Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Kartı mı Banka Kartı mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 19.08.2019 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Kredi kartları ve banka kartlarının birçok ortak özelliği bulunsa da bazı noktalarda ayrışıyorlar.

Kredi Kartı mı Banka Kartı mı?
Bu iki kart tipi de kolayca harcama yapmak için tasarlanan kartlar. Bu kartlar günlük hayatın vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Hemen hemen her yerde geçen kredi kartları ve banka kartlarına talep günden güne artıyor. Bu yazımızda kredi kartları ve banka kartlarının avantajları ve dezavantajlarını inceleyerek aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Nakit para dışındaki en yaygın ödeme araçları kredi kartı ve banka kartıdır. Bu iki kart birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

Kredi ve banka kartları, birbirleri ile aynı fiziksel özellikleri taşırlar. Dolayısıyla sıklıkla karıştırılmaktadırlar. Bazı özellikleri aynı olsa da genel anlamda çok farklı iki araçtır. Banka kartı ile kendi paranızı, kredi kartı ile bankanın parasını harcarsınız. Bu nedenle kredi kartı, borç doğuran bir araç olarak fark gösterir. Banka kartı ise birikim yapma konusunda kullanışlıdır. Her iki kart için yaş sınırı da bulunmaktadır.

Harcamaların kolay ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla hizmete sunulan banka ve kredi kartları, farklı amaçlara hizmet ederler. Her iki ürün de paranın güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar ve fiziksel olarak aynı sayılır. Fakat pek çok özellikleri farklılık gösterir. Farklı özellikleri nedeniyle farklı kullanıcı gruplarına hitap ederler.

Banka Kartı Nedir?

Bankamatik kartı olarak da bilinen banka kartı, banka hesabınıza doğrudan bağlı olan karttır. Bu kart aracılığı ile hesabınızdaki paradan harcama yapabilirsiniz. Yine bu kartı kullanarak ATM’den para çekebilir, diğer tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu karta sahip olabilmek için öncelikle bir hesap açtırmanız sonrasında ise banka kartı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Maaş hesabı ve öğrenci banka kartı en çok tercih edilen türler arasındadır.

Banka Kartının Avantajları Nelerdir?

Banka kartı size pek çok avantaj sağlar. Kredi kartı ile kıyaslandığında da önemli avantajları bulunan bu kart tipi, ücretsiz olması ile ön plana çıkar. Ayrıca temassız banka kartı veren bankalar da mevcuttur ve bu özellik size zaman kazandırır. Paranızı güvenle saklayabileceğiniz ve alışverişlerinizi kolayca yapabileceğiniz banka kartının avantajları şöyledir:

 1. Kart Ücreti Yoktur: Banka kartlarının sağladığı en büyük kolaylıklardan birisi, kart ücreti talep etmemesidir. Kredi kartlarında ise yıllık kart ücreti bulunur.
 2. Harcamalarınızı Kontrol Edebilirsiniz: Bu kartlar doğrudan hesabınıza bağlı olduğu için yalnızca elinizdeki para kadar harcama yapmanıza olanak tanır. Kredi kartlarında ise borçlanma yöntemiyle harcama yapıldığından, maddi açıdan problem yaşayabilirsiniz.
 3. Nakit Taşıma Probleminiz Olmaz: Yanınızda yüklü miktarda para taşımak çeşitli problemlere neden olabilir. Düşürme ve çalınma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Banka kartınızla istediğiniz miktarda parayı her an yanınızda güvenle taşıyabilirsiniz.

Banka Kartının Dezavantajları Nelerdir?

Bankamatik kartlarının bazı dezavantajları da mevcuttur. Söz konusu dezavantajlardan dolayı bu tip kartlar, herkes için kullanışlı değildir. Banka kartlarının dezavantajları şöyle sıralanabilir:

 • Ödül Sistemi Bulunmaması: Banka kartınızla ne kadar harcama yaparsanız yapın, kredi kartında olduğu gibi puan birikmez ya da çok az birikir. Kredi kartlarında harcama yaptıkça daha fazla puan biriktirir ve bu puanları alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.
 • Taksit Yapılamaması: Bu tip kartlarla yapılan alışverişler taksitlendirilemez. Bu nedenle yaptığınız harcamaları peşin ödemek zorunda kalırsınız. Kredi kartı kullanımının en önemli sebebi olan taksit özelliği, bu kartta yoktur.
 • Paranın Kontrol Edilmesi: Eğer sıklıkla banka kartınızı kullanıyorsanız düzenli olarak kalan paranızı kontrol etmeniz gerekir. Hesabınızdaki parayı kontrol etmediğinizde, farkında olmadan bütçenizi zorlayacak alışverişler yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, bankalar tarafından verilen ve kişilere alışverişlerde kolaylık sağlayan finansal bir araçtır. Nakit parayla birlikte alışverişlerde en sık kullanılan ödeme araçlarından biridir. Kredi kartıyla alışveriş yapabilir, yaptığınız alışverişleri taksitlendirebilir ve ATM’lerden nakit avans çekebilirsiniz.

HangiKredi üzerinden bankaların ürünlerini inceleyebilir, kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Kartının Avantajları Nelerdir?

Pek çok farklı özelliği bulunan kredi kartı, bilinçli bir şekilde kullanıldığı takdirde çok önemli avantajlar sağlar. Söz konusu avantajlar ile alışverişlerinizi daha kolay bir hâle getirebilirsiniz. Ayrıca kazançlı kampanyalardan yararlanmanız da mümkündür. Temassız kredi kartı kullanıyorsanız temassız özelliği ise ödemeleri hızlı bir şekilde yapmak için kullanışlıdır. Kredi kartlarının avantajlarından bazıları şunlardır:

 1. Puan Sistemi ve Kampanyalar: Kredi kartının en önemli özelliği harcadıkça kazandıran bir yapıya sahip olmasıdır. Kazanmış olduğunuz bu puanları daha sonraki harcamalarınızda para yerine kullanabilirsiniz. Ayrıca bankaların sunduğu birçok kredi kartı kampanyasından yararlanma fırsatına da sahip olursunuz.
 2. Kredi Puanına Etkisi: Kredi kartı borcunu zamanında ve düzenli bir şekilde ödemeniz, kredi puanınızı yükseltir. Yüksek kredi puanı sayesinde ileride yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularınız hızlıca onaylanır.
 3. Taksit İmkânı: Yüklü miktarda yapılacak olan alışverişlerde, taksit seçeneği oldukça mantıklı bir tercihtir. Peşin fiyatına taksit seçenekleri de bulunan bu kartlar size önemli bir kolaylığı sağlar.
 4. Güvenlik: Bankamatik kartlarında olduğu gibi bu tip kartlar da nakit taşıma problemini çözer. Üzerinizde nakit taşımadan, paranızı çaldırma veya düşürme gibi bir riske girmeden maddi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
 5. Nakit Avans/Taksitli Nakit Avans: Acil nakit ihtiyaçlarınızı, kredi kartınızdan para çekerek karşılayabilirsiniz. Nakit avans hizmeti sayesinde ATM kullanarak nakit para çekmeniz mümkündür. Ayrıca taksitli nakit avans özelliği, çektiğiniz tutarı taksitle ödemenize olanak tanır.

Kredi Kartının Dezavantajları Nelerdir?

Kredi kartı borcu, en ciddi dezavantajlardan biridir. Kredili bir sisteme sahip olduğu için bankanın sağladığı limit doğrultusunda kullanarak borçlandığınız bu kartın farklı dezavantajları da vardır. Dezavantaj olarak sayılabilecek detaylar şunlardır:

 • Bütçeyi Aşmak: Kredi kartı ile yapmış olduğunuz her alışveriş, bankaya borçlanmanıza neden olur. Bu nedenle kontrollü harcama yapmadığınız takdirde bütçenizi aşabilir ve ödeme konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • Yıllık Ücretler: Kredi kartlarının en büyük sıkıntılarından birisi yıllık kart ücreti talep edilmesidir. Kredi kartı aidatı talep edilmeyen kartlar olsa da kampanyalardan ve avantajlardan yararlanabilmek için aidatlı kartları tercih etmeniz gerekir.
 • Kredi Puanı: Ekstre ödemelerinin gecikmesi ve düzensiz olması kredi puanınızı olumsuz yönde etkiler. Kart borcunu zamanında ödeyerek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

8 Oy

-

4,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası