Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı mı Yoksa Banka Kartı mı?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 19.08.2019 Güncelleme Tarihi: 8.10.2020

Kredi kartları ve banka kartlarının birçok ortak özelliği bulunsa da bazı noktalarda ayrışıyorlar.
Kredi Kartı mı Yoksa Banka Kartı mı?
Bu iki kart tipi de kolayca harcama yapmak için tasarlanan kartlar. Bu kartlar günlük hayatın vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Hemen hemen her yerde geçen kredi kartları ve banka kartlarına talep günden güne artıyor. Bu yazımızda kredi kartları ve banka kartlarının avantajları ve dezavantajlarını inceleyerek aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Kredi kartları ve banka kartlarının birçok ortak özelliği bulunsa da bazı noktalarda ayrışıyorlar. Bu iki kart tipi de kolayca harcama yapmak için tasarlanan kartlar. Bu kartlar günlük hayatın vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Hemen hemen her yerde geçen kredi kartları ve banka kartlarına talep günden güne artıyor. Bu yazımızda kredi kartları ve banka kartlarının avantajları ve dezavantajlarını inceleyerek aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Banka Kartı Nedir?

Banka kartı, banka hesabınıza doğrudan bağlı olan karttır. Bu kart aracılığı ile hesabınızdaki paradan harcama yapabilirsiniz. Yine bu kartı kullanarak, ATM’den para çekebilir, diğer tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Kartının Avantajları Nelerdir?

Banka kartlarının birçok avantajı mevcut. Kredi kartı ile kıyaslandığında kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlayan özellikleri bulunur. Bu özelliklere hep birlikte göz atalım.

 1. Kart Ücreti Yoktur

Banka kartlarının sağladığı en büyük kolaylıklardan birisi, kart ücreti talep etmemesidir. Kredi kartlarında ise yıllık kart ücreti bulunur.

 1. Harcamalarınızı Kontrol Edebilirsiniz

Banka kartları, hesabınıza bağlı olduğundan yalnızca elinizdeki para kadar harcama yapmanıza olanak tanır. Kredi kartlarında ise borçlanma yöntemiyle harcama yapıldığından, maddi açıdan problem yaşayabilirsiniz.

 1. Nakit Taşıma Probleminiz Olmaz

Yanınızda yüklü miktarda para taşımak çeşitli problemlere neden olabilir. Düşürme ve çalınma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Banka kartınızla istediğiniz miktarda parayı her an yanınızda güvenle taşıyabilirsiniz.

Banka Kartının Dezavantajları Nelerdir?

Banka kartlarının avantajlarının yanı sıra, eksik kaldığı kısımlar da bulunur. Bu eksikliklere hep birlikte göz atalım.

 1. Ödül Sistemi Bulunmaması

Banka kartınızla ne kadar harcama yaparsanız yapın, kredi kartında olduğu gibi puan birikmez ya da çok az birikir. Kredi kartlarında harcama yaptıkça puan birikir ve bu puanları alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

 1. Taksit Yapılamaz

Kredi kartıyla alışveriş yapmanın en büyük avantajlarından biri alışverişin taksitlendirilebilmesi. Banka kartıyla yaptığınız alışverişleri ise taksitlendiremezsiniz.

 1. Paranın Kontrol

Eğer sıklıkla banka kartınızı kullanıyorsanız, düzenli olarak kalan paranızı kontrol etmeniz gerekir. Hesabınızdaki parayı kontrol etmediğinizde kartınızla denetimsizce alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, bankalar tarafından verilen ve kişilere alışverişlerde kolaylık sağlayan finansal bir araçtır. Nakit parayla birlikte alışverişlerde en sık kullanılan finansal araçtır. Kredi kartıyla alışveriş yapabilir, yaptığınız alışverişleri taksitlendirebilir, ATM’lerden nakit avans çekebilirsiniz.

Kredi Kartının Avantajları Nelerdir?

Kredi kartlarının kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlayan özellikleri vardır. Bu özellikleri hep birlikte inceleyelim.

 1. Puan Sistemi ve Kampanyalar

Kredi kartlarının en önemli özelliği harcadıkça kazandıran bir yapıya sahip olmasıdır. Kazanmış olduğunuz bu puanları, daha sonraki harcamalarınızda kullanabilirsiniz.  Kredi kartları düzenledikleri kampanyalarla da müşterilerin ilgisini çekmeyi sürdürüyor. Kredi kartınızla birçok kampanyadan yararlanma fırsatına sahipsiniz.

 1. Kredi Puanı Yükselir

Kredi kartı borcunu zamanında ve düzenli bir şekilde ödemek kredi puanınızı yükseltir. Bu da ilerde yapacağınız kredi başvurularını olumlu yönde etkileyecek olan bir durum olarak karşımıza çıkar.

 1. Taksit imkanı

Yüklü miktarda yapılacak olan alışverişlerde, taksit seçeneği oldukça mantıklı bir tercih olabilir. Peşin fiyatına taksit seçenekleri de bulunan kredi kartları, müşterilere büyük ödeme kolaylığı sağlar.

 1. Güvenlik

Yine banka kartlarında olduğu gibi kredi kartlarıyla da nakit taşıma derdi ortadan kalkıyor. Üzerinizde nakit taşımadan, paranızı çaldırma veya düşürme gibi bir derdiniz olmadan günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Kredi Kartlarının Dezavantajları

Kredi kartlarının bazı dezavantajları da var. Özellikle alışveriş çılgınları bu sıkıntıyı zaman zaman yaşar.

 1. Bütçeyi Aşmak

Kredi kartı ile yapmış olduğunuz her alışveriş, bankaya borçlanmanıza neden olur. Bu nedenle kontrollü harcama yapmadığınız takdirde, sıkıntı yaşamanıza sebebiyet verir.

 1. Yıllık Ücretler

Kredi kartlarının en büyük sıkıntılarından birisi yıllık kart ücreti talep edilmesidir. Kart ücreti talep edilmeyen kartlar olsa da kredi kartı kampanyalarından ve avantajlarından yararlanabilmek için aidatlı kartları tercih etmeniz gerekir.

 1. Kredi Puanı

Kredi kartı ödemelerinin gecikmesi ve düzensiz olması kredi puanınızı olumsuz yönde etkiler. Kredi kartı borcunu zamanında ödeyerek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon