Ticari Kredi Kartı Nedir?

Bankaların sunduğu ticari kredi kartları, işletme giderleri için kullanılabilen bir kart türüdür. İşletmeler için avantajlı bir çözüm yolu olan ticari kredi kartı, şirket harcamalarını kişisel harcamalardan ayırmaya yarar. Bu özelliğinin yanı sıra KOBİ’ler için farklı ödeme seçenekleri ve ayrıcalıklar sunan bu kredi kartları esnaflar için olmazsa olmaz bir bankacılık ürünü. Eğer siz de bir işletme sahibiyseniz bir ticari kredi kartı edinerek işletmenizle ilgili seyahat, temsil, konaklama, ağırlama, benzin, alışveriş gibi harcamaları bu karttan yapabilir, bankanın sunduğu avantaj ve ayrıcalıklardan yararlanabilir, çalışanlar tarafından yapılan harcamaları kontrol altına alabilirsiniz…

Ticari Kredi Kartını Kimler Alabilir?

Tüm KOBİ’ler ve işletme sahipleri ticari kredi kartı alabilir anca bu kartı alabilmek için öncelikle herhangi bir bankada ticari hesabınız olmalıdır. Yapacağınız ticari kredi kartı başvurusu, ticari hesabınız üzerinden değerlendirilir. Eğer ticari hesabınız yoksa öncelikle ilgili belgelerle bankaya başvurarak ticari hesap açtırmanız gerekir. Ticari hesap açtırmak için şu belgelerle birlikte bankaya gitmeniz gerekiyor:

 • Şirket sahibinin nüfus cüzdanı
 • Ticaret Sicil Gazetesi kaydı
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Faaliyet belgesi
 • Ticaret odası sicil kaydı

Bankanın bu belgeler dışında da belge talebi olabileceğini de hatırlatalım.

TİCARİ KREDİ KARTLARINI İNCELE

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Ticari kredi kartı başvurusu yapabilmek için bir işletmeye sahip olmanız gerektiğini belirtmiştik. Herhangi bir bankadan ticari kredi kartı başvurusu yapabilmek için bankanın ticari kredi kartı başvuru formunu doldurmanız ve kendinize ait kimlik belgesi ile iş yerine ait güncel vergi levhasını sunmanız yeterlidir.

Ticari kredi kartı başvurusu için gerekli olan evraklara aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Tüzel kişiler için:

 • Ticari kredi kartı başvuru formu
 • Tüzel kişinin nüfus belgesi
 • Güncel vergi levhası

Limited Şirketler İçin:

 • Ticari kredi kartı başvuru formu
 • Şirkete sahip olan tüm ortakların kimlik fotokopileri
 • Şirketin kuruluşunu, şirketin mevcut ortaklarını ve temsil yetkilerini gösteren ticaret sicil gazetesi
 • Şirketi temsil edecek olan kişilerin noter tasdikli kimlik belgeleri.
 • Güncel vergi levhası

Anonim Şirketler İçin:

 • Ticari kredi kartı başvuru formu
 • Şirket ortaklarının nüfus fotokopileri
 • Şirketin kuruluşunu, şirket ortaklarını ve temsil yetkilerini gösteren ticaret sicil gazetesi
 • Şirketi temsil edecek olan kişilerin noter tasdikli kimlik belgeleri
 • Güncel vergi levhası

Ticari Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Ticari kredi kartı limiti, klasik kredi kartlarından daha farklı şekilde belirlenir. Ticari kredi kartlarının limitleri, bireysel kredi kartlarına göre çok daha yüksektir. Belirlenen kesin bir limit ise söz konusu değil. Şirketin banka ile yapacağı anlaşmaya ve şirket faaliyetlerine göre bu limit farklılık gösterir.

Bankanızla görüşerek kredi kartı limiti hesaplama işlemini gerçekleştirebilir, konu hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz ticari kredi kartı için ya da yeni aldığınız kart için banka ile görüşerek dilediğiniz zaman limit artırma ya da düşürme işlemi yapabilirsiniz. Öngörülemeyen harcamalar için kredi kartınızın limitinin yüksek olmasında fayda var ancak gereksiz harcamaların önüne geçmek için de makul bir sınırda bırakmanızı tavsiye ederiz.

Ticari Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ticari kredi kartının borcu ödenmediği takdirde, tıpkı bireysel kredi kartlarında olan prosedürler uygulanır. İlk etapta kart kullanıma kapatılır. Daha sonra borç ödenmediği takdirde kart tamamen kapatılır. Kapatılmış olan kredi kartının tekrar açılabilmesi için tüm borcun ödenmesi gerekir.

Yasal sürece girmemek için ve kredi notunuzun düşmemesi için kredi kartı borcunuzu günü gününe ödemelisiniz. Borcun sadece asgari tutarını ödeyebilme kuralı nakit sıkıntısı yaşadığınız dönemler için faydalı olsa da borcun sürekli asgari tutarını ödemek hem borcunuzun katlanmasına hem de kredi notunuzun düşmesine neden olur. Nakit sıkıntısı çektiğiniz dönemlerde kredi kartı yerine taksitli nakit avans seçeneğine de başvurabilirsiniz. Taksitli nakit avans hesaplama işlemi, oldukça basit biçimde gerçekleştirilebilir. Nakit avansı çekerken size belirtilecek olan faiz oranıyla bu hesaplamayı yapabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Online alışveriş olanakları, işletmeler için büyük bir ayrıcalık. Hem zamandan tasarruf etmenizi sağlayan hem de fiyat karşılaştırması ile en ucuz ürüne ulaşabilmenizi sağlayan online alışverişler için ticari kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Ticari kredi kartı, tıpkı bireysel kredi kartları gibi kolaylıkla internet alışverişine açılabilir. Bunun için bankanızın çağrı merkezine ulaşabilir ya da internet bankacılığı üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Her banka ticari kredi kartı vermiyor, ticari kredi kartı veren belli başlı bankalar bulunur. Size en uygun ticari kredi kartı veren bankalara başvurabilmek için HangiKredi’den ticari kredi kartı sorgulaması yapabilir ve ürünleri inceleyebilirsiniz. Kredi kartı limitiniz için bankanızla görüşebilir ve limitinizi belirleyebilirsiniz.

Henüz yeni bir işletmeyseniz bireysel kredi kartı olanaklarından da yararlanabilirsiniz. Kolay onaylanan kredi kartları şirketinizin hızlı bir başlangıç yapmasını sağlayabilir.

Ticari Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

İş yerleri için oluşturulmuş ticari kredi kartı işletmelerin çek ya da senet yerine taksitle alışveriş yapabilmesini sağlar. Bireysel kredi kartlarında olduğu gibi nakit avans çekebilme olanağı sağlayan ticari kredi kartları sayesinde işletmeniz için ihtiyaç duyduğunuz acil nakit ihtiyacını hızla karşılayabilirsiniz. Ayrıca ticari kredi kartları sayesinde işletmeniz için yaptığınız alışverişleri taksitlendirebilir, aylık harcama raporlarına ulaşabilir, işletmenizin faturalarını otomatik ödemeye alabilir ve anlaşmalı iş yerlerinden yapacağınız alışverişlerden indirim hakkı elde edebilirsiniz. Bu anlamda bakıldığında ticari kredi kartı ile normal kredi kartı arasındaki en önemli fark ticari kredi kartının işletmeye ait olmasıdır.

İşletme giderlerinizi kolayca kayıt altında tutabilmenizi sağlayan ticari kredi kartları sayesinde, bankanızın size sunacağı ayrıcalıklardan ve ödeme kolaylıklarından yararlanabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı Nedir?
4.6 (91.11%) 9 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir