorta başlangıç tarihinden itibaren 90 günlük muafiyet süresini geçirmiş olmanız şarttır. Bu hizmetten İŞKUR işsizlik sigortası kapsamında ilgili ödeneğe hak kazanmış kişiler faydalanabilir. Sigorta süresi aldığınız kredi vadesiyle uyumlu ilerler. Sigorta prim tutarları; yaş, teminat tutarı ve kredi borç bakiyesi gibi unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Worldcard Kredi Kartı İşsizlik Sigortası

Worldcard, Yapı Kredi Bankası’nın kullanıcılarına sunduğu bir karttır. Sunduğu avantajlar ile diğer kredi kartlarından ayrılır. Bu karta sahip olan kişiler de işsizlik sigortasından faydalanabilir. Böylece tekrar iş bulana kadar geçen sürede kredi kartı borçları kolayca ödenebilir. Worldcard kredi kartı işsizlik sigorta için Yapı Kredi Bankası üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

İş Bankası Kredi Kartı İşsizlik Sigortası

İş Bankası kredi kartı işsizlik sigortası, kullanıcıların talepleri doğrultusunda yararlanabilecekleri bir hizmettir. Kredi kartı destek sigortası ile İş Bankası, kullanıcılarının işsiz kaldıkları dönemlerde ödeme konusunda zorlanmalarını engeller. İş bankası kredi kartı sahiplerinin istem dışı işsizlik durumunda bu güvenceden yararlanabilmeleri için ekstre tutarı üzerinden bir prim kesintisi yapılır. Bu kesinti ekstre tutarının %1’i kadardır. Toplanan primler ihtiyaç anında devreye girerek kredi kartı ekstrelerinin ödenmesini sağlar. Bu dönemde kesilen ekstrelerin taksitler ile beraber maksimum 5.000 TL’si karşılanır. Daha fazla bilgi için size en yakın İş Bankası şubesine gidebilir veya 0850 724 0 724 numaralı çağrı merkezi hattını arayabilirsiniz.

HSBC Kredi Kartı İşsizlik Sigortası

HSBC kredi kartı işsizlik sigortası, bankanın kullanıcılarına sunduğu bir hizmettir. Kredili hayat sigortası; işsizlik, geçici iş göremezlik, vefat ve sakatlık durumlarında devreye girer. Bu sayede kredi kartı borçlarının ödenmesinde herhangi bir aksama yaşanmaz. Bu ürün, kredi vadesi ve tutarı ile uyumlu olup azalan bakiyeye sahip bir sigortadır. Sigorta için ödenen primler vergi matrahından düşülebilir. Bu da işsizlik gibi zor zamanlarda kullanıcılara ekstra bir avantaj sağlar. HSBC, 18-70 yaş aralığındaki kredi kartı kullanıcılarına bu hizmetten yararlanma imkânı sunar. Genel şartları karşılayan kredi kartı kullanıcıları, istem dışı işsizlik durumunda bu güvenceden faydalanmak için en yakın şubeye gidebilir. 0850 211 0 111 numaralı hattan çağrı merkezine ulaşarak da başvuru yapılabilir.

Denizbank Kredi Kartı İşsizlik Sigortası

Denizbank kredi kartı işsizlik sigortası ile borcunuzu güvence altına alabilirsiniz. Vefat, kaza sonucu veya hastalık nedeniyle kalıcı hastalık ve istem dışı işsizlik durumunda bu sigorta devreye girer. Denizbank kredi kartı işsizlik sigortası şartları arasında kişinin en az 18 yaşında olması bulunur. Sigorta 65 yaşına dek her yıl yenilenerek devam ettirilebilir. Riskli durumlar için ailenizi ve kendinizi 15.000 TL’ye kadar güvence altına alabilirsiniz. Aylık prim tutarınız hesap kesim tarihindeki borç bakiyesinin %1 ile çarpılması sonucu ortaya çıkar. Denizbank kredi kartınızın kullanıma açık olduğu durumlarda, siz iptal etmediğiniz sürece, sigorta devam eder. Ayrıntılı bilgi için Denizbank’ın 0850 222 0 638 numaralı MetLife iletişim merkezini arayabilirsiniz.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Bankaların iptal süreçleri birbirinden farklıdır. Borcunuzu ödediğiniz takdirde ya da iş bulduğunuz zaman kredi kartı işsizlik sigortasını iptal edebilirsiniz. Hizmet aldığınız bankanın şubesine giderek yetkililer aracılığı ile iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz ücretsiz destek hatlarını arayarak da işleminiz için yardım alabilirsiniz. Kredi kartı işsizlik sigortası geri ödemesi bankalar tarafından hesaplanır. Hesaplama işleminde ödenen borç tutarı göz önünde bulundurulur. Ardından kredi kartı işsizlik sigortası iadesi yapılabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri