Ticari Kredi Kartı Nedir?

İşletmeler için avantajlı bir çözüm yolu olan ticari kredi kartları, şirket harcamalarını kişisel harcamalardan ayırmaya yarayan ürünlerdir.

Eğer siz de bir işletme sahibiyseniz bir ticari kredi kartı edinerek işletmenizle ilgili seyahat, temsil, konaklama, ağırlama, benzin, alışveriş gibi harcamaları bu karttan yapabilir, bankanın sunduğu avantaj ve ayrıcalıklardan yararlanabilir, çalışanlar tarafından yapılan harcamaları kontrol altına alabilirsiniz…

Ticari kredi kartını kimler alabilir?

Ticari kredi kartı alabilmek için herhangi bir bankada ticari hesabınız olmalıdır. Yapacağınız ticari kredi kartı başvurusu bu hesap üzerinden değerlendirilir. Eğer ticari hesabınız yoksa öncelikle ilgili belgelerle bankaya başvurarak ticari hesap açtırmanız gerekir. Bu başvuru için adınızın geçtiği vergi levhası örneği ve diğer ticari evraklar yeterli olacaktır.

Ticari Kredi Kartlarını Görmek İçin Tıklayın

Ticari kredi kartı ne işe yarar?

İş yerleri için oluşturulmuş ticari kredi kartı işletmelerin çek ya da senet yerine taksitle alışveriş yapabilmesini sağlar. Bireysel kredi kartlarında olduğu gibi nakit avans çekebilme olanağı sağlayan ticari kredi kartları sayesinde işletmeniz için ihtiyaç duyduğunuz acil nakit ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ayrıca ticari kredi kartları sayesinde işletmeniz için yaptığınız alışverişleri taksitlendirebilir, aylık harcama raporlarına ulaşabilir, işletmenizin faturalarını otomatik ödemeye alabilir ve anlaşmalı iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerden indirim hakkı elde edebilirsiniz. Bu anlamda bakıldığında ticari kredi kartı ile normal kredi kartı arasındaki tek fark ticari kredi kartının işletmeye ait olmasıdır.

Ticari kredi kartı başvurusu nasıl yapılır?

Ticari kredi kartı başvurusu yapabilmek için bir işletmeye sahip olmanız gerektiğini belirtmiştik. Herhangi bir bankadan ticari kredi kartı başvurusu yapabilmek için bankanın ticari kredi kartı başvuru formunu doldurmanız ve kendinize ait kimlik belgesi ile iş yerine ait güncel vergi levhasını sunmanız yeterlidir. Ticari kredi kartı başvurusu ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde:

  • Limited şirket ya da anonim şirket sahibiyseniz tüm ortakların kimlik fotokopileri bankaya sunulmalıdır.
  • Limited şirket ya da anonim şirket sahibiyseniz başvuru sırasında şirketin kuruluşuna ve ortaklığa ilişkin bilgilerin yer aldığı ticaret sicil gazetesi sunulmalıdır.
  • Şirketi bankada temsil edecek yetkililere ait imza sirküleri sunulmalıdır.

Ticari kredi kartı limitleri

Ticari kredi kartları ile ilgili merak edilen konulardan biri de limitlerin ne kadar olduğu. Ticari kredi kartlarının limiti bankaya ve işletmenin boyutuna göre değişse de genellikle tüketici kredi kartlarının limitlerinden daha yüksektir.

Ticari Kredi Kartı Başvurusu
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir