Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartı Nasıl Alınır, Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 11.07.2019 Güncelleme Tarihi: 11.03.2024

Dünyanın en yaygın ödeme araçlarından birisi kredi kartıdır.

Kredi Kartı Nasıl Alınır, Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?
Pek çok banka müşterisi bu aracı kullansa da kredi kartı ancak gerekli şartları karşılayanlara verilir.

Dünyanın en yaygın ödeme araçlarından birisi kredi kartıdır. Pek çok banka müşterisi bu aracı kullansa da kredi kartı ancak gerekli şartları karşılayanlara verilir.

Kredi kartı alma şartlarından bazıları bankalara göre değişkenlik gösterir. Fakat bazı genel kurallar ve yasal gereklilikler söz konsudur. En önemli şart, kart alacak kişinin yasal olarak belirtilen yaşın üzerinde olmasıdır. Bununla birlikte başvuru yapan kişinin maddi geliri, mesleği, kredi notu, geçmiş dönemdeki finansal davranışları gibi faktörler de dikkate alınır.

Ödeme aracı olarak kredi kartı kullanmak ve bankaların sunduğu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, bazı şartları karşılamanız gerekmektedir. Yasal olarak reşit olduktan sonra kart başvurusu yapabilir, değerlendirme sonucunu bekleyebilirsiniz. Değerlendirme sürecinde kredi notunuzdan maaşınıza kadar pek çok faktörün belirleyici unsur olduğunu unutmamalısınız.

Kredi kartı nasıl alınır, şartları neler

Kredi Kartı mı Yoksa Banka Kartı mı?

Banka kartı ve kredi kartı, sık sık karıştırılabilen iki farklı ödeme aracıdır. Ödeme sırasında POS üzerinde çalışma prensipleri aynı olsa da özellikleri farklıdır. Peki kredi kartı mı yoksa banka kartı mı daha avantajlı?

Kredi Kartının Avantajları

Kredi kartlarında, banka tarafından tanımlanan bir limit bulunur. Dolayısıyla içerisine önceden para yüklemenize gerek yoktur. İçindeki mevcut bakiyeyi kullanabilir, belirlenen tarihlerde geri ödeme yapabilirsiniz. Avantajları ise şöyledir:

 • Taksit imkânı
 • Nakit avans özelliği
 • Kredi notuna olumlu etki
 • Puan sistemi ve özel kampanyalar
 • Güvenli ödeme

Banka Kartının Avantajları

Banka kartı, mevcut bir banka hesabınıza bağlı olarak çalışır. Eğer hesabınızda para varsa banka kartı ile alışveriş yapabilirsiniz. Aksi hâlde banka kartı ile harcama yapmanız mümkün olmaz. Ön ödemeli kart olarak kabul edilir ve önceden içine bakiye yüklenmesi gerekir. Banka kartının sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Kart aidatının olmaması
 • Nakit para taşımayı gerektirmemesi
 • Harcamaların kontrol altında olması
 • Borçlanmaya sebebiyet vermemesi

Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kartı başvuruları, genel olarak her bankada aynı detaylar doğrultusunda değerlendirilir. Fakat kart kullandırmak, bankanın kendi inisiyatifinde olan bir hizmettir. Bu nedenle bazı bankalar şartlarda daha esnek davranır ve diğer bankaların kredi kartı vermediği kullanıcılara da kart verir. Kolay kredi kartı veren bankalar arasında gösterilebilecek bankalar ve kartları şöyle sıralanabilir:

 1. Garanti BBVA Bonus Kredi Kartı
 2. ING Bonus Anında Kart
 3. Akbank Axess Kredi Kartı
 4. Yapı Kredi Worldcard

En Çok Puan Veren Kredi Kartları

Puan sistemi, kredi kartlarının en önemli özelliklerinden biridir. Bu uygulama ile alışverişlerinizi bedavaya getirme şansınız olur. Bir çeşit sadakat programı olan bu sistemde dönemsel kampanyalar düzenlenir ve sizden bazı şartları yerine getirmeniz istenir. Şartları yerine getirmeniz hâlinde puan kazanabilir ve bu puanlarla bedava alışveriş yapabilirsiniz. Puanlar Chip-para, Bonus, Worldpuan gibi isimlerle karşınıza çıkabilir. En çok puan veren bankalar şunlardır:

 1. Akbank Axess
 2. Garanti Bonus
 3. Yapıkredi World Card
 4. Denizbank Bonus
 5. QNB Finansbank CardFinans

Kredi Kartı Yaş Sınırı

Kredi kartı almak için normal şartlarda yasal yaş sınırı, pek çok işlemde olduğu gibi 18’dir. Yani bireysel olarak başvuru yapmak ve kredi kartı sahibi olmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.

Bankaların bazı uygulamaları sayesinde kredi kartı yaş sınırı düşebilmektedir. Bunlardan biri ek kart uygulamasıdır. Aile bireylerinden birinin sahip olduğu kredi kartına ek olarak bir kart çıkartılabilir ve bu kartı 18 yaşın altındaki çocuklar da kullanabilir. Bununla birlikte ebeveynlerin kart sözleşmesini imzalaması şartıyla 18 yaşından küçüklere kredi kartı veren bankalar da vardır.

Aidatsız Kredi Kartlar Hangileri?

Kredi kartlarının dezavantajlarından biri, yıllık kart ücretine sahip olmalarıdır. Fakat yasal bir düzenleme ile tüm bankalara, aidatsız kredi kartı ürünü sunma zorunluluğu getirilmiştir. Bunun üzerine bankalar, daha kısıtlı imkânlara sahip aidatsız kredi kartlarını hizmete sunmuştur. Yıllık ücretin bulunmadığı aidatsız kredi kartları şöyledir:

HangiKredi üzerinden bankaların kartlarını inceleyebilir ve aidatsız kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

2,75 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse