Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı Nasıl Alınır? Kredi Kartı Alma Şartları

HangiKredi

HangiKredi

11.07.2019

Kredi kartları günümüzde alışverişin olmazsa olmazları arasında bulunuyor.

Kredi Kartı Nasıl Alınır? Kredi Kartı Alma Şartları

Taksit seçenekleri ve benzersiz kampanyaları sayesinde her geçen gün kullanıcı sayısını tüm dünyada arttıran kredi kartları, alışveriş dünyasındaki yerini her geçen gün sağlamlaştırıyor. Kredi kartı nasıl alınır makalemizi okuyarak gerekli tüm şartları öğrenebilirsiniz.

Kredi kartları günümüzde alışverişin olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Taksit seçenekleri ve benzersiz kampanyaları sayesinde her geçen gün kullanıcı sayısını tüm dünyada arttıran kredi kartları, alışveriş dünyasındaki yerini her geçen gün sağlamlaştırıyor. Kredi kartı nasıl alınır makalemizi okuyarak gerekli tüm şartları öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı alma şartları oldukça basit:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak. Birey 18 yaşında değilse ebeveynlerin kredi kartı sözleşmesini imzalaması.
 • Kredi notunun belirli bir seviyenin üzerinde olması.
 • Belirli bir gelire sahip olmak. Belirli bir geliri olmayan kişiler, bankanın insiyatifi doğrultusunda kredi kartı alabilirler.

Kredi Kartı Alma Yaş Sınırı

“Kredi kartı alabilmek için yaş sınırı var mıdır?” sorusu, kredi kartına başvuracak gençlerin aklına en çok takılan sorular arasında yer alıyor. Genel itibariyle bir yaş sınırı olmasa da, 18 yaşının altındaki kişiler için bir takım şartlar aranır. 18 yaşını dolduran herkes kredi kartı başvurusu yapabilir. 18 yaşını doldurmayan bireyler de kredi kartı sözleşmesini ebeveynlerin imzalaması şartıyla kredi kartı alabilirler.

Kredi kartı nasıl kullanılır sorusu da gençlerin en çok sorduğu sorular arasında yer alır. Zira kredi kartlarının birçok özelliği mevcut. Kredi kartlarının özelliklerini ve nasıl kullanacağınızı sitemizden öğrenebilirsiniz.

18 Yaşın Altındakiler Kredi Kartı Alabilir Mi?

18 yaşın altındakiler de kredi kartı alabilir. Bu iki şekilde mümkün:

 • Ebeveynlerden bir tanesinin kredi kartından çıkarılacak olan ek kart
 • Bireysel kart

Bireysel kredi kartı için yine ebeveynlerden birinin kredi kartı sözleşmesini imzalaması gerekir.

Kredi Kartı İçin Belgelenebilir Gelir

Kredi kartı alabilmek için gelir beyanı yapmak gerekir. Özellikle yüksek limitli bir kredi kartı isteniyorsa, bu limiti karşılayabilecek bir gelir beyanı yapılması zaruri bir durumdur. Bunun için gelir belgesi alınmalı ve kredi kartı başvurusu yapılacak olan bankaya bu belgeyle müracaat edilmelidir.

Kredi kartı aidatı istemeyen bankalar mevcuttur. Bu bankaların ve kartlarının listesine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Almak İçin Borç ve Limit Durumu

Kredi kartı alabilmek için ortalama bir kredi notuna sahip olmak gerekir. Bu sebeple de daha önce almış olduğunuz kredi kartlarından borcunuz olmaması önemli bir husus. Yasal takibe girmemiş olmak, borçsuz bir durumda olmak, kredi kartı başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi açısından önemli.

Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi kartı almak için kredi notunun iyi olması gerekir. Kredi notuna göre bankalar, kendi içerisinde çeşitli sınıflandırmalar yaparlar. Az Riskli, çok riskli v.b. şekilde isimlendirebileceğimiz bu sınıflandırma, bankalar için oldukça önemli bir konu.

Puanı 1 ile 699 arasında olan kişiler, çok riskli sınıfındadır ve bu kişiler teminatlı kredi kartına başvurabilir. Puanı 700’den yüksek olan kişiler, gelir düzeylerine ve çalışma durumlarına bakılarak kredi kartı sahibi olabilirler. Puanınız 1900’e ne kadar yakın olursa başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır.

Kredi Kartı Almak İçin Sigorta Şartı

Kredi kartı almak için sigorta şartı, yönetmelikte yer bulan bir konu olma özelliğine sahip. Yönetmeliğe göre SGK güvencesinde olmayan ve kayıtlı bir geliri olmayan kişilere en fazla 1000 TL limitli kredi kartı verilebiliyor. SGK’sı olmayan ancak kira v.b. gibi sabit geliri olan kişiler için ise süreç daha farklı biçimde işleyebiliyor. 

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Kredi kartı başvurusu için bankalar istisnai durumlar haricinde evrak talebinde bulunmuyorlar. Eğer kişinin geliri tespit edilemezse maaş bordrosu ve vergi levhası gibi belgeler talep edilebiliyor.

Bankalar İle Hiç İşlem Yapmamışlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Bankalar ile son 5 yılda hiçbir işlem yapmayan kişilerin, kredi notu oluşmaz. Bu nedenle bu kişiler risk grubunda yer alırlar. Kredi notu oluşmayan kişilerin kredi kartı başvuruları reddedilebilir. Ancak SGK’lı biçimde aktif olarak çalışıyor gözüken kişilerin başvuruları kabul edilebilir. Bu durum bankanın insiyatifine kalmış bir durum.

Bir Kişi Kaç Kredi Kartına Sahip Olabilir? 

Kredi kartı sayısı bir sınıra tabi değil. Kişilere genellikle birden fazla kredi kartı sahibi olmaları tavsiye edilir. Zira acil durumlarda bu kredi kartı kullanılabilir. Yedek olarak çıkarabileceğiniz bu kart, 180 gün kullanılmadığı takdirde aidat vermeniz de gerekmez.

Kredi Kart Taksitli Nakit Avans Hesaplaması ve Şartları

Kredi kartınızın limiti kadar taksitli nakit avans çekme şansına sahipsiniz. Nakit avans çekme limitiniz maksimum 15 bin tl olmakla beraber, yönetmelik gereği en fazla 12 ay taksit yapılabiliyor.

Kredi Kartı Limit Hesaplama

Kredi kartı limit hesaplaması son derece kolay. Bankalar kredi kartı limitinizi belirlerken ilk etapta belgelenebilir gelirinize bakar. Geliriniz arttıkça kredi kartı limitinizde artış gösterir.

Kredi kartı limitiniz ilk yılda gelirinizin maksimum iki katı olabilir. İlerleyen zamanlarda da bu miktar dört kata çıkar.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, o ay ödemeniz gereken minimum miktardır. Bu tutar ödenmediği takdirde, gecikme bildirimi düşülür ve kredi notunuz düşer.

Asgari ödeme yeni alınan kartlarda, toplam borç tutarınızın %40’lık bölümünü oluşturur. İlk yıldan sonra ise bu oran %30’a düşer. Örneğin ilk yıl bin lira tutarında borcunuz varsa, ödemeniz gereken asgari tutar 400 liradır.

Kredi Kartı Yıllık Ücret Hesaplaması

Kredi kartı yıllık ücretleri bankadan bankaya hatta karttan kartta değişiklik gösterir. Öğrenci kartlarında bu miktar daha düşüktür. Hatta aidatsız kredi kartı seçenekleri de mevcut.

Gecikme faizi hesaplama işlemi sitemizden kolaylıkla yapılabilir.

Yazar Hakkında

HangiKredi

Finans dünyasıdan en güncel haberler ve tüm merak ettikleriniz HangiKredi'de!

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.